ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.861 μέλη

    Μελάχρα, Οι τελευταίες 2 παραστάσεις

    Rouvi
    23.04.2007, 13:56
    Η Θεατρική Ομάδα «Ιδαίοι Δάκτυλοι» παρουσιάζει την παράσταση «Μελάχρα» του Παντελή Χορν.

    Σκηνοθεσία: Σοφία Φιλιππίδου
    Παίζουν: Πρόδρομος Αγριόγιαννος, Σταματία Αλεξάκη, Λευτέρης Κουράκης, Σταυρούλα Λαγιάκου, Δήμητρα Λιοδάκη, Λεοντίνη Λυμπρίτη, Γιώργος Τάσος
    Επ. μουσικής: Σ.Φιλιππίδου, Λ.Λυμπρίτη
    Επ. κοστουμιών: Σ. Φιλιππίδου, Κ.Χαρτζουλάκη
    Επ. σκηνικών: Β.Μαργιολάκης
    Επ. αφίσας: Σ.Φιλιππίδου, Ε.Λυμπρίτη
    Πότε: Σάββατο 28 Απριλίου, ώρα 21.15 και Κυριακή 29 Απριλίου, ώρα 20.15
    Είσοδος: 8 ευρώ
    Θέση: Πνευματικό Κέντρο Κρητικής Εστίας, Στράβωνος 12, Παγκράτι
    Τηλ: 210.7213321

    Έχω δει τόσες φορές το ίδιο έργο (μ’ αρέσει πολύ να φωτογραφίζω τις παραστάσεις των παιδιών) και είναι το ίδιο υπέροχο! Ο συνδυασμός του «μαύρου» έργου με το γέλιο κάθε φορά είναι πρωτοφανής! Δυστυχώς, έπειτα από την επιτυχία των παραστάσεων της Μελάχρας που έχουν προηγηθεί τα τελευταία δύο χρόνια σε Αθήνα και άλλες περιοχές της Ελλάδας, οι 2 παραστάσεις αυτού του σαββατοκύριακου θα είναι και οι τελευταίες, αφού σε λίγο καιρό η ομάδα θα ανεβάσει το επόμενο έργο.. (Οι φαν διαμαρτυρόμαστε αλλά κανείς δεν μας ακούει..)


    Για την Μελάχρα: Η «Μελάχρα» γράφεται το 1909 και φαίνεται επηρεασμένη από το «Δωδεκάλογο του Γύφτου» (1907). Για πρώτη φορά εμφανίζεται στο επίκεντρο του έργου του Π. Χορν το θέμα του έρωτα. Τα πρόσωπα είναι παραμυθένια, ποιητικά. Η δράση τοποθετείται σ’ ένα «τσιγγανοχώρι στα περασμένα χρόνια». Η τσιγγάνικη ζωή προσφερόταν για να ζωγραφίσει πάνω στη σκηνή έντονα συναισθήματα πάθους και μίσους. Καθώς και το πορτρέτο του τσιγγάνου, μετά το «Δωδεκάλογο του Γύφτου», προσφέρεται έντονα για συμβολισμούς. Στη «Μελάχρα», η τσιγγάνικη ζωή χρησιμοποιείται σαν στοιχείο παραμυθιού, θέλοντας να είναι η ίδια ένα σύγχρονο συμβολικό παραμύθι.
    Στο έργο εμπεριέχονται στοιχεία φάρσας, αλλά ταυτόχρονα ο συγγραφέας προσπαθεί να προσδώσει μια τραγική πνοή, με την αίσθηση μιας μοίρας αναπόδραστης, που παγιδεύει τους εγκλωβισμένους ανθρώπους.
    Το τάλαντο του Χορν στη «Μελάχρα» εμφανίζεται στην καλύτερη στιγμή της πρόωρης πληρότητάς του, που δύσκολα θα την έχουν τα κατοπινά του δημιουργήματα. Το έργο είναι γραμμένο με μιαν ακοίμητη πνευματικότητα, χωρίς υποψία να θέλει να γίνει δήθεν θεατρικό, θεαματικό, μένει βαρύ από αξία.

