ελληνική μουσική
    803 online   ·  210.883 μέλη

    Τί νόημα έχουν τα ψευδώνυμα (nicknames) αν δεν τα χρησιμοποιείς;

    Kerato
    09.05.2007, 16:55
    Μπαίνω σε blogs και διαβάζω σχόλια,κατά την ανάπτυξη των οποίων απαντά ο ένας στον άλλον, χρησιμοποιώντας τα πραγματικά ονοματα των άλλων. Και ψάχνω ν' αντιστοιχίσω την κάθε απάντηση στο άτομο που την έχει προκαλέσει κοιτώντας για Γιώργο, Νίκο, Μαρία κτλ και βρίσκοντας μόνο ψευδώνυμα στα σχόλιά τους.
    Το ίδιο έχω συναντήσει και στο forum.

    Εντάξει, είστε φίλοι, γνωστοί ή οικείοι αλλά μήπως να μέναμε στα ψευδώνυμα όταν γράφουμε κάπου που διαβάζει η Σάρα και η Μάρα;

    Διαφορετικά αλλάξτε το ψευδώνυμο και βάλτε το πραγματικό σας όνομα.

    Ευχαριστούμε που μας κατανοείτε,
    Σάρα και Μάρα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 09-05-2007 16:56 ]


    Tropaiatissa
    09.05.2007, 17:17
    Αυτό που λες, το κάνω κι εγώ πολλές φορές. Ο λόγος (όσον αφορά εμένα) είναι γιατί το nickname μου φαίνεται πολύ απρόσωπο, κι έτσι αρκετές φορές προτιμώ ν' απευθυνθώ σε κάποιον με τ' όνομά του. Πολλά μέλη έχουν περάσει το όνομά τους στο Προφίλ τους, οπότε δεν είναι δύσκολο βρεις πώς λέγεται ο κάποιος.


    Αυτό που λες ν' αλλάξει κάποιος ψευδώνυμο, κάπου είχα διαβάσει ότι δε γίνεται...
    Kerato
    09.05.2007, 17:21
    Το θέμα είναι να μπορώ να παρακολουθώ την εξέλιξη αυτού που διαβάζω χωρίς να χρειάζεται να μπω στο προφιλ του κάθε μέλους να δω τ' όνομά του, που στο κάτω-κάτω λίγο μ' ενδιαφέρει σε σχέση με τις ιδέες του...
    uNick
    09.05.2007, 17:23
    Αγαπητές Σάρα και Μάρα, πώς ακριβώς σας προβληματίζει αν κάποιος με πει uNick και κάποιος άλλος Νίκο? Τί δεν καταλαβαίνω στον συλλογισμό σας?
    Kerato
    09.05.2007, 17:27
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-05-2007 στις 17:23 έγραψε...

    Αγαπητές Σάρα και Μάρα, πώς ακριβώς σας προβληματίζει αν κάποιος με πει uNick και κάποιος άλλος Νίκο? Τί δεν καταλαβαίνω στον συλλογισμό σας?



    Βρήκες και κόλλησες κι εσύ...Αναφερόμαστε στα ψευδώνυμα που ουδεμία νύξη κάνουν για το πραγματικό όνομα του κατόχου τους...όχι στα αυτονόητα!!!
    Καταλάβατε, κύριε "uNick-μπορεί να με λένε και Γιώργο"!!!???
    alex3
    09.05.2007, 17:56
    Επί της ουσίας, έχει δίκιο ο/η Kerato...Συμφωνώ...Επίσης, συμβαίνει συχνά να χρησιμοποιείται το πραγματικό όνομα κάποιου, χωρίς απαραίτητα τη συγκατάθεσή του...ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται...
    uNick
    09.05.2007, 17:56
    Παράθεση:
    Το μέλος Kerato στις 09-05-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Βρήκες και κόλλησες κι εσύ...Αναφερόμαστε στα ψευδώνυμα που ουδεμία νύξη κάνουν για το πραγματικό όνομα του κατόχου τους...όχι στα αυτονόητα!!!

