ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη

    Που να σπουδάσω τραγούδι??

    Alexis2007
    27.04.2007, 21:46
    Μια απλή ερώτηση θέλω να σας κάνω..
    Δεν θέλω να πάω στο επόμενο fame story, σε κανένα στουντιο που "πουλάει" μουσική και σκηνικές παρουσίες και τέτοια. ΔΕΝ θέλω να γίνω Σαρμπελ, Κιάμος, Ρουβάς κλπ κλπ. Θέλω να γίνω Δ. Ζερβουδάκης, Γ. Χαρούλης, Μ. Ξυδούς, Θ. Παπακωνσταντίνου, Σ. Μάλαμας...
    Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ και να μην με νομίσετε για ψώνιο...
    Λοιπόν, υπάρχει κάπου που μπορώ να σπουδάσω τραγούδι, δυστυχώς δεν έχω μουσικές σπουδές..
    Εννοώ κάτι σαν το Εθνικό Θέατρο που είναι για την υποκριτική σε επίπεδο τραγουδιού.. Δεν ξέρω αν υπάρχει.. Όλο κάτι χαζομάρες για το πως θα με κάνουν σταρ βρίσκω..
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Αλέξης
    jacamar
    27.04.2007, 23:18
    είχα να σου προτείνω κάτι αλλα εκει που γράφεις περι εθνικου με προβληματισες....
    movflower
    28.04.2007, 01:20
    αφού λες πως δεν έχεις μουσικές σπουδές, γιατί δεν αρχίζει με μαθήματα φωνητικής σε ένα καλό δάσκαλο;
    Τώρα για να εισαγωγή σε μουσικό πανεπιστήμιο, δεν ξέρω αν απαιτείται προπαίδεια στο τραγούδι ή αν πρέπει να περάσεις μόνο από οντισιόν.
    Αλήθεια, πόσο χρονών είσαι;
    Alexis2007
    01.05.2007, 13:58
    Γεια σας και πάλι παιδιά!
    Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έλειπα το σκ.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είμαι 23 χρόνων, έχω αποφοιτήσει από την σχολή μου, και τώρα θέλω να δω πιο σοβαρά αυτό το πράγμα που αγαπάω περισσότερο από κάθε τι..
    Αλλά απογοητεύομαι όταν βλέπω πως ο κόσμος γύρω μου σου συστήνει να γίνεις popstar αυτής της εβδομάδας...
    Γι' αυτό και σας ρώτησα..
    Jacamar, κι εγώ προβληματίζομαι, πάντως πες μου αν θες τι έχεις στο μυαλό σου.
    Movflower, πολύ φοβάμαι (απ' όσο έχω καταλάβει δλδ) ότι τα μουσικά Παν/μια διδάσκουν μουσική και όχι τραγούδι. Και το βρίσκω πολύ δύσκολο να αρχίσω να ασχολούμαι με κάποιο όργανο μονο κ μόνο για να τραγουδάω στο μέλλον..
    Αυτά..!
    Περιμένω εκ νέου απαντήσεις, πληροφορίες, συμβουλές, thanx για το ενδιαφέρον!

    jacamar
    01.05.2007, 16:04
    λοιπόν αρχικά σκέφτηκα να σου προτείνω αυτό : http://www.iek-akmi.gr/iek_akmi/media/vocal_art/
    όπου γίνετε πραγματικά πολυ καλή δουλεια.
    Τώρα αυτό που σκέφτομαι να σου προτείνω είναι να βρείς εναν καθηγητή φωνητικής του είδους που θέλεις να ακολουθήσεις και να κανεις μαθήματα.
    Δεν χριάζεσαι ιδιαίτερες μουσικές σπουδές για να γίνεις τραγουδιστής.
    σιγουρα ανώτερη σχολή για τραγουδι δεν υπάρχει οπότε ή δάσκαλο βρισκεις ή πας σε ωδειο!


