ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.877 μέλη

    Μουσικη κ' νεοι καλλιτεχνες στο Ellada

    RAYQVASA
    06.04.2007, 16:55
    Προσωπικα ειμαι 13 ετων και θελω να κανω μαθηματα φωνητικων και να ασχοληθω επαγγελματικα με το τραγουδι.Η μητερα μου ομως,αρνειται κατηγορηματικα γιατι πιστευει πως η μουσικη στην Ελλαδα δεν εχει μελλον και οτι οι τραγουδιστες ζουν πολυ δυσκολα.

    Εσεις ως καλλιτεχνες τι εχετε να πειτε?Ειναι δυσκολα τα πραγματα για εσας?Ευκολα?Μετρια?Καποια συμβουλη?Κατι?

    Ειμαι σε απελπισια..και φοβερα λυπημενη γιατι πραγματικα λατερυω τη μουσικη!
    megaloserwtikos
    06.04.2007, 18:34
    Τα πράγματα είναι δύσκολα σίγουρα. Δεν έχει άδικο.

    Αλλά όσο παιρνούν τα χρόνια καταλαβαίνω ότι αν αξίζει κάτι, είναι να κάνεις αυτό που πραγματικά αγαπάς, ακόμα κι αν σου κοστίσει μέσα σου.





    GiannisTsimperidis
    07.04.2007, 16:22
    Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ακόμα βρίσκεσαι σε μια πρώιμη ηλικία και πολύ πιθανόν να αλλάξεις πολλές φορές γνώμη στο τι θα κατασταλάξεις να κάνεις επαγγελματικά. Θα πρότεινα λοιπόν να αρχίσεις να κάνεις πράγματα σχετικά με τη μουσική, αλλά μην περιοριστείς μόνο σε αυτά. Να κοιτάξεις να τελειώσεις το σχολείο σου, όπως και να περάσεις σε μια σχολή που να σου αρέσει! Άλλη άνεση θα έχεις αν παράλληλα κάνεις τα πρώτα σου βήματα ως τραγουδίστρια με κάτι σίγουρο από πίσω. Έχω πολλούς φίλους μου τραγουδιστές οι οποίοι πήραν την απόφαση να ασχοληθούν με το τραγούδι επαγγελματικά χωρίς κάποια εναλλακτική λύση και τώρα βρίσκονται σε αδιέξοδο. Μακάρι να σου έρθουν όλα βολικά!

    I'm no alcoholic... I'm a drunk! Alcoholics go to meetings.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiannisTsimperidis στις 07-04-2007 16:23 ]


    black_devil
    07.04.2007, 22:34
    Κοίτα, εγώ εκτός από το να ακούω δεν έχω καμία άλλη σχέση με τη μουσική και δεν είμαι και το πιο κατάληλο άτομο για να σε συμβουλέψει. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι αρκετά μεγαλύτερη σου για να είμαι και πιο ώριμη.Πιστεύω πάντως πως αν σου αρέσει πραγματικά η μουσική δεν πρέπει να το βάλεις κάτω επειδή ζεις στην Ελλάδα. Ασχολίσου με αυτό που αγαπάς αλλα παράλληλα κοίτα και για κάτι που θα μπορούσε να σου προσφέρει ένα πιο σίγουρο επάγγελμα.
    Υποθέτω ότι είσαι είδη στο γυμνάσιο και είναι κρίμα γιατι θα κανα-δυο χρόνια πριν θα μπορούσες να πας σε μουσικο...
    Πάντως σε καμία περίπτωση μην το αφήσεις τελείως.

    Κι εγώ σε μία παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι, όχι με τη μουσική αλλά με την αρχαιολογία. Βέβαια εγώ έχω αποφασίσει να μπω φιλοσοφική κι ότι γίνει μετά αλλα εσύ που σκέφτεσαι πιο λογικά, λογικό είναι να προβληματίζεσαι περισσότερο..
    Ο κόσμος μας όμως έχει φτάσει σε αυτό το σημείο γιατί δεν πραγματοποιούμε τα όνειρα και τα ιδανικά μας. Γι' αυτό πιστεύω, στην ηλικία που είμαι τουλάχιστον, ότι αν ακολουθήσεις το ονειρό σου, μπορεί να μην βγαίνεις εύκολα οικονομικά αλλά σίγουρα θα έχεις περισσότερες εμπειρίες και θα είσαι και ευχαριστημένη.