ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    Η κιθάρα πάει πακέτο με τα νύχια?

    StaSiS
    05.04.2007, 13:58
    Παράθεση:

    Το μέλος everloving στις 05-04-2007 στις 13:44 έγραψε...

    ακουσα οτι αν τρωω καθημερινα περιστερια, τα νυχια μου θα αρχισουν να μεγαλωνουν με ταχυτατους ρυθμους...


    .. το ίδιο και η πιθανότητα εξαφάνισης των περιστεριών!



    -----------
    Πιάσε τη ζωή από τα μαλλιά κι ας είναι και ξανθά..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StaSiS στις 05-04-2007 14:01 ]


    everloving
    05.04.2007, 14:49
    Παράθεση:

    Το μέλος StaSiS στις 05-04-2007 στις 13:58 έγραψε...

    .. το ίδιο και η πιθανότητα εξαφάνισης των περιστεριών!



    καλυτερα! ποτε δεν τα συμπαθησα! αν δεν μεγαλωναν τα νυχια, ουτε που θα τα κοιτουσα!
    dimitris1983
    06.04.2007, 15:25
    Νύχια, νύχια , νύχια… Απ’ ότι κατάλαβα θες να μάθεις για την πάρτη σου. Πάρε μια πένα μα πολύ ωραία ακούγεται και με πένα η κλασική κιθάρα και άσε να λένε θέλει νύχια.
    F_ANGEL
    06.04.2007, 23:39
    Πόσα νύχια έσπασα όταν πιο μικρή μου καρφώθηκε η ιδέα να μάθω κιθάρα..Τελικά δεν έμαθα..Θα ήθελα κάποτε να μάθω όμως και κιθάρα και drums
    odis13
    07.04.2007, 20:48
    H κλασσική κιθάρα δε παίζεται με πένα ,παίζεται με δαχτυλα γιατί πολύ απλά δε γίνεται πχ να χτυπήσεις Μι μπάσο και Μι ψηλή ταυτόχρονα με πένα.Η κατασκευή και η φιλοσοφία της κλασσικής ευνοούν τα δάχτυλα.Αν παίζεις κλασσσική με πένα δε παίζεις κλασσκή, χρησιμοποιείς απλά μια κλασσική για να παίξεις κάτι που θα παιζόταν καλύτερα με άλλο είδος κιθάρας.
    Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να πάρεις μια κλασσική και μια πένα και να παίζεις ακκόρντα, σημαίνει ότι αν θέλεις να μάθεις κλασσική πρέπει να χρησιμοποιείς τα δάκτυλά σου και να αφήσεις νύχια.
    evgeniosasteris
    19.04.2007, 20:14
    Βασικά, πρώτα θα έπρεπε να πούμε για ποιον λόγο χρειαζόμαστε τα νύχια. Ε λοιπόν, δεν τα χρειαζόμαστε καθόλου!

    Εντάξει, πλάκα κάνω!

    Εννοώ πως δεν είναι τόσο απαραίτητα. Μπορείς να παίξεις και χωρίς νύχια, μα ισχύει το εξής:

    "Αν παίζεις χωρίς νύχια, πρέπει να ξέρεις πως θυσιάζεις κάποιες δυνατότητες χρωματισμού των μουσικών φράσεων, δηλαδή επηρεάζεται άμεσα η μουσική ερμηνεία σου."

    (Δεν ξέρω ποιος το είπε!)

    Εντάξει, σιγά τα αβγά δηλαδή! Αν δεν θες να γίνεις ο νέος Segovia, μπορείς και να μην έχεις νύχια...! Ναι, όμως πέρα από αυτό, παίζοντας με νύχια σώζεις τα δάχτυλα σου από τον πόνο. Μπορεί να είναι από λίγο πόνο μέχρι την ακραια περίπτωση:
    Ένας φίλος μου ξεκίνησε να παίζει κλασική χωρίς νύχια και δεν ξέρω τι έκανε και πόσο δυνατά έπαιζε, μα ήρθε σε δυο μέρες με σκισμένο δέρμα στον δεξί δείκτη. Τώρα παίζει ηλεκτρική, έχει πένα και είναι ευτυχισμένος!!!:)