    maria246
    01.05.2007, 16:10
    Δεν μπορω να καταλάββω Αλέξη τι ακριβώς θέλεις να κανεις. Το μουσικο πανεπιστημιο δεν έχει νοημα...ειναι μόνο για θεωρια, ιστορια κτλ της μουσικής. Όσο αφορα το τραγουδι εχεις της εξης επιλογες...ή θα φοιτησεις για μοντερνο, που εχει διαρκεια 5 ετων, σε καποιο ωδειο για αρχη και μετα θα εκειδικευτεις στο ειδος που θέλεις...ή θα φοιτησεις για κλασσικο τραγουδι, παλι σε καποιο ωδειο, διαρκεια περιπου 9 ετων! Οταν λεω θα φοιτησεις εννοω οτι θα γραφτεις, θα παρακολουθεις τα μαθηματα και καθε χρονο θα δίνεις εξετασεις με χρι να φτασει στο πτυχίο ή στο δίπλωμα. Το συγχρονο δεν έχει διπλωμα γιατι δεν είναι αναγνωρισμένο απο το κράτος όπως και διαφορα οργανα...αλλα έχει καταταξη σε ταξεις και επιπεδα...αν θες επικοινωνησε μαζι μου με μην....δουλευω σε ωδειο και ισως σε βοηθησω
    movflower
    01.05.2007, 21:07
    Μάλλον διαβάστηκα λάθος, δεν εξηγείται αλλιώς. Πουθενά δεν ανέφερα μουσικό όργανο.
    Το να βρεις ένα καλό δάσκαλο ή ένα ωδείο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσεις μαθήματα μουσικού οργάνου. Μιλάμε για μαθήματα σολφέζ ή φωνητικής.
    Στα μουσικά πανεπιστήμια, υπάρχουν διάφορες σχολές, και διάφορες κατευθήνσεις. Και δεν υπάρχουνε μόνο στην Ελλάδα.

    Όσα σου είπε η Μαρία246, είναι σωστά και πρέπει να τα λάβεις υπόψη σου.

    Αλλά αν είσαι τόσο ξένος προς τη μουσική, καλύτερα να αρχίσεις και ένα όργανο ή έστω απλά θεωρητικά, για να καταλαβαίνεις και περί τίνος πρόκειται.

    Ευχαριστώ.


    vouliakis
    01.05.2007, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος maria246 στις 01-05-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Δεν μπορω να καταλάββω Αλέξη τι ακριβώς θέλεις να κανεις. Το μουσικο πανεπιστημιο δεν έχει νοημα...ειναι μόνο για θεωρια, ιστορια κτλ της μουσικής. Όσο αφορα το τραγουδι εχεις της εξης επιλογες...ή θα φοιτησεις για μοντερνο, που εχει διαρκεια 5 ετων, σε καποιο ωδειο για αρχη και μετα θα εκειδικευτεις στο ειδος που θέλεις...ή θα φοιτησεις για κλασσικο τραγουδι, παλι σε καποιο ωδειο, διαρκεια περιπου 9 ετων! Οταν λεω θα φοιτησεις εννοω οτι θα γραφτεις, θα παρακολουθεις τα μαθηματα και καθε χρονο θα δίνεις εξετασεις με χρι να φτασει στο πτυχίο ή στο δίπλωμα. Το συγχρονο δεν έχει διπλωμα γιατι δεν είναι αναγνωρισμένο απο το κράτος όπως και διαφορα οργανα...αλλα έχει καταταξη σε ταξεις και επιπεδα...αν θες επικοινωνησε μαζι μου με μην....δουλευω σε ωδειο και ισως σε βοηθησω



    maria246, συμφωνώ με όσα λες. Εκτός από το ότι το μουσικό πανεπιστήμιο δεν έχει νόημα.
    Το μουσικό πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο για θεωρία και ιστορία.
    Υπάρχουν διάφορες κατευθύνσεις που κάποιος "ωδειακός" ούτε που τις φαντάζεται.
    Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις (για παράδειγμα) το πρόγραμμα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, θα δεις πως υπάρχει η Φωνητική Τεχνική σαν μάθημα (και για αρκετά εξάμηνα, μάλιστα).



