ελληνική μουσική
    372 online   ·  210.877 μέλη
    swkraths
    10.05.2007, 05:24
    Έκανα μια αναζήτηση και δυστυχώς αντίκρισα αυτό που περίμενα....
    Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο ποστ για τον Τζιμ Μόρισον....
    Ποιητής, επαναστάτης, σταρ του ροκ εντ ρολ, αρχηγός συγκροτήματος, ονειροπόλος, μπλουζίστας, οραματιστής, τοξικομανής: ο Τζιμ Μόρισον πέρασε τη σύντομη ύπαρξή του σαν το ανάλαφρο φύσημα ενός φαντάσματος κι έγινε μύθος. Ένα κακό παράδειγμα που, όμως, ακολούθησαν πολλοί και ένα όνομα που θα μείνει για πάντα συνδεδεμένο με τους Doors. Ένας μύθος με την πιο κλασική έννοια του όρου...

    Eπιπρόσθετα στοιχεία για τους Doors μπορείτε να βρείτε
    εδώ
    στο καταπληκτικό άρθρο του Orfeus(όπως πάντα άλλωστε.. )


    THE DOORS - "Light My Fire"
    You know that it would be untrue
    You know that I would be a liar
    If I was to say to you
    Girl, we couldn't get much higher

    Come on baby, light my fire
    Come on baby, light my fire
    Try to set the night on fire

    The time to hesitate is through
    No time to wallow in the mire
    Try now we can only lose
    And our love become a funeral pyre

    Come on baby, light my fire
    Come on baby, light my fire
    Try to set the night on fire, yeah

    The time to hesitate is through
    No time to wallow in the mire
    Try now we can only lose
    And our love become a funeral pyre

    Come on baby, light my fire
    Come on baby, light my fire
    Try to set the night on fire, yeah

    You know that it would be untrue
    You know that I would be a liar
    If I was to say to you
    Girl, we couldn't get much higher

    Come on baby, light my fire
    Come on baby, light my fire
    Try to set the night on fire
    Try to set the night on fire
    Try to set the night on fire
    Try to set the night on fire



    επισυναπτόμενα: jim morrison.jpg 
    Orfeus
    10.05.2007, 11:52
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 10-05-2007 στις 05:24 έγραψε...

    Eπιπρόσθετα στοιχεία για τους Doors μπορείτε να βρείτε
    εδώ
    στο καταπληκτικό άρθρο του Orfeus(όπως πάντα άλλωστε.. )


    Σ' ευχαριστώ πολύ...


    jamesmorrison
    10.05.2007, 12:59
    Επίσης αν σας αρέσουνε γενικότερα οι doors μπείτε στο site των Morrison's Hotel, της tribute μπάντας των the doors στην Ελλάδα.......

    www.morrisonshotel.gr


    εκεί υπάρχουν και mp3 σε ιδιαίτερες live εκτελέσεις από τις συναυλίες του Συγκροτήματος, όπως επίσης ενημέρωση για τα προσεχή live......


    vaninoui
    10.05.2007, 13:00
    Βρε, να μην συμπαθώ καθόλου αυτό τον τύπο!!!

    Δεν τον Βρίσκω καθόλου επαναστάτη αν και έτσι πουλήθηκε προς τον κόσμο
    Τα τραγούδια του παραπάνω γραφικά μου φαίνονται παρά επαναστατικά !!!
    Από ποίηση τώρα τη να πω «περί ορέξεως κολοκυθόπιτα» πάντως για μένα δεν ήταν και κανένας Ελύτης.
    Βρίσκω θαυμάσια την μουσική των Doors όχι του κ.Jim Morrison των Doors. Με ιδιαιτέρα ωραίο κομμάτι για μένα το PEOPLE ARE STRANGE τώρα για το Light MY Fire είναι το πλέον εμπορικότατο τραγούδι ένα τραγούδι που ο κ.Morrison είχε το θράσος να το τραγουδήσει στην τηλεόραση όπως ήθελε αυτός και όχι όπως συμφωνήθηκε.
    Τώρα για την προσωπική του ζωή ( για αυτήν έγινε γνωστός) που δεν με ενδιαφέρει και πολύ για να είμαι και ειλικρινής δεν ήταν τίποτα άλλο από ένας ναρκομανής (άρρωστος) που ήταν αλαζόνας πρώτα με τον Εαυτό του και μετά με τον υπόλοιπο κόσμο.

