ελληνική μουσική
    350 online   ·  210.877 μέλη

    H επιστροφή των Pavlov's Dog

    GL
    26.03.2007, 18:44
    Με λυπει το γεγονος αγαπημενοι μου φιλοι οτι ενα ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ μουσικο γεγονος δεν ετυχε ιδιαιτερης προβολης απο το site μας! Θεωρησα λοιπον σωστο να κανω εδω στο φορουμ μας ενα μινι αφιερωμα στους Pavlov's Dog!

    To αφιερωμα αυτο θα λαβει και ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ απο την ραδιοφωνικη μας εκπομπη, τα ΜΑΓΕΜΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ! Ιδιαιτερες αναφορες θα γινουν τοσο στο παρελθον του γκρουπ, αλλα κυριως στο μελλον και τον ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΚΟΜΑ ΝΕΟ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟ.....

    Πριν λιγες μερες λοιπον φιλες και φιλοι επισκευτηκαν την Ελλαδα οι Pavlov's Dog! Μας χαρισαν τρεις συναυλιες σε Ηρακλειο, Θεσσαλονικη και Αθηνα! Ετσι εδωσαν με τον καλυτερο τροπο μιαν απαντηση σε ολες τς φημες που θελαν τον David Surkamp, frontman του group νεκρο εδω και αρκετα χρονια!!

    Κανοντας το καθιερωμενο σερφαρισμα στο διαδικτυο ανακαλυψα στο cityportal.gr της Θεσσαλονικης την παρακατω αποκλειστικη συνεντευξη που εδωσε ο ιδιος ο David Surkamp στον Στάθη Ν. Παναγιωτόπουλο!
    Αξιζει να μαθετε ποιος ειναι αυτος ο ανθρωπος με την τοσο περιεργη φωνη που τοσα χρονια με τους Pavlov's Dog μας ταξιδευουν σε υπεροχους μουσικους κοσμους!

    Η παρακατω συνεντευξη παρθηκε ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

    Οι Pavlov s Dog, μια ιδιόμορφη περίπτωση κι ένα από τα καλύτερα κρυμμένα μυστικά στο χώρο του classic rock, επισκέπτονται για πρώτη φορά τη χώρα μας μέσα σε μια αχλύ μυστηρίου και ερωτηματικών, την οποία επιχειρούμε να ξεδιαλύνουμε, με τη βοήθεια του τραγουδιστή τους, David Surkamp, που μας παραχώρησε μια τηλεφωνική συνέντευξη από το σπίτι του στις ΗΠΑ, λίγες μέρες πριν ξεκινήσει το ταξίδι για την Ελλάδα.

    Είχα γνωρίσει το συγκρότημα το περασμένο καλοκαίρι, όπου με έκπληξή μου τους είδα να κλέβουν τις εντυπώσεις από πολύ μεγαλύτερα ονόματα της διοργάνωσης, σε σημείο να επιδιώξω να τους γνωρίσω. Ο Surkamp μου είχε πει από τότε πως γνωρίζει ότι στην Ελλάδα έχουν επιτυχία τα παλιά τους τραγούδια, κι ότι πολύ θα ήθελε να μας έρθει, έχοντας μάλιστα κι έναν κολλητό φίλο που διατηρεί ελληνικό εστιατόριο στο St. Louis, ο οποίος τον «έψηνε» χρόνια.

    Στάθης Ν. Παναγιωτόπουλος


    Σ.Π: Τι ήταν αυτό που κρατά τους Pavlov s Dog μακριά από την ευρωπαϊκή σκηνή;

    David Surkamp: Νομίζω ότι φταίω εγώ, είμαι λίγο αδρανής. Συχνά προτιμώ να μείνω σπίτι και να διαβάσω ένα βιβλίο, αλλά όταν πειστώ να ξεκινήσω για περιοδεία μου αρέσει πολύ, το φχαριστιέμαι. Χρειάζομαι λίγη υποκίνηση, αυτό είναι όλο...

