ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.873 μέλη

    Τα καλύτερα Progressive Rock albums όλων των εποχών.Η Γνώμη σας ?

    MONSTER
    31.05.2007, 19:46
    1. The Dark Side Of The Moon - Pink Floyd - 1973
    2. Close To The Edge - Yes - 1972
    3. In The Court Of Crimson King - King Crimson - 1969
    4. Ok Computer - Radiohead - 1997
    5. Aqualung - Jethro Tull - 1971
    6. Selling England By The Pound - Genesis - 1973
    7. Lateralus - Tool - 2001
    8. Tommy - The Who - 1969
    9. Hot Rats - Frank Zappa - 1969
    10. Pawn Hearts - Van Der Graaf Generator - 1971

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MONSTER στις 31-05-2007 19:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MONSTER στις 01-06-2007 00:50 ]


    Paloukeze
    16.06.2007, 13:03
    Θα έβαζα και το The Wall των Pink Floyd, μιλάμε για κοσμογωνία. Ίσως και το Living in the past των Jethro Tull. Γενικά πάντως, είναι κορυφαία τα άλμπουμ που αναφέρεις.
    kontras
    16.06.2007, 17:36
    Αφού έβαλες τους TOOL, να προσθέσω Dream Theater - Scenes from a memory και το Apostrophe από Frank Zappa
    Dylan4ever
    16.06.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος kontras στις 16-06-2007 στις 17:36 έγραψε...

    Αφού έβαλες τους TOOL, να προσθέσω Dream Theater - Scenes from a memory και το Apostrophe από Frank Zappa



    Lefteris89
    29.07.2007, 18:44
    To Hot rats του Frank τρελλαρα zappa
    Spotlight_Dancer
    30.07.2007, 17:41
    Παράθεση:

    Το μέλος MONSTER στις 31-05-2007 στις 19:46 έγραψε...

    1. The Dark Side Of The Moon - Pink Floyd - 1973
    2. Close To The Edge - Yes - 1972
    3. In The Court Of Crimson King - King Crimson - 1969
    4. Ok Computer - Radiohead - 1997
    5. Aqualung - Jethro Tull - 1971
    6. Selling England By The Pound - Genesis - 1973
    7. Lateralus - Tool - 2001
    8. Tommy - The Who - 1969
    9. Hot Rats - Frank Zappa - 1969
    10. Pawn Hearts - Van Der Graaf Generator - 1971

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MONSTER στις 31-05-2007 19:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MONSTER στις 01-06-2007 00:50 ]





    Κοιτα να δεις τους μπαγασηδες τους Rush.Μετα απο 30 χρονια καριερρας καταφεραν να ΜΗΝ εχουν ενα δισκο στο τοπ τεν...
    RandyOzzy
    31.07.2007, 23:33
    Pink Floyd kai Jethro Tull
    12plus
    31.07.2007, 23:35
    Ω ναι :P Και Meddle (ούτε top 10000 δν μπορούμε να φτιάξουμε με "δικαιοσύνη", όχι top 10)
    MONSTER
    05.08.2007, 23:19
    Παιδιά με συγχωρείτε που έχω παραλείψει και άλλα άλμπουμ και πολύ σπουδαίους καλλιτέχνες όπως τους Rush που έχουν προσφέρει τα μέγιστα. Σας παρακαλώ βοηθήστε στέλνοντας μια δική σας λίστα δίπλα στην δική μου.
    Bgre
    07.08.2007, 17:56
    τι θα λέγατε για Candyass - Orgy ?
    BooBass
    08.08.2007, 03:46
    Παράθεση:

    Το μέλος MONSTER στις 05-08-2007 στις 23:19 έγραψε...

    Παιδιά με συγχωρείτε που έχω παραλείψει και άλλα άλμπουμ και πολύ σπουδαίους καλλιτέχνες όπως τους Rush που έχουν προσφέρει τα μέγιστα. Σας παρακαλώ βοηθήστε στέλνοντας μια δική σας λίστα δίπλα στην δική μου.



    Σαφώς και όλα τα παραπάνω που αναφέρεις στη λίστα σου είναι δισκάρες, αλλα δεν μου άρεσαν ποτε τα Top-Something.