    Όλα όσα έγραψα είναι η προσωπική μου άποψη και σέβομαι όλα τα εκατομμύρια κόσμου που τον έχουν είδωλο…απλά για μένα δεν είναι

    Cheers DUDES
    mmmsss
    10.05.2007, 15:16
    Ο Jim Morrison, μ'αρέσει αρκετά, σαν προσωπικότητα, σαν τραγουδιστής, σαν καλλιτέχνης. Με χαλάει όμως ένα πράγμα. Ότι κοντά στο τέλος της ζωής του προσπάθησε να αλλάξει αυτό που είναι. Δηλαδή, άφησε μούσι έβγαλε τα "δερμάτινα" παντελόνια, το έριξε στην ποίηση και γενικώς άλλαξε... Αυτό μόνο!!
    lemonc
    10.05.2007, 15:36
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmsss στις 10-05-2007 στις 15:16 έγραψε...

    Ο Jim Morrison, μ'αρέσει αρκετά, σαν προσωπικότητα, σαν τραγουδιστής, σαν καλλιτέχνης. Με χαλάει όμως ένα πράγμα. Ότι κοντά στο τέλος της ζωής του προσπάθησε να αλλάξει αυτό που είναι. Δηλαδή, άφησε μούσι έβγαλε τα "δερμάτινα" παντελόνια, το έριξε στην ποίηση και γενικώς άλλαξε... Αυτό μόνο!!



    Φίλε μου μάλλον δε είσαι καλά ενημερωμένος.
    Ο Jim Morrison έγραφε ποίηση πριν γίνει τραγουδιστής.Απεναντίας τα ποιήματα του ήταν αυτά που τράβηξαν τον Ray Manzarek που τον έπεισε να φτιάξουν συγκρότημα.

    maroulaki_321
    10.05.2007, 16:41
    @swkraths έχει κι άλλο topic σχετικό ΕΔΩ

    vouliakis
    10.05.2007, 18:10
    maroulaki_321, το άλλο topic είναι για τους Doors. Αυτό εδώ είναι λίγο πιο ..."εξειδικευμένο".
    swkraths
    10.05.2007, 18:40
    Ευχαριστώ vouliakis άλλωστε όπως δήλωσα και πιο πάνω υπάρχει θέμα και στο e-periodiko για τους Doors εδώ
    Anthos
    10.05.2007, 22:42
    Παράθεση:
    που ο κ.Morrison είχε το θράσος να το τραγουδήσει στην τηλεόραση όπως ήθελε αυτός και όχι όπως συμφωνήθηκε.




    Αφού το έκανε για να δείξει την αντίθεση του στην πουριτανική και την υποκρισία της κοινωνίας...

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με την πιο πάνω πρόταση σου...
    athanasp
    11.05.2007, 09:48
    Παράθεση:

    Το μέλος vaninoui στις 10-05-2007 στις 13:00 έγραψε...

    τώρα για το Light MY Fire είναι το πλέον εμπορικότατο τραγούδι ένα τραγούδι που ο κ.Morrison είχε το θράσος να το τραγουδήσει στην τηλεόραση όπως ήθελε αυτός και όχι όπως συμφωνήθηκε.



    Συμφωνήθηκε με ποιους; Με το κανάλι; Καλά έκανε και το τραγούδησε όπως ήταν εξ αρχής γραμμένο! Όσο για το "θράσος" του (όπως το αποκαλείς) εγώ θα το έλεγα "θάρρος" ή άρνηση για ξεπούλημα. Το θράσος το είχε το Ed Sullivan Show που ζήτησε (ή μάλλον απαίτησε) την αλλαγή των στίχων. Για δε την Αμερική της λογοκρισίας σε παραπέμπω στο άρθρο του orfeus "Απαγορευμένα Τραγούδια (και άλλα τραγελαφικά) στις Η.Π.Α." .
    vaninoui
    11.05.2007, 14:56
    O monos logos pou ton afisan na tragoudisei einai dioti eipe pos 8a to tragoudisei opos i8elan autoi!!! apo tin stigmi pou to eipe auto kai meta ekane kati allo to 8ewrw la8os ..kai auto ton kanei 8rassi
    Tha 8ewrousa swsto na pei apo mias arxis koitakse paidia egw egrapsa auto ,dioti i8ela na pw auto, kai den bgainw na to tragoudisw opos 8elete eseis ...etsi 8a itan swstos, alla o tropos pou to xeiristhke den mou arese(OTAN DINEIS TON LOGO SOU OFEILEIS NA TON KRATAS.)
    Egw prosopika den m aresei na kremazw an8ropous alla oute kai na me kremazoun

