ελληνική μουσική
    197 online   ·  210.888 μέλη

    Ο Βας Βας Βας Παρασκευάς, το Layla και οι Iron Maiden

    ErEtZuM
    13.04.2007, 11:40
    Και εκτος απο αυτους που τα αγοραζουν φανταστειτε κι αυτους που τα κατεβαζουν !
    laz13
    15.04.2007, 18:41
    Βας βας βας. Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςς.......!!!!
    Angel20
    15.04.2007, 21:39
    Ας κόψει κάποιος αυτή την εκπομπή επιτέλους! Ελεος πια!
    tatsis
    18.04.2007, 11:44
    Απλά για να δείτε πόσο χαμηλά έχουμε πέσει σαν χώρα....
    Όχι μόνο μουσικά (που εκεί και αν είμαστε χαμηλά!!) , (δεν μιλάω για όλους τους έλληνες μουσικούς φυσικά να μην παρεξηγούμαστε κιόλας!!) Απλά κάποιος πρέπει να σταματήσει όσο πιο γρήγορα γίνεται αυτή την "εκπομπή" αν λέγεται εκπομπή αυτο το πράγμα....
    Paloukeze
    22.04.2007, 04:09
    Όταν ήμουν την Πέμπτη στο Bat City γιά το live των Rock livin', λέει σε κάποια φάση ο Κώστας:"τώρα θα πούμε ένα 'αντρίκιο' τραγούδι" και πετάγεται ο ηχολήπτης:"το Βας Βας Βας!"
    atrixospi8ikos
    22.04.2007, 14:06
    Τα παρατράγουδα και οι εκπομπές που παρουσιάζει η Αννίτα Πάνια είναι όλες άθλιες και ελεεινές. Υπηρετούν την υποκουλτούρα της τηλεόρασης. Εκτός του ότι εκμεταλλεύονται ανθρώπους με προβλήματα αντιμετωπίζονται και με ηρωνία. Η μουσική στα τραγούδια είναι γραμμένη από γνωστό συνθέτη δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα, ο νοών νοείτω . Όσο για τον Παρασκευά ένας λαχειοπώλης ήταν που ήθελα να πουλήσει μούρη και να βγει στην τηλεόραση. Όσο για αυτούς που κάθονται και βλέπουν την εκπομπή στη πληοψιφία τους είναι σπιτονοικοκυρές που δεν ξέρουν πώς να σπαταλήσουν τον χρόνο τους.

    moufidis
    22.04.2007, 14:25
    Παράθεση:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 22-04-2007 στις 14:06 έγραψε...

    Τα παρατράγουδα και οι εκπομπές που παρουσιάζει η Αννίτα Πάνια είναι όλες άθλιες και ελεεινές. Υπηρετούν την υποκουλτούρα της τηλεόρασης. Εκτός του ότι εκμεταλλεύονται ανθρώπους με προβλήματα αντιμετωπίζονται και με ηρωνία. Η μουσική στα τραγούδια είναι γραμμένη από γνωστό συνθέτη δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα, ο νοών νοείτω . Όσο για τον Παρασκευά ένας λαχειοπώλης ήταν που ήθελα να πουλήσει μούρη και να βγει στην τηλεόραση. Όσο για αυτούς που κάθονται και βλέπουν την εκπομπή στη πληοψιφία τους είναι σπιτονοικοκυρές που δεν ξέρουν πώς να σπαταλήσουν τον χρόνο τους.




    Δεν είμαι σπιτονοικοκυρά. Και κάτι άλλο.

    Μας τα ζαλίσατε.

    Άμα τα βρίσκει κάποιος τόσο μεγάλους κινδύνους της κοινωνίας μας, οκ, μπορεί να ξεκινήσει με το να μην ασχολείται, γνωστό και τετριμμένο, αλλά είναι η αλήθεια.

    Απλά εμένα μου ακούγεται λίγο "ψεύτικος" όλος αυτός ο "κατατρεγμός"...

    Δεν έχω να πω πολλά, πιστεύω ότι το έκανε πριν από πολλά χρόνια ο Ν. Τσιφόρος, λέγοντας μία φράση...

    "...την σήμερον κύριε ζάμε σε μια κενωνια ανήθικη που παίζει την ηθικιά..."

    τσατίζομαι σα χαζός με κάτι τέτοια, οπότε
    atrixospi8ikos
    22.04.2007, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος moufidis στις 22-04-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 22-04-2007 στις 14:06 έγραψε...

