ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.900 μέλη

    Πιστεύετε στην ύπαρξη Ψυχής;

    alfa-omega
    06.05.2007, 12:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 18-04-2007 στις 16:04 έγραψε...

    Πιστεύετε στην ύπαρξη ψυχής κι αν ναι ποιός ο ρόλος της στην υλική μας φύση;;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 18-04-2007 17:12 ]






    Πιστεύω ότι διαθέτω ψυχή .
    Η ψυχή μου είναι ένα πνευματικό αγγείο, που διαρκώς αναβαθμίζει (κυρίως )τις εσωτερικές γνώσεις , που αποκτά κατα χρονικά διαστήματα απο τον κόσμο .

    Ο ρόλος της (στην υλική μου φύση) ,είναι να βρει ένα λογικό αίτιο ,για το οποίο υπάρχει και να προσπαθεί να το υλοποιήσει στην πράξη .

    Βρήκα έναν .
    Υπάρχω για να αγαπήσω τον κόσμο αυτόν στον οποίο βρέθηκα .

    Όλον τον κόσμο και όχι ένα κομμάτι του .

    Σημερινή διαμόρφωση της :
    Είναι εφικτό .



    Eliza21
    06.05.2007, 16:33
    Σύμφωνα με τον John Lock ( ο οποιος ανήκε στους Εμπειρικούς φιλοσοφους) , τη στιγμή που γενιέται η ψυχή του ανθρώπου δεν περιέχει τιποτα απολύτως, είναι σαν άγραφο χαρτί και όταν φτάσει η ώρα του θανάτου του έχει γεμίσει απο πληροφορίες και εμπειρίες.........Συνεπώς η οντότητα του ανθρώπου (κατά Lock) είναι δυσιπόστατη και αποτελείται απο ψυχή και σώμα..........Αρα με αυτή την λογική γιατί να μην θεωρήσουμε οτι μετά τον θάνατο του ανθρώπου η ψυχή μπορεί κάλλιστα να μετενσαρκωθεί σε άλλο σώμα???????

    Περιπου την ίδια θεωρία υπστήριξε και ο Ντεκάρτ....Συγκεκριμένα είπε πως το σώμα μας είναι ένα υλικό αντικείμενο που έχει έκταση και μπορούμε να το δούμε ή να το νιώσουμε με κάποια απο τις αισθήσεις μας....Αντιθέτως η ψυχή είναι κάτι που δεν έχει έκταση και γι'αυτό δεν μπορούμε να την αισθανθούμε. Καταλαβαίνουμε οτι υπάρχει μέσα μας η ψυχή, επειδή έχουμε άμεση συνείδηση των γεγονότων που όπως η αμφιβολία ή ο πόνος, εκδηλώνονται εντός μας.


    Θεωρίες στις θεωρίες.........τι κάνει το κρασάκι...

    Η ΛΗΣΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙ Η ΜΟΝΗ ΕΚΔΙΚΗΣΗ Η ΛΗΣΜΟΝΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Eliza21 στις 07-05-2007 02:23 ]


    venus2
    06.05.2007, 17:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 26-04-2007 στις 04:02 έγραψε...

    Όταν ένας άνθρωπος πεθαίνει χάνει αυτομάτως 21gr. Λέγεται πως αυτό είναι το βάρος της ψυχής. Δε νομίζω πως βρέθηκε ακόμα επιστημονική εξήγηση στο φαινόμενο των 21gr. Ένας επιπλέον λόγος να πιστεύει κανείς στην ύπαρξη της ψυχής.


    diafwnw me to... "baros" tis psixis. i psixi, kata ti gnwmi mou, den apoteleitai apo uli. dioti an itan kati uliko tha mporousame oloi na prosdiorisoume tin iparksi tis i oxi, k den tha ipirxe auto to topic. egw pisteuw pws iparxei psixi, k auto dioti, par'oles tis biologikes anakalipseis k tin ekseliksi twn epistimwn, panta kati dinei to "enausma" gia to ksekinima olwn autwn...
    auta (ekthesi olokliri egrapsa...)
    MyNameIsDo
    09.05.2007, 23:25

    Ναί, πιστεύουμε στην ύπαρξη της ψυχής. Χωρίς να της δίνουμε όμως θρησκευτικά προσωπεία.
    Spirous
    10.05.2007, 00:00
    Συμπέρασμα από την πλειοψηφία των μέχρι τώρα απαντήσεων: τελικά η ψυχή είναι κάτι που απλώς πιστεύουμε και θέλουμε να υπάρχει αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε ή να αρνηθούμε την ύπαρξή της.
    MyNameIsDo
    10.05.2007, 00:14

    Ω, καλά τώρα Spirous. Εδώ σηκώνει πολύ εμβάθυνση.
    Άν όμως κάποιος ασχοληθεί με τις θρησκείες, γίνονται πολύ πιό απλά όλα. Υπάρχει τρόπος να αντιληφθούμε την ψυχή, αλλά το φτωχό και άπειρο μυαλουδάκι μας δεν θα μπορούσε (ακόμη τουλάχιστον) να κατανοήσει την ύπαρξή της.
    Επίσης το έντονο στοιχείο του εγωισμού που διακρίνει το ανθρώπινο είδος, δεν θα του επέτρεπε να δεχτεί την ύπαρξή της.