    Alexis2007
    02.05.2007, 15:50
    Thanx και πάλι παιδια..
    Jacamar το είδα αυτό που μου έστειλες, δεν αντιλέγω αλλά πάλι βλέπω κάπου μαθήματα για σκηνική παρουσία, κίνηση κλπ που με τσαντίζουν, όχι γιατί δεν είναι απαραίτητα για κάποιον αλλά γιατί δεν έχω καμία όρεξη να σπουδάσω με ποιον τρόπο θα γίνω αρεστός στα γκομενάκια (με την καλή έννοια) όταν τραγουδάω. Γιατί όποτε τραγουδάω, είναι άλλος ο λόγος κι όχι αυτος..
    Ευχαριστώ για την επισήμανση movflower, δεν ήξερα ότι υπάρχουν μουσικά Πανεπιστήμια που διδάσκεται μόνο τραγούδι, νόμιζα ότι μαθαίνεις κυρίως κάποιο όργανο, θεωρίες κλπ όπως μας λέει η Maria246..
    Maria246 ήσουν πολύ κατατοπιστική! Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ ξέρω ακριβώς τι θέλω, χεχεχε! Πάντως κάποια στιγμή ίσως ζητήσω την βοήθειά σου, και σ'ευχαριστώ που προσφέρεσαι..Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να σταματήσω το διδακτορικό μου, με το οποίο καταπιάνομαι περίπου 12 ώρες την ημέρα..οπότε δεν έχω τον χρόνο (αλλα και την ψυχή μερικές φορές δυστυχώς...)να αφιερώσω πάρα πολλές ώρες στο τραγούδι. Σκεφτόμουν να έκανα ένα μάθημα την εβδομάδα (κάποιο Σάββατο πχ.) που κυρίως θα ευχαριστούσε εμένα και θα μου ξαναέδινε αυτή την χαρά και αγάπη για ζωή που αντλείται μέσα από το τραγούδι και που πιο παλιά το ένοιωθα πολύ πιο έντονα..Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, και πιστέυω πως καταλαβαίνετε, ειδικά όσοι αποκλειστικά ασχολήστε με τον χώρο της Μουσικής..
    Τσέκαρα και το πρόγραμμα του Ιόνιου Πανεπιστημίου, είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον!
    Συγγνώμη για την πολυλογία, με πιάνει μερικές (ή μάλλον λίγες) φορές!
    Ευχαριστώ και πάλι για τα μηνύματα, φυσικά ελπίζω και σε ακόμη περισσότερα!
    φιλιά!
    maria246
    02.05.2007, 17:50
    Καλησπέρα παιδια....vouliakis...η αληθεια είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τι διδάσκουν στα μουσικά πανεπιστήμια αλλα το μαθημα Φωνητικής Τεχνικής δεν είναι ακριβως τραγούδι με την έννοια της πρακτικής αλλα αφορά την ορθοφωνία, την αναπνοη , την σωστη στηριξή του σωματος, μελετη των φωνητικών χορδών και των οστων του κρανιού ως οργανο αντηχησης....δεν γινεται ακριβως αυτο που κανουν στα ωδεια!

    Αλεξη...αμα θες και έχεις ορεξη όλα γινονται...ξερω γιατι δουλευα και εγω σε ένα ερευνητικό 10-16ωρες την ημερα, κανοντας της διπλωματική μου βεβαια, αλλα στο ωδείο πηγαινα και για συγχρονο τραγουδι και για οργανο...όλα γινονται μην ανησυχείς..και την μερα σου μεγαλώνεις αν χρειαστει και καθηγητη βρισκεις Σαββατιατικα και ολα....Επισης το Μουσικο Πανεπιστημιο δεν σε συμφερει αν ασχολήσε με αλλές σπουδες και μην ξεχνας οτι εκει θα συναγωνίζεσαι παιδια που ήδη εχουν κατα μεγαλη πιθανότητα γνωσεις οργανου και θεωρητικες.