    Τα παρατράγουδα και οι εκπομπές που παρουσιάζει η Αννίτα Πάνια είναι όλες άθλιες και ελεεινές. Υπηρετούν την υποκουλτούρα της τηλεόρασης. Εκτός του ότι εκμεταλλεύονται ανθρώπους με προβλήματα αντιμετωπίζονται και με ηρωνία. Η μουσική στα τραγούδια είναι γραμμένη από γνωστό συνθέτη δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα, ο νοών νοείτω . Όσο για τον Παρασκευά ένας λαχειοπώλης ήταν που ήθελα να πουλήσει μούρη και να βγει στην τηλεόραση. Όσο για αυτούς που κάθονται και βλέπουν την εκπομπή στη πληοψιφία τους είναι σπιτονοικοκυρές που δεν ξέρουν πώς να σπαταλήσουν τον χρόνο τους.




    Δεν είμαι σπιτονοικοκυρά. Και κάτι άλλο.

    Μας τα ζαλίσατε.

    Άμα τα βρίσκει κάποιος τόσο μεγάλους κινδύνους της κοινωνίας μας, οκ, μπορεί να ξεκινήσει με το να μην ασχολείται, γνωστό και τετριμμένο, αλλά είναι η αλήθεια.

    Απλά εμένα μου ακούγεται λίγο "ψεύτικος" όλος αυτός ο "κατατρεγμός"...

    Δεν έχω να πω πολλά, πιστεύω ότι το έκανε πριν από πολλά χρόνια ο Ν. Τσιφόρος, λέγοντας μία φράση...

    "...την σήμερον κύριε ζάμε σε μια κενωνια ανήθικη που παίζει την ηθικιά..."

    τσατίζομαι σα χαζός με κάτι τέτοια, οπότε

    Εγώ απλά αδιαφορώ με αυτήν την εκπομπή… και όπως κιαν ακούγεται και να με συνχορείς κιόλας αυτί είναι η άποψη μου….
    Paloukeze
    22.04.2007, 14:41
    Παράθεση:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 22-04-2007 στις 14:06 έγραψε...

    Τα παρατράγουδα και οι εκπομπές που παρουσιάζει η Αννίτα Πάνια είναι όλες άθλιες και ελεεινές. Υπηρετούν την υποκουλτούρα της τηλεόρασης. Εκτός του ότι εκμεταλλεύονται ανθρώπους με προβλήματα αντιμετωπίζονται και με ηρωνία. Η μουσική στα τραγούδια είναι γραμμένη από γνωστό συνθέτη δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα, ο νοών νοείτω . Όσο για τον Παρασκευά ένας λαχειοπώλης ήταν που ήθελα να πουλήσει μούρη και να βγει στην τηλεόραση. Όσο για αυτούς που κάθονται και βλέπουν την εκπομπή στη πληοψιφία τους είναι σπιτονοικοκυρές που δεν ξέρουν πώς να σπαταλήσουν τον χρόνο τους.




    Το έχουμε πει το όνομα παραπάνω πολλές φορές atrixepithike, του Καρβέλλα είναι!

    Με αφορμή την παρατήρηση του atrixourithikou, θα ήθελα να πώ τα εξής:

    Προτείνω σε κάθε μέλος που ανοίγει ένα topic για να γράψει την άποψή του να μή γράφει βάσει του τίτλου του μόνο ή των αμέσως προηγούμενων σχολίων, αλλά βάσει του ερωτήματος που έθεσε ο δημιουργός του και αφού έχει διαβάσει όσο το δυνατόν περισσότερες απαντήσεις! Έτσι είναι σίγουρος ότι είναι 100% στο θέμα, δεν επαναλαμβάνει προλεγόμενα και έχει την ευκαιρία να σχολιάσει ο,τι του αρέσει ή δεν του αρέσει ώστε να προωθείται ο διάλογος και όχι η στείρα παράθεση σχολίων!

    Είναι καλύτερα έτσι!
    atrixospi8ikos
    22.04.2007, 14:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 22-04-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 22-04-2007 στις 14:06 έγραψε...

    Τα παρατράγουδα και οι εκπομπές που παρουσιάζει η Αννίτα Πάνια είναι όλες άθλιες και ελεεινές. Υπηρετούν την υποκουλτούρα της τηλεόρασης. Εκτός του ότι εκμεταλλεύονται ανθρώπους με προβλήματα αντιμετωπίζονται και με ηρωνία. Η μουσική στα τραγούδια είναι γραμμένη από γνωστό συνθέτη δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα, ο νοών νοείτω . Όσο για τον Παρασκευά ένας λαχειοπώλης ήταν που ήθελα να πουλήσει μούρη και να βγει στην τηλεόραση. Όσο για αυτούς που κάθονται και βλέπουν την εκπομπή στη πληοψιφία τους είναι σπιτονοικοκυρές που δεν ξέρουν πώς να σπαταλήσουν τον χρόνο τους.




