ελληνική μουσική
    667 online   ·  210.827 μέλη

    Μαθαίνω βιολί και ρωτάω...

    Blast
    27.05.2007, 00:59
    Καλησπέρα κατ αρχήν... Κάνω βιολί ενάμισι περίπου χρόνο και μπορώ να πω οτι παίζω σχετικά άθλια. Βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερα από την αρχή αλλά οχι στο επίπεδο που θα ήθελα... Κάνω παραδοσιακό βιολί και δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βαρυτητα στο θεωρητικό κομμάτι και δεν ξερω αν αν εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω να φταίει που δεν ξέρω πχ πως λένε την κλίμακα με τις δύο #... Γνωρίζω οτι το βιολί θελει πολύ χρόνο και εξάσκηση για να φτάσει σε ένα επίπεδο, αλλά εχω αρχίσει και απογοητεύομαι... Πείτε μου τη γνώμη σας...
    Thief
    27.05.2007, 01:06
    1,5 χρόνο; Πιστεύω είναι πολύ λίγος καιρός για να κρίνεις. Υποθέτω ότι έχεις καλό καθηγητή και μελετάς, αλλιώς μπαίνουν πολλοί παράγοντες στο παιχνίδι. Όσο για τα θεωρητικά, αν συνεχίσεις να ασχολείσαι με το βιολί, σίγουρα σε κάποιο σημείο θα το μετανιώσεις που δε δίνεις βαρύτητα. 100%.
    deathminor88
    27.05.2007, 03:21
    H κλιμακα με τις 2 # ειναι η Ρε ματζορε (σχετικη: Σι μινορε)
    Εγω δεν παιζω βιολι, αλλα κιθαρα και αρμονιο και μπορω να πω οτι χαρις των θεωρητικων και της εξασκησης τους πανω στα οργανα παιζω σε αρκετα καλο επιπεδο και δεν ξερω τι θα εκανα χωρις αυτα... τους δινω προσοχη 200%
    deathminor88
    27.05.2007, 03:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Blast στις 27-05-2007 στις 00:59 έγραψε...

    Καλησπέρα κατ αρχήν... Κάνω βιολί ενάμισι περίπου χρόνο και μπορώ να πω οτι παίζω σχετικά άθλια. Βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερα από την αρχή αλλά οχι στο επίπεδο που θα ήθελα... Κάνω παραδοσιακό βιολί και δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βαρυτητα στο θεωρητικό κομμάτι και δεν ξερω αν αν εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω να φταίει που δεν ξέρω πχ πως λένε την κλίμακα με τις δύο #... Γνωρίζω οτι το βιολί θελει πολύ χρόνο και εξάσκηση για να φτάσει σε ένα επίπεδο, αλλά εχω αρχίσει και απογοητεύομαι... Πείτε μου τη γνώμη σας...



    Αυτο ειναι μια καθαρα προσωπικη αποψη... Πιστευω οτι μπορεις να βρεις περισσοτερα και πολυ πιο ομορφα πραγματα στο βιολι αν ασχοληθεις με την κλασσικη μουσικη παρα με την λαικη... Ακου βιολιστες και κοντσερτος για βιολι για να ακουσεις τη μαγια... Αν ημουν βιολιστης θα ειχα ονειρο να παιξω τις 4 εποχες του Vivaldi και τα 24 καπριτσια του Paganini. Aν δεν τα εχεις ακουσει ακου τα. Αν τα εχεις ακουσει αναρρωτησου: γιατι να μην παιζεις ετσι και να παιζεις συνοδεια στα λαικα? Γιατι ισως μια μερα να εισαι σε πιστες και οχι στο Μεγαρο Μουσικης... Εγω δεν εχω παιξει ποτε βιολι εσι περιοριζομαι στο να παιξω τα παραπανω στην κιθαρα... Μακαρι να επαιζα βιολι...
    AlmaNegra
    28.05.2007, 01:30
    Blast κατ'αρχην διάλεξες ένα από τα πιο δύσκολα όργανα. 1,5 χρόνος είναι πάρα πολυ μικρό διάστημα για να παίζεις κάτι και να το ευχαριστιέσαι κι εσύ και οι γύρω σου. Σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ήχου, θα φτάσεις, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μετά από τουλάχιστον 3 με 4 χρόνια. Θέλει υπομονή, και να καταλάβεις ότι για να φτάσεις να παίζεις όπως φαντάζεσαι τον εαυτό σου, θα περάσεις από δυσκολίες και καταστάσεις που δεν περιμένεις. Εγώ έπαιζα 6 χρόνια για να αρχίσω να "γεύμαι" τον ήχο απ'το βιολί μου.
    Μια συμβουλή: αγάπα την κάθε νότα που παίζεις. Όσο χάλια κι αν είναι, ειναι ένα ακόμα βήμα...
    Οπότε υπομονή και δουλειά! Αξίζει τον κόπο...