    Αν σου αρεσει πραγματικα θα βρεις την ακρη και θα δεις οτι και θεωρια θα κανεις και τραγουδι μην σου πω σιγα σιγα και κανα οργανο
    vouliakis
    02.05.2007, 22:34
    Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις στο πρόγραμμα τη σελίδα 15 (κατεύθυνση εκτέλεσης)
    melody-music
    04.05.2007, 13:36
    επίσης μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ με τη φωνητική. πήγα για 2 χρόνια σε στουντιο φωνητικής σε έναν ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ δάσκαλο μου έδωσε τις βάσεις για την φωνή(ήμουν εντελώς άφωνη) κ μετά πήγα σε ωδείο, έδωσα κατατακτήριες και σε 3 χρόνια πήρα το πτυχίο. τα 3 χρόνια ειναι ο λιγότερος χρόνος που σου δικαιολογεί το υπουργείο γιατί παράλληλα με το να πάρεις δίπλωμα τραγουδιού πρέπει να μάθεις κ μουσική θεωρία.μπορεί κάτι να έχει αλλάξει απο τότε(εγώ το πήρα το δίπλωμα πριν 5 χρόνια) αλλά καλο΄θα είναι να πας σε ένα καλό ωδείο για να σε ενημερώσουν ακριβώς. καλά ωδεία θεωρούνται το εθνικό, το ωδείο αθηνών κ το ελληνικό. επίσης καλο τμημα μουσικων σπουδών έχει ο νάκας αλλα είναι τσιμπιμένος(πολύ) στις τιμες. απο οτι ακούω τελευταία πάντως το ωδείο αθηνών έχει πολύ καλόύς καθηγητές στη φωνή. αλλα τον καθηγητή θα τον επιλέξεις εσύ. αν σου ταιριάζει θα μείνεις κ στο ωδείο του. για οποιαδήποτε πληροφορία στείλε μου ΠΜ!
    Alexis2007
    07.05.2007, 16:28
    Παιδιά σας ευχαριστώ άλλη μια φορά για τις συμβουλές και τις προτάσεις. Maria246 έχεις πολυ θάρρος και μεράκι για να κάνεις μια τέτοια δουλειά από την μια (ακόμα κ διπλωματική) και από την άλλη να κάνεις φωνητική (αλήθεια τι σπουδάζεις?). Melody-music σ' ευχαριστώ που μου λες μερικά ωδεία και φυσικά για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα σε.. ενοχλήσω!
    Θα προσπαθήσω να το κάνω παιδιά, εκεί που θα πάρω μια ολόοοκληρη ανάσα μετά το εργαστήριο θα βάλω κάπου μέσα της και την μουσική- το τραγούδι.. Από χρήματα δεν έχω ιδέα πάλι αλλά ελπίζω να μην με πονέσουν περισσότερο από ότι με πονάει η αποχή μου από το τραγούδι..
    Thanx again, φυσικά περιμένω ό,τι άλλο θα θέλατε να μου πείτε εδώ ή στο blog μου (http://alexakisp.wordpress.com) αν και δεν έχω θίξει ακόμη το θέμα μουσική...
    φιλιά!
    και θα σας συμβουλευτώ κάποια στιγμή melody και Maria246, ελπίζω σύντομα...
    Αλέξης
    mmmsss
    13.05.2007, 14:03
    Να κάνω μια ερώτηση;; Λίγο άσχετη βέβαια... Σε τέτοια ωδεία φωνητικής κτλ, πας μόνο όταν έχεις μια ωραία φωνή και πας για να σου δείξουν κάποιες τεχνικές και φυσικά να καλυτερέψει την φωνή σου;; Η πάνε και π.χ άνθρωποι που δεν έχουνε καμία ιδιαίτερη φωνή, και απλά θέλουν να τραγουδάνε καλύτερα, αλλά χωρίς η φωνή τους να είναι τόσο καλή. Με λίγα λόγια σε αυτά, πηγαίνουνε μόνο αυτοί που έχουνε καλή φωνή η μπορούνε να πάνε και αυτή που δεν έχουνε καλή φωνή;;
    movflower
    13.05.2007, 14:08
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 13-05-2007 στις 14:03 έγραψε...

