ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.905 μέλη
    Jimy
    16.06.2007, 01:00
    Παράθεση:

    Το μέλος ery στις 16-06-2007 στις 00:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 04-06-2007 στις 19:55 έγραψε...

    Δυστυχώς πολλές είναι οι φορές, που θες πολύ να πεις την αλήθεια, απλά ο άλλος δεν είναι ακόμα έτοιμος να τη δεχτεί.... Καμιά φορά δεν είναι έυκολο οπότε είναι καλύτερα να σωπαίνεις...



    συμφωνω κι εγω σ αυτο... Η σιωπη καποιες φορες δινει την απαντηση και σε αυτον που ρωτα.Οταν ολα εχουν ειπωθει, αλλωτε με σαφηνεια αλλωτε εμμεσα τοτε ειναι δυσκολο να εκρασεις την αληθεια ξεκαθαρα. Πιστευω πως και αυτος που ρωτα πολλες φορες δεν ειναι ετοιμος να ακουσει... αρνειται να δει την αληθεια οποτε δεν ειναι ετοιμος για την απαντηση που θα λαβει.



    Λέγοντας την αλήθεια λέμε και ακόμα μία αλήθεια την αλήθεια των λόγων που πιστεύουμε δηλαδή των λεγομένων μας

    lookylouk
    16.06.2007, 17:39
    Κάποιες φορές είναι καλό να κρίνουμε αν η αλήθεια είναι κατάλληλο να ειπωθεί. Πιστέυω πως η απόκρυψή της σε κάποιες περιπτωσεις όταν έχει καλο σκοπό δεν είναι μεμπτή.

    'Ενα λίγο ''χοντρό'' παράδειγμα...
    Κάποιος που δεν έχει υψηλή ευφυία, και δεν πιστεύεις και τόσο στις δυνατότητες του, σε τι θα τον βοηθήσει το να του το πεις?
    Σε τίποτα.

    'Οχι οτι προτείνω και να είμαστε μονίμως ανειλικρινείς, αλλά καμμιά φορά, η τυφλή εμμονή στην αλήθεια δεν είναι η καλύτερη λύση.
    Thodoras13
    18.06.2007, 01:47
    ορισμένα ερωτήματα όπως το παραπάνω είναι άκρως φιλοσοφικά και δεν μπορούν να απαντηθούν με ένα απλό ναι ή όχι.Πάντως, θεωρητικά την αληθεια πρέπει να την φανερώνουμε στις περισσότερες περιπτώσεις αφού είναι λάθος και μάλιστα μεγάλο να αφήνουμε τους γύρω μας να ζουν σε μια πλάνη.
    Tren
    18.06.2007, 10:23
    Η ασχήμια της αλήθειας

    Ένας άνθρωπος όλη του τη ζωή έψαχνε την Αλήθεια και δεν μπορούσε να τη βρει. Πέρασε απ' όλες χώρες του κόσμου, ήταν και στις χώρες του βορρά και στις χώρες του νότου και της δύσης χωρίς αποτέλεσμα..
    Μια φορά όταν βρισκόταν σε μια μικρή χώρα της ανατολής ένιωσε κουρασμένος και απελπισμένος και κάθισε κοντά στην είσοδο μιας σπηλιάς. Ξαφνικά από το εσωτερικό της σπηλιάς ακούστηκε θόρυβος, κάτι σαν γρύλισμα. Ο άνθρωπος σηκώθηκε και πλησίασε την είσοδο με ξίφος στο χέρι. Ξεχώρισε μια σκοτεινή μορφή που του φάνηκε ότι ανήκε στη γυναίκα. Μπήκε στη σπηλιά που βασίλευε φοβερή δυσοσμία. Όταν τα μάτια του συνήθισαν στο σκοτάδι είδε πράγματι μια γυναίκα, γριά και αποκρουστική, ρυτιδιασμένη, τριχωτή και βρωμερή..
    Εκείνη σήκωσε προς το μέρος του τα θολά μάτια της και τον ρώτησε, τι θέλει.
    - Αναζητώ την Αλήθεια, απάντησε εκείνος.
    - Τη βρήκες, του είπε η γριά.
    - Εσύ είσαι η Αλήθεια;
    - Ναι.
    - Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος;
    Εκείνη του έδωσε αποδείξεις: ήξερε τα πάντα για αυτόν, το όνομά του, την ηλικία του, τις περιπέτειές του. Ο άνθρωπος ήταν αποσβολωμένος και απογοητευμένος, ρώτησε με αμηχανία:
    - Είσαι τόσο άσχημη, ποτέ δεν συνάντησα τίποτα πιο τρομερό από 'σένα. Όμως όλοι θέλουν να σε γνωρίσουν! Θα με ρωτήσουν! Πρέπει να τους πω κάτι! Τι να τους πω;
    - Πες τους ψέματα, είπε η Αλήθεια, πες τους ότι είμαι νέα και ωραία και όλοι θα σε πιστέψουν....