    Και πάλι μου διαφεύγει το πρόβλημα... Δηλαδή αν κάποιον τον λένε Αστραχάν και το nickname που έχει επιλέξει είναι Navouhodonosoras, εσένα θα σε ενδιαφέρει να βρεις ποιός είναι αυτός ο Αστραχάν στον οποίο αναφέρθηκε κάποιος ή η ουσία του κάθε κειμένου?


    Παράθεση:
    Καταλάβατε, κύριε "uNick-μπορεί να με λένε και Γιώργο"!!!???

    ...και Μπάμπη και Μήτσο και Λάμπρο και........ Αστραχάν!!!!!
    alex3
    09.05.2007, 18:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 09-05-2007 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-05-2007 στις 17:23 έγραψε...

    Αγαπητές Σάρα και Μάρα, πώς ακριβώς σας προβληματίζει αν κάποιος με πει uNick και κάποιος άλλος Νίκο? Τί δεν καταλαβαίνω στον συλλογισμό σας?



    Βρήκες και κόλλησες κι εσύ...Αναφερόμαστε στα ψευδώνυμα που ουδεμία νύξη κάνουν για το πραγματικό όνομα του κατόχου τους...όχι στα αυτονόητα!!!
    Καταλάβατε, κύριε "uNick-μπορεί να με λένε και Γιώργο"!!!???


    μην το λες αστεία...το uNick πχ, μπορεί να είναι Νίκος, αλλά μπορεί να είναι και unique...Γιώργος...
    Hastaroth
    09.05.2007, 19:01
    Εγώ συμμετέχω στόν προβληματισμό τού uNick καί δέν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

    Οταν διαβάζουμε τά forums επικεντρωνόμαστε στό τί λέει το κείμενο και όχι στο ποιός το γράφει.

    Γιά να συνδέουμε δέ τά λεγόμενά μας μέ τά λεχθέντα υπό κάποιου άλλου μέλους,υπάρχει και το κομβίον "παράθεση".

    Τώρα άν είναι να ψάχνουμε να βρούμε ποιός είναι ο Αστραχάν και ποιά η Μπαϊκάλη,το χάσαμε το παίγνιον....
    heartbreak-kid
    09.05.2007, 19:19
    κι ομως η kerato εχει ενα δικιο.στην ουσία δημιουργείται μια εικόνα "ολίγων" και "εκλεκτών"-κάτι που ίσως δεν χαλάει κάποιους δω μεσα-γεγονός που αφενός μεν κάνει κακό στο site-για οποιον ενδιαφερεται για το καλό του- μιας και δίνει την αίσθησι κλίκας αφετέρου δε ο άλλος,ο "ξένος", ο τρίτος διστάζει να αφήση σχόλιο μιας και δεν είναι ο "μήτσος" αλλά ο "lalarilolakis" και δεν έχει γνωρίσει τον πάνο ή κάποια νανίνα νανώ και νανα. δεν νιώθει δηλ. ότι συμμετέχει και επι της ουσίας. αυτή είναι η πραγματικότητα τουλάχιστον από την σκοπιά του heart.
    p.s:εμένα πάντως μού την σπάει από την στιγμή που δεν εχω όνομα στο προφίλ, κάποιοι να με προσφωνούν με το όνομα μου, δω μέσα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 09-05-2007 19:22 ]


    nightwhisper
    09.05.2007, 19:30
    Di-mi-ta-kis,di-mi-ta-kis
    Astron
    09.05.2007, 19:49
    Εδώ στο Forum είναι καλό εάν θέλουμε για λόγους οικειότητας να χρησιμοποιούμε τα πραγματικά μικρά ονόματα, να βάζουμε σε παρένθεση το ψευδώνυμο του ατόμου στο οποίο απευθυνόμαστε. (εκτός αν είναι εντελώς προφανές)

    Τα blogs όμως είναι άλλη περίπτωση... Εγώ όταν χρησιμοποιώ μικρά ονόματα είναι επειδή θέλω να απευθυνθώ ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο άτομο. Άλλωστε ο χώρος των blogs αν και απευθύνεται σε ευρύ κοινό, στην ουσία αποτελεί κάτι πολύ προσωπικό και ο καθένας μπορεί να συμπεριφέρεται όπως νομίζει, μέσα σε κάποια γενικά πλαίσια.