    Να κάνω μια ερώτηση;; Λίγο άσχετη βέβαια... Σε τέτοια ωδεία φωνητικής κτλ, πας μόνο όταν έχεις μια ωραία φωνή και πας για να σου δείξουν κάποιες τεχνικές και φυσικά να καλυτερέψει την φωνή σου;; Η πάνε και π.χ άνθρωποι που δεν έχουνε καμία ιδιαίτερη φωνή, και απλά θέλουν να τραγουδάνε καλύτερα, αλλά χωρίς η φωνή τους να είναι τόσο καλή. Με λίγα λόγια σε αυτά, πηγαίνουνε μόνο αυτοί που έχουνε καλή φωνή η μπορούνε να πάνε και αυτή που δεν έχουνε καλή φωνή;;



    Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μαθήματα φωνητικής. Αλοίμονο!
    Πολλοί οργανοπαίχτες, δεν έχουνε έμφυτη ωραία φωνή, αλλά με το "μουσικό αφτί" και τα χρόνια της τριβής με τη μουσική, καλλιεργείται και η φωνή τους.
    Εξάλλου, στο τραγούδι, όλοι έχουμε δικαίωμα!

    Alexis2007
    13.05.2007, 19:38
    Παιδιά ψάχνω στα ωδεία που μου είπατε.. Το κακό είναι ότι δεν λέει κάπου συγκεκριμένα για μαθήματα φωνητικής.. Μήπως είναι αυτά που αναφέρονται σαν μαθήματα ωδικής? Ψάχνοντας κατέληξα ότι μαθήματα ωδικής είναι περισσότερο θεωρητικό πράγμα που χρειάζονται οι μουσικοί που ασχολούνται με κάποιο όργανο.. ή όχι.. Επίσης ανακάλυψα και το www.muse.gr, που ιδιαίτερες πληροφορίες δεν δίνει αλλά εκεί μιλάει για μαθήματα σύγχρονου τραγουδιού. Κοιτώντας σε επίπεδο τιμών στο Ωδείο Αθηνων π.χ. μόνο τα μαθήματα ωδικής δεν είναι καθόλου πολλά χρήματα, κάτι που με χαροποίησε.. Τώρα μένει να έρθω σε επαφή με όσα ωδεία, σχολές ή όπως τελοσπάντων θα έπρεπε να λέγονται για να γνωρίσω ανθρώπους από κοντά.. Κάτι που απαιτεί χρόνο, χμμμ...Τα λέμε!
    mmmsss
    14.05.2007, 12:44
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 13-05-2007 στις 14:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 13-05-2007 στις 14:03 έγραψε...

    Να κάνω μια ερώτηση;; Λίγο άσχετη βέβαια... Σε τέτοια ωδεία φωνητικής κτλ, πας μόνο όταν έχεις μια ωραία φωνή και πας για να σου δείξουν κάποιες τεχνικές και φυσικά να καλυτερέψει την φωνή σου;; Η πάνε και π.χ άνθρωποι που δεν έχουνε καμία ιδιαίτερη φωνή, και απλά θέλουν να τραγουδάνε καλύτερα, αλλά χωρίς η φωνή τους να είναι τόσο καλή. Με λίγα λόγια σε αυτά, πηγαίνουνε μόνο αυτοί που έχουνε καλή φωνή η μπορούνε να πάνε και αυτή που δεν έχουνε καλή φωνή;;



    Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μαθήματα φωνητικής. Αλοίμονο!
    Πολλοί οργανοπαίχτες, δεν έχουνε έμφυτη ωραία φωνή, αλλά με το "μουσικό αφτί" και τα χρόνια της τριβής με τη μουσική, καλλιεργείται και η φωνή τους.
    Εξάλλου, στο τραγούδι, όλοι έχουμε δικαίωμα!




    Τhanx!!!!!
    movflower
    15.05.2007, 11:02
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 14-05-2007 στις 12:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 13-05-2007 στις 14:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 13-05-2007 στις 14:03 έγραψε...

