ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Η κιθάρα πάει πακέτο με τα νύχια?

    everloving
    02.04.2007, 23:57
    Το παραδέχομαι: τρώω τα νύχια μου. Λατρεύω όμως την κιθάρα. Θ'αρχίσω μαθήματα το καλοκαίρι (ελπίζω τουλάχιστον), αλλά έχω αυτό το πρόβλημα.

    Είναι, λοιπόν, απαραίτητα τα νύχια στην κλασσική κιθάρα?

    jorge
    03.04.2007, 00:01
    Ναι everloving, είναι απαραίτητα τα νύχια στο δεξί χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας).

    Δοκίμασε επομένως να τρως μόνο του αριστερού
    Astron
    03.04.2007, 00:06
    Στην κλασική θα δυσκολευτείς αρκετά να βγάλεις καλό ήχο χωρίς νύχια. Γίνεται, αλλά θα σε δυσκολέψει.
    Στην ακουστική παίζεις σχεδόν πάντα με πένα οπότε δεν παίζει ρόλο.

    vero
    03.04.2007, 00:28
    συμφωνω με τα παιδια ειναι ολοκληρη τεχνη τα νυχια ειδικα στο κοψιμο τους ο καθηγητης μου της κιθαρας εχει ενα βιβλιο που λεει πως πρεπει να ειναι κομμενα τα νυχια (εγω γελουσα με το ολο θεμα) αλλα ειναι αυτο που δινει τον καθαρο ηχο στην κιθαρα
    jorge
    03.04.2007, 00:39
    Ο δικός μου ο δάσκαλος είχε πάντα μαζί του μια logo στιγμής και όποτε του έσπαγε το νύχι, το κολλούσε επιτόπου, την ώρα του μαθήματος!
    everloving
    03.04.2007, 00:42
    πανικοβλήθηκα!!

    μαλλον τωρα εχω ενα κινητρο για να σταματησω το τσακ-τσακ!

    ευχαριστω για τις απαντησεις! παω ν'αρχισω την υπνοθεραπεια...δεν θα φαω τα νυχια μου...δεν θα φαω τα νυχια μου...
    sunwing
    03.04.2007, 07:47
    χιχιχιχι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τα κατάφερες τελικά ;
    tolaruba
    03.04.2007, 11:02
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-04-2007 στις 00:39 έγραψε...

    Ο δικός μου ο δάσκαλος είχε πάντα μαζί του μια logo στιγμής και όποτε του έσπαγε το νύχι, το κολλούσε επιτόπου, την ώρα του μαθήματος!



    Εγω προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα στο να αφησω νυχια αλλα μολις μου ειπαν οτι θα ειναι μονο στο ενα χερι το ξανασκεφτηκα.Εδω και καιρο παιζω χωρις νυχια.Η αληθεια ειναι οτι χρησιμοποιω πολυ πιο δυναμη και φυσικα πονανε και πιο πολυ τα δαχτυλα μου αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο.Τωρη αν αρχισεις ακουστικη η ηλεκτρικη παιζεις με πενα οποτε δε θα εχεις καποιο προβλημα.
    Μη τον σκεφτεσαι ομως πολυ.Μην αφησεις τα ...νυχια να ειναι εμποδιο!!Ξεκινα εσυ και θα σε βοηθησει ο καθηγητης σου.
    dimitrapan
    03.04.2007, 11:19
    Μπορείς να περάσεις τα νύχια σου με μια στρώση σκληρυντικό... Δεν θα σου είναι ευχάριστο να τα τρως, προφανώς τα κάνει και πιο ανθεκτικά και επιπλέον είναι διάφανο!
    StaSiS
    03.04.2007, 11:38
    Σωστή η Δήμητρα και το σκληρυντικό της!
    Εverloving, αυτή νομίζω πως είναι η λύση στο πρόβλημα σου! Επιπλέον θα σε βοηθήσει, ειδικά στις αρχές αλλά και
    καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών σου στην κιθάρα, στο να μην σπάνε εύκολα τα νύχια.
    Πολλοί που ασχολούνται με την κιθάρα χρησιμοποιούν σκληρυντικό νυχιών, μεταξύ αυτών και άντρες φυσικά!
    Brokenchord
    03.04.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος StaSiS στις 03-04-2007 στις 11:38 έγραψε...

