ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.857 μέλη
    nefos
    13.05.2007, 16:25
    Βιντεογκέιμ στην κάμερα

    Τη Λίνα Σακκά και τον Αρη Σερβετάλη με... ειδικά γυαλιά θα παρακολουθήσουν όσοι επισκεφθούν το Videodance Festival που ξεκινά την Παρασκευή.

    Οι δύο δημοφιλείς ηθοποιοί πρωταγωνιστούν σε ένα πρωτότυπο 9λεπτο ταινιάκι με τίτλο «Downlove», γυρισμένο σε στερεοσκοπικό 3D. Πρόκειται για μια σύλληψη του Μάριου Σέργιου Ηλιάκη και του ηθοποιού Ευριπίδη Λασκαρίδη, στο πνεύμα της εποχής (θυμίζουμε πως πριν από μερικές μέρες η Village εγκαινίασε τους πρώτους τρισδιάστατους κινηματογράφους).



    Ολα ξεκίνησαν όταν ο τελευταίος, που έπαιζε τότε στο «2» του Δ. Παπαϊωάννου, έσπασε το πόδι του με τη μηχανή, με αποτέλεσμα να απέχει δύο εβδομάδες από την παράσταση. Τότε ήταν που ο φίλος του ο Μάριος τού πρότεινε να κάνουν μια τρισδιάστατη ταινιούλα.

    Το αποτέλεσμα; Μια virtual ερωτική ιστορία χωρίς λόγια, αλλά με ιδιαίτερη εικαστική σύλληψη.

    Τη σκηνοθεσία έκανε ο ηθοποιός, ο οποίος σπούδασε και σκηνοθεσία στη Ν. Υόρκη, και το καλοκαίρι θα τον δούμε στην παράσταση του Δ. Αβδελιώδη «Ιστορίες του Δημήτρη Χατζή» (Πειραιώς).

    Ηρωες του «Downlove» είναι δύο avatar, δηλαδή δυο χαρακτήρες ενός βιντεογκέιμ, που συμπεριφέρονται σύμφωνα με τις επιλογές του παίκτη. Ομως ερωτεύονται. Πώς θα έρθουν κοντά τη στιγμή που ο χειριστής είναι απρόθυμος να τους δώσει την αντίστοιχη εντολή; «Τα βιντεογκέιμ προσπαθούν να μιμηθούν την τρισδιάστατη ζωή πάνω σε μια δισδιάστατη οθόνη», λέει ο νεαρός σκηνοθέτης. «Εμείς κάναμε το αντίθετο: χρησιμοποιήσαμε δηλαδή αληθινούς ηθοποιούς και τους βάλαμε να μιμηθούν ένα βιντεογκέιμ».

    Και ο ίδιος έχει «κολλήσει» κατά διαστήματα με τα βιντεογκέιμ. «Κι ύστερα έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχω την αίσθηση πως παντού γύρω μου υπάρχουν μενού επιλογών! Δεν αρνούμαι αυτόν τον κόσμο στον οποίο ζούμε και στον οποίο πλέον αναζητούμε ακόμα και σύντροφο μέσω Ιντερνετ», διευκρινίζει. «Απλώς βάζω ένα ερωτηματικό»...

    Το Videodance Festival θα πραγματοποιηθεί 18 με 25/5 σε Αθήνα (εγκαινιάζοντας έναν... παρ' όλιγον κινηματογράφο, το φουτουριστικό κτίριο της Βασιλίσσης Σοφίας 112) και 18-24/5 στη Θεσσαλονίκη («Ολύμπιον», «Παύλος Ζάννας»), υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της Χριστιάνας Γαλανοπούλου. Περιλαμβάνει σημαντικά αφιερώματα, όπως αυτά στη νεοϋορκέζα περφόρμερ και κινηματογραφίστρια Ιβόν Ράινερ και στον μεξικάνο κινηματογραφιστή Τεό Ερνάντεζ, κι ένα πλήθος πειραματικών ταινιών, περφόρμανς, συναυλίες και βίντεο-εγκαταστάσεις. Μεταξύ των καλλιτεχνών του σύγχρονου χορού που θα «πρωταγωνιστήσουν» είναι οι περφόρμερ Κλόντια Ντίας από την Πορτογαλία, Μέτε Εντβαρτσεν από τη Νορβηγία και Χιροάκι Ουμέντα από την Ιαπωνία. Στις 20 μάλιστα του μηνός οι Joystick από τη Βαρκελώνη, μαζί με τους Θεσσαλονικείς Opora και τους Αθηναίους ΚΙΝΕ καλούν όλους όσοι έχουν γυρίσει home video σε Super 8 ή 16 mm να τα προβάλουν στο φεστιβάλ.

    enet.gr