ελληνική μουσική
    278 online   ·  210.924 μέλη
    atreu73
    14.10.2015, 14:58
    Σωστά. Αλλά φαντάσου μια εκτεταμένη κοινωνία στα πρότυπα του γκέτο. Τελείως άναρχη. Στο τέλος κανείς δεν θα ήθελε να μεγαλώσει παιδιά σε μια κοινωνία παρασιτισμού. Ούτε καν οι γύφτοι. Μην πεις ότι δεν είναι έτσι. Θα ήταν ύποκρισία.
    Orfeus
    14.10.2015, 15:33

    Αυτά τα λέμε εκ των υστέρων, γιατί ζούμε στα πρότυπα που εμείς έχουμε κατασκευάσει, εμείς έχουμε συμφωνήσει σε αυτά, και εμείς έχουμε δεχτεί ότι αυτά είναι νορμάλ για εμάς.

    Αφού όμως τα "πρότυπα του γκέτο"  θα ήταν το νορμάλ (που εμείς δεν θα είχαμε συμφωνήσει σε αυτό), δεν ξέρουμε τι θα ήθελε και τι δεν θα ήθελε κάποιος. 


    atreu73
    14.10.2015, 15:52
    Και το ότι ζω σε μια τέτοια κοινωνία μου επιτρέπει να σκέφτομαι λογικά και να καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το γκέτο ακριβώς λόγω της παρασιτικής του τακτικής δεν θα μπορούσε να βρει εφαρμογή σε μεγαλύτερη κλίμακα. Αυτό σου απάντησα πριν. Εσύ προσωπικά σε ποια κοινωνία θα προτιμούσες να συμμετέχεις; Σε μία που σου δίνει ελευθερία ή σε μία που σου την αρνείται; Πρόσεξε. Ακόμα κι αν κρίνεις αντικειμενικά στην ίδια απάντηση θα καταλήξεις. Και φυσικά δεν είναι ντροπή να αξιολογούμε τις ταξικές ιδιότητες κάποιου ή να τις συγκρίνουμε. Δεν έχουμε όλοι καρδιές αγγέλων και ούτε θα έπρεπε. O κόσμος είναι σκληρός.
    freak
    14.10.2015, 17:09

    Make love not war λοιπον ειναι μια φενακη κατα σε.


    atreu73
    15.10.2015, 09:14

    Όχι ακριβώς. Δεν υπάρχει κακή πρόθεση στο να θέλεις να ζήσεις ειρηνικά με τους άλλους. Είναι μάλλον αξιοθαύμαστο και πρακτικό. Το κακό είναι ότι τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού δεν θέλει να παίξει. Για να είναι βιώσιμο ένα μοντέλο πρέπει όλοι αυτοί που το αποτελούν να συμφωνούν επί της ουσίας στους κανόνες του.

    Από μια ηλικία και μετά η αθωότητα και ο συναισθηματισμός πρέπει να αντικατασταθούν με μια πραγματιστική αντίληψη. Γνωρίζω τις ελλείψεις που μια τέτοια αντίληψη περιέχει αλλά είναι μονόδρομος. Θα μπορούμε να καυχιόμαστε τουλάχιστο ότι υπήρξαμε ειλικρινείς με τον εαυτό μας και με τους άλλους.

    Είναι δύσκολο για κάποιους από εμάς που έχουμε κάνει σημαία την αθωότητα και την ηθική να αποδεχτούμε έναν καινούργιο τρόπο ζωής και μια νέα οπτική στα πράγματα χωρίς να καταλήξουμε στον κυνισμό μα ο λόγος είναι καθαρά εγωιστικός. Βλέπεις, έχουμε αντλήσει τόση απόλαυση πλατσουρίζοντας μέσα στην αθωότητα και στην ηθική μας υπεροχή που είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστούμε σε κάτι που προσφέρει μια περισσότερο σφαιρική άποψη για τον κόσμο. Εκεί οι τόνοι πέφτουν και είναι δύσκολο να αυτο-προσδιοριστούμε χωρίς φωνές.

     


    freak
    15.10.2015, 09:38

    Kαι παρολα αυτα αυτοχαρακτηριζεσαι ως νορμαλ. Μαλιστα.


    atreu73
    15.10.2015, 09:48
    Ναι. Γιατί όχι; Δεν είναι λογικά αυτά που γράφω; Αν όχι θα ήθελα να ακούσω τον αντίλογο.
    freak
    15.10.2015, 10:14

    To αν ειναι λογικα ειναι εντελως υποκειμενικο.

    Ομως το να θεωρεις κατι νορμαλ η οχι εχει να κανει με την κουλτουρα σου.

    Μια κοινωνια ειναι τοσο πολιτισμενη οσο ειναι και το επιπεδο ανοχης της στην διαφορετικοτητα.

    Και απο οτι φαινεται εσυ ανηκεις στην κατηγορια αυτων που επιλεγουν την ευκολη λυση.