    Astron
    10.05.2007, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 10-05-2007 στις 00:14 έγραψε...
    Επίσης το έντονο στοιχείο του εγωισμού που διακρίνει το ανθρώπινο είδος, δεν θα του επέτρεπε να δεχτεί την ύπαρξή της.




    Μάλλον το ανάποδο ισχύει...
    Ο εγωισμός του ανθρώπου τον οδηγεί να θέλει να πιστεύει ότι υπάρχει ψυχή γιατί αυτή του προσδίδει ανώτερα χαρακτηριστικά, όπως πνευματική υπόσταση, αιώνια ζωή κλπ
    Αρνούμαστε δηλαδή να δεχτούμε ότι είμαστε "μόνο" ζωντανοί οργανισμοί αποτελούμενοι από εκατομμύρια κύτταρα και από ύλη κι ότι όλα τ' άλλα προς το παρόν δεν έχουν αποδειχτεί.

    Χωρίς να μπορώ να πω αν υπάρχει ή όχι ψυχή (γιατί έτσι κι αλλιώς μου φαίνεται ένα εντελώς αυθαίρετο εφεύρημα) αν υπάρχει κάπου εγωισμός αυτός βρίσκεται στην ίδια την ιδέα περί ύπαρξης ψυχής.
    MyNameIsDo
    10.05.2007, 20:08

    Ίσως αναφέρεσαι σε φόβο και όχι σε εγωισμό?

    Μά ποιός νοήμων άνθρωπος, οπαδός οποιασδήποτε θρησκείας ή μή, δηλώνει πώς έχει αποδειχτεί η ύπαρξη της ψυχής?

    Οι ιδέες έ? Νά το μεγαλείο του ανθρώπου και συνάμα το έγκλημά του.

    Είχε πεί κάποτε ο φίλτατος (και αταχτούλης) Αινστάιν.. Πιστεύω πως η ουσία της ύπαρξης είναι απλή και όμορφη.

    Κι εγώ φίλε μου πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής.
    Μόνο που δεν της έδωσα ορισμό. Και ξέρεις κάτι? Ούτε θα της δώσω.
    Επίσης πιστεύω και στην αγάπη. Και στην αρμονία. Και στην ύπαρξη του κακού. Αλήθεια, την ύπαρξη του κακού μπορεί να την αποδείξει κάποιος? Την αγάπη?

    Μάλλον από εγωισμό πιστεύω σε όλα αυτά.

    Ή ίσως από άγνοια????

    Χμμμ, κι ερχόμαστε στην αρχή της συζήτησης!!
    Η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα?

    Εγώ τί πιστεύω?
    Πιστεύω, πάρε το αυγό και κούρευτο.
    koini_maria
    10.05.2007, 21:13
    Το παρακάτω το έχετε διαβάσει ή ακούσει οι περισσότεροι , λογικά , μα το αναφέρω αναφερόμενη σε κάτι που διάβασα , ότι ''κανείς δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη ή την ανυπαρξία της ψυχής'' ...


    ''Eνας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του, για
    την σχέση μεταξύ επιστήμης και πίστης στον Θεό.
    Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
    Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
    Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
    Φοιτ.: Φυσικά.Καθ.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;
    Φοιτ.: Ναι
    Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να
    τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους.Πού είναι η καλοσύνη του
    Θεού λοιπόν;
    Φοιτ.: ...
    Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε μικρέ μου.Είναι καλός ο Θεός;
    Φοιτ.: Ναι.
    Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
    Φοιτ.: Όχι.
    Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
    Φοιτ.: Ο...Θεός...
    Καθ.: Σωστά. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
    Φοιτ.: Ναι.
    Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
    Φοιτ.: Ναι.
    Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
    Φοιτ.: ...
    Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
    Φοιτ.: Μάλιστα.
    Καθ.: Λοιπόν, ποιός τα δημιούργησε;
    Φοιτ.: ...
    Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
    Φοιτ.: Όχι, κύριε.
    Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό σου; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
    Φοιτ.: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
    Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
    Φοιτ.: Ναι.
    Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός σου δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
    Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
    Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
    Φοιτ: Καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
    Καθ.: Ναι.
    Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
    Καθ.: Ναι.
    Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας.Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.

    Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...

    Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
    Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
    Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως... Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι
    απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
    Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ;
    Φοιτ.: Κύριε, ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική.
    Καθ.: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
    Φοιτ.: Καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας.
    Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου, καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
    Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
    Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
    Καθ.: ...
    Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
    Καθ.: ...
    Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του καθηγητή;
    Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
    Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.
    Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε... Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά.

    Αυτός ο νεαρός φοιτητής ήταν ο ALBERT EINSTEIN...



    Συγγνώμη που έκανα ένα τόσο μεγάλο post απλά ήθελα να παραθέσω έναν συλλογισμό που μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον .
    (Όλο αυτό δεν το παρέθεσα για την ύπαρξη ή ανυπαρξία του Θεού .)
    Καθόλου σίγουρη δεν είμαι για το εαν όντως ο νεαρός ήταν ο Albert Einstein - για να είμαι ειλικρινής , δεν το πιστεύω - όπως και να έχει όμως οφείλω να παραδεχτώ οτι όντως δεν είναι δυνατόν να ελέγχουμε τα πάντα μονάχα με τις αισθήσεις ή την λογική μας . Υπάρχουν πολλά ακόμα πράγματα παραπέρα , μακριά από το ορατό , από αυτό που μπορεί να κατανοήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το κορμί .

    Astron
    10.05.2007, 21:50
    Πέρα απ' το γεγονός ότι η παραπάνω ιστορία είναι πιθανότατα πλαστή, επίτρεψέ μου να πω ότι είναι και αρκετά αφελής.
    Τα σημεία στα οποία ο καθηγητής υποτίθεται το "βουλώνει" μπροστά στα ανυπέρβλητα επιχειρήματα του φοιτητή είναι για γέλια...
    Δεν νομίζω ένας επιστήμονας να απαντούσε με αυτόν τον τρόπο σχετικά με την θεωρία της εξέλιξης ούτε θα δείλιαζε έτσι εύκολα μπροστά σε αυτά τα παιδαριώδη επιχειρήματα (όπως ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στην πίστη και άλλα τέτοια μαργαριτάρια).
    Το κείμενο αυτό μου μοιάζει περισσότερο με προπαγάνδα υπέρ της "Θεωρίας της Δημιουργίας" που έχει αναβιώσει σε κάποιες πουριτανικές πολιτείες της Αμερικής.
    Η πλάκα είναι ότι ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται η κατοχύρωση της ιστορίας και η ενδυνάμωσή της από κάποιον επιστήμονα. Εδώ για παράδειγμα έχουμε το εφεύρημα του "Einstein" ως φοιτητή, όταν είναι γνωστό ότι ο Einstein -αν και πίστευε σε κάποιον δημιουργό- θεωρούσε τις θρησκείες παιδιαριώδη κατασκευάσματα,και τις ιδέες περί μεταθανάτιας ζωής παραμύθια.

    Όσο οι επιστήμονες κρατούν σκεπτικιστική στάση απέναντι σε όλην αυτήν την μεταφυσική και τις θρησκείες, οι πιστοί τους θεωρούν απόλυτους και ... πεισματάρηδες. Μόλις βρεθεί όμως έστω και ένας επιστήμονας που να πει κάτι υπέρ της μεταφυσικής, οι πιστοί τον ανακηρύσσουν σε πρότυπο ανθρώπου!
    Αυτό από μόνο του μαρτυρά την μέγιστη αξία που έχει η επιστήμη στις συνειδήσεις των ανθρώπων σε αντίθεση με την αξιοπιστία της θρησκείας και της μεταφυσικής που έχει δεχτεί ειδικά τους τελευταίους αιώνες φοβερά χτυπήματα.


    Πέρα απ' αυτό να πούμε ότι το topic αυτό αφορά την ψυχή. Για τον Θεό υπάρχουν αρκετά topics, και νομίζω το απόσπασμα που μας παρέθεσες ταιριάζει καλύτερα εκεί. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να συνδέσουμε απαραίτητα την ψυχή με τον Θεό αφού έτσι κι αλλιώς είναι δύο διαφορετικά πράγματα που ο καθένας τους δίνει την προσωπική του ερμηνεία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 10-05-2007 21:53 ]


    koini_maria
    10.05.2007, 22:17
    Μα αυτό ακριβώς ήθελα να πω από την αρχή ...
    Όπως ίσως διάβασες είπα και εγώ η ίδια οτι δεν πιστεύω οτι ο ''φοιτητής'' που είναι στην συγκεκριμένη ιστορία είναι ο Einstein , όπως επίσης αναφέρθηκα στον συλλογισμό και όχι στο περιεχόμενο αυτό καθεαυτό (ύπαρξη/ανυπαρξία Θεού) του κειμένου .
    Προφανώς , απέτυχα να διατυπώσω σωστά τον προβληματισμό/σκέψη μου .

    Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι δεν είναι ανάγκη κάτι να είναι απτό για να υφίσταται.
    Δεν χρειάζεται πάντα κάποια από τις αισθήσεις μας να μπορεί να ερεθιστεί από κάτι που υπάρχει γύρω της ώστε να πειστούμε για την οντότητα του υπο αμφισβήτηση πράγματος .
    Δεν χρειάζερται η ψυχή να ζυγίζει για να υπάρχει ...
    Δεν χρειάζεται να μπορούμε να την δούμε/ακούσουμε/μυρίσουμε/γευτούμε/αγγίξουμε ...

    Όλο μας το είναι δεν αποτελείται μονάχα από σώμα και λογική .
    Προσωπικά πιστεύω οτι υπάρχουν πολλά πράγματα πέρα από το αντιληπτό .
    Και στο κάτω - κάτω το βρίσκω κάπως εγωιστικό να λέμε οτι υπάρχει μονάχα οτιδήποτε μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε ...

    Και ναι , η ψυχή δεν είναι έννοια συνιφασμένη με τον Θεό .
    Κατά την άποψή μου είναι έννοια συνδεδεμένη με την πίστη , όμως .
    Όχι απαραίτητα με την θεολογική-θρησκευτική της σημασία .

    Δεν μπορώ να εκφραστώ σωστά , μάλλον .
    Συγγνώμη...
    MyNameIsDo
    10.05.2007, 22:20

    Εγώ σε κατάλαβα πάντως koini-maria. Και μάλιστα απόλυτα κατάλαβα τον συλλογισμό σου. Και μου άρεσε πολύ η χρηση της υποθετικής ιστορίας που παρέθεσες.

    Ά, και στην θέση σου δεν θα μιλούσα τόσο αυθαίρετα για τους επιστήμονες φίλε Astron. Ούτε θα τους έβαζα όλους σ ένα καζάνι.
    Astron
    10.05.2007, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 10-05-2007 στις 22:17 έγραψε...
    Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι δεν είναι ανάγκη κάτι να είναι απτό για να υφίσταται.
    Δεν χρειάζεται πάντα κάποια από τις αισθήσεις μας να μπορεί να ερεθιστεί από κάτι που υπάρχει γύρω της ώστε να πειστούμε για την οντότητα του υπο αμφισβήτηση πράγματος .
    Δεν χρειάζερται η ψυχή να ζυγίζει για να υπάρχει ...
    Δεν χρειάζεται να μπορούμε να την δούμε/ακούσουμε/μυρίσουμε/γευτούμε/αγγίξουμε ...


    Ναι αλλά με αυτήν την λογική θα μπορούμε να πιστεύουμε στο οτιδήποτε, όσο παράλογο κι αν μοιάζει. Πού θα μας οδηγήσει αυτό;
    Υπήρχε πράγματι μια εποχή όπου ο κόσμος ήταν πρόθυμος να πιστέψει το οτιδήποτε. Είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε να γυρίσουμε εκεί;

    Σαφώς δεν μπορούμε να απορρίψουμε την ύπαρξη της ψυχής. Απ' την στιγμή όμως που δεν υπάρχουν στοιχεία και ενδείξεις για την ύπαρξή της, θα έπρεπε να είμαστε τουλάχιστον αγνωστικιστές ως προς την ψυχή.

    Με λίγα λόγια το επιχείρημα "δεν γνωρίζουμε τα πάντα" δεν μπορεί να χρησιμοποιείται αυθαίρετα για να στηρίζει τις όποιες μεταφυσικές μας αντιλήψεις.
    Άλλωστε αφού δεν γνωρίζουμε τα πάντα, (και στην πραγματικότητα γνωρίζουμε ελάχιστα) πώς μπορούμε τότε να πιστεύουμε στην ύπαρξη της ψυχής;
    Δηλαδή απ' την μια λέμε ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τα πάντα, ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τα πάντα κι απ' την άλλη εφευρίσκουμε Θεούς, Ψυχές, μεταφυσικές οντότητες κλπ... Δεν είναι αυτό αλλαζονεία; Πού είναι η ταπεινότητά μας όταν έχουμε το θράσος να νομίζουμε ότι γνωρίζουμε τον Θεό, ή ότι έχουμε "ψυχή" που θα επιστρέψει σε εκείνον, ή ότι θα ζήσουμε αιώνια ή ότι κινούμαστε σύμφωνα με τους ηθικούς κώδικες και το θέλημα του Θεού; (άκουσον άκουσον...οι περισσότερς θρησκείες όχι μόνο διατείνονται ότι ξέρουν τα πάντα, αλλά και την ίδια την θέληση, την ηθική και τις πράξεις του Θεού! μπορεί κανείς να διανοηθεί μεγαλύτερη αλλαζονεία από αυτήν;)