    Σ.Π: Πες μας λίγα πράγματα για το παρελθόν του συγκροτήματος. Το τρίτο σας άλμπουμ βγήκε το 1977, το τέταρτο το 1990, και ξαναπαίξατε μαζί το 2004. Τι συνέβη σε αυτά τα μεγάλα κενά;

    David Surkamp: Για δέκα χρόνια ασχολήθηκα ημι-επαγγελματικά με τη μουσική δημοσιογραφία, στην εφημερίδα του St. Louis και σε άλλα έντυπα, δεν σταμάτησα ποτέ όμως να ασχολούμαι με τη μουσική, είτε σαν σόλο καλλιτέχνης είτε με τους St. Louis Hounds, είτε με τους Pavlov s Dog κατά καιρούς. Όταν ξανασμίξαμε το 2004 ήταν τόσο θερμή η υποδοχή, που μας εξέπληξε και δεν είχαμε άλλη επιλογή από το να συνεχίσουμε.

    Σ.Π: Μήπως η επιστροφή σας, πως να το πω, εξέπληξε και μέρος του κοινού;


    David Surkamp: Εννοείς πως νόμιζαν ότι έχω πεθάνει! Όχι, είμαι ζωντανός, όπως ακούς, και αληθινά δεν έχω ιδέα πώς ξεκίνησε αυτή η φήμη. Κυκλοφορεί πολύ καιρό, όμως. Σε μία εμφάνισή μας σε φεστιβάλ, μετά τη συναυλία μας μιλούσα σε μια γωνία με το φίλο μου Steve Hackett από τους Genesis. Ένας δημοσιογράφος πλησίασε την κόρη μου για να τη συγχαρεί για την εμφάνιση, και στην κουβέντα της είπε, «Κρίμα για τον πατέρα σου, λυπήθηκα πολύ»! Κι εκείνη με έδειξε και του είπε, «Τι λες; Εκεί είναι ο πατέρας μου». Ήταν η πρώτη φορά που έμαθα ότι είμαι νεκρός, πλάκα είχε...

    Σ.Π: Ποια είναι τα μελλοντικά σας σχέδια, δισκογραφικά και γενικότερα, τώρα που είστε ξανά ενεργοί;

    David Surkamp: Μόλις κυκλοφόρησε εδώ στην Αμερική ένα ολοκαίνουριο άλμπουμ, το «Dancing on the Edge of a Teacup», υπό την επωνυμία David Surkamp's Pavlov s Dog. Θέλουμε επίσης πολύ να κάνουμε ένα DVD, μια που οι εμφανίσεις μας είναι αρκετά ενδιαφέρουσες οπτικά. Έχουμε υλικό από πρόσφατες συναυλίες, και το καλοκαίρι που θα παίξουμε στη Γερμανία θα μαζέψουμε κι άλλο, ενώ υπάρχει και αρκετό παλιό, αρχειακό βίντεο, οπότε ελπίζω σύντομα να έχουμε κάτι. Επίσης, στην Ευρώπη έχουμε νέα δισκογραφική εταιρία που θα βγάλει το νέο άλμπουμ αλλά θα επανεκδώσει και το «Lost in America».

    Σ.Π: Τώρα που προετοιμάζετε μια σειρά εμφανίσεων, πώς αποφασίζετε τι θα παίξετε κάθε βράδυ, με τόσο υλικό στη διάθεσή σας;

    David Surkamp: Ειδικά στην περίπτωση μιας χώρας όπου δεν έχουμε πάει ποτέ, προφανώς έχει μεγάλη βαρύτητα το τι θέλουν οι οπαδοί μας. Θα σου πω ότι κυριολεκτικά λίγα λεπτά αφότου ανακοινώθηκαν οι συναυλίες στην Ελλάδα, έλαβα δύο emails από Έλληνες που μου περιέγραφαν το ιδανικό πρόγραμμα! Και μάλιστα ήταν πολύ καλές επιλογές, περιείχαν κομμάτια από όλη μας τη δισκογραφία, φαίνεται πως οι άνθρωποι μας ξέρουν καλά. αρα, πολλά παλιά τραγούδια, ώστε να ακούσουν τα αγαπημένα τους, αλλά και πολλά καινούρια, ώστε να έχουν μια ιδέα που βρισκόμαστε τώρα και τι μουσική παίζουμε. Αυτή η ισορροπία κρατά τη μουσική φρέσκια, ζωντανή και για μας.