    YS: Ola einai sxetika o ka8enas exei mia apopsi den nomizw na yparxei xoros gia dialogo dioti den 8elw na sas allaksw gnwmi kai vevaios den mporeite na mou allaksete gnwmi

    STHN YGEIA SAS AND COME ON BABY LIGHT MY FIRE

    "Face Your Fears,Live Your Dreams"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaninoui στις 11-05-2007 14:59 ]


    vaninoui
    11.05.2007, 14:57
    LA8OS POST

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaninoui στις 11-05-2007 14:59 ]


    swkraths
    12.05.2007, 21:21
    Παράθεση:

    Το μέλος vaninoui στις 11-05-2007 στις 14:57 έγραψε...

    LA8OS POST

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaninoui στις 11-05-2007 14:59 ]





    ?????
    vaninoui
    13.05.2007, 07:50
    hehehe i8ela na epeksergastw auto to keimeno kai katala8os ekana post giauto egrapsa la8os post :)
    Παράθεση:

    O monos logos pou ton afisan na tragoudisei einai dioti eipe pos 8a to tragoudisei opos i8elan autoi!!! apo tin stigmi pou to eipe auto kai meta ekane kati allo to 8ewrw la8os ..kai auto ton kanei 8rassi
    Tha 8ewrousa swsto na pei apo mias arxis koitakse paidia egw egrapsa auto ,dioti i8ela na pw auto, kai den bgainw na to tragoudisw opos 8elete eseis ...etsi 8a itan swstos, alla o tropos pou to xeiristhke den mou arese(OTAN DINEIS TON LOGO SOU OFEILEIS NA TON KRATAS.)
    Egw prosopika den m aresei na kremazw an8ropous alla oute kai na me kremazoun

    YS: Ola einai sxetika o ka8enas exei mia apopsi den nomizw na yparxei xoros gia dialogo dioti den 8elw na sas allaksw gnwmi kai vevaios den mporeite na mou allaksete gnwmi

    STHN YGEIA SAS AND COME ON BABY LIGHT MY FIRE

    athanasp
    13.05.2007, 09:03
    Παράθεση:

    Το μέλος vaninoui στις 13-05-2007 στις 07:50 έγραψε...
    hehehe i8ela na epeksergastw auto to keimeno kai katala8os ekana post giauto egrapsa la8os post :)
    Παράθεση:

    O monos logos pou ton afisan na tragoudisei einai dioti eipe pos 8a to tragoudisei opos i8elan autoi!!! apo tin stigmi pou to eipe auto kai meta ekane kati allo to 8ewrw la8os ..kai auto ton kanei 8rassi
    Tha 8ewrousa swsto na pei apo mias arxis koitakse paidia egw egrapsa auto ,dioti i8ela na pw auto, kai den bgainw na to tragoudisw opos 8elete eseis ...etsi 8a itan swstos, alla o tropos pou to xeiristhke den mou arese(OTAN DINEIS TON LOGO SOU OFEILEIS NA TON KRATAS.)
    Egw prosopika den m aresei na kremazw an8ropous alla oute kai na me kremazoun

    YS: Ola einai sxetika o ka8enas exei mia apopsi den nomizw na yparxei xoros gia dialogo dioti den 8elw na sas allaksw gnwmi kai vevaios den mporeite na mou allaksete gnwmi