    Για το Forum όμως θα συμφωνήσω ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν τα νεότερα μέλη που δεν μας γνωρίζουν μιας και έχει χαρακτήρα περισσότερο δημοσίου διαλόγου, και για αυτό ίσως θα πρέπει να φαίνεται τουλάχιστον και το ψευδώνυμο.

    Kid σέβομαι τη γνώμη σου, αν και αυτά και τα περί κλίκας τα βρίσκω κάπως υπερβολικά. Ναι, δημιουργούνται οικειότητες, δημιουργούνται παρέες και συμπάθειες, όπως άλλωστε και στην "πραγματική" ζωή και κάτι τέτοιο είναι θεμιτό, αλλιώς δεν θα λεγόμασταν "κοινότητα". Για να δει όμως κάποιος "κλίκες" επειδή απλά κάποιοι μιλούν με τα μικρά τους ονόματα ...νομίζω πρέπει να είναι αρνητικά προκατειλημμένος.


    Υ.Γ. Βέβαια τα παραπάνω αποτελούν μόνο προσωπικές μου απόψεις... Ο καθένας έχει δικαίωμα να προσφωνεί τους άλλους όπως θέλει εφ' όσον δεν φανερώνει προσωπικά δεδομένα (όπως όνομα κι επάγγελμα που ΔΕΝ υπάρχει στο προφίλ) και βέβαια σε πλαίσια κοσμιότητας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 09-05-2007 20:04 ]


    sintorin
    09.05.2007, 19:50
    emena prosopika den me niazei ean o enas apeuthinetai ston alo sto onoma tous edo mesa.....

    auto omos pou den exoun katalavei apo oti fainetai edo mesa oi arxontes tou site, einai oti eno to proothoun san ena anoixto forum suzutusis, etsi toulaxiston to diafimizoun, den einai tipota alo, apo ena aplo chatting site gia filarakia.....

    otan omos exeis ena site, opou oi armodioi kordonontai oti exoun 35000 meloi, ala pragmatika vlepeis mono kamia eikosaria na milane metaksi tous, kai na apeuthinontai me to onomataki tous, fusiko einai na uparxoun anthropoi mesa se autous tous 35000, pou tha eithelan na sumetasxoun se opiadipote suzutusi, ala aisthanontai asxetoi.....

    ean unick kai hastaroth den to katalavainete auto, den einai provlima tou kerato, ala perissotero diko sas....


    Astron
    09.05.2007, 20:02
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-05-2007 στις 19:50 έγραψε...
    emena prosopika den me niazei ean o enas apeuthinetai ston alo sto onoma tous edo mesa.....
    auto omos pou den exoun katalavei apo oti fainetai edo mesa oi arxontes tou site, einai oti eno to proothoun san ena anoixto forum suzutusis, etsi toulaxiston to diafimizoun, den einai tipota alo, apo ena aplo chatting site gia filarakia.....

    otan omos exeis ena site, opou oi armodioi kordonontai oti exoun 35000 meloi, ala pragmatika vlepeis mono kamia eikosaria na milane metaksi tous, kai na apeuthinontai me to onomataki tous, fusiko einai na uparxoun anthropoi mesa se autous tous 35000, pou tha eithelan na sumetasxoun se opiadipote suzutusi, ala aisthanontai asxetoi.....

    ean unick kai hastaroth den to katalavainete auto, den einai provlima tou kerato, ala perissotero diko sas....