    Απλά κάποια album (χωρίς κάποια σειρά) που πιστεύω οτι επιρρέασαν πολύ:

    Camel - Rain Dances
    The Beatles - Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band
    Rush - 2112
    Emerson, Lake & Palmer - Tarkus
    Caravan - Waterloo Lily
    Procol Harum - Grand Hotel
    Gong - Espresso II
    earthpain
    10.08.2007, 13:48

    Yes - The Yes Album/Fragile
    Jerthro Tull - Aqualung/Thick AS A Brick
    ELP - Tarkus
    King Crimson - Larks Tongues In Aspic
    Marillion - Misplaced Childhood/Clutching At Straws
    Rush - A Farewell To Kings/Moving Pictures
    Tool - Aenima/Lateralus

    και πολλα αλλα...

    sea_like_eyes
    10.08.2007, 14:29
    ΕLoY-Dawn
    ELoY-Power and Passion

    (. . . ''Journey Into 1358'' αλλα μουσικη εκατονταδες χρονια μπροστα)
    LUTHASUN
    08.10.2007, 00:45
    ola ta parapano 8a ta akousete sto PROG|O|RAMA

    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
    mindsen
    10.01.2008, 21:46
    Καταρχήν άποψη μου είναι πως στην progressive μουσική δεν μπορείς να βγάλεις ενα top10 όλων των εποχών.Είναι το είδος μουσικής με την μεγαλύτερη εξέλιξη μέσα σε "λίγα"¨χρόνια..Αρα για να πω την γνώμη μου θα την χωρήσω σε 2 περιόδους ..Πριν τα 80s και μετά.

    80s -

    (1.) Pink Floyd - The dark Side of the Moon (1973) (H αρχή του Psychedelic/Space rock)

    (2.) Yes - Close to the Edge (1972) (Και μετά απο 100 χρόνια να το άκουγα,θα ήταν ότι πιο προοδευτικό έχω ακούσει)

    (3.) Jethro Tull - Thick as A brick (1972) (Το πρώτο concept progressive album)

    (4.) Genesis - Selling England By The Pound (1973) (Το 2ο concept album,και ίσως το πιο "μαγικό" album της rock σκηνής)

    (5.) King Crimson - In The Court Of The Crimson King (1969) (Το πρώτο album τους και το καλύτερο.Αrt Rock..)

    (6.) Frank Zappa - Hot Rats (1969) (Eνάς απο τους καλύτερους συνθέτες με εκλεκτόυς καλεσμένους)

    (7.) The Who - Quadrophenia (1973) (Eνας δίσκος μία ιστορία...)

    (8.) Rush - 2112 (1976) (To album που καθιέρωσε τους Rush)

    (9.) Pink Floyd - Wish You Were Here (1975) (Μία πρόταση..Shine on you crazy diamond..)

    (10.) Jethro Tull - Aqualung (Το πιο μελωδικό και ευχάριστο album όλων των εποχών :)


    80s +

    (1.) Queensryche - Operation Mindcrime (1988) (Progressive Metal σε όλο το μεγαλείο της και ένα απο τα πιο επαναστατικά concept)

    (2.) Dream Theater - Scenes from A memory (1999) (Ενας δίσκος διαμάντι ,απο ένα συγκρότημα που επιρρεάζει όλους στο progressive metal)

    (3.) Pain Of Salvation - The Perfect Element (2001) / Be (2004) (δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα απο τα παραπάνω cd..Το αγαπημένο μου συγκρότημα με ένα πραγματικά ευρηματικό συνθέτη..Daniel Gildenlow..)

    (4.) Fates Warning - A Pleasant Shade Of Grey (1997) (Jim Matheos σε ένα πανέμορφο concept album..)

    (5.) Porcupine Tree - In Absentia (2002) (Ο Steven Wilson στα καλύτερα του..Υπέροχο album..)

    (6.) Riverside - Second Life Syndrome (2005) (ίσως το μέλλον της metal σκηνής,σκοτεινό αλλά και πολύ μελωδικό με φρέσκιες ιδέες..)

    (7.) Sieges Even - The Art Of Navigating By The Stars (2005) (Πραγματικά υπέροχα φωνητικά και ακουστικές μελωδίες σε έναν απο τους αγαπημένους μου δίσκους.)

    (8.) Cynic - Focus (1994) (Το progressive στην πιο σκοτεινή φύση του..)

    (9.) Marillion - Misplaced Childhood (1985) (επιρροές απο το παρελθόν με πολλές progressive πινελιές)

    (10.) Tool - Lateralus (2001) (Ο καλύτερος δίσκος των Tool.Με απλά λόγια έχουν χαράξει το δικό τους δρόμο στον χώρο της progressive μουσικής..)