    Θα είμαστε εκεί!
    Rouvi

    φωτο:










    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rouvi στις 23-04-2007 14:02 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rouvi στις 24-04-2007 14:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rouvi στις 26-04-2007 16:19 ]


    επισυναπτόμενα: Melaxra.jpg me Sofia.jpg 
    Deos
    23.04.2007, 22:27
    ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το χάσω!!

    Το έχω δει 2 φορές και δεν το χορταίνω!
    Θα τα πούμε σίγουρα από κοντά το Σάββατο.

    Φύλαξε καμιά 10αριά θέσεις
    mikepat
    24.04.2007, 18:30
    einai foverh parastash. Thn exw dei kai eyxarista tha thn ksanadw giati kathe fora dhmioyrgoyn ta paidia mia zesth parastash me alhtina kainourgia kai aksiothavmasta synaisthimata.

    To aksizoyn na pame na toys doyme giati h prospatheia einai pragmatika kalh.


    mikepat


    Rouvi
    25.04.2007, 16:43
    John, θα κρατήσω 10 στη σειρά
    Mike, το αξίζουν όντως

    NitrikoOxy
    25.04.2007, 22:48
    Το Σαββατο ειναι μια πολυ καλη μέρα για να το δω επιτέλους, λοιπόν ραντεβού εκέι ! Θα ηθελα πολύ να τους δω όλους από κοντά.
    Rouvi
    27.04.2007, 15:18
    Νιτρικό μου, θα σε δω εκεί!! xxxxx
    mprizas
    27.04.2007, 15:44
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα κάνω το παν να έρθω! Σίγουρα, αξίζει τον κόπο!!!
    mikepat
    27.04.2007, 20:16
    Καλά μη βαράτε , θα γράφουμε ονλυ ιν γκρικ
    Κανονίστε να έρθετε όλοι:::

    τσα
    Rouvi
    27.04.2007, 22:01
    Γιώργο μου, θα σε περιμένουμε !!
    Rouvi
    27.04.2007, 22:03
    Μικέλε,



    επισυναπτόμενα: k.gif 
    antiregulator
    28.04.2007, 14:45
    ψηνομαι!
    Fler
    29.04.2007, 12:40
    Λοιπόν, τα κατάφερα κι ήμουν κι εγώ εκεί χθές..(παρ'ο,τι έφυγα σαν κυνηγημένη για να προλάβω το τρένοοοοοοοοο της επιστροφής!!!)
    Αλήθεια, ήταν πολύ καλό κι ίσως μάλιστα να μην το περίμενα σε τέτοιο βαθμό...
    Εύγε στα παιδιά! Εξαιρετικό αποτέλεσμα...
    Amelie
    29.04.2007, 13:08
    Σας έχει τύχει να πάτε θέατρο και να φύγετε απογοητευμένοι, να κλαίτε χαμένο χρόνο? Εμένα πολλές φορές...Ε, η χτεσινή δεν ήταν μία από αυτές! Μπράβο στα παιδιά που μας παρουσίασαν κάτι αξιόλογο και μας βοήθησαν να περάσουμε όμορφα!
    rory166
    29.04.2007, 14:59
    κριμα που δεν μπορεσα να ειμαι
    Rouvi
    30.04.2007, 11:28
    Fler, ελπίζω να πήγαν όλα καλά με το τραίνο Rory, στο επόμενο έργο που θα ανεβάσουν θα σας ξαναπώ, οπότε μη στενοχωριέσαι! Πάντως χαρήκαμε πολύ που σας γνωρίσαμε Αμελί μου, χάρηκα πολύ που ήρθες, μαζί και με τον Μπλαζ -δεν το ήξερα και ο Δέος ξέρει ότι μ αρέσουν οι εκπλήξεις Αντιρεγκ, καλές πρόβες
    Ήταν όντως όμορφα -ακόμα και την τελευταία μέρα Κυριακή τα πήγαν υπέροχα. Μα γιατί τα ωραία πάντα να τελειώνουν έτσι; Ας επιφυλασσόμαστε λοιπόν για τον "Πρωτομάστορα" κι ας μείνουμε με τις όμορφες αναμνήσεις όλης της προσπάθειας των Ιδαίων Δακτύλων! Και πάλι ευχαριστώ την ωραία παρέα