    Σωστή η Δήμητρα και το σκληρυντικό της!
    Εverloving, αυτή νομίζω πως είναι η λύση στο πρόβλημα σου! Επιπλέον θα σε βοηθήσει, ειδικά στις αρχές αλλά και
    καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών σου στην κιθάρα, στο να μην σπάνε εύκολα τα νύχια.
    Πολλοί που ασχολούνται με την κιθάρα χρησιμοποιούν σκληρυντικό νυχιών, μεταξύ αυτών και άντρες φυσικά!


    Και μεταξύ αυτών και εγώ !!! Ε ναι λιπών το παραδέχωμαι αλλα μόνο όταν τα λιμάρω και μετά γιατι αλλιος ξερένονται!!! Γιατί το πορώνω φορές φορές πολύ και στραβώνουν !!!
    everloving
    03.04.2007, 16:20
    θα παω να προμηθευτω βερνικια, δεν εχω αλλη λυση!
    pokopik
    03.04.2007, 20:50
    ...και μια διευκρινηση...το ακριβως αντιθετο πρεπει να κανεις με τα νυχια του αριστεριου χεριου!
    Δεν ειναι ολα τα χερια ιδια!
    sunwing
    03.04.2007, 22:08
    Πάντως εγώ αυτοτιμωρήθηκα που γέλασα το μεσημέρι. Με τις πασχαλιάτικες δουλειές του σπιτιού έσπασαν τα δύο από τα τέσσερα νύχια του δεξιού χεριού μου.Σνίφ...
    jacamar
    04.04.2007, 00:09
    everloving μεγάλη πίκρα αυτό με τα νύχια! εγώ δεν τα τρώω αλλά μου σπάει τα νεύρα να έχω νύχια μόνο απο το ένα χέρι και πολλές φορές αφήνς και στο άλλο...καλά ο καθηγητής μου τα κόβει επιτόπου γιατί αλλιώς ο ήχος τοθ νυχιού πάνς στην ταστιέρα είναι....

    Δεν είναι απαραίτητα τα νύχια με το που θα ξεκινήσεις κιθάρα αλλά καλό είναι να τα συνηθίσεις γιατί αργότερα αν με το καλό συνεχίσεις θα είναι πρόβλημα να μην έχεις...... Εκτώς απο σκληριντικό δοκίμασε και μια ουσία που είναι πικρή και την βάζεις στα νύχια για να μην τα τρώς βοηθάει.....!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 04-04-2007 11:15 ]


    sea_like_eyes
    04.04.2007, 01:25
    σοκολάτααααααααα
    everloving
    04.04.2007, 09:53
    jacamar, το εχω ακουσει κι εγω αυτο το πικρο βερνικι. αλλα δεν νομιζω οτι θα κανει δουλεια. εμενα δεν με πτοει τιποτα. (εκτος απο μανο με γευση μπροκολο)


    sea_like_eyes...ΣΟΚΟΛΑΤΑΑΑΑ!!!!
    giagkost
    05.04.2007, 03:28
    Λυπάμαι που θα στενοχωρήσω μερικούς, αλλά τα στιλβωτικά και τα σκληρυντικά για τα νύχια είναι μάλλον επικίνδυνα για να μπαίνουν στο στόμα!
    Εγώ πάντως, για να σκληρύνω τα νύχια μου όταν ήμουν νέος (τώρα είμαι 47) χτυπούσα με αυτά το θρανίο μου και όποια σκληρή επιφάνεια εύρισκα. Επί μήνες! Πέτυχα το ζητούμενο και τώρα έχω νύχια ..... τίγρης! Δοκιμάστε το!

    JULIOS
    05.04.2007, 09:14
    Υπαρχει και αλλη λυση για δυνατα νυχια:

    Το πρωϊ ενα ποτ. γαλατακι με το τσοφλι απο το αυγο μεσα σε μικρα-μικρα κομματακια.......(Εγω αυτο εκαμα πριν 20 χρονια περιπου και μου βγηκε σε καλο.)






    everloving
    05.04.2007, 13:44
    ακουσα οτι αν τρωω καθημερινα περιστερια, τα νυχια μου θα αρχισουν να μεγαλωνουν με ταχυτατους ρυθμους...