    Σ.Π: Απάντησες ήδη και στην επόμενη ερώτησή μου, οπότε θα σου ζητήσω να μου πεις τι θα έλεγες στο ελληνικό κοινό για να το «ψήσεις» να έρθει στη συναυλία σας;

    David Surkamp: Θα σου πω για εμάς! (Εδώ πετάχτηκε στο τηλέφωνο και υπερθεμάτισε η σύζυγος, μάνατζερ και τραγουδίστρια Sara Surkamp, μια καταπληκτική τύπισσα). Είμαστε τόσο ενθουσιασμένοι που θα έρθουμε στην Ελλάδα, που όλα τα μέλη του γκρουπ κυκλοφορούν μονολογώντας και επαναλαμβάνοντας, «δεν το πιστεύω ότι πάμε Ελλάδα!», σαν μικρά παιδιά. Αυτός, ο δικός μας ενθουσιασμός θα μεταδοθεί σ εσάς, δεν γίνεται διαφορετικά! Ανυπομονούμε να βρεθούμε κοντά, να γνωριστούμε, ο David το θέλει πολύ αυτό, πάντα συναντά το κοινό, υπογράφει δίσκους, CDs, φωτογραφίες, τα πάντα, ποτέ δε λέει «όχι». Πρόκειται για ένα πολύ καλό σόου, άσε που έχουμε φέτος έναν κυριολεκτικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πιανίστα, θεέ μου, όταν τον ακούσετε... Εσύ δεν τον είδες, δεν ήταν πέρσι μαζί μας. Έχουμε κι έναν ακόμη μουσικό που παίζει μέλλοτρον, ένα όργανο που είναι πολύ σημαντικό για τον ήχο του συγκροτήματος. Αυτά, και επίσης ότι θα παίξουμε ΟΛΑ τα αγαπημένα σας τραγούδια, αυτό στο υπόσχομαι!

    Αυτά, λίγο πολύ, μας είπε το ζεύγος Surkamp και τράβηξε κατά το δάσος

    Για την ιστορία, η παρούσα σύνθεση των Pavlov’s Dog, με την οποία επισκεφτηκαν τη χώρα μας, είναι η εξής:

    David Surkamp (φωνή, κιθάρα, εντελώς εν ζωή!),
    Sara Surkamp (φωνητικά, ακουστική κιθάρα),
    Michael Safron (τύμπανα, συν-ιδρυτής),
    Andrea Young (βιολί και ... οφθαλμόλουτρο για το αρσενικό κοινό!),
    David Karns (μπάσο),
    Michael McElvain (κιθάρα),
    William Costello (mellotron, κρουστά),
    Guglielmo Franco (πιάνο, πλήκτρα).


    Πηγη:cityportal.gr

    David Surkamp




    Σχολιο GL: Με μεγαλη μου χαρα ανακαλυψα στον υπεροχο κοσμο του YouTube τα παρακατω βιντεακια...Παρτε ενα δειγμα απο τρια κορυφαια ασματα τους! Υπαρχουν και αλλα στιγμιοτυπα απο το το live στο Gagarin, αρκει να τα ψαξετε!

    Οσοι δεν καταφεραμε να τους απολαυσουμε ΟΡΙΣΤΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΑΣ....