    Αυτές είναι οι επιλογές μου και όπως όλα τα "top" αυτός που τα γράφει, εκφράζει καθαρά την αποψή του..

    sitzoune81
    10.01.2008, 23:11
    Fates Warning : No Exit
    Rush : 2112
    Aphrodite's Child : 666
    Dream Theater : Metropolis pt.II Scenes From A Memory (their best album.....by far!)

    Τα μονα "progressive" albums που μπορω να ακουσω ανετοτατα!!!
    'cause prog rock is not on ma list !
    Rael
    10.01.2008, 23:50
    1. Genesis - The lamb lies down on Broadway (το υπέρτατο prog αριστούργημα)

    2. Jethro Tull - Thick as a brick (θα μπορούσε να είναι ο ορισμός του prog rock)

    3. Nektar - A tab in the ocean (symphonic prog)

    4. Caravan - In the land of grey and pink (canterbury scene)

    5. Wishbone Ash - Argus (prog related)

    6. Can - Ege Bamyasi (krautrock)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rael στις 10-01-2008 23:52 ]


    kwstasagas
    11.01.2008, 00:26
    Πω πω, τι υπέροχο topic που ανοίξατε !!! Μόνο που διάβασα τα συγκροτήματα που αναφέρθηκαν στα παραπάνω posts .... ένιωσα ανατριχίλες !!! Ας παραθέσω κι εγώ προγκρέσσιβ - ροκ δίσκους που με "σημάδεψαν" (με προσωπικά μου σχολιάκια) :

    - King Crimson - In The Court Of The Crimson King (1969) : Όταν οι απλές μελωδικές γραμμές μετατρέπονται σε ανυπέρβλητα - πολύπλοκα - εγκεφαλικά έργα, όπου χωράνε τα πάντα : Φρη τζαζ, σκληρό ροκ, τρυφερές μπαλάντες, περίεργοι αυτοσχεδιασμοί ....

    - Caravan - In the land of grey and pink (1971) : Όταν η απλή - πεζή καθημερινή ζωή μιας αγγλικής επαρχιακής πόλης, του Καντέρμπουρι, εισχωρεί σε τζαζ - ροκ φόρμες και ... μετατρέπεται σε πανηγύρι, όπου συμμετέχουν όλοι : Και το κορίτσι που πουλάει cups of tea στο γήπεδο του γκολφ, και το winter wine, και τα δρομάκια του Καντέρμπουρι, και τα καταπράσινα λιβάδια της αγγλικής εξοχής .... Οι Caravan με αυτόν το δίσκο μάς παραδίδουν ένα πολύ - πολύ σπουδαίο μάθημα : Τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή μας είναι αυτά που έχουμε ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ, είναι αυτα που ζούμε στην απλή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ μας .... Εκεί βρίσκεται το πανηγύρι της ίδιας της ύπαρξής μας ... Η μυθική land of grey and pink δεν αποκλειεται να βρίσκεται στην ίδια τη γειτονιά μας ....

    - Pink Floyd - Wish You Were Here (1975) : Λίγοι οι στίχοι σε αυτόν το δίσκο ... Κι αυτό επειδή μιλάει Η ΙΔΙΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ, η οποία είναι από μόνη της ΠΟΙΗΣΗ !!! Νομίζεις ότι το κάθε όργανο (πλήκτρα, κιθάρα, σαξόφωνο κλπ) σού ανοίγει την καρδιά του και σού μιλάει !!! Το πιο εσωτερικό, το πιο ΑΛΗΘΙΝΟ και γι' αυτό το καλύτερο έργο των Φλόιντ (κατ' εμέ) ....

    - Camel - Camel (1973) : Πανέμορφο, υπερ - ευαίσθητο, πολύ τρυφερό ντεμπούτο !!! Η κάθε μελωδική γραμμή νιώθεις ότι εισχωρεί στην καρδιά σου σαν απαλό, καθάριο ρυάκι. Κι όμως .... κάποιες φορές ξεφεύγει από απλουστευμένες φόρμες, νομίζεις ότι το ρυάκι αγριέυει και μετατρέπεται σε ορμητικό χείμαρρο ...

    - Camel - Mirage (1975) : Lady Fantasy .... τι ΕΠΟΣ!!!! Και σε αυτον το δίσκο τα λόγια περιττεύουν για να μάς ανοίξει την καρδιά του το κάθε μουσικό όργανο .... Κι όταν τραγουδάνε σπαρακτικά "Oh my lady fantasy ... I love you" έχω την εντύπωση ότι τραγουδάνε για τις δικές μου χαμένες αγάπες, για τους δικούς μου ανεκπλήρωτους έρωτες. Αλλά μετά τον "σπαραγμό" αρχίζει ένα "ξέσπασμα" των οργάνων, ένα μουσικό "όργιο", που ... όμοιό του δεν υπάρχει (κι ούτε πρόκειται να ξαναϋπάρξει) σε ροκ άλμπουμ .....

