ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.876 μέλη

    National Geographic- ο ξεριζωμός του '22

    movflower
    25.04.2007, 02:56
    Ένα άρθρο, που ελπίζω να ενδιαφέρει τα μέλη του ΜΗ.

    .................................................
    Ογδόντα πέντε χρόνια ΅ετά τον μεγάλο ξεριζω΅ό του 1922, το National Geographic προσφέρει στο ΅ιο κοινό το οπτικοακουστικό λεύκω΅α «1922: Ο Μεγάλος Ξεριζω΅ός».

    Πρόκειται για ένα πολυτελές σκληρόδετο βιβλίο και ένα DVD ντοκι΅αντέρ παραγωγής 2006-7, όπου συγκεντρώνεται το πρωτότυπο αρχειακό υλικό του National Geographic της δεκαετίας του 1920, συνδυασ΅ένο ΅ε αυθεντικό κινη΅ατογραφικό υλικό εποχής, φωτογραφίες, κεί΅ενα και ΅αρτυρίες.

    Στο ντοκι΅αντέρ ξεδιπλώνονται τα συνταρακτικά γεγονότα του ΅εγάλου ξεριζω΅ού του 1922, ενώ στο βιβλίο - λεύκω΅α περιέχονται τα αυθεντικά άρθρα και οι φωτογραφίες του περιοδικού, όπως το αφιέρω΅α του τεύχους Νοε΅βρίου 1925 του National Geographic, γρα΅΅ένο από τον Μέλβιλ Τσάτερ, αυτόπτη ΅άρτυρα των γεγονότων εκείνης της εποχής. Μαζί, πολλά άλλα αυθεντικά στοιχεία, χάρτες και εικόνες.

    Το οπτικοακουστικό λεύκω΅α «1922: Ο Μεγάλος Ξεριζω΅ός» κυκλοφορεί ΅αζί ΅ε το τεύχος Μαΐου του National Geographic.

    Το έργο παρουσιάστηκε σε επίση΅η εκδήλωση που έγινε στην Εστία Νέας Σ΅ύρνης, ενώ στον ίδιο χώρο εγκαινιάστηκε ο΅ώνυ΅η φωτογραφική έκθεση του National Geographic ΅ε τις αυθεντικές φωτογραφίες εποχής.

    news.in.gr

    jorge
    25.04.2007, 11:08
    Μήπως ξέρεις αν στο περιοδικό μπορώ να γράψω συνδρομητή κάποιον τρίτο;

    Έχω κάτι γνωστούς ιστορικούς-συγγραφείς που θα τους ενδιέφερε...
    margo
    25.04.2007, 11:19
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 25-04-2007 στις 11:08 έγραψε...

    Μήπως ξέρεις αν στο περιοδικό μπορώ να γράψω συνδρομητή κάποιον τρίτο;

    Έχω κάτι γνωστούς ιστορικούς-συγγραφείς που θα τους ενδιέφερε...



    Τους προσφέρω κι εγώ δωρεάν ένα αντίτυπο του βιβλίου 'Ματωμένα Χώματα'.
    Μπας και θυμηθούν που οφειλόταν τόσος"συνωστισμός"!
    xifomaxos
    25.04.2007, 19:48
    Τα "Ματωμένα Χώματα" είναι πολύ ελαφριά, ας διαβάσουν Βενέζη...
    Και ο τίτλος του αφιερώματος θα έπρεπε να ήταν "Η Μεγάλη Σφαγή"
    movflower
    25.04.2007, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 25-04-2007 στις 11:08 έγραψε...

    Μήπως ξέρεις αν στο περιοδικό μπορώ να γράψω συνδρομητή κάποιον τρίτο;

    Έχω κάτι γνωστούς ιστορικούς-συγγραφείς που θα τους ενδιέφερε...



    θες να ξοδευτείς για ανθρώπους που ναι μεν διάβασαν την ιστορία αλλά αποφάσισαν να συμπέσουν τη γενοκτονία και την προσφυγιά σε μία παγωμένη παράγραφο;