ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.908 μέλη

    Τί νόημα έχουν τα ψευδώνυμα (nicknames) αν δεν τα χρησιμοποιείς;

    dimitrapan
    10.05.2007, 11:54


    Η κόρδωση και η λόρδωση αφορούν σε άλλους ανθρώπους Ορφεάκο μου...
    alexia-vicky
    10.05.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 10-05-2007 στις 10:39 έγραψε...

    Προσωπικά στα φόρουμ και στα μπλογκς, λειτουργώ πάνω κάτω όπως και στην προσωπική μου ζωή... Όταν αισθάνομαι οικεία με κάποιον θα τον αποκαλέσω με το μικρό του όνομα και όχι με το επίθετό του ή με τον τίτλο του (π.χ. κ. Πρόεδρε, κ. Ταμία κλπ). Αντιστοίχως λοιπόν και στο διαδίκτυο, όποιον αισθάνομαι πιο "κοντά μου" θα τον αποκαλέσω με το μικρό του όνομα.

    Τα ψευδώνυμα μου δίνουν την αίσθηση ότι "κρατούν αποστάσεις" και με ανθρώπους που έχω βγει, έχω πιει, έχω συζητήσει ή ακόμα και με άλλους που αν και δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά, έχουμε πολλές φορές ανταλλάξει απόψεις είτε μέσω φόρουμ, είτε μέσω μπλογκ, είτε μέσω τσατ κι εμένα τέτοια απόσταση δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω...

    Για το λειτουργικό του θέματος, νομίζω πώς όταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιο μέλος το οποίο δεν ποστάρει ακριβώς πριν από τον πρώτο, καλό είναι να χρησιμοποιούμε την παράθεση. Κάτι που ούτως ή άλλως ευνοεί στο να καταλάβουμε καλύτερα που αναφέρεται και που απαντά ο καθένας, ώστε οι συζητήσεις να έχουν μία συνέχεια και να είναι καλύτερα δομημένες.

    Σχετικά με τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, περί κλίκας (καιρό είχα να την ξανακούσω εδώ μέσα αυτή τη λέξη), περί "κόρδωσης των αρμοδίων" κλπ, ειλικρινά τα βρίσκω κωμικοτραγικά!





    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    sintorin
    10.05.2007, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 09-05-2007 στις 20:54 έγραψε...

    @ sintorin

    Φίλε μου, τα έχεις ξαναπεί αυτά σε άλλα topics, και έλαβες την ίδια απάντηση που θα λάβεις και τώρα:

    Το γεγονός ότι γουστάρω να συμμετέχω σε εκδηλώσεις, συναντήσεις, live κλπ που σχετίζονται με ή διοργανώνονται από αυτό το forum, μου έχει δώσει τη δυνατότητα να γνωρίσω μερικούς πολύ αξιόλογους ανθρώπους, να αναπτύξω φιλική σχέση μαζί τους, και να έχω κάθε δικαίωμα να αναφέρομαι σε αυτούς με το μικρό τους όνομα. Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι είμαι μέρος κάποιας κλίκας, ούτε ότι "γράφω" τους υπολοίπους. Μια μικρή αναζήτηση σε διάφορα topics θα σου δείξει ότι έχω συζητήσει με αγνώστους για πολλά θέματα, και ούτε εγώ ένιωσα άβολα ούτε εκείνοι από την χρήση μικρών ονομάτων όταν απαντούσα σε κάποιον φίλο μου.

    Δεν έχω κανένα λόγο να απολογηθώ σε κάποιον που μόνο κρίνει και διαρκώς χαλάει την καλή ατμόσφαιρα όποτε θυμηθεί να εκφράσει το παράπονό του... Επιλογή σου είναι να είσαι μακρυά από κάποια πράγματα. Ποτέ δεν σε απέκλεισε κανείς από τους "άρχοντες του site", όπως ποτέ δεν απέκλεισε κανείς εμένα. Έλα μια φορά σε μια συνάντηση, για να δεις πώς είναι να σε δέχονται στην παρέα σαν να σε ήξεραν από χρόνια... Έλα να πεις την γνώμη σου για κάτι αντί να μηδενίζεις τα πάντα, για να συζητήσεις γόνιμα με ανθρώπους που επιθυμούν το ίδιο και ίσως μοιράζονται και τις ίδιες ανησυχίες... Μην ψάχνεις όμως να αποδώσεις ευθύνες αλλού μιλώντας ακόμα μια φορά για κλίκες κλπ., είσαι μακρυά από την πραγματικότητα...


    diavase prosektika ti exo grapsei..........den milisa peri klikas....milisa gia entuposi pou mporei na afisei se kainourgia meloi, ena tetiou eidous sumperifora.......

    den sou zutusa na apologitheis....kai den me niazei....tora an sou xalaei auto tin diathesi, prospathise na katalaveis giati milao, isos katalaveis oti den einai gia na xalasei kanenos tin diathesi.....