    Εννοείται ότι είναι απολύτως σεβαστές οι όποιες μεταφυσικές αγωνίες των ανθρώπων και φυσικά ο τρόπος με τον οποίο επιλέγουν να τις εκφράσουν. Όμως στην αναζήτηση της αλήθειας δεν μπορεί να μπλέκεται η πίστη και τα αξιώματά της.
    Άλλωστε ό,τι έχει καταφέρει ποτέ η ανθρωπότητα είναι χάρη στην κριτική έρευνα των πραγμάτων και όχι χάρη στην άκριτη πίστη.

    Για αυτό ρωτάω απ' την αρχή του topic μια απάντηση για το τί είναι η "ψυχή" ώστε να μπορέσουμε να απαντήσουμε με σαφήνεια... Για να μην καταλήξουμε να γενικολογούμε και να παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας για έννοιες που ο καθένας τις αντιλαμβάνεται τελείως διαφορετικά.

    Προς το παρόν στον τίτλο θα απαντούσα απλά "δεν ξέρω".

    Υ.Γ. Μαρία, μια χαρά εκφράζεσαι, απλά διαφωνούμε.
    siopiloss
    10.05.2007, 22:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-05-2007 στις 21:50 έγραψε...

    Πέρα απ' το γεγονός ότι η παραπάνω ιστορία είναι πιθανότατα πλαστή, επίτρεψέ μου να πω ότι είναι και αρκετά αφελής.
    Τα σημεία στα οποία ο καθηγητής υποτίθεται το "βουλώνει" μπροστά στα ανυπέρβλητα επιχειρήματα του φοιτητή είναι για γέλια...
    Δεν νομίζω ένας επιστήμονας να απαντούσε με αυτόν τον τρόπο σχετικά με την θεωρία της εξέλιξης ούτε θα δείλιαζε έτσι εύκολα μπροστά σε αυτά τα παιδαριώδη επιχειρήματα (όπως ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στην πίστη και άλλα τέτοια μαργαριτάρια).
    Το κείμενο αυτό μου μοιάζει περισσότερο με προπαγάνδα υπέρ της "Θεωρίας της Δημιουργίας" που έχει αναβιώσει σε κάποιες πουριτανικές πολιτείες της Αμερικής.
    Η πλάκα είναι ότι ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται η κατοχύρωση της ιστορίας και η ενδυνάμωσή της από κάποιον επιστήμονα. Εδώ για παράδειγμα έχουμε το εφεύρημα του "Einstein" ως φοιτητή, όταν είναι γνωστό ότι ο Einstein -αν και πίστευε σε κάποιον δημιουργό- θεωρούσε τις θρησκείες παιδιαριώδη κατασκευάσματα,και τις ιδέες περί μεταθανάτιας ζωής παραμύθια.

    Όσο οι επιστήμονες κρατούν σκεπτικιστική στάση απέναντι σε όλην αυτήν την μεταφυσική και τις θρησκείες, οι πιστοί τους θεωρούν απόλυτους και ... πεισματάρηδες. Μόλις βρεθεί όμως έστω και ένας επιστήμονας που να πει κάτι υπέρ της μεταφυσικής, οι πιστοί τον ανακηρύσσουν σε πρότυπο ανθρώπου!
    Αυτό από μόνο του μαρτυρά την μέγιστη αξία που έχει η επιστήμη στις συνειδήσεις των ανθρώπων σε αντίθεση με την αξιοπιστία της θρησκείας και της μεταφυσικής που έχει δεχτεί ειδικά τους τελευταίους αιώνες φοβερά χτυπήματα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 10-05-2007 21:53 ]





    Συμφωνώ απόλυτα φίλε Astron.. Το κειμενάκι μου φαίνεται προχειροδουλειά με πολλά κενά.. Όποιος το έγραψε μάλλον δεν έκατσε και πολύ να το αναλύσει..Συμφωνώ με ότι έγραψες...
    Spirous
    11.05.2007, 00:45
    Το θέμα είναι καθαρά θέμα πίστης. [Β]Πίστης όχι λογικής.[/Β] Θα ήταν πολύ ευχάριστο αν κάποιος μπορούσε να μας δώσει μια πειστική εξήγηση για το αν υπάρχει ψυχή τότε πώς συνδέεται με το σώμα.
    alfa-omega
    12.05.2007, 12:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-05-2007 στις 21:50 έγραψε...

