ελληνική μουσική
    593 online   ·  210.874 μέλη

    που μπορώ να βρώ τραγούδια για τον υπολογιστη

    xristaras
    21.05.2007, 11:47
    Για σας εχω μια απορια υπαρχει ιστοσελιδα στο ιντερνετ που μπορω να κατεβασω τραγουδια κυριος λαικα χωρις να χρεοθώ και αν ναι τοτε ποια ειναι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 21-05-2007 11:49 ]


    SOPHIA-MX-4EVER
    21.05.2007, 18:34
    hi
    vasika programma einai pou mporeis na to katevaseis
    patea www.limewire.gr i com de thimamai k pata opou grafei download
    afou apothikeutei tha mporeis na katevazeis opoio kommati theleis dorean
    gogere17
    21.05.2007, 19:10
    ayta ta programmata krivoun omos polous kindinous!gi ayto kalo einai na exeis kala antiviotika!πατα εδω για την σελιδα του limewire kai mporeis episis na katevaseis to e-mule.
    jacamar
    21.05.2007, 19:14
    βρε παιδια.... μουσικοί είμαστε μην "διαφημίζουμε" τόσο απροκάλυπτα την πειρατεία.....
    gogere17
    21.05.2007, 19:17
    οντως αυτο δεν το σκεφτηκα(με)!ζητω συγγνωμη αλλα πως αλλιως μπορουμε να βοηθησουμε τον φιλο μας?
    tsibitos
    21.05.2007, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 21-05-2007 στις 19:14 έγραψε...

    βρε παιδια.... μουσικοί είμαστε μην "διαφημίζουμε" τόσο απροκάλυπτα την πειρατεία.....



    Πες τα....
    jacamar
    21.05.2007, 19:22
    βρε gogere μια αναζητηση στο google και θα τα εβρισκε και μόνος του.... οχι οτι εκανες κατι λαθος να βοηθησεις θεσ το ξέρω αλλά....
    όχι τίποτα άλλο βρε παιδί μου αλλά τώρα που βλέπω τα πράγματα εκ των έσω καταλαβαίνω το πόσο καταστροφική είναι για τουσ μουσικούσ πάνω απ'όλα...!!!
    gogere17
    21.05.2007, 19:29
    εγω το εχω συνηδιτοποιησει ηδη ομως δεν μπορουμε εγω και συ να σωσουμε εναν ολοκληρο κοσμο!Μπορουμε βεβαια να την περιορισουμε απο την μερια μας....τελος παντων καλο θα ηταν να μην ειμαστε εκτος τοπικ....αν και ειναι σοβαρη συζητηση...
    PaianAris
    21.05.2007, 21:56
    Η πειρατεία , τα υπέρ της(http://www.cineek.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=191) και τά κατά της ( http://www.ifpi.gr/mission/piracy3.htm ) , άς πούμε κατά κάποιον τρόπο…
    Ενώ η ποσότητα της ανθρώπινης γνώσης στο έτος 2007 είναι τεράστια , η ποσότητα της παραπληροφόρησης είναι αυξημένη… λογαριθμικά πλέον… Για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε ποιός έχει δίκιο επί του συγκεκριμένου θέματος , δεν έχουμε παρά να δώσουμε «πειρατεία μουσικής» σε κάποιο σέρτς έντζιν (search engine , μηχανή αναζήτησης ) και μετά ν’ αρχίσουμε να διαβάζουμε – άντε κουράγιο…Τουλάχιστον σήμερα δεν χρειαζόμαστε ( και τόσο πολύ ) την γνώση της Αγγλικής όπως παλαιότερα γιατί υπάρχει και το Ελληνικό ίντερνετ ( και ναι , αυτό δεν ήταν αστείο ) .
    Η δική μου γνώμη για την πειρατεία ? Ακολουθεί…
    1) Όλοι μας γνωρίζουμε τον μπαρμπα-Μπίλ και την μάϊκροσόφτ του . Πώς έγινε αυτός πού έγινε ? Ξεκίνησε με το ms-dos το οποίο παρεπιμπτόντως έμοιαζε υπερβολικά πολύ με το προγενέστερο pc-dos μιάς άλλης εταιρείας το οποίο όμως δεν ήταν καθόλου εύκολο να το βρείς σε…«πειρατικό» και ή εν λόγω εταιρεία δεν κατάφερε ν’ αποδείξει ότι το ms-dos ήταν… πειρατικό , ίσως και λόγω έλλειψης του ανάλογου νομικού συστήματος πού προστατεύει σήμερα τά ( ψηφιακά ) πνευματικά δικαιώματα στην Αμερική . Εν συνεχεία ο μπαρμπα-Μπίλ μας προσφέρει τά…παραθύρια τά οποία όλως διόλου περιέργως κι αυτά… προϋπήρχαν από δύο άλλες εταιρείες . Εν τώ μεταξύ όλοι προειδοποιούσανε τον Μπιλάκο «κανονίστε την ασφάλεια του συστήματός σας , κυκλοφορεί πολύ… κουρσάρικο παραθύρι στην αγορά» αλλά ο Μπιλάκος δεν έδειχνε να νοιάζεται και πολύ , σκασίλα του και είχε δίκιο παταγωδώς μπορώ να πώ . Γιατί η πειρατεία διέδωσε τόσο πολύ το λογισμικό του πού πλέον έχει εξουδετερώσει κι αυτό το λεγόμενο δωρεάν λογισμικό – ποιός ξέρει το Unix , Linux και τά τοιαύτα σήμερα ?
    2) Άλλη οπτική γωνία : πόσοι από μας πού χρησιμοποιούμε υπολογιστές έχουμε γνήσιο λογισμικό περασμένο σ’ αυτούς ? Και καλά , άντε , άς πούμε τά windows τ’ αγοράσαμε ή ήταν περασμένα μέσα όταν αγοράσαμε τον υπολογιστή μας . Τά…υπόλοιπα?? Ποια υπόλοιπα ? Για ρίξτε μια ματιά στα προγράμματά σας . Μήπως έχετε κάποιο πρόγραμμα εκεί μέσα πού λέγεται Word for Windows ? Θυμάστε να το αγοράσατε?? Όχι βέβαια και καλά κάνατε . Γιατί
    1) το Word προσφέρει επιτραπέζια τυπογραφία κι εμείς δεν θα χρησιμοποιήσουμε ποτέ πάνω από το 5% απ’ αυτά πού μας προσφέρει κι ούτε θα δίναμε 250-500 ευρώ για να τα’ αγοράσουμε
    2) και να θέλαμε , αν δεν ήταν η δουλειά μας η τυπογραφία ( ή σχετική ) δεν επρόκειτο να μαθαίναμε να το δουλεύουμε γιατί θα παραήταν πολύπλοκο για μας .
    Τώρα για κοιτάξτε παραπέρα και για κάνα προγραμματάκι επεξεργασίας εικόνας…

    Και τώρα βούρ επί του ψητού : πειρατεία στο τραγούδι ( μουσική γενικά ) – ψηφιακά εννοείται , το ‘παμε αυτό .
    Εγώ προσωπικά έχω μπόοοοοολικα mp3άκια πού μού τά ‘δωσαν φίλοι – όχι εγώ μαύρους δεν πληρώνω να τους κάνω μάγκες απ’ τον κόπο των άλλων .
    Μικρή παρένθεση , το άλλο τα’ ακούσατε ? Στην Θεσσαλονίκη κάποιος άσπρος προσπάθησε να πουλήσει πειρατικά cdιά και τον βρήκανε οι μαύροι και τον κάνανε «μαύρο» στο ξύλο… Κλείνει η παρένθεση .
    Απ’ τις χιλιάδες mp3άκια πού ‘χω , δεν έχω ακούσει τά περισσότερα και μάλλον ούτε και θα τ’ ακούσω ποτέ οπότε και φυσικά δεν θα τ’ αγόραζα ποτέ . Αντιθέτως , τους δίσκους μου πού έχω αγοράσει τους έχω ακούσει και τους ξανακούω . Κι έχω αγοράσει και δίσκους επειδή άκουσα το mp3 είτε γιατί θεώρησα ότι έπρεπε κι άξιζε να τους αγοράσω είτε γιατί ήθελα καλύτερη ποιότητα πράγμα πού με φέρνει σε ποιο επίμαχο σημείο : αυτό της κοροϊδίας απ’ της δισκογραφικές . Βλέπετε , μ’ αρέσει ν’ ακούω την μουσική όπως ακριβώς ήταν στην παραγωγή της ( live πού λένε ) αλλά επειδή αυτό δεν είναι εφικτό , χρησιμοποιώ τά ανάλογα μέσα ( DVD Audio , HD Audio ) τά οποία προσφέρουν – υποτίθεται – περιφερειακό ήχο άρα και υψηλή απόδοση της μουσικής σκηνής . Αυτά τά δισκάκια είναι πανάκριβα βέβαια κι ακόμα ( πολύ ) ποιο ακριβά τά μέσα πού τ’ αναπαράγουν .
    Έ , λοιπόν , έχετε ακούσει ποτέ τέτοια δισκάκια ? Αντί να κάνουν εγγραφή με περιφερειακό ήχο ( surround sound ) απλά , οί άνθρωποι μεταφέρουν τά υπάρχοντα κανάλια ( 2 ) και στα υπόλοιπα …. Και πλήρωνε εσύ ταλαίπωρε για ν’ ακούσεις εγγραφή ανώτερη με περιφερειακό ήχο… Στα δέκα τέτοια δισκάκια ( DVD Audio ) αν το ένα είναι «καλό» θεωρείσαι τυχερός…
    Οπότε… to πειρατεία κανείς or not to πειρατεία…
    Τώρα όποιος κατάφερε να διαβάσει μέχρι εδώ μπράβο του , εύγε , τον συγχαίρω αλλά για ενημέρωση στο “full” του θέματος έχουν χυθεί τόνοι μελανιού και έχουν πληκτρολογηθεί τεράστιες ποσότητες δεδομένων στο ίντερνετ . Μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα εάν έχουμε ευρύτερη οπτική γωνία επί του θέματος , ήτοι , γνωρίζουμε περισσότερα…
    Σας ευχαριστώ για την ώρα σας πού διαθέσατε για να διαβάσετε την άποψή μου – όσοι μπορέσατε – και σας ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές της επιστολής ( αν και ήταν η περίληψη αυτών πού θα ‘θελα να πώ….)


    xifomaxos
    22.05.2007, 08:30
    H πειρατεία δεν σκοτώνει την μουσική, αποτελεί πλήγμα για την τσέπη των μουσικών. Αυτά τα δύο διαφέρουν...

    Κατέβασε το limewire και θα σωθείς!
    jacamar
    22.05.2007, 18:41
    Παράθεση:

    Το μέλος xifomaxos στις 22-05-2007 στις 08:30 έγραψε...

    H πειρατεία δεν σκοτώνει την μουσική, αποτελεί πλήγμα για την τσέπη των μουσικών. Αυτά τα δύο διαφέρουν...

    Κατέβασε το limewire και θα σωθείς!




    νομίζω αγαπητέ οτι το ίδιο πράγμα είπα και εγώ..... με το να διακεινούνται τόσα πολλά πειρατικά cd και mp3 οι δισκογραφικές έχουν αρχίσει να μειώνουν τα κονδύλια για ηχολήπτες, μουσικούς, βοηθούς κτλ και εμένα προσωπικά αυτό με σκωτώνει..... η μουσική ζει και θα ζει...... τα 0,99 λεπτά το τραγούδι σας πείραξαν?? ένας καφές λιγότερος....

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    http://www.myspace.com/agelessmystery
    http://www.myspace.com/jacamar



    radio musicheaven! jacamar on air καθε Δευτέρα στις 6!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 22-05-2007 18:43 ]


    ageras
    22.05.2007, 22:20
    Παιδιά,υπάρχει ήδη ένα topic για την πειρατεία με μπόλικες απόψεις.
    Το θεμα αυτού του topic είναι άλλο...και όχι η πειρατεία..Οπότε αν έχει κανείς καμια διευθυνση να δώσει στον άνθρωπο ας γράψει!!
    Thank you!!



    Ιδού και το τόπικ με τους πειρατές:
    Η πειρατεία σκοτώνει την μουσική
    fantasma
    22.05.2007, 23:57
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 21-05-2007 στις 19:10 έγραψε...

    ayta ta programmata krivoun omos polous kindinous!gi ayto kalo einai na exeis kala antiviotika!πατα εδω για την σελιδα του limewire kai mporeis episis na katevaseis to e-mule.




    το e-mule αξιζει πιο πολυ απο norton για downloads? (το emule ειναι τσάμπα?)
    gogere17
    23.05.2007, 16:54
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 22-05-2007 στις 23:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 21-05-2007 στις 19:10 έγραψε...

    ayta ta programmata krivoun omos polous kindinous!gi ayto kalo einai na exeis kala antiviotika!πατα εδω για την σελιδα του limewire kai mporeis episis na katevaseis to e-mule.




    το e-mule αξιζει πιο πολυ απο norton για downloads? (το emule ειναι τσάμπα?)

    μηπως αντι για νορτον θες να πεις limewire?ναι το e-mule ειναι τσαμπα......
    fantasma
    24.05.2007, 15:32
    re paidia katebasa to limewire, alla de kanei tpt mou leei na katebaso to pro..