    Απ'την άλλη, να ξέρεις πως αν έχεις νύχια, πρέπει να μπαίνεις σε ένα σωρό μπελάδες, όπως:

    1. Αν είσαι άντρας θα τρως καζούρα από τα μικρά σου ξαδερφάκια και ανιψάκια...
    "Γιατί έχεις νύχια; Είσαι γυναίκα;" με ρώτησε ένα ανιψάκι μου μια μέρα! Τι να του πεις τώρα;;;

    2. Πρέπει συνεχώς να φροντίζεις τα νύχια σου. Προς Θεού, μην ανοίγεις το αναψυκτικό με τον δεξί σου αντίχειρα!!! Θες να σου σπάσει κανένα νύχι και να κλαις;;; Άσε λίγο να μεγαλώσει και το αριστερό, για να κάνεις την δουλειά σου!

    3. Ξέχνα τον νυχοκόπτη... Είναι καλός μόνο για το αριστερό χέρι. Πρέπει να αγοράσεις λίμες, από τίποτα Hondos και παρεμφερή. Εγώ έστειλα μια φίλη μου να μου αγοράσει.

    4. Και βέβαια, αν σπάσει ένα χρήσιμο νύχι (από τα pima), μάλλον πρέπει να τα κόψεις όλα...

    Όλα αυτά λοιπόν! Ελπίζω πραγματικά να μην αποθάρρυνα κανέναν. Η κλασική κιθάρα είναι ένα πολύ όμορφο όργανο και πραγματικά everloving σου προτείνω να ξεκινήσεις να παίζεις. Με τον καιρό, βλέποντας πόσα μπορείς να κάνεις, δεν θα σκέφτεσαι καν να τα κόψεις.

    Εξάλλου, είναι και ανθυγειινό να τρως τα νύχια σου!

    Ελπίζω να μην σας κούρασα! :)

    Φιλικά
    Ευγένιος
    mmmsss
    20.04.2007, 15:08
    Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Ο δάσκαλος μου της κιθάρας εκτός από ηλεκτρική κιθάρα, παίζει και κλασική και δεν έχει νύχια, παίζει απλώς με τα δάχτυλα και παίζει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ! Έχω ένα φίλο ο οποίος παίζει τέλεια, τα χέρια του πηγαίνουν λες και είναι επαγγελματίας και δεν έχει νύχια... Δηλαδή θέλω να πω ότι άμα δεν έχεις νύχια παίζεις με τα δάχτυλα. Βέβαια εντάξει, τα νύχια είναι το βασικό στην κλασική κιθάρα αλλά αν δεν τα καταφέρεις να αφήσεις, νομίζω πως δεν τρέχει κάτι..!!
    JaNick
    20.04.2007, 22:02
    Εγώ γουστάρω πολύ τους αρπισμούς στην ακουστική μου, αλλα λόγο υου κύριου οργάνου μου τπυ μπάσου (όπου τα νύχια είναι απαγορευμένα) δεν μπορώ να τα αφήσω....!!!
    everloving
    21.04.2007, 14:54
    Ευχαριστω που απαντησατε!

    Ηδη εχω κανει μεγαλες προοδους. Εχω να φαω τα νυχια μου απο τοτε που εκανα το θεμα. Δεχομαι συγχαρητηρια.

    Εχω κανει κι εγω μια μικρη ερευνα κι εχω ρωτησει φιλους και γνωστους και τα νυχια κερδιζουν με μεγαλη διαφορα. Κι επειδη θελω το δερμα μου στη θεση του (γραφω ολη την ωρα, και στον υπολογιστη και στο χαρτι και δεν νομιζω οτι το να μου σκιστει ο δεικτης θα με βοηθησει), θα τα αφησω να μακρυνουν. (το λεω και ποναει η ψυχη μου)

    Υπαρχει παντως και μια πιθανοτητα να κανω ακουστικη οποτε θα τη γλιτωσω! Ετσι κι αλλιως, δεν εχω σκοπο να παιζω επαγγελματικα, οποτε νυχια-χωρις νυχια, ακουστικη-κλασσικη, αν το αποτελεσμα ειναι υποφερτο, ειμαστε μια χαρα!