    @orfeus

    opos efeureteis esu istories sta keimena sou, etsi kai ego efereuto lekseis sta ellinika....etsi ginetai otan den kseroume kati kala....fantazomaste oti etsi einai....
    uNick
    10.05.2007, 15:59
    Παράθεση:
    Το μέλος sintorin στις 10-05-2007 στις 15:34 έγραψε...

    diavase prosektika ti exo grapsei..........den milisa peri klikas....milisa gia entuposi pou mporei na afisei se kainourgia meloi, ena tetiou eidous sumperifora.......

    den sou zutusa na apologitheis....kai den me niazei....tora an sou xalaei auto tin diathesi, prospathise na katalaveis giati milao, isos katalaveis oti den einai gia na xalasei kanenos tin diathesi.....

    Φίλε μου, το καταλαβαίνω αυτό που είπες, όπως καταλαβαίνω και τον λόγο για τον οποίο το είπες. Πίστεψέ μέ, το ίδιο πράγμα θέλουμε. Νομίζω όμως ότι ακόμα και η υποθετική αναφορά είναι αρκετή για να δώσει λάθος εικόνα. Σκέψου το "νέο" μέλος που θα διάβαζε τα post μας (ναι, και τα δικά μου)... Αν συνεχίσουμε υποθετικά, το "νέο" μέλος θα έλεγε: "Ο ένας μιλάει για κλίκες - ίσως κάτι ξέρει. Ο άλλος αντιδρά υποστηρίζοντας ότι δεν υπάρχουν - όντως δεν υπάρχουν ή θέλει κάτι να κρύψει?"... Και τελικά τί καταφέραμε? Βγήκαμε και οι 2 off-topic, πιάσαμε μια συζήτηση που την έχουμε ξανακάνει, και δεν προσφέραμε κάτι ουσιαστικό στο παρόν topic...
    Anyway. Πιάσε μια μπυρίτσα (μιας και έχει αρχίσει να κάνει αρκετή ζέστη)
    sintorin
    10.05.2007, 17:21
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 10-05-2007 στις 15:59 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος sintorin στις 10-05-2007 στις 15:34 έγραψε...

    diavase prosektika ti exo grapsei..........den milisa peri klikas....milisa gia entuposi pou mporei na afisei se kainourgia meloi, ena tetiou eidous sumperifora.......

    den sou zutusa na apologitheis....kai den me niazei....tora an sou xalaei auto tin diathesi, prospathise na katalaveis giati milao, isos katalaveis oti den einai gia na xalasei kanenos tin diathesi.....

    Φίλε μου, το καταλαβαίνω αυτό που είπες, όπως καταλαβαίνω και τον λόγο για τον οποίο το είπες. Πίστεψέ μέ, το ίδιο πράγμα θέλουμε. Νομίζω όμως ότι ακόμα και η υποθετική αναφορά είναι αρκετή για να δώσει λάθος εικόνα. Σκέψου το "νέο" μέλος που θα διάβαζε τα post μας (ναι, και τα δικά μου)... Αν συνεχίσουμε υποθετικά, το "νέο" μέλος θα έλεγε: "Ο ένας μιλάει για κλίκες - ίσως κάτι ξέρει. Ο άλλος αντιδρά υποστηρίζοντας ότι δεν υπάρχουν - όντως δεν υπάρχουν ή θέλει κάτι να κρύψει?"... Και τελικά τί καταφέραμε? Βγήκαμε και οι 2 off-topic, πιάσαμε μια συζήτηση που την έχουμε ξανακάνει, και δεν προσφέραμε κάτι ουσιαστικό στο παρόν topic...
    Anyway. Πιάσε μια μπυρίτσα (μιας και έχει αρχίσει να κάνει αρκετή ζέστη)



    Cheers....vriskomai stin romi.....kai edo exei polu zesti...
    renabill
    15.05.2007, 14:37
    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτό που λέει το κέρατο γιατι είναι πολύ εκνευριστικό να ψάχνεις να βρείς το όνομα κάποιου, αλλά καμιά φορά είναι πολύ σπαστικό να θυμάσαι τόσα ψευδώνυμα.