    Σέβομαι τις παρατηρήσεις σου, αλλά έχεις ποτέ αναλογιστεί ότι τα greeklish είναι πολύ κουραστικά στο διάβασμα για πολύ κόσμο που μπαίνει εδώ μέσα;
    Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί για διαφόρους λόγους να μην μπορείς να γράψεις στα ελληνικά. Σκέψου όμως και αυτό το ενδεχόμενο προτού θεωρήσεις ότι σε περιθωριοποιεί η κοινότητα.... Άλλωστε στις "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" απ' όσο θυμάμαι έχεις κάνει αρκετά αισθητή την παρουσία σου.
    sintorin
    09.05.2007, 20:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 09-05-2007 στις 20:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-05-2007 στις 19:50 έγραψε...
    emena prosopika den me niazei ean o enas apeuthinetai ston alo sto onoma tous edo mesa.....
    auto omos pou den exoun katalavei apo oti fainetai edo mesa oi arxontes tou site, einai oti eno to proothoun san ena anoixto forum suzutusis, etsi toulaxiston to diafimizoun, den einai tipota alo, apo ena aplo chatting site gia filarakia.....

    otan omos exeis ena site, opou oi armodioi kordonontai oti exoun 35000 meloi, ala pragmatika vlepeis mono kamia eikosaria na milane metaksi tous, kai na apeuthinontai me to onomataki tous, fusiko einai na uparxoun anthropoi mesa se autous tous 35000, pou tha eithelan na sumetasxoun se opiadipote suzutusi, ala aisthanontai asxetoi.....

    ean unick kai hastaroth den to katalavainete auto, den einai provlima tou kerato, ala perissotero diko sas....




    Σέβομαι τις παρατηρήσεις σου, αλλά έχεις ποτέ αναλογιστεί ότι τα greeklish είναι πολύ κουραστικά στο διάβασμα για πολύ κόσμο που μπαίνει εδώ μέσα;
    Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί για διαφόρους λόγους να μην μπορείς να γράψεις στα ελληνικά. Σκέψου όμως και αυτό το ενδεχόμενο προτού θεωρήσεις ότι σε περιθωριοποιεί η κοινότητα.... Άλλωστε στις "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" απ' όσο θυμάμαι έχεις κάνει αρκετά αισθητή την παρουσία σου.


    isos na min katalaves ti thelo na po.....den milao gia ton eauto mou.....ego mpaino se mia suzutusi, eite me goustaroun i oxi kai leo oti exo na po, kai tin paratirisi gia ta greeklish tin exo lavei poles fores.....kai opos vlepeis eimai akoma edo, kai dino apopsi....
    aplos prospatho na deikso mia ali opsi tou nomismatos sta duo paidia pou anaferthika (unick kai hastaroth) giati den mporousan na katalavoun oti kapios mporei na thigetai apo auto pou anaferei o/i kerato. Kai apo oti fainetai, ton exei peiraksei, giati anoikse olokliro thema gia auto to thema. Kai parolo pou sumfono oti fulies tha dimiourgithoun, den alazei to gegonos oti uparxoun anthropoi oi opioi vlepoun ta pragmata diaforetika, kai den aisthanontai anetoi na sumetasxoun se mia suzutusi......

    einai san na vlepeis mia parea na suzutaei ston dromo, kai mpaineis stin mesi gia na tous miliseis. Tha se koitaksoun san trelo. To anoixto forum kanonika den prepei na dinei auti tin aisthisi....poles fores omos dinei akrivos auto....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-05-2007 20:37 ]


    uNick
    09.05.2007, 20:54
    @ sintorin

    Φίλε μου, τα έχεις ξαναπεί αυτά σε άλλα topics, και έλαβες την ίδια απάντηση που θα λάβεις και τώρα:

    Το γεγονός ότι γουστάρω να συμμετέχω σε εκδηλώσεις, συναντήσεις, live κλπ που σχετίζονται με ή διοργανώνονται από αυτό το forum, μου έχει δώσει τη δυνατότητα να γνωρίσω μερικούς πολύ αξιόλογους ανθρώπους, να αναπτύξω φιλική σχέση μαζί τους, και να έχω κάθε δικαίωμα να αναφέρομαι σε αυτούς με το μικρό τους όνομα. Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι είμαι μέρος κάποιας κλίκας, ούτε ότι "γράφω" τους υπολοίπους. Μια μικρή αναζήτηση σε διάφορα topics θα σου δείξει ότι έχω συζητήσει με αγνώστους για πολλά θέματα, και ούτε εγώ ένιωσα άβολα ούτε εκείνοι από την χρήση μικρών ονομάτων όταν απαντούσα σε κάποιον φίλο μου.

    Δεν έχω κανένα λόγο να απολογηθώ σε κάποιον που μόνο κρίνει και διαρκώς χαλάει την καλή ατμόσφαιρα όποτε θυμηθεί να εκφράσει το παράπονό του... Επιλογή σου είναι να είσαι μακρυά από κάποια πράγματα. Ποτέ δεν σε απέκλεισε κανείς από τους "άρχοντες του site", όπως ποτέ δεν απέκλεισε κανείς εμένα. Έλα μια φορά σε μια συνάντηση, για να δεις πώς είναι να σε δέχονται στην παρέα σαν να σε ήξεραν από χρόνια... Έλα να πεις την γνώμη σου για κάτι αντί να μηδενίζεις τα πάντα, για να συζητήσεις γόνιμα με ανθρώπους που επιθυμούν το ίδιο και ίσως μοιράζονται και τις ίδιες ανησυχίες... Μην ψάχνεις όμως να αποδώσεις ευθύνες αλλού μιλώντας ακόμα μια φορά για κλίκες κλπ., είσαι μακρυά από την πραγματικότητα...





    Να 'σαι κορίτσι μου καλά

    κι όταν ζητάς τον άνθρωπό σου

    θα είμαι κάπου εκεί κοντά

    ο φύλακας ο άγγελός σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 09-05-2007 20:55 ]


    Kerato
    09.05.2007, 21:25
    Να διευκρινίσω κάτι που ίσως να μην έγινε αντιληπτό. Δεν εξέφρασα παράπονο, αλλά μια δυσλειτουργία στη διαδικασία της παρακολούθησης ενός θέματος. Για να γίνω πιο σαφής, όταν κάποιος απαντά σε έναν άλλον χωρίς τη χρήση της παράθεσης των λεγομένων του και χωρίς να χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο που του αντιστοιχεί, συχνά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω. Αυτό εννοούσα με την παρατήρησή μου.

    Από κει και πέρα, η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος από δω μέσα έχει ζητήσει να μάθει το όνομά μου και σ' όλους ανεξαιρέτως έχω δώσει την απάντηση που ζητάνε, παρακαλώντας τους ταυτόχρονα να χρησιμοποιούν το ψευδώνυμό μου όταν αναφέρονται στο πρόσωπό μου σε δημόσιους διαδικτυακούς χώρους. Σε κατ' ιδίαν συζητήσεις (και στα βλογκς, οκ, συμφωνώ με το διαχωρισμό που έγινε πιο πριν από τον Αστρον, αν δεν κάνω λάθος) μπορούν να με προσφωνούν με το πραγματικό μου όνομα ή όπως αλλιώς θέλουν.