    Οι "νοικοκυραιοι" ειναι οι ιδιοι που επι χουντας ελεγαν: "εγω δεν πειραξα κανεναν, την δουλεια μου κοιταγα".


    atreu73
    15.10.2015, 11:17

     Δεν έχω πρόβλημα με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό θέλεις να μου προσδώσεις. Είπαμε ότι είναι ένας σίγουρος τρόπος να νιώσουμε καλά με τον εαυτό μας. Ας είμαστε όμως ακριβείς. Δεν μιλάμε στην περίπτωσή μας για αποδοχή διαφορετικότητας. Μιλάμε για αποδοχή και νομιμοποίηση αισχρής παραβατικότητας. Θα πρόσεξες ότι κανείς μέχρι τώρα δεν θέλησε να το αμφισβητήσει αυτό.

       

     


    freak
    15.10.2015, 11:37

    Νομιμοποιηση?

    Θες βα μιλησουμε με καθεστωτικους ορους η να κανουμε κουβεντα περι του ανθρωπινου στοιχειου?

    Μαλλον το πρωτο.

    Για ποια παραβατικοτητα μιλας? "Ειναι ανηθικο αλλα νομικα στεκει". Σου θυμιζςι κατι αυτο?

    Μιλωντας για μελαμψους, μου θυμιζεις τον πλευρn. Θσ ειχες προβλημα αν η κορη σου εμπλεκε με καναν τετοιο.

    Καθολου ρατσιστης. Μαλιστα.


    freddieKrueger
    15.10.2015, 12:02

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 14.10.2015, 08:39 έγραψε...

    εγώ φοβάμαι μόνο τους μαύρους και γενικά τους μελαμψούς. Είναι αναξιόπιστοι πως να το κάνουμε. Δηλαδή θα προσλαμβάνατε ποτέ εσείς έναν γύφτο αγαπητή λίζα32; Νομίζω όχι. Γιατί όχι;

    Φίλε μου διάβασα με προσοχή όλο το διάλογο μια και το θέμα του ρατσισμού είναι πολύ ευαίσθητο και βαζίζεται σε λεπτές ισορροπίες.

    Επέτρεψέ με να θεωρήσω πως οι απόψεις σου για τους αθίγγανους(έλλειψη καθαριότητας,μόρφωσης,αναπαραγωγή σε μικρή ηλικία κτλ)είναι εν μέρει σωστές.

    Όμως το να τοποθετούμε το όλο πρόβλημα στο χρώμα του δέρματος είναι λάθος και όντως ακούγεται ρατσιστικό.

    Δεν έχει να κάνει με το χρώμα του δέρματος και το πόσο μαύρος είναι κάποιος εκτός κι αν ήθελες απλά να κάνεις χιούμορ.

    Τους ''γύφτους'' τους έχω γνωρίσει και μέσα από τη δουλειά μου.Είναι όντως πληγή για την ανθρωπότητα στην  πλειοψηφία τους.Βασικά συμπεριφέρονται και λειτουργούν περισσότερο ενστικτωδώς.

    Κάνουν παιδιά μόλις η φύση το επιτρέψει.

    Δεν λαμβάνουν μόρφωση.

    Λειτουργούν παραβατικά σε πολλές περιπτώσεις.

    Όμως υπάρχουν εξαιρέσεις ανθρώπων αυτης της φυλης.Άνθρωποι με ψυχή και ευγένεια.Άνθρωποι καθαροί.

    Σίγουρα έχουν έναν ολόκληρο πολιτισμό που δεν γνωρίζουμε καλά λόγω του ότι βρισκόμαστε κοινωνικοπολιτικά πολύ μακριά από αυτούς.Ίσως είναι μια κατατρεγμένη φυλή από όλη την ανθρωπότητα,βασανισμένη.Ίσως δεν υπήρχε ποτέ στην ιστορία των εθνών μια θέση γι αυτούς.

    Γι αυτό και αναγκάστηκαν να ζουν σαν ποντικοί της γης.Μακριά από αυτό που εμείς θεωρούμε πολιτισμένο και ''καθαρό''.

    Είναι σίγουρα ένα θέμα που αυτη τη στιγμη που γραφω πιάνω τον εαυτό μου αδιάβαστο.Θα θελα να γνωρίζω περισσότερα για αυτη τη φυλη.

    Θα κλείσω με το να γράψω το εξής:Η καλοσύνη,η ευγένεια και το ήθος είναι αρετές τυφλές.Μπαίνουν σε ανθρώπινα σκαριά χωρίς να δουν το χρώμα η τη φυλή.

    Πρακτικά συμφωνώ πως το να εμπιστευτείς ένα άνθρωπο που

    -βρωμάει

    -είναι δύσκολος στη συννενόηση

    -είναι άσχημα και φτωχικά ντυμένος(άρα το ένστικτο της επιβίωσης τον κάνει δυνητικά ''κλέφτη'' και αναξιόποιστο)

    -έχει ''εγκληματική'' όψη και ''βλοσυρή'' φυσιογνωμία

    -έχει ποινικό μητρώο στην αστυνομια και ιστορικο εμπορείας ναρκωτικών

    -έχει αγενή συμπεριφορα και πονηρό τρόπο σκέψης

    Ε,ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!


    atreu73
    15.10.2015, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 15.10.2015, 11:37 έγραψε...

    Νομιμοποιηση?

    Θες βα μιλησουμε με καθεστωτικους ορους η να κανουμε κουβεντα περι του ανθρωπινου στοιχειου?

    Μαλλον το πρωτο.

    Για ποια παραβατικοτητα μιλας