ελληνική μουσική
    283 online   ·  210.899 μέλη

    Αντιαπαγορευτικό φεστιβάλ για τη μείωση της βλάβης, Πανεπιστημιούπολη 4-5/5

    alex3
    18.04.2007, 11:25
    Σε μια έρευνα που κάναμε πριν - πολλά πια - χρόνια στη Σχολή, φάνηκε πως ένας από τους βασικότερους λόγους εμπλοκής με τις ουσίες είναι ότι συνδέονται με την ψυχολογία του περιθωρίου, κι έτσι για μερικούς, γίνονται ελκυστικές...Πιστεύονταν τότε από μερίδα ειδικών, ότι αναλαμβάνοντας το ίδιο το κράτος τη χορήγηση των ουσιών σε βεβαιωμένους εξαρτημένους, θα μειωνόταν η διάδοση ασθενειών που σχετίζεται με την κοινή χρήση εξαρτημάτων-βελόνες εννοώ φυσικά- θα μειωνόταν η με τη χρήση σχετιζόμενη εγκληματικότητα και πορνεία καθώς και ο κίνδυνος θανάτων από νοθευμένες ουσίες που κατά καιρούς πέφτουν στην αγορά - οι γνωστοί και ως θάνατοι από υπερβολική δόση...Επίσης φάνηκε, πως βασικός λόγος για τον οποίο η κάνναβη μπορεί και να οδηγήσει παραπέρα δεν ήταν χημικός, αλλά πρακτικός...Ο προμηθευτής...!!! Είναι κοινός, και σου πασσάρει κι άλλα...

    γενικά, οι απαγορεύσεις και η καταστολή, δείχνουν κοινωνίες ανώριμες και αδιάφορες να αντιμετωπίσουν τους πραγματικούς λόγους εξ οποίων προκύπτουν κάθε μορφής φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας. Τους Λαιστριγόνες και τους Κύκλωπες του καθενός μας της ψυχής, δεν τους αντιμετωπίζει η φυλακή και ο στρουθοκαμηλισμός και η υποκρισία...Δείτε σχετικό θέμα για τον εφηβικό αλκοολισμό, κι όποιος καταλάβει, κατάλαβε...

    Έχω κάνει ένα πολύ μικρό ταξίδι σ'αυτόν τον κόσμο, κι έχω πάρει μια πολύ μικρή και πολύ πικρή γεύση...


    ps.
    σας θυμίζω, ότι χρήστες πολυτελείας - rolling stones - παίρνουν τα πάντα, με 10 γιατρούς από πάνω τους, και ζουν και βασιλεύουν και γερνούν καλύτερα από τους οξυγονοκολητές του Σκαραμαγκά...


    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 18-04-2007 11:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 18-04-2007 11:31 ]


    absurdus_delirium
    18.04.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 17-04-2007 στις 18:35 έγραψε...

    παιδια δεν ξερω τι γινεται!!! τα ναρκωτικα ειναι μεγαλη ιστορια... δεν ειναι ετσι ευκολα να σταματησουν να διακινουνται μονο απο μας τους δεκτες!!! αν και εχω διαβασει ιστοριες που καταλαθος μπηκανε μεσα στα ναρκωτικα(παραπολυ λυπηρο )




    Ε, λοιπόν, μάθε! Πληροφορήσου και σχημάτισε γνώμη! Με ένα "δεν ξέρω" και ένα "πάρα πολύ λυπηρό" (που τα ακολουθεί καπάκι το "ας ελπίσουμε..." και άλλα ευχολόγια) άκρη δε βγαίνει, δεν είναι έτσι;
    jacamar
    18.04.2007, 16:35
    αχ 'ολο μεγάλα λογια είναι για μεγάλα έργα δεν ξέρω....
    delirium τι να πληροφοριθεί? υπάρχει άνθρωπος πλέον που να μην ξέρει τι προκαλουν τα ναρκωντικα???? μια βραδυνή βόλτα στην Αθήνα αλλα και πρωινη τωρα τελευταία θα σου δώσει ένα γερό ταρακούνημα....
    Ας αφήσουμε τους εξαρτημένους και ας κοιτάξουμε να σώσουμε τα υποψήφια θύματα έτσι κι αλλιώς αν πάρεις τον δρόμο αυτό δύσκολά γυρνάς πίσω ισως και ποτε...
    Vangelis86
    18.04.2007, 16:50
    εγω νομιζα οτι λεγαμε για το χασισι τοση ωρα
    absurdus_delirium
    18.04.2007, 19:36
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 18-04-2007 στις 16:35 έγραψε...

    αχ 'ολο μεγάλα λογια είναι για μεγάλα έργα δεν ξέρω....
    delirium τι να πληροφοριθεί? υπάρχει άνθρωπος πλέον που να μην ξέρει τι προκαλουν τα ναρκωντικα???? μια βραδυνή βόλτα στην Αθήνα αλλα και πρωινη τωρα τελευταία θα σου δώσει ένα γερό ταρακούνημα....
    Ας αφήσουμε τους εξαρτημένους και ας κοιτάξουμε να σώσουμε τα υποψήφια θύματα έτσι κι αλλιώς αν πάρεις τον δρόμο αυτό δύσκολά γυρνάς πίσω ισως και ποτε...



    Αντιπαρέρχομαι το "μεγάλα λόγια-μεγάλα έργα" και απλά θα σου απαντήσω στο "υπάρχει άνθρωπος που δεν ξέρει;" -Ναι. Και πολλοί. Έχεις ακούσει να λένε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας; Τι ακριβώς ξέρει όλος ο κόσμος; Έχει μεν σχηματισμένη άποψη αλλά από που; Αποτέλεσμα της ημιμάθειας είναι το τσουβάλιασμα - ναρκωτικών και χρηστών. Λίγο-πολύ όπως έκανες και συ. Απλά οι συνέπειες όταν αυτό το κάνει η Δικαιοσύνη μας είναι πολύ πιο σοβαρές. Εξάλλου, όπως είπε κι ο Βαγγέλης, η προηγούμενη συζήτηση αφορούσε την κάνναβη.
    Από κει και πέρα, αν μιλάμε για τα σκληρά, εφ'όσον κατά τη γνώμη σου απλουστεύσεις του τύπου "ας αφήσουμε τους εξαρτημένους" δίνουν τη λύση ή είναι καν αποδεκτές απόψεις, το λιγότερο που θέλω να σου ευχηθώ είναι να μη σε αγγίξει ποτέ προσωπικά το πρόβλημα γιατί τότε είναι βέβαιο πως θα τραγουδάς άλλο σκοπό. Και, αφού κόπτεσαι για τα υποψήφια θύματα, άλλο το να είσαι εθισμένος στο χασίσι (εθισμός σε μεγαλύτερο βαθμό ψυχολογικός - εξίσου άσχημος αλλά όχι σωματικός) και άλλο η πρέζα, η κόκα και τα πάσης φύσεως χημικά, συμφωνείς;