    STHN YGEIA SAS AND COME ON BABY LIGHT MY FIRE




    Δεν νομίζω ότι και μετά την επεξεργασία το "ζουμί" του μηνύματός σου θα άλλαζε. Είναι φανερό ότι, πέρα από τις οποιεσδήποτε προσωπικές σου απόψεις περί "λόγου" (τις οποίες και συμμερίζομαι), δεν συμπαθείς τον Μόρρισον. Εγώ προσωπικά, άμα δώσω τον λόγο μου τον κρατάω, δεν ξέρω όμως, αν ήμουν Ντορς (και Μόρρισον) και τη συμφωνία την είχε κάνει ο ("show me the money") ατζέντης μου με το κανάλι, αν θα την κρατούσα. Εξάλλου, με την τακτική του "λόγου" πολλές φορές το κατεστημένο έχει πνίξει, κυριολεκτικά, την έκφραση απόψεων, τις οποίες θεωρεί επικίνδυνες. Οπότε πέρα από κάθε τί άλλο, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η ελεύθερη έκφραση απόψεων, που είναι εν τέλει και συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμά μας, προέχει του οποιουδήποτε "λόγου" μπορεί να δώσαμε ενδεχομένως υπό (άμεση ή έμμεση) πίεση.

    Και υπό το πρίσμα της ελευθερίας του λόγου, καλά κάνεις και πιστεύεις ό,τι πιστεύεις και καλά κάνω και διαφωνώ.

    darvick
    13.05.2007, 14:47


    Ι'Μ THE LIZZARD KING
    I CAN DO ANYTHING....


    Όποιος δεν την έχει δει,ας δει την ταινία με την πορεία και τη ζωή του Morisson, με τίτλο The Doors και στον ρόλο του Jim o Kilmer.Aξίζει ...
    Elementality
    20.05.2007, 19:02
    Φιλε Σωκρατη μονο και μονο που σκεφτηκες να γραψεις για τον morrison μπραβο σου!!! Αυτος και ο Cobain εκεινη την εποχη ηταν κολοσσοι της μουσικης σκηνης!!! Μπραβο σου!!! Αυτα ειναι!!!
    swkraths
    21.05.2007, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Elementality στις 20-05-2007 στις 19:02 έγραψε...

    Φιλε Σωκρατη μονο και μονο που σκεφτηκες να γραψεις για τον morrison μπραβο σου!!! Αυτος και ο Cobain εκεινη την εποχη ηταν κολοσσοι της μουσικης σκηνης!!! Μπραβο σου!!! Αυτα ειναι!!!



    Ευχαριστώ φίλε μου.Να σαι καλά!
    Επί την ευκαιρία καλώς όρισες και στην μουσική μας παρέα!
    sitzoune81
    14.01.2008, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος vaninoui στις 10-05-2007 στις 13:00 έγραψε...

    Βρε, να μην συμπαθώ καθόλου αυτό τον τύπο!!!

    Δεν τον Βρίσκω καθόλου επαναστάτη αν και έτσι πουλήθηκε προς τον κόσμο
    Τα τραγούδια του παραπάνω γραφικά μου φαίνονται παρά επαναστατικά !!!
    Από ποίηση τώρα τη να πω «περί ορέξεως κολοκυθόπιτα» πάντως για μένα δεν ήταν και κανένας Ελύτης.
    Βρίσκω θαυμάσια την μουσική των Doors όχι του κ.Jim Morrison των Doors. Με ιδιαιτέρα ωραίο κομμάτι για μένα το PEOPLE ARE STRANGE τώρα για το Light MY Fire είναι το πλέον εμπορικότατο τραγούδι ένα τραγούδι που ο κ.Morrison είχε το θράσος να το τραγουδήσει στην τηλεόραση όπως ήθελε αυτός και όχι όπως συμφωνήθηκε.
    Τώρα για την προσωπική του ζωή ( για αυτήν έγινε γνωστός) που δεν με ενδιαφέρει και πολύ για να είμαι και ειλικρινής δεν ήταν τίποτα άλλο από ένας ναρκομανής (άρρωστος) που ήταν αλαζόνας πρώτα με τον Εαυτό του και μετά με τον υπόλοιπο κόσμο.

    Όλα όσα έγραψα είναι η προσωπική μου άποψη και σέβομαι όλα τα εκατομμύρια κόσμου που τον έχουν είδωλο…απλά για μένα δεν είναι

    Cheers DUDES



    Συμφωνω απολυτα μαζι σου!
    "He's not so special, so look what he's done now" που λενε κι οι Franz Ferdinand (παραφρασμενος στιχος, βεβαιως!)