    Πέρα απ' το γεγονός ότι η παραπάνω ιστορία είναι πιθανότατα πλαστή, επίτρεψέ μου να πω ότι είναι και αρκετά αφελής.
    Τα σημεία στα οποία ο καθηγητής υποτίθεται το "βουλώνει" μπροστά στα ανυπέρβλητα επιχειρήματα του φοιτητή είναι για γέλια...
    Δεν νομίζω ένας επιστήμονας να απαντούσε με αυτόν τον τρόπο σχετικά με την θεωρία της εξέλιξης ούτε θα δείλιαζε έτσι εύκολα μπροστά σε αυτά τα παιδαριώδη επιχειρήματα (όπως ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στην πίστη και άλλα τέτοια μαργαριτάρια).
    Το κείμενο αυτό μου μοιάζει περισσότερο με προπαγάνδα υπέρ της "Θεωρίας της Δημιουργίας" που έχει αναβιώσει σε κάποιες πουριτανικές πολιτείες της Αμερικής.
    Η πλάκα είναι ότι ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται η κατοχύρωση της ιστορίας και η ενδυνάμωσή της από κάποιον επιστήμονα. Εδώ για παράδειγμα έχουμε το εφεύρημα του "Einstein" ως φοιτητή, όταν είναι γνωστό ότι ο Einstein -αν και πίστευε σε κάποιον δημιουργό- θεωρούσε τις θρησκείες παιδιαριώδη κατασκευάσματα,και τις ιδέες περί μεταθανάτιας ζωής παραμύθια.

    Όσο οι επιστήμονες κρατούν σκεπτικιστική στάση απέναντι σε όλην αυτήν την μεταφυσική και τις θρησκείες, οι πιστοί τους θεωρούν απόλυτους και ... πεισματάρηδες. Μόλις βρεθεί όμως έστω και ένας επιστήμονας που να πει κάτι υπέρ της μεταφυσικής, οι πιστοί τον ανακηρύσσουν σε πρότυπο ανθρώπου!
    Αυτό από μόνο του μαρτυρά την μέγιστη αξία που έχει η επιστήμη στις συνειδήσεις των ανθρώπων σε αντίθεση με την αξιοπιστία της θρησκείας και της μεταφυσικής που έχει δεχτεί ειδικά τους τελευταίους αιώνες φοβερά χτυπήματα.


    Πέρα απ' αυτό να πούμε ότι το topic αυτό αφορά την ψυχή. Για τον Θεό υπάρχουν αρκετά topics, και νομίζω το απόσπασμα που μας παρέθεσες ταιριάζει καλύτερα εκεί. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να συνδέσουμε απαραίτητα την ψυχή με τον Θεό αφού έτσι κι αλλιώς είναι δύο διαφορετικά πράγματα που ο καθένας τους δίνει την προσωπική του ερμηνεία.




    Εσύ Astron τι απαντήσεις δίνεις , στις θεωρίες του ( ανύπαρκτου )φοιτητή ;;;


    Μπορείς σε παρακαλώ να μπεις στον κόπο και να απαντήσεις σε αυτές ?

    Περιμένω με ενδιαφέρον .


    edelweiss
    12.05.2007, 15:02
    Υπάρχει ψυχή και το σπίτι της είναι το σώμα που την περιβάλλει
    Astron
    12.05.2007, 15:35
    Παράθεση:

    Το μέλος alfa-omega στις 12-05-2007 στις 12:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-05-2007 στις 21:50 έγραψε...

    Πέρα απ' το γεγονός ότι η παραπάνω ιστορία είναι πιθανότατα πλαστή, επίτρεψέ μου να πω ότι είναι και αρκετά αφελής.
    Τα σημεία στα οποία ο καθηγητής υποτίθεται το "βουλώνει" μπροστά στα ανυπέρβλητα επιχειρήματα του φοιτητή είναι για γέλια...
    Δεν νομίζω ένας επιστήμονας να απαντούσε με αυτόν τον τρόπο σχετικά με την θεωρία της εξέλιξης ούτε θα δείλιαζε έτσι εύκολα μπροστά σε αυτά τα παιδαριώδη επιχειρήματα (όπως ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στην πίστη και άλλα τέτοια μαργαριτάρια).
    Το κείμενο αυτό μου μοιάζει περισσότερο με προπαγάνδα υπέρ της "Θεωρίας της Δημιουργίας" που έχει αναβιώσει σε κάποιες πουριτανικές πολιτείες της Αμερικής.
    Η πλάκα είναι ότι ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται η κατοχύρωση της ιστορίας και η ενδυνάμωσή της από κάποιον επιστήμονα. Εδώ για παράδειγμα έχουμε το εφεύρημα του "Einstein" ως φοιτητή, όταν είναι γνωστό ότι ο Einstein -αν και πίστευε σε κάποιον δημιουργό- θεωρούσε τις θρησκείες παιδιαριώδη κατασκευάσματα,και τις ιδέες περί μεταθανάτιας ζωής παραμύθια.