    Πρωινη εμπνευσιςςςςςςςςςς!!!!!!!

    Παραμυθακι μου γλυκο που διωχνεις την ασχημια
    κανε την κολοκυθα αμαξα ,μεταξωτη τη γυμνια

    Ποιος θελει νανουρισματα με πονεμενα λογια?
    Με μελι και με ζαχαρη κολλανε τα ρολογια...



    StavmanR
    23.06.2007, 22:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 18-06-2007 στις 10:23 έγραψε...

    Η ασχήμια της αλήθειας

    Ένας άνθρωπος όλη του τη ζωή έψαχνε την Αλήθεια και δεν μπορούσε να τη βρει. Πέρασε απ' όλες χώρες του κόσμου, ήταν και στις χώρες του βορρά και στις χώρες του νότου και της δύσης χωρίς αποτέλεσμα..
    Μια φορά όταν βρισκόταν σε μια μικρή χώρα της ανατολής ένιωσε κουρασμένος και απελπισμένος και κάθισε κοντά στην είσοδο μιας σπηλιάς. Ξαφνικά από το εσωτερικό της σπηλιάς ακούστηκε θόρυβος, κάτι σαν γρύλισμα. Ο άνθρωπος σηκώθηκε και πλησίασε την είσοδο με ξίφος στο χέρι. Ξεχώρισε μια σκοτεινή μορφή που του φάνηκε ότι ανήκε στη γυναίκα. Μπήκε στη σπηλιά που βασίλευε φοβερή δυσοσμία. Όταν τα μάτια του συνήθισαν στο σκοτάδι είδε πράγματι μια γυναίκα, γριά και αποκρουστική, ρυτιδιασμένη, τριχωτή και βρωμερή..
    Εκείνη σήκωσε προς το μέρος του τα θολά μάτια της και τον ρώτησε, τι θέλει.
    - Αναζητώ την Αλήθεια, απάντησε εκείνος.
    - Τη βρήκες, του είπε η γριά.
    - Εσύ είσαι η Αλήθεια;
    - Ναι.
    - Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος;
    Εκείνη του έδωσε αποδείξεις: ήξερε τα πάντα για αυτόν, το όνομά του, την ηλικία του, τις περιπέτειές του. Ο άνθρωπος ήταν αποσβολωμένος και απογοητευμένος, ρώτησε με αμηχανία:
    - Είσαι τόσο άσχημη, ποτέ δεν συνάντησα τίποτα πιο τρομερό από 'σένα. Όμως όλοι θέλουν να σε γνωρίσουν! Θα με ρωτήσουν! Πρέπει να τους πω κάτι! Τι να τους πω;
    - Πες τους ψέματα, είπε η Αλήθεια, πες τους ότι είμαι νέα και ωραία και όλοι θα σε πιστέψουν....