    Το έχουμε πει το όνομα παραπάνω πολλές φορές atrixepithike, του Καρβέλλα είναι!

    Με αφορμή την παρατήρηση του atrixourithikou, θα ήθελα να πώ τα εξής:

    Προτείνω σε κάθε μέλος που ανοίγει ένα topic για να γράψει την άποψή του να μή γράφει βάσει του τίτλου του μόνο ή των αμέσως προηγούμενων σχολίων, αλλά βάσει του ερωτήματος που έθεσε ο δημιουργός του και αφού έχει διαβάσει όσο το δυνατόν περισσότερες απαντήσεις! Έτσι είναι σίγουρος ότι είναι 100% στο θέμα, δεν επαναλαμβάνει προλεγόμενα και έχει την ευκαιρία να σχολιάσει ο,τι του αρέσει ή δεν του αρέσει ώστε να προωθείται ο διάλογος και όχι η στείρα παράθεση σχολίων!

    Είναι καλύτερα έτσι!

    ok
    mariza18
    22.04.2007, 15:50
    Παράθεση:

    Το μέλος moufidis στις 22-04-2007 στις 14:25 έγραψε...
    Δεν είμαι σπιτονοικοκυρά. Και κάτι άλλο.

    Μας τα ζαλίσατε.

    Άμα τα βρίσκει κάποιος τόσο μεγάλους κινδύνους της κοινωνίας μας, οκ, μπορεί να ξεκινήσει με το να μην ασχολείται, γνωστό και τετριμμένο, αλλά είναι η αλήθεια.

    Απλά εμένα μου ακούγεται λίγο "ψεύτικος" όλος αυτός ο "κατατρεγμός"...

    Δεν έχω να πω πολλά, πιστεύω ότι το έκανε πριν από πολλά χρόνια ο Ν. Τσιφόρος, λέγοντας μία φράση...

    "...την σήμερον κύριε ζάμε σε μια κενωνια ανήθικη που παίζει την ηθικιά..."

    τσατίζομαι σα χαζός με κάτι τέτοια, οπότε



    Πέστα ρε Κωστάκη..Κάτι ήξερε ο Τσιφόρος για να το λέει
    Παιδιά,αν δεν σας αρέσει η συγκεκριμένη εκπομπή απλά μη τη παρακολουθείτε.Δεν σας υποχρέωσε η Αννίτα να τη βλέπετε κάθε Τετάρτη.Αφήστε να τη παρακολουθούμε εμείς της κουλτούρας και της ποιότητας
    Paloukeze
    22.04.2007, 16:02
    Παιδιά γιατί είστε απόλυτοι; Γιατί δηλαδή κάθε μορφή αντίδρασης προς τη σαπίλα πρέπει να είναι υποκρητική απαραίτητα; Δηλαδή είσαι ή δηλωμένος οπαδός του trash ή κρυφοοπαδός του trash; Αποκλείεται πραγματικά να σ' ενοχλεί; Δεν το καταλαβαίνω... Ο Τσιφόρος αναφέρεται σε μία κοινωνική ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ, όχι στο ΣΥΝΟΛΟ της. Ποτέ δεν απολυτοποιείται η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός. Πάντα υπάρχουν κάποιοι που αντιδρούν ΣΥΕΙΔΗΤΑ στα κακώς κείμενα. Σκεφτείτε το.
    tsibitos
    22.04.2007, 17:22
    Νίκος Καρβέλας a.k.a. "Je T'Aime"

    Τα απόλυτα hit τώρα τελευταία, έστω και σε επίπεδο "fun", είναι τα κομμάτια του "Je T'Aime" της Αννίτας Πάνια.




    Ως ομάδα που επιμελείται τα κομμάτια αυτά, σε ειδικές «φάσες» που πέφτουν πάνω στις ειδικές προβολές στο πρόγραμμα του Alter, φαίνεται η ομάδα "Je T'Aime". Ή αλλιώς το «καλλιτεχνικό ψευδώνυμο» για την περίσταση αυτή του Νίκου Καρβέλα. Ο Νίκος Καρβέλας λοιπόν, όπως γράφει σήμερα και η στήλη "Music And Media" της εφημερίδας "Το Παρόν", είναι ο καλλιτέχνης που κρύβεται πίσω από τα κομμάτια αυτά, εξού και είναι τόσο πετυχημένα όσον αφορά τις ηλεκτρονικές τους πωλήσεις αλλά και όσον αφορά την «αναγνωρισιμότητα» καθώς και το hype που αυτά απολαμβάνουν.