    Όσο οι επιστήμονες κρατούν σκεπτικιστική στάση απέναντι σε όλην αυτήν την μεταφυσική και τις θρησκείες, οι πιστοί τους θεωρούν απόλυτους και ... πεισματάρηδες. Μόλις βρεθεί όμως έστω και ένας επιστήμονας που να πει κάτι υπέρ της μεταφυσικής, οι πιστοί τον ανακηρύσσουν σε πρότυπο ανθρώπου!
    Αυτό από μόνο του μαρτυρά την μέγιστη αξία που έχει η επιστήμη στις συνειδήσεις των ανθρώπων σε αντίθεση με την αξιοπιστία της θρησκείας και της μεταφυσικής που έχει δεχτεί ειδικά τους τελευταίους αιώνες φοβερά χτυπήματα.


    Πέρα απ' αυτό να πούμε ότι το topic αυτό αφορά την ψυχή. Για τον Θεό υπάρχουν αρκετά topics, και νομίζω το απόσπασμα που μας παρέθεσες ταιριάζει καλύτερα εκεί. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να συνδέσουμε απαραίτητα την ψυχή με τον Θεό αφού έτσι κι αλλιώς είναι δύο διαφορετικά πράγματα που ο καθένας τους δίνει την προσωπική του ερμηνεία.



    Εσύ Astron τι απαντήσεις δίνεις , στις θεωρίες του ( ανύπαρκτου )φοιτητή ;;;


    Μπορείς σε παρακαλώ να μπεις στον κόπο και να απαντήσεις σε αυτές ?

    Περιμένω με ενδιαφέρον .


    Ποιες θεωρίες; Πέρα από μια θεολογική ερμηνεία των εννοιών του καλού και του κακού, δεν δίνει κανένα απολύτως στοιχείο ή επιχείρημα που θα μπορούσε να "σωπάσει" τον καθηγητή.

    Το μόνο στο οποίο θα έμπαινα στον κόπο να απαντήσω θα ήταν αυτό που είπε σχετικά με την εξέλιξη (την Δαρβινική θεωρία).

    -----
    Τώρα πείτε μου, καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
    Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
    Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
    Καθ.: ...
    Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
    Καθ.: ...
    -----

    Τα αποσιωπητικά του υποτιθέμενου καθηγητή εδώ είναι για γέλια... Είναι δυνατόν να μην ήξερε να στηρίξει με επιχειρήματα την θεωρία της εξέλιξης; Τί δίδασκε τότε;
    Εάν δεν υπήρχαν στοιχεία δεν θα είχε αποτολμήσει ποτέ η επιστήμη να δεχτεί μια τέτοια θεωρία. Υπάρχουν άλλωστε ισχυρότατες ενδείξεις για την ισχύ της Δαρβινικής Θεωρίας ενώ η διαδικασία της φυσικής επιλογής διαπιστώνεται καθημερινά. Αντί λοιπόν ο καθηγητής να απαντήσει με τα επιχειρήματα και τα ευρήματα της επιστημονικής κοινότητας που οδηγούν στην διατύπωση της Θεωρίας της Εξέλιξης...απλά το βουλώνει!
    (Περισσότερες πληροφορίες για την θεωρία της εξέλιξης εδώ!. Δώσε βάση στα κεφάλαια "Mechanisms of Evolution".)

    Ακόμα και αν στο μέλλον κάποια κοινώς αποδεκτή θεωρία αποδειχτεί λανθασμένη, αυτό θα γίνει με την επιστημονική μέθοδο. Θα πρέπει όμως η καινούρια θεωρία που θα εκτοπίσει την παλιά να είναι ακόμα πληρέστερη και καλύτερα τεκμηριωμένη.
    Απλά σημειώνω ότι η ιστορία αυτή περί φοιτητή και καθηγητή είναι πέρα για πέρα πλαστή γιατί ο πραγματικός επιστήμονας δεν "πιστεύει" αλλά "γνωρίζει" τί διδάσκει. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το θεμέλιο της σύγχρονης βιολογίας. 'Οπως και να 'χει, για να μην βγούμε εντελώς off-topic, το θέμα δεν είναι η εξελικτική θεωρία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 12-05-2007 15:39 ]


    alfa-omega
    12.05.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 11-05-2007 στις 00:45 έγραψε...