    Υ.Σ. Οι θεωρητικές γνώσεις δε σε βοηθούν ως βιολιστή. Σε βοηθούν όμως ως μουσικό και προσωπικά θεωρώ αδιανόητο να ασχολείσαι με τη μουσική, χωρίς να έχεις ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο.
    vero
    28.05.2007, 13:07
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 27-05-2007 στις 03:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Blast στις 27-05-2007 στις 00:59 έγραψε...

    Καλησπέρα κατ αρχήν... Κάνω βιολί ενάμισι περίπου χρόνο και μπορώ να πω οτι παίζω σχετικά άθλια. Βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερα από την αρχή αλλά οχι στο επίπεδο που θα ήθελα... Κάνω παραδοσιακό βιολί και δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βαρυτητα στο θεωρητικό κομμάτι και δεν ξερω αν αν εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω να φταίει που δεν ξέρω πχ πως λένε την κλίμακα με τις δύο #... Γνωρίζω οτι το βιολί θελει πολύ χρόνο και εξάσκηση για να φτάσει σε ένα επίπεδο, αλλά εχω αρχίσει και απογοητεύομαι... Πείτε μου τη γνώμη σας...






    Αυτο ειναι μια καθαρα προσωπικη αποψη... Πιστευω οτι μπορεις να βρεις περισσοτερα και πολυ πιο ομορφα πραγματα στο βιολι αν ασχοληθεις με την κλασσικη μουσικη παρα με την λαικη... Ακου βιολιστες και κοντσερτος για βιολι για να ακουσεις τη μαγια... Αν ημουν βιολιστης θα ειχα ονειρο να παιξω τις 4 εποχες του Vivaldi και τα 24 καπριτσια του Paganini. Aν δεν τα εχεις ακουσει ακου τα. Αν τα εχεις ακουσει αναρρωτησου: γιατι να μην παιζεις ετσι και να παιζεις συνοδεια στα λαικα? Γιατι ισως μια μερα να εισαι σε πιστες και οχι στο Μεγαρο Μουσικης... Εγω δεν εχω παιξει ποτε βιολι εσι περιοριζομαι στο να παιξω τα παραπανω στην κιθαρα... Μακαρι να επαιζα βιολι...



    makari na epaiza violi

    παντως οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια θελει υπομονη... και διαβασμα οσο μπορεις....
    JaNick
    28.05.2007, 15:43
    Εγω ρε παιδιά ξεκίνησα το ωδείο με σκοπό να μάθω μπάσο...Απο τα θεωρητικά έμαθα να παίζω και κιθάρα και πιάνο...Σίγουρα είχα καποια ελάχιστη γνώση, αυτών των οργάνων απο πρίν, αλλα με τη θεωρία έμαθα να παίζω πράγματα που ούτε φανταζόμουν πρίν...Είμαι σε φάση που προτιμώ να εξελιχτώ θεωρητικά παρά σε σχέση με την τεχνική του οργάνου μου....
    panachr
    21.07.2007, 12:38
    κοιτα,τα θεωρητικα θα σε βοηθθησουν να καταλαβεις τι παιζεις,αλλα κυριως χρειαζεται επιμονη και πολυ υπομονη.καολο κουραγιο για τι συνεχεια λοιπον..