    Pavlov's Dog live at Gagarin Athens 17/3/07 Episode



    Pavlov's Dog Live At Gagarin Athens 17/3/07 Julia



    Pavlov's Dog Live At Gagarin Athens 17/3/07 Late November



    Συνεχιζεται.........
    dver17
    26.03.2007, 20:42
    Ήμουν εκεί (δε γινόταν αλλιώς, η αγαπημένη εφηβική μου μπάντα!) και άκουσα σχεδόν όλα όσα περίμενα (δεν παίξανε καθόλου από τον τρίτο δίσκο)! Υπέροχοι!
    Δε μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα έβλεπα τους Pavlov's Dog και τον David Surkamp μπροστά μου! Θυμόμουν πολλά χρόνια πίσω, στα τέλη του '80 να ακούω στο τέρμα το "Fast Gun", το "Τheme From Subway Sue", το "Julia", το "Οnly You", το "Gold Nuggets" και τόσα άλλα...
    Έχω ό,τι έχουν βγάλει (και ένα live bootleg του '76, χε χε!) αλλά ΚΑΙ το τελευταίο και ακυκλοφόρητο στην Ευρώπη νέο CD (από το site του Surkamp, http://surkamp. com) το οποίο είχα μαζί μου και έδειξα στον Surkamp και στη γυναίκα του και έκπληκτοι θυμήθηκαν που μου το είχαν στείλει υπογεγραμμένο πριν από 3 μήνες! A, αι τους έδωσα το δικό μου CD! Tί να λέμε... Συγκίνηση!
    Orfeus
    26.03.2007, 20:55
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 26-03-2007 στις 18:44 έγραψε...

    Με λυπει το γεγονος αγαπημενοι μου φιλοι οτι ενα ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ μουσικο γεγονος δεν ετυχε ιδιαιτερης προβολης απο το site μας! Θεωρησα λοιπον σωστο να κανω εδω στο φορουμ μας ενα μινι αφιερωμα στους Pavlov's Dog!


    Γιώργο τι εννοείς μ’ αυτό;
    Το site όλοι μαζί το φτιάχνουμε! Γιατί δεν έγραψες κάτι εσύ;


    GL
    26.03.2007, 21:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 26-03-2007 στις 20:55 έγραψε...

    Γιώργο τι εννοείς μ’ αυτό;
    Το site όλοι μαζί το φτιάχνουμε! Γιατί δεν έγραψες κάτι εσύ;




    Εννοω πολυ απλα Ορφεα μου οτι χασαΜΕ μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρια να παρουΜΕ εστω μια απλη συνεντευξη απο αυτους τους Θρυλους! Ενα απλο τετ-α-τετ! Να τους προσεγγισουμε σαν MusicHeaven!
    Ειχαμε μια πρωτης ταξης δυνατοτητα για αυτο μιας και εμαθα οτι τα καμαρινια ηταν ανοιχτα για ολο τον κοσμο.....

    Σαν μουσικη κοινοτητα δεν επρεπε να μας διαφυγει αυτο το γεγονος!

    Με ολα αυτα Γιωργο δεν ριχνω μομφη σε κανεναν!
    Ηθελα να εκφρασω ενα γενικο παραπονο! Αλλωστε ειπα: το SITE MAΣ και φυσικα παιρνει και εμενα μαζι η μπαλα.

    Περιμενα ενα τετοιο κοσμοιστορικο γεγονος για τα συναυλιακα δρωμενα της Ελλαδας να τυχει μεγαλυτερης προβολης απο ολους ΜΑΣ! Δεν ηταν αλλωστε και μικρο πραγμα αυτο που εγινε.....

    Με ρωτας γιατι δεν εγραψα κατι.....Μα ξερεις οτι δεν ειναι του τυπου μου να ανοιγω χαζοτοπικ του στιλ "Παιδια πηγε κανεις εκει?? Θα μας πειτε εντυπωσεις???"...κλπ..κλπ!

    Για μενα ηταν ενα ονειρο ζωης να δω live τους Pavlov's Dog! Δυστυχως δεν τα καταφερα ελεω δουλειας....
    Αν το ειχα καταφερει θα ειχα κατασκηνωσει στα καμαρινια και ακομα θα εβγαζα βιντεακια και θα επριζα στις ερωτησεις τον David για χαρη του site μας!