    Πρωινη εμπνευσιςςςςςςςςςς!!!!!!!

    Παραμυθακι μου γλυκο που διωχνεις την ασχημια
    κανε την κολοκυθα αμαξα ,μεταξωτη τη γυμνια

    Ποιος θελει νανουρισματα με πονεμενα λογια?
    Με μελι και με ζαχαρη κολλανε τα ρολογια...





    Παράθεση:

    Όμορφη μεταφορά της άσχημης αλήθειας, την οποία πάντοτε εμείς μαθαίνουμε να τη βλέπουμε άσχημη, όπως άλλωστε και κάθε τί σε αυτή τη ζωή...
    Το πρωί είναι η καλύτερη ώρα για να δημιουργεί κανείς (και το βράδυ για να καταστρέφει)...μας το έλεγαν από το δημοτικό

    floydian
    01.07.2007, 06:14
    Αυτούς που αγαπάμε τους λέμε την αλήθεια όσο πικρή κ'αν είναι! Άλλωστε και μεις αυτό δεν περιμένουμε? να ακούμε πάντα την αλήθεια...
    gexrag
    13.07.2007, 16:25
    Η Αλήθεια όλα τα υφαίνει
    όλα τα υπομένει.
    Η Αλήθεια υπάρχει φαίνεται
    κι ας παιδεύεται.

    Είναι έγκλημα μικρό ή μεγάλο να αποκρύπτει κανείς την αλήθεια.
    Το λιγότερο κακό που κάνει κάποιος που αποκρύπτει την αλήθεια για να μην
    πληγώσει κάποιον, είναι ότι τον εμποδίζει να την αποδεχθεί και να προχωρήσει
    στηριζόμενος σε αυτήν και όχι σε ένα ψέμα.
    edelweiss
    13.07.2007, 21:20
    Ανάλογα με την σκληρότητα της αλήθεια υπάρχει κι ο ανάλογος τρόπος για να την πεις δίχως να τον κάνεις τον άλλον να υποφέρει...

    Θυμήσου το ανέκδοτο με τον Καραμήτρο...
    F_ANGEL
    31.07.2007, 02:28
    Όταν κάποιος είναι γεννημένος ψεύτης η λέξη αλήθεια..Δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο του..Πιστεύω πως μάγκας δεν είναι αυτός που λέει ψέματα αλλά αυτός που λέει την αλήθεια..Γιατί τα ψέματα ίσως ομορφαίνουν τη ζωή μας..Την αλήθεια ειλικρινά πόσοι την αντέχουμε??
    Kerato
    04.08.2007, 23:45
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-06-2007 στις 14:05 έγραψε...