    Να κάνω μια ερώτηση;; Λίγο άσχετη βέβαια... Σε τέτοια ωδεία φωνητικής κτλ, πας μόνο όταν έχεις μια ωραία φωνή και πας για να σου δείξουν κάποιες τεχνικές και φυσικά να καλυτερέψει την φωνή σου;; Η πάνε και π.χ άνθρωποι που δεν έχουνε καμία ιδιαίτερη φωνή, και απλά θέλουν να τραγουδάνε καλύτερα, αλλά χωρίς η φωνή τους να είναι τόσο καλή. Με λίγα λόγια σε αυτά, πηγαίνουνε μόνο αυτοί που έχουνε καλή φωνή η μπορούνε να πάνε και αυτή που δεν έχουνε καλή φωνή;;



    Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μαθήματα φωνητικής. Αλοίμονο!
    Πολλοί οργανοπαίχτες, δεν έχουνε έμφυτη ωραία φωνή, αλλά με το "μουσικό αφτί" και τα χρόνια της τριβής με τη μουσική, καλλιεργείται και η φωνή τους.
    Εξάλλου, στο τραγούδι, όλοι έχουμε δικαίωμα!




    Τhanx!!!!!




    maria246
    25.05.2007, 01:09
    Alexis και melody music καλησπερα...εκτος απο τα Ωδεια που προαναφερθηκαν θα μπορουσες να κοιταξεις και το ΤΟΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ που έχει πολυ αξιολογους και επιτυχημενους δασκαλους, το site του www.toniko.gr βρισκεται υπο κατασκευη δυστυχως αλλα έχω οτι πληροφορίες χρειαστεις....εχω φοιτησει σε αρκετα ωδεια και πλεον επιλεγω με καλυτερα κριτηρια....Επισης εχω ακουσει καλα σχολια για το Φακανάς..αλλα δεν εχω παει και μαλλον ειναι ακριβο...

    Επισης να σε ενημερωσω οτι το Πτυχιο Ωδικης τεινει υπο καταργηση...
    eleana
    04.06.2007, 09:00
    ΚΑλημερα σου..
    Χαιρομαι για τους προβληματισμους σου...
    Αν σε ενδιαφερουν οι ακαδημαικες σπουδες υπαρχει η Σχολη Μουσικολογιας αλλα εκει πρεπει να ξερεις ηδη μουσικη και ειναι μεσω Πανελληνιων.Μετα η αλλες εναλλακτικες ειναι το Ωδειο ή τα μαθηματα με καποιον δασκαλο οπου μπορεις να παρεις και πτυχιο εαν σε ενδιαφερει.
    Τωρα για "ανωτερες" σπουδες στο τραγουδι,σιγουρα οι διαφορες σχολες φωνητικης ακομα και οι διαφορες διασημες κυριες που εχουν διαπρεψει στα Reality, δεν μπορουν να σου μαθουν παρα μερικα κολπακια και το πως να μιμεισαι ηδη γνωστους ξενους και ελληνες τραγουδιστες.(Αν το ψαξεις για αυτες τις διασημες κυριες, θα δεις οτι ουτε ενα βασικο πτυχιο μονωδιας δεν εχουν)
    Αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι να κανεις κλασικο τραγουδι... ΜΑκαρι να υπηρχε στην Ελλαδα μια καλη και σοβαρη σχολη οπου θα προσαρμοζε τις τεχνικες του κλασικου στο μοντερνο τραγουδι αλλα δυστηχως δεν υπαρχει.
    Το κλασικο τραγουδι μπορει να σου δωσει την αρτια τεχνικη, να σε μαθει να εκφραζεσαι με την φωνη και το σωμα, και να σου δωσει την μουσικη γνωση και την μουσικη παιδεια που χρειαζεται ενας τραγουδιστης.Επισης θα σου μαθει τροπους να προστατευεις την φωνη σου.
    Ακομα και εκει ομως χρειαζεται προσοχη. Ο καλος δασκαλος φωνητικης πρεπει να ειναι δοκιμασμενος κ με μεγαλη εμπειρια.... Με χαλαει που βλεπω κατι 25αρηδες να το παιζουν δασκαλοι και μαθαινουν την "δουλεια" πανω στις φωνες ανυποψιαστων... Εχω δει "σπασμενες" φωνες εξαιτιας τετοιων ατζαμηδων...
    Ψαξε το προσεκτικα...
    Αν σε ενδιαφερει το κλαισικο εχω να σου προτεινω την δικη μου δασκαλα