    Αυτο ηθελα να να εκφρασω στην πρωτη μου προταση χωρις επαναλαμβανω να ριχνω μομφη σε κανεναν!

    Απλα χασαμε την ευκαιρια....
    ErEtZuM
    27.03.2007, 15:21
    Δυστηχως διαπιστωσα οτι παρα το οτι ηταν δεκαδες αυτοι που κατεγραψαν τη συναυλια με καμερες η με ψηφιακες μηχανες, ειμαι ο μονος που εχει ανεβασει βιντεο στο youtube.
    Σταθηκα ατυχος καθως εμεινα απο μπαταρια στην ψηφιακη κι ετσι τραβηξα μονο 3 τραγουδια και τα υπολοιπα με το κινητο μου οπου ο ηχος ειναι πολυ κακος.
    Οσο για τη συναυλια θα πω οτι η αποδοση του συγκροτηματος και το γενικοτερο feeling που υπηρχε δεν περιγραφεται με λογια.. Αν καθομουν να γραψω review γι'αυτη την καταπληκτικη συναυλια σιγουρα θα χρειαζομουν πολλες σελιδες.
    Θα σας δωσω ομως μια πληροφορια που ελπιζω να βγει αληθινη.. Ο Guglielmo Bill Franco (ο Ιταλικης καταγωγης κιθαριστας κι οχι keybordistas οπως λανθασμενα αναφερεται) μου ειπε κατ'ιδιαν οτι υπαρχει σοβαρη περιπτωση να επιστρεψουν για συναυλια μεσα στο καλοκαιρι. Μην ξεχναμε εξαλλου οτι τον Ιουλιο θα βρισκονται στην Ευρωπη καθως παιζουν στη Γερμανια. Οψωμεθα λοιπον !









    επισυναπτόμενα: me-sara-surkamp.jpg me-david-surkamp.jpg david-lazer-kithara.jpg 
    keupang
    28.03.2007, 09:51
    Η συναυλία ηταν εκπληκτική.
    Οποιοι δεν ηρθαν χασανε.

    Ενα και οταν ξαναερθουν καντε οτι μπορειτε για να τους δειτε. Οι ανθρωποι ηρθανε για να παιξουνε και να το ευχαριστηθουν και οχι για αρπακτη.

    Εκπληκτικο Live απο πολλές απόψεις.
    GL
    28.03.2007, 11:27
    Παιδια με μεγαλη μου χαρα διαβαζω αυτα που γραφετε για το ποσο ομορφα περασατε! Δεν σας κρυβω βεβαια οτι ζηλεψα υπερβολικα που δεν καταφερα να ζησω και εγω τετοιες στιγμες!
    Αλλα ξερω οτι τωρα που εμαθαν τον δρομο θα ξαναρθουν και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα τους φτανει ενα Gagarin!!

    Σε αυτο το σημειο θελω να σας παραθεσω καποιες φωτογραφιες απο το site του David! Με μαγεψε η απλοτητα αυτων των ανθρωπων! Καταλαβαινει κανεις μεσα απο καποιες photo τι σημαινει να ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ,ΔΗΛΑΔΗ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΜΑΣ! Δεν το παιξανε σταρ σαν καποιους αλλους που ερχονται για αρπαχτες οπως πολυ καλα λετε!!

    Μου θυμισε εμας τους μικρους σε φημη που οταν τρεχουμε για συναυλιες μας αρεσει να ζουμε την καθε στιγμη στην καθε πολη!!

    ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ:




















    ErEtZuM
    12.04.2007, 11:59
    Αυτο ειναι το νεο album του David Surkamp με τη συμμετοχη της γυναικας του.
    Στην Ευρωπη θα κυκλοφορησει σε μερικες μερες



    επισυναπτόμενα: dancing.jpg 
    ErEtZuM
    18.04.2007, 00:17
    ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΞΑΝΑ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ !!!!!!

    Μου το ειχαν πει off the record, αλλα πλεον επιβεβαιωνεται !!!!!

    Περισσοτερες πληροφοριες συντομα !!