    Είναι πολύ εύκολο να μιλά κανείς για την αλήθεια αλλά πολύ πιο δύσκολο να κατανοήσει και να ορίσει την αλήθεια. Τι είναι άραγε η αλήθεια; Κάποτε ένας φίλος , προσπαθώντας να μου δώσει μια διάσταση της αληθοφοβίας του ανθρώπου, μου είπε: «Η αλήθεια είναι σαν τον ήλιο, δεν μπορείς να την κοιτάξεις με γυμνά τα μάτια. Αλλά κι αν ακόμα τα καταφέρεις να την κοιτάξεις σου προκαλεί πόνο, ζάλη και μόνιμα προβλήματα στην όραση. Άρα πάντοτε χρειάζεσαι τα απαραίτητα φίλτρα».
    Η αλήθεια είναι σαν την πραγματικότητα, μία για τον καθένα μας. Είναι ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε την παρουσία μας μέσα στο σύμπαν. Μερικές αλήθειες προσεγγίζουν κάποιες άλλες. Άλλες πάλι είναι άκρως αντίθετες από τις υπόλοιπες. Έτσι μιλάμε για κοινά αποδεκτές αλήθειες και προσωπικές πεποιθήσεις. Αλλά, πχ. στην αρχαιότητα πόσοι πραγματικά πιστεύετε ότι πίστευαν τα λόγια του Σωκράτη και του Πλάτωνα; Στη σύγχρονη ιστορία, πόσοι ήταν σε θέση να εκτιμήσουν τις θεωρίες του Αϊνστάιν και του Χώκινς; Πόσοι καταλάβαιναν το βαθύτερο νόημα των αναλύσεων του Φρόιντ;
    Έχουμε φτάσει σε μία εποχή ισοπέδωσης των πάντων, όπου η δική μου αλήθεια θεωρώ ότι είναι ισχυρότερη από την αλήθεια που παράγει η ανθρωπότητα τα τελευταία 5.000 χρόνια. Παράγουμε απόψεις που έρχονται σε αντίθεση με τη φυσική εξέλιξη και τη συμπαντική λειτουργία και επιμένουμε να τις προωθούμε ως μοναδικές αλήθειες μόνο και μόνο για να δηλώσουμε παρόντες στα πνευματικά γίγνεσθαι της σύγχρονης κοινωνίας. Κι αυτό που κάνει μία σκέψη αλήθεια είναι η διείσδυση στο χρόνο και το χώρο.
    Ίσως πάλι και να μην υπάρχει αλήθεια, αλλά να πρόκειται για αλγοριθμικό αποτέλεσμα στατιστικής και μοντελιστικής οργάνωσης του χωροχρόνου από τον άνθρωπο, ώστε να μπορέσει να αμυνθεί απέναντι στην φυσική επιβολή του χάους που τον περιβάλλει. Ίσως, πάντοτε…




    Το πήγες μακριά το θέμα και καταλαβαίνω γιατί...

    Πες όμως πως...
    Ένας άντρας έχει βαρεθεί τη γυναίκα του και έχει ερωμένη. Συνεχίζει να λέει στη γυναίκα του ότι την αγαπάει (όταν τον ρωτάει αυτή) κι ότι δεν υπάρχει καμία άλλη. Κάποια στιγμή αποφασίζει να χωρίσει από τη γυναίκα του και να ζήσει με το τρίτο πρόσωπο. Δε λέει βέβαια την αλήθεια στη γυναίκα του, πάρα της αραδιάζει ένα σωρό μπαρούφες για κρίση ηλικίας, φόβο γηρατειών, έλλειψη επικοινωνίας και άλλα τέτοια και "την κάνει".
    Μετά από λίγο καιρό η γυναίκα του μαθαίνει από καλοθελητές ότι ο κύριος είναι τρισευτυχισμένος με τη νέα του ζωή και την ερωμένη στο πλάι του.

    Θα έπρεπε να είχε πει την αλήθεια στη γυναίκα του από τη στιγμή που άρχισε να μην είναι ικανοποιημένος από τη ζωή του μαζί της ή καλύτερα που δεν είπε τίποτα κι η αλήθεια ήρθε στην επιφάνεια με τον καιρό;

    Παράδειγμα έφερα...
    StavmanR
    05.08.2007, 00:00
    Kerato, δυσκολεύομαι να κατανοήσω γιατί αυτή η ερώτηση απευθύνεται σε μένα προσωπικά. Έχει σχέση με τα λεγόμενά μου, ή με μέρος αυτών; Η άποψη μου για την αλήθεια ως φιλοσοφική έννοια είναι περίπου αυτή που προσδιόρισα μέσα από τα λεγόμενά μου. Ακόμα η περίπτωση που αναφέρεις, υπάγεται στην αναφορά μου περί προσωπικών πεποιθήσεων, δηλαδή όπως νομίζει ο καθένας...
    Kerato
    05.08.2007, 00:10
    Αγαπητέ StavmanR,
    ещ укжмерьф жщзмц ежшгуефш фзжщ ещ врьшщнкпжщ ещн
    και εξηγούμαι:
    вылапж длва рапждше вфэбвпоз ыжфхцшн
    δηλαδή
    тсьфжыа ычбждра фждывлашшкщзфж ыьатмлоражфвцужгкрпыф!!!!