    Δεν υπήρχε καμία πρόθεση να δημιουργήσω κουβέντες γύρω από κλίκες, άρχοντες και υπηκόους, ούτε και πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις εδώ στο ΜΗ. Παρέες, φίλοι και γνωστοί, ναι. Ωστόσο, νομίζω ότι είναι προς όφελος όλων μας να χρησιμοποιούμε τα ψευδώνυμά μας και των άλλων, ώστε να μη χάνουν και την αξία τους. Άλλωστε, έχω συναντήσει πολλά μέλη που στο νικ τους βάζουν το ονοματεπώνυμό τους κι αυτό το βρίσκω πιο ορθό σε σχέση με το να διαλέγεις ένα όνομα - ψευδώνυμο, που μετά από λίγο καιρό δε θα χρησιμοποιεί κανείς.
    movflower
    10.05.2007, 00:09
    Ως ένα σημείο, συμφωνώ μαζί σου.
    Αλλά είναι και μια διαδικασία απόλυτα φυσιολογική, όταν κάποιος είναι ενεργό μέλος μιας κοινότητας για καιρό. Δημιουργούνται διαδυχτιακές και μη, οικειότητες, τις οποίες μόνο να χαιρόμαστε μπορούμε.

    Η χρήση ονόματος αντί για νικ, γίνεται δυσλειτουργική ίσως για κάποιον αναγνώστη, αλλά μόνον όταν τον ενδιαφέρει τι ειπώθηκε από ποιόν στα σχόλια αντί το περιεχόμενο του κειμένου του blogger.
    Προσωπικά, δεν γνωρίζω κανένα μέλος του ΜΗ από κοντά, αλλά πολλές φορές νιώθω την ανάγκη να χρησιμοποιήσω το όνομα αντί για το ψευδώνυμο κάποιου. Και ιδιαίτερα στο χώρο των μπλοκς, που είναι τόσο ιδιωτικός.

    Και όσο αφορά την προσωπική χρήση του ονόματος ή του νικ μας, νομίζω είναι κάτι που αφορά τον καθένα μας ξεχωριστά, και όχι για άστοχο σχολιασμό από άλλους.

    Φιλιά σας!

    dimitrapan
    10.05.2007, 10:39
    Προσωπικά στα φόρουμ και στα μπλογκς, λειτουργώ πάνω κάτω όπως και στην προσωπική μου ζωή... Όταν αισθάνομαι οικεία με κάποιον θα τον αποκαλέσω με το μικρό του όνομα και όχι με το επίθετό του ή με τον τίτλο του (π.χ. κ. Πρόεδρε, κ. Ταμία κλπ). Αντιστοίχως λοιπόν και στο διαδίκτυο, όποιον αισθάνομαι πιο "κοντά μου" θα τον αποκαλέσω με το μικρό του όνομα.

    Τα ψευδώνυμα μου δίνουν την αίσθηση ότι "κρατούν αποστάσεις" και με ανθρώπους που έχω βγει, έχω πιει, έχω συζητήσει ή ακόμα και με άλλους που αν και δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά, έχουμε πολλές φορές ανταλλάξει απόψεις είτε μέσω φόρουμ, είτε μέσω μπλογκ, είτε μέσω τσατ κι εμένα τέτοια απόσταση δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω...

    Για το λειτουργικό του θέματος, νομίζω πώς όταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιο μέλος το οποίο δεν ποστάρει ακριβώς πριν από τον πρώτο, καλό είναι να χρησιμοποιούμε την παράθεση. Κάτι που ούτως ή άλλως ευνοεί στο να καταλάβουμε καλύτερα που αναφέρεται και που απαντά ο καθένας, ώστε οι συζητήσεις να έχουν μία συνέχεια και να είναι καλύτερα δομημένες.

    Σχετικά με τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, περί κλίκας (καιρό είχα να την ξανακούσω εδώ μέσα αυτή τη λέξη), περί "κόρδωσης των αρμοδίων" κλπ, ειλικρινά τα βρίσκω κωμικοτραγικά!


    Orfeus
    10.05.2007, 11:42
    Δηλαδή Δημητρούλα μου θέλεις να πεις ότι δεν με βρίσκεις ....κορδωμένο;;;