    Ένα τέτοιο γεγονός σίγουρα δεν είναι πρωτόγνωρο στον χώρο της ελληνικής μουσικής, φήμες άλλωστε πάντα ακούγονται και για κάποια άλλα ονόματα συνθετών που τη μία μέρα εμφανίζονται και την άλλη εξαφανίζονται, ενώ και σε international επίπεδο συμβαίνει πολύ συχνά. Μόνο ο Prince, για να δώσουμε ένα τρανταχτό παράδειγμα, έχει ηχογραφήσει μουσική για άλλους καλλιτέχνες με τα εξής (αστεία) ψευδώνυμα: Joey Coco, Alexander Nevermind και Jamie Starr. Ή ο Bob Dylan που κάνει παραγωγές ως Jack Frost και οι Rolling Stones που υπογράφουν την παραγωγή των δικών τους και πάλι albums ως "The Glimmer Twins".

    Πλάκα έχουν όλα αυτά, και ωραίο είναι να συμβαίνουν, μιας έτσι και οι καλλιτέχνες μπορούν να διοχετεύουν όπου θέλουν (και για όποιον σκοπό) τη δημιουργικότητά τους αλλά και γιατί γίνεται ένα ωραίο "trivia" παιχνίδι με το κοινό που ψάχνει να βρει ποιος είναι αυτός που ήρθε από το πουθενά και έγραψε το τάδε κομμάτι.


    πηγη mad.gr
    jacamar
    24.04.2007, 20:01
    α το άκουσα και εγώ το εν λογώ άσμα!!!!
    πάντως αν τα γράφει ο καρβέλας δεν μου κάνει εντύπωση που έχει ομοιοτητες με το layla το συνηθίζει να "δανειζετε" απο την μεταλ μουσικη.....!!!!
    sea_like_eyes
    25.04.2007, 01:19
    πάντως αν τα γράφει ο καρβέλας δεν μου κάνει εντύπωση που έχει ομοιοτητες με το layla το συνηθίζει να "δανειζετε" απο την μεταλ μουσικη.....!!!!

    χμμμ...Γεροντική ανία...?μαλλον!
    Fwfw
    25.04.2007, 16:50
    εμενα παντως δεν με χαλανε τα trash, αντιθετα εχω μεγαλη συλλογη
    ΑΛΛΑ δεν ειναι το ειδος μουσικης που ακουω απλα θελω να εχω απ'ολα.
    οσο για την κλοπη ακουστε και τα αλλα του je t'aime θα σας φανουν αρκετα γνωριμα . και για να μην κρυβομαστε ολοι εχουμε τραγουδησει καποιο trash κατα καιρους αν και οι πιο πολλοι δεν το παραδεχονται
    Paloukeze
    26.04.2007, 02:17
    Ναι Φωφώ, για χαβαλέ βεβαίως και έχουμε τραγουδίσει trash. Έχω πει άλλωστε και προηγούμενη φορά οτι προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό για ανέμελη διασκέδαση και χαβαλέ, όπως και κάθε ταχτιρντί από αυτά που παράγει σωριδών ο Φοίβος. Παίζει όμως ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ οι συνθήκες κάτω από τις οποίες παράγεται το trash. Ο Μπουγάς π.χ. το κάνει για το χβαλέ και τα λεφτά. Δεν κλέβει ιδέες και ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ γελιοποιώντας τους ξεδιάντροπα. Η Πάνια το κάνει και θα ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΩΧΘΕΙ ΠΟΙΝΙΚΑ. Tο ΕΣΡ αλλού κι αλλού ξέρει να επιβάλει πρόστημα, στον Τάκη Τσουκαλά της Gate 7 π.χ, άμα χώσει κανένα μπινελίκι στο Magic. Εδώ που ξεφτιλίζονται κακόμοιροι άνθρωποι κλείνουν τα μάτια. Να τους χαιρόμαστε.

    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 19-05-2007 15:16 ]


    tsibitos
    26.04.2007, 02:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 26-04-2007 στις 02:17 έγραψε...

    ..... ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ γελιοποιώντας τους ξεδιάντροπα. .......



    Ακριβώς αυτο λέμε.. Είναι σαν να πηγαίνεις σε μια ψυχιατρική κλινική και να γελάς με τους τρόφιμους αφού πρώτα τους βάλεις να σου χορέψουν..


    swkraths
    03.05.2007, 21:13
    Παράθεση:

    Το μέλος XARDOUM στις 06-04-2007 στις 16:18 έγραψε...

    Σίγουρα θα έχετε υπ'οψιν τον ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΡΑΝΤΙΝΗ...θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις σας..



    O Kαραντίνης εδώ τι σχέση έχει....??
    houlina
    04.05.2007, 14:31
    Δε θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη σημασία η λέξη ΕΛΕΟΣ!!!!