    Θα επανέλθω και με άλλους αγαπημένους μου προγκρέσσιβ ροκ δίσκους. Όμως .... θέλω να ακούσω την άποψή σας : Μπορούν εδώ να προστεθούν οι Deep Purple ??? Οι Uriah Heep ??? Οι Golden Earring ???? Χίπικες μπάντες όπως οι It's A beautiful Day ???










    mindsen
    11.01.2008, 01:30
    Αυτό λοιπόν είναι το θέμα με την progressive,αν πάρουμε την έννοια της λέξης "προοδευτικός" μπορούν να ενταχθούν πολλά ακομα συγκροτήματα,που μπορεί να μην είχαν την ταμπέλα "progressive" πάνω τους,μπορεί να μην έγραφαν τραγούδια με πολίπλοκους ρυθμούς,άπιαστα solo κτλπ,αλλά σίγουρα ήταν μπροστά απο την εποχή τους και επηρέασαν γενιές μπροστά..Αρα πιστεύω είναι το πως θα το πάρει κανεις,progressive στο είδος και στην ταυτότητα του συγκροτήματος ή progressive στην ιστορία,στην πορεία και στην γενικότερη ιδεολογία της μπάντας. Για εμένα ισχύει το 2ο άρα συγκροτήματα όπως deep purple ,The doors,Led Zeppelin,Jimi Hendrix Experience,Uriah Heep τα θεωρώ πως είναι μέσα στα πλαίσια της progressive μουσικής..Οταν ένας καλλιτέχνης πειραματιστεί και καταφέρει να φτάσει την μουσική του και γενικότερα το μουσικό είδος που εντάσσεται σε ένα άλλο επίπεδο,τότε για μένα, συνθέτει και παίζει progressive μουσική.

    Lansetris
    11.01.2008, 14:56
    1. GENESIS: The lamp lies down on Βroadway
    Μ’ αυτό το άλμπουμ πήγαν το art rock όσο μακριά μπορούσε να πάει. Τρομερό επίτευγμα, με τον Gabriel για τελευταία φορά στο γκρουπ.
    2. JETHRO TULL: Thick as a brick
    Απίστευτο κόνσεπτ, αξεπέραστο τόσο για τους ίδιους όσο και για όλους τους άλλους, και βέβαια, ο ένας από τους δύο καλύτερους δίσκους των Tull.
    3. KING CRIMSON: In the court of the crimson King
    Πρωτοποριακό, μελωδικό, με πολλούς πειραματισμούς, η δύναμή του εντυπωσιάζει και σήμερα.
    4. PINK FLOYD:The wall
    Το τελευταίο πραγματικά μεγάλο progressive μουσικό έργο. Ότι και να γράψω είναι λίγο…
    5. PINK FLOYD: The dark side of the moon
    Τι να λέω τώρα….τα έχει γράψει ο Orfeus.
    6. VAN DER GRAAF GENERATOR: Pawn hearts
    Θα μπορούσε στη θέση του να είναι το (προηγούμενο) H to he who am the only one. Όπως και να είναι, έδωσαν άλμπουμ υψηλής αισθητικής.
    7. RADIOHEAD: OK Computer
    Το καλύτερο σύγχρονο δείγμα του είδους.
    8. FRANK ZAPPA: Hot Rats
    Απαιτητικό έργο, ο Zappa δεν μπόρεσε ποτέ να επαναλάβει κάτι τέτοιο.
    9. MOODY BLUES: Days of future passed
    Συγκινητικό μέσα στο βαθύ μελωδισμό του, η αποθέωση του ρομαντισμού, με τη συνεργασία συμφωνικής ορχήστρας.
    10. HAWKWIND: Space ritual
    Μέσα στα πέντε καλύτερα live όλων των εποχών, progressive, hard και space rock μεγαλείο.

    Τα χειρότερα:

    1. YES: Fragile, Close to the edge…
    2. ELP: Tarkus, Trilogy…
    3. ELO: Eldorado…
    4. GENTLE GIANT:Octopus…
    5. FOCUS: Moving waves…

    Τα καλύτερα έμειναν για πάντα, τα υπόλοιπα έφαγαν τη γερή κλωτσιά του πανκ, εκεί κάπου στα 1977.