    gallouli
    16.10.2008, 23:33

    Να σου κατι πω φιλε για να κανεις καλυτερη την τεχνικη σου η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να εξασκηθεις στις κλιμακες παρε ενα βιβλιο με κλιμακες κ μελετα με διαφορετικους τροπους Π.Χ. μια νοτα 4 χρονους  αλλο τροπο μετα ανα 4 ανα 2 ανα οκταβα κ σιγα σιγα πιο γρηγορα κ αυτες καντες κ στους δρομους στο χιτζαζ στο ουσακ. Ελπιζω να βοηθησα γεια χαρα

     


    AyraMizrim
    05.04.2009, 04:47

    Καλησπέρα παιδία είδα το θέμα και βλέπω τον εαυτό στα λόγια του παλικαριού!!!! Και είπα μήπως μπορείτε να βοηθήσεται και εμένα.... Έχω ξεκινήσει να μαθένω βιολί περίπου 1-1,5 μήνα γιατί ήθελα να μάθω απο μικρή, το πρόβλημα μου όμως είναι οτι το ωδείο μου έχει ενα conserto κάπου στις αρχές το Μαΐου και θέλουν να παίξω κι εγώ κατι....Απο θεωρία ειμαι ακομα στην αρχή...οπότε μπορείτε να μου προτείνεται καμία παρτιτούρα κατι για να μπορέσω να παίξω??{#emotions_dlg.helpsmilie} Είμαι απελπισμένη{#emotions_dlg.excl}


    paradisefox
    05.04.2009, 10:24

    Παράθεση:

    Το μέλος AyraMizrim στις 05-04-2009 στις 04:47 έγραψε...

    Καλησπέρα παιδία είδα το θέμα και βλέπω τον εαυτό στα λόγια του παλικαριού!!!! Και είπα μήπως μπορείτε να βοηθήσεται και εμένα.... Έχω ξεκινήσει να μαθένω βιολί περίπου 1-1,5 μήνα γιατί ήθελα να μάθω απο μικρή, το πρόβλημα μου όμως είναι οτι το ωδείο μου έχει ενα conserto κάπου στις αρχές το Μαΐου και θέλουν να παίξω κι εγώ κατι....Απο θεωρία ειμαι ακομα στην αρχή...οπότε μπορείτε να μου προτείνεται καμία παρτιτούρα κατι για να μπορέσω να παίξω??{#emotions_dlg.helpsmilie} Είμαι απελπισμένη{#emotions_dlg.excl}



    Καλά ο καθηγητής συμφωνεί να εκτεθείς τόσο νωρίς στη σκηνή?{#emotions_dlg.confused1}Μόνο αν συνοδεύεις άλλα παιδια με μια απλή συνοδεία η οποία να αποτελείται από ολόκληρα και μισα σε ανοιχτές κυρίως χορδές ή κανένα πανεύκολο τραγουδάκι στυλ Νεφέλη!

    Σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα(1 μήνα) πολλοί μαθητές δεν έχουν ασχοληθεί με το αριστερό χέρι ακόμα.Αν δεν ξεκινήσεις σωστά με το δοξάρι μετά θα τραβηχτείς σαν λάστιχο!Τι να πω,ίσως να αλλάζουν τα δεδομένα επειδή ξεκίνησες ενήλικας ή να είσαι η μετενσάρκωση του Paganini.Για τι τάξη θα δώσεις τον Ιούνιο?Έχεις ξαναασχοληθεί με κάποιο άλλο μουσικό όργανο?