    Με άλλα λόγια,
    σου έκανα την ερώτηση με μορφή παραδείγματος "ειδικά σε σένα" γιατί τελικά δε μας απάντησες για τη δική σου στάση.
    Ωραία η ανάλυσή σου και η φιλοσοφική πλευρά της αλήθειας, αλλά στα απλά, καθημερινά πράγματα, καταστάσεις και άτομα προς τα πού κλίνεις ως καλύτερη επιλογή...;...δε μας είπες!
    StavmanR
    05.08.2007, 00:39
    Δεν γνώριζα ότι στη συγκεκριμένη συζήτηση πρέπει να παίρνω θέση στα αυθαίρετα ερωτήματα του καθενός. Πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να απαντά με το δικό του τρόπο και να κρίνεται σύμφωνα με αυτόν. Σκέφτεσαι να με ρωτήσει ο καθένας από εδώ μέσα από μία αντίστοιχη εξειδικευμένη απορία, στο στυλ της δικής σου; Η γενίκευση αποτελεί συνισταμένη των εξειδικεύσεων, ενώ αντίστροφα το ειδικό αποτελεί τμήμα του γενικού.

    Προς το παρόν δεν έχω λόγο να επεκταθώ περισσότερο στο θέμα γιατί θεωρώ ότι έχω καλυφθεί. Αν κάποια στιγμή θελήσω να προσθέσω ή να αναθεωρήσω κάτι, θα το πράξω χωρίς δεύτερη σκέψη.
    asxetos
    05.08.2007, 01:05
    Θεωρώ οτι κανένας δεν είναι ειλικρινής προς τον εαυτό του πρώτα. Οπότε δεν είναι και προς τους άλλους.
    Η ειλικρίνεια είναι κατα το δοκούν... του ατομικού συμφέροντος...με αποτέλεσμα οι περισσότεροι άνθρωποι να αρέσκονται στα κατά συνθήκη ψεύδη. Αυτή είναι μια αλήθεια.
    Δεν ξέρω κανέναν που να μην ενεργεί με βάση το ατομικό του συμφέρον.
    Ο ατομισμός είναι ο ανηλεής εχθρός του αισθήματος και του ερωτικού πάθους. Γιατί, τα γνήσια και αυθεντικά αισθήματα είναι πάντα το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασης ανάμεσα στον εαυτό μας και στον κόσμο, ανάμεσα στον εαυτό μας και στον «άλλο».
    Οπότε η αλήθεια του ατόμου προσεγγίζει την ιδεοληψία.
    Και η ιδεοληψία είναι μια ψυχαναγκαστική νεύρωση με τη μορφή επιμονήs και υποτροπιάζουσαs σκέψηs, ιδέαs η παρόρμησηs ανεπιθύμητηs και συγχρόνωs ¨ελκυστικήs¨, η οποία δε μπορεί να ελεγχθεί ή να εξαλειφθεί μέσω τηs λογικήs.
    SOPHIA-MX-4EVER
    05.08.2007, 02:43
    Πιστευω οτι "ναι, η αληθεια ειναι το καλυτερο που εχεις να πεις"
    Σε οποιαδηποτε περιπτωση...
    Καποιες φορες ομως, ακομα κι εγω, δεν θα ηθελα να ακουσω την αληθεια
    Αλλα ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις η "κορο΄ι΄δια" δεν συνεπαγεται καλυτερα αποτελεσματα
    Οποτε, μαλλον πρεπει παντα να λεμε την αληθεια, και μονο στην περιπτωση που φοβομαστε μην πληγωσουμε τον αλλον, να την σερβιρουμε λιγο πιο... "γλυκα" να το πω?