    Το θέμα είναι καθαρά θέμα πίστης. [Β]Πίστης όχι λογικής.[/Β] Θα ήταν πολύ ευχάριστο αν κάποιος μπορούσε να μας δώσει μια πειστική εξήγηση για το αν υπάρχει ψυχή τότε πώς συνδέεται με το σώμα.




    το θέμα είναι καθαρά θέμα πίστης. [Β]Πίστης όχι λογικής.[/Β] Θα ήταν πολύ ευχάριστο αν κάποιος μπορούσε να μας δώσει μια πειστική εξήγηση για το αν υπάρχει ψυχή τότε πώς συνδέεται με το σώμα.


    Σε αυτό έχει ήδη απαντήσει ο Astron .
    Δεν γνωρίζει η επιστήμη .

    Αν εννοείς πως ένας άνθρωπος π.χ εσύ , θα φτάσεις με την πίστη στον θεό , τότε η ποιο πετυχημένη μέθοδος ( κατά εμέ ) , είναι να επιδιώξεις προσωπικά βιώματα ,με την θεία δύναμη ,στην οποία θα ήθελες να πιστέψεις .


    alfa-omega
    13.05.2007, 10:24
    Παράθεση:



    Ακόμα και αν στο μέλλον κάποια κοινώς αποδεκτή θεωρία αποδειχτεί λανθασμένη, αυτό θα γίνει με την επιστημονική μέθοδο. Θα πρέπει όμως η καινούρια θεωρία που θα εκτοπίσει την παλιά να είναι ακόμα πληρέστερη και καλύτερα τεκμηριωμένη.






    Αυτό Astron θα το βλέπουμε να συμβαίνει ,όσο οι άνθρωποι θα εξελίσσονται στην εξωτερικά επίκτητη γνώση .
    Αυτή δεν θα σταματήσει ακόμη και αν υπάρξει μια απόλυτη επιστημονική εξήγηση ,για την δημιουργία του όλου * .

    *σύμπαν ( σύμπαντα ) ,γαλαξίες , ηλιακά συστήματα και οτιδήποτε μπορούμε να δούμε με τους οφθαλμούς .

    Εκτιμώ ότι δεν θα σταματήσει η εξέλιξη , διότι αν θεωρήσουμε , ότι η επιστήμη θα βρει την απόλυτη απάντηση ,για τον τρόπο με τον οποίο υπάρχουνε τα πάντα (ορατά και αόρατα ) , θα πρέπει λογικά να προσαρμόσουμε τον τρόπο ζωής μας , με αυτόν τον απόλυτο τρόπο .

    Το πόσο μακριά βρίσκεται η επιστήμη, από το σημείο αυτό , μπορεί να το εμπεδώσει οποιαδήποτε ανθρώπινη διάνοια , αν κάνει μια αναδόμηση ,επισκόπηση της ανθρώπινης εξέλιξης , από την στιγμή που εμφανίστηκε ανθρώπινη ζωή στον πλανήτη γη .

    Υπάρχει βέβαια και η εσωτερική γνώση , την οποία μπορεί να αποκτήσει κάθε ανθρώπινη διάνοια .

    Από ότι αντιλήφθηκα για εσένα φίλε μου , μέσα από όσα μέχρι στιγμής έχεις γράψει , εσύ δίνεις μεγαλύτερη αξία στην εξωτερικά επίκτητη γνώση σου , σε σχέση με αυτήν που θα μπορούσες να αποκτήσεις μέσω της εσωτερικής οδού ,επειδή η εξωτερικά επίκτητη γνώση επικυρώνεται με την επιστημονική μέθοδο .

    Με διαφορετικά λόγια , για να δώσεις ανάλογη αξία στο εσωτερικό μονοπάτι , θα έπρεπε να υπάρχει η θεία δύναμη και βέβαια , να υπάρχουνε απτές αποδείξεις για την ύπαρξή της .

    Αν υπάρχει κίνδυνος να εκτραπούμε με αυτά που γράφω από το θέμα , θα σταματήσω να αναφέρομαι στο εσωτερικό μονοπάτι , που προσωπικά εκτιμώ , ότι είναι ουσιαστικότερο από το εξωτερικό .

    Το αφήνω στην κρίση σου , να το απαοφασίσεις .