    Όμως επαναλαμβάνω συμφωνεί ο καθηγητής?Σε τελική ανάλυση αυτός ΟΦΕΙΛΕΙ να προτείνει το κομμάτι και να σε βοηθήσει να το μάθεις,αυτός παρακολουθεί την επίδοσή σου και ΟΧΙ εμείς.Αλλο να στο ζήτησε ο καθηγητής και άλλο να στο είπαν από την γραμματεία π.χ.(το λέω γιατί αν και συνήθως είναι άσχετοι με την μουσική,σχεδόν πάντα θεωρούν ότι μπορούν να έχουν και άποψη )

    Εγώ πάντως δεν θα επέτρεπα σε καμία επιχείρηση να κάνει την διαφήμισή της πάνω στο τομάρι μου!Αντε με φρίκαρες πρωί-πρωί...  {#emotions_dlg.crying}

    Καλή τύχη! Smile

     

    υ.γ. Μία συνηθισμένη λύση στο θέμα των επιδείξεων των ωδείων είναι να παίζουν οι μαθητές κάτι από αυτά που προετοιμάζουν για τις εξετάσεις.Κατα κάποιο τρόπο είναι μια μικρή πρόγευση των εξετάσεων...


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 05-04-2009 11:18 ]


    preety93
    05.04.2009, 12:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Blast στις 27-05-2007 στις 00:59 έγραψε...

    Καλησπέρα κατ αρχήν... Κάνω βιολί ενάμισι περίπου χρόνο και μπορώ να πω οτι παίζω σχετικά άθλια. Βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερα από την αρχή αλλά οχι στο επίπεδο που θα ήθελα... Κάνω παραδοσιακό βιολί και δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βαρυτητα στο θεωρητικό κομμάτι και δεν ξερω αν αν εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω να φταίει που δεν ξέρω πχ πως λένε την κλίμακα με τις δύο #... Γνωρίζω οτι το βιολί θελει πολύ χρόνο και εξάσκηση για να φτάσει σε ένα επίπεδο, αλλά εχω αρχίσει και απογοητεύομαι... Πείτε μου τη γνώμη σας...

    κοιτα,ειπηδη και εγω κανω βιολι δυο χρονια,ξερω πως θελει πολλη μελετη και αντοχη.δεν πρεπει να τα παρατας και φυσικα δεν πρεπει να αφηνεις κενα.το βιολι ειναι το πιο δυσκολο μουσικο οργανο,για αυτον τον λογο το μαθαινουν και ελαχιστοι.μην απογοητευεσαι.διαβασμα θελει!!!Smileοποια δηποτε απορια εχεις ,ρωτα μας!!!Smileελπιζω να σε βοηθησα!


    AyraMizrim
    05.04.2009, 16:46

    Καλησπέρα παιδίά ομολογώ οτι με βοηθήσατε λίγο....ο καθηγητής μου πιστεύει οτι για τόσο λίγο χρονικό διάστημα που παίζω εχω βελτιωθεί πολύ....(εγώ δεν το νομίζω) λοιπόν όσο αφορά το concerto το έμαθα απο τηνν διεύθηνση και ο δάσκαλος λέει οτι το πολύ πολύ να φτιάξουμε την πιο δύσκολη άσκηση που θα έχω μάθει μέχρι τότε σε τραγουδάκι!!!!!μόλις εχθές έμαθα τα όγδοα...κάποτε έμαθα να παίζω πιάνο μόνη μου γιατί είχα στο πατρικό μου με βιβλία και τα συναφή...αλλά αγαπώ πολύ το βιολί και διαβάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλα έχω φρικάρει λιγο{#emotions_dlg.excl} και ναι θα δώσω τον ιούλιο.(παρεπιπτώντος μαθένω κλασσική μουσική)...τι να κάνω???????


    paradisefox
    05.04.2009, 19:05

    Παράθεση:

    Το μέλος AyraMizrim στις 05-04-2009 στις 16:46 έγραψε...

    Καλησπέρα παιδίά ομολογώ οτι με βοηθήσατε λίγο....ο καθηγητής μου πιστεύει οτι για τόσο λίγο χρονικό διάστημα που παίζω εχω βελτιωθεί πολύ....(εγώ δεν το νομίζω) λοιπόν όσο αφορά το concerto το έμαθα απο τηνν διεύθηνση και ο δάσκαλος λέει οτι το πολύ πολύ να φτιάξουμε την πιο δύσκολη άσκηση που θα έχω μάθει μέχρι τότε σε τραγουδάκι!!!!!μόλις εχθές έμαθα τα όγδοα...κάποτε έμαθα να παίζω πιάνο μόνη μου γιατί είχα στο πατρικό μου με βιβλία και τα συναφή...αλλά αγαπώ πολύ το βιολί και διαβάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλα έχω φρικάρει λιγο{#emotions_dlg.excl} και ναι θα δώσω τον ιούλιο.(παρεπιπτώντος μαθένω κλασσική μουσική)...τι να κάνω???????



    Γεια σου και πάλι.

    Λογικά μιλάει ο καθηγητής σου.(για το τραγουδάκι)

    Θα σε συμβούλευα(σε περίπτωση που το κάνεις) να μην συγκρίνεις την εξέλιξη που είχες στο πιάνο με την εξέλιξη που έχεις στο βιολί καθώς είναι 2 όργανα με εντελώς διαφορετική λογική.Για να είναι πάντα σωστές οι νότες σου περνάνε κάποια χρόνια.Οι περισσότεροι νομίζουν στην αρχή ότι δεν μαθαίνουν τίποτα.Μην απογοητεύεσαι και δώσε βάση εκατό τοις εκατό σε ότι σου λέει ο καθηγητής για σωστή στάση σώματος,σωστή τοποθέτηση βιολιού,δοξάρι κτλ.Θα το μετανιώσεις πικρά αργότερα αν δεν το κάνεις.Θεωρία πηγαίνεις?Εφ΄όσον κάνεις κλασσική μουσική είναι απαραίτητο.

    Βιολί δεν μπορεί να μάθει μόνο όποιος δεν ακούει,όποιος δεν έχει μουσικό αυτί.Αυτό είναι υποχρεωμένος να το πει ο καθηγητής στο μαθητή για να μην ταλαιπωρείται άδικα.Όλοι οι υπόλοιποι αν έχουν υπομονή, μελετήσουν ,πέσουν σε καλό καθηγητή( και ακολουθήσουν τις συμβουλές του βέβαια) νομίζω ότι μπορούν να τα καταφέρουν.{#emotions_dlg.smartass}

    Τώρα για την επίδειξη.Οι επιδείξεις αν και είναι η διαφήμιση των ωδείων σε βοηθάνε να αποκτήσεις την εμπειρία του να παίξεις μπροστά σε κόσμο.Η γνώμη μου είναι να πας αν προλάβεις να προετοιμαστείς.Έτσι και αλλιώς τον Ιούλιο θα εκτεθείς σε επιτροπή.Μην αγχώνεσαι αν δεν είσαι έτοιμη θα στο πει ο καθηγητής σου.Τέλος έχε υπόψιν σου ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει και σπουδαία πράγματα.Αν ανέβεις στη σκηνή με εμπιστοσύνη στον εαυτό σου ακόμα και να κάνεις κάποιο μικρό λάθος δεν νομίζω να δώσει σημασία κανένας.

    Αυτά.Ελπίζω να σε ανέβασα λιγάκι...{#emotions_dlg.biggrin}

     


    AyraMizrim
    06.04.2009, 03:31

    Καλησπέρα και πάλι!!!

    Ναι όντως με ανέβασες κάπως και σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αυτο το αν ανέβω στην σκηνή ειναι που με αγχώνει{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.happycrazy}...με βλέπω να κατεβαίνω απότομα {#emotions_dlg.excl}.'Οσο αφορά τώρα την θεωρία δεν έχω κάνει καθόλου οτι μου λέει στην μία ωρα που κάνουμε μάθημα!!!

    Τέλος πάντον δεν απογοητεύομαι και τόσο γιατί έχω πίσμα και ξέρω οτι θα τα καταφέρω {#emotions_dlg.yes}

     

    ’ΑΑχχχχ και πάλ σε ευχαριστώ παρα πολυ.


    paradisefox
    06.04.2009, 16:41

    Παράθεση:

    Το μέλος AyraMizrim στις 06-04-2009 στις 03:31 έγραψε...

    Καλησπέρα και πάλι!!!

    Ναι όντως με ανέβασες κάπως και σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αυτο το αν ανέβω στην σκηνή ειναι που με αγχώνει{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.happycrazy}...με βλέπω να κατεβαίνω απότομα {#emotions_dlg.excl}.'Οσο αφορά τώρα την θεωρία δεν έχω κάνει καθόλου οτι μου λέει στην μία ωρα που κάνουμε μάθημα!!!

    Τέλος πάντον δεν απογοητεύομαι και τόσο γιατί έχω πίσμα και ξέρω οτι θα τα καταφέρω {#emotions_dlg.yes}

     

    ’ΑΑχχχχ και πάλ σε ευχαριστώ παρα πολυ.



    Tίποτα, να΄σαι καλά και πες μας και τι έγινε με το concerto.

    Καλή σου μέρα.{#emotions_dlg.biggrin}

     

    υ.γ. Όσον αφορα την θεωρία εκτός του ότι είναι απαραίτητη αν σε ενδιαφέρει σοβαρά η μουσική, είναι και υποχρεωτική αν σε ενδιαφέρει να πάρεις πτυχίο βιολιού. Επίσης σε πολλά ωδεία είναι δωρεάν(δηλαδή την πληρώνεις έτσι και αλλιώς στα δίδακτρα του οργάνου είτε παρακολουθείς είτε όχι)Wink


    earinos
    08.04.2009, 18:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Blast στις 27-05-2007 στις 00:59 έγραψε...

    Καλησπέρα κατ αρχήν... Κάνω βιολί ενάμισι περίπου χρόνο και μπορώ να πω οτι παίζω σχετικά άθλια. Βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερα από την αρχή αλλά οχι στο επίπεδο που θα ήθελα... Κάνω παραδοσιακό βιολί και δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βαρυτητα στο θεωρητικό κομμάτι και δεν ξερω αν αν εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω να φταίει που δεν ξέρω πχ πως λένε την κλίμακα με τις δύο #... Γνωρίζω οτι το βιολί θελει πολύ χρόνο και εξάσκηση για να φτάσει σε ένα επίπεδο, αλλά εχω αρχίσει και απογοητεύομαι... Πείτε μου τη γνώμη σας...

    Καταρχήν η μουσική  για  μένα  είναι  επιστημονική θεότητα . Μια  θρησκεία με  πολλούς βομούς.Με  πολλά  τροπάρια .Ως  μια  επιστήμη όπως  όλες οι  επιστήμες χωρίζονται σε  δύο  κατρηγορίες . Την  θεωρία  και  την  πρακτική. Στον  παραπάνω  σχολιασμό  που  έκανες  ανάφερες  ότι , δεν δίνεις  πολύ  βαση  στην  θεωρία και φοβάσαι αν φταίει αυτό .Λογικό  είναι  να  μη  καταφέρνεις  να  παίζεις  καλά  όσο  θα  ήθελες.Και κάπου σου  λείπει  και η πολύωρη  πρακτική.

    Εγώ  είμαι  αρμονίστας δεν  ξέρω  βιολί.Δεν  έχει  σημασία  τη παίζω  αλλά  πως  το  παίζω.Από  θεωρία  θα  έλεγα  για  μένα  δεν  ξέρω  και  πολλά. Αλλά  απο πρακτική  σφυρίζω  και  καλπάζω . Αυτό  οφειλεται  στο  πάθος  της  δημιουργίας  και  της  φαντασίας που  γεννιέται  μέσα  απο την ψυχή μου . Αλλά ασκούμε  ώρες  ατελίωτες , ξενύχτια με ένα και μοναδικό σκοπό , να παίξω  τέλεια .

    Οταν  θα  πάρεις  το  βιολί  στα  χέρια  σου  ξέχασε  (τυπικούς  χρόνους  και  πατήματα  του  τραγουδιού ), και  αφέσου  στην  ψυχική  σου  φαντασία  της  δημιουργίας  σου. Γλύκανε  την  νότα  που  θα  παιχτεί.Αν το  τραγούδι είναι λυπητερό κάντο να  κλαίει αν είναι χαρούμενο κάντο  να γελάει . Αυτο  το  κάνουμε  με τα  δάκτυλα και τα δάκτυλα συνεργάζονται με το μυαλό και το μυαλό με την ψυχή.....ΔΩΣ ΤΟΥ  ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!!!


    earinos
    08.04.2009, 18:49

    πως όμως  μπορόμε  να παίξουμε  έτσι ?  είναι  απλό. ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ  ΠΑΛΙ  ΑΙΣΘΗΜΑ.

    Αγαπάς και βρίσκεσαι στην  δύνη  του  αισθήματός να εκπνοήσεις  αργά και αληθηνά μέσα απο κάθε τι  πάθος της ψυχής σου , αυτό που αλλάζει τον τρόπο που σκευτόμαστε που  ζούμε , και δημιουργόντας το  σκοπό της ζωής.Η λέξη αυτή Σ ’ΓΑΠΩ . Αν είσαι μουγκός  και δεν μηλάς πως θα το έλεγες  με  το  βιολί σου. Αυτό  θέλω  να  κάνεις και  θα  δείς ότι  θα μάθεις  να  παίζεις ποιο  ωραία . 


    DrCaligari
    09.04.2009, 13:55

    Γεια σε ολους!ειπα να γραψω και εγω την γνωμη μουSmile.ειμαι 21 και παιζω βιολι αρκετα χρονια(απο τα 6 μου).μεχρι πριν 2 χρονια ασχολιομουν μονο με κλασσικο γιατι αυτο ειναι που διδασκει ενα ωδειο.εκανα εννοειται κ θεωρητικα(αρμονιες κτλ).πιστευω οτι,παρ'ολο που το βιολι-ως σολιστικο οργανο-μπορει να πουν καποιοι οτι δεν χρειαζεται να δινεις τρελη βαρυτητα στα θεωρητικα,χρειαζεται οντως να προσεξεις πολυ τισ θεωρητικες σπουδες.μην τισ παραλειπεις γιατι,μπορει οχι ακομα,αλλα πιο μετα,θα αισθανεσαι "γυμνος".απο την αλλη,μου ετυχε το εξης σκηνικο.μολις πηρα το πτυχιο,αρχισα να κανω μαθηματα με εναν καθηγητη που παιζει πολλα ειδη μουσικης απο παραδοσιακα,νησιωτικα εως jazz και αυτοσχεδιασμοι γενικοτερα.περιττο να σου πω οτι για αρκετους μηνσ στην αρχη αισθανομουν κουλος γιατι πολυ απλα ειχα μαθει να διαβαζω παρτιτουρα κ δεν εκανα οπως εσυ παραδοσιακο βιολι απο την αρχη.απο σολο,ταξιμια και αυτοσχεδιασμους τον πρωτο καιρο μηδεν.αυτο που 8ελω να πω δηλαδη ειναι οτι πρεπει να κανεις εναν συνδιασμο.συνεχισε σιγα σιγα το παραδοσιακο βιολι αλλα δωσε αρκετο  βαρος στα θεωρητικα.επισης μπορεις για καποια χρονια να βαλεις στο ρεπερτοριο σου και κλασσικα κομματια και να κανεις κλασσικη μελετη(δηλαδη προσοχη στισ αλλαγες θεσεων και την τονικοτητα)χωρις να αφησεισ τελειως το παραδοσιακο.πιστευω,τελος,οτι κανοντας κλασσικες σπουδες τα πρωτα χρονια θα σε βοηθησει περισσοτερο.ελπιζω να βοηθησα!καλη συνεχεια!

    Υ.Γ:οσον αφορα την μελετη τα ξερεις και δεν χρειαζεται να πω ποσο συγκεντρωμενος πρεπει να εισαι οταν παιζεις.το θεμα δεν ειναι τοσο οι πολλες ωρες οι οποιες θα ερθουν με τον καιρο,αλλα η προσπαθεια για καθημερινη μελετη εστω και..μιση ωραWink


    evlia
    24.04.2009, 11:58

    Χριστός Ανέστη!χρόνια πολλά!καλημέρα!μήπως παίζει κανείς ΒΙΟΛΑ-Απο θεσσαλονίκη.ψάχνω να βρώ μουσικούς,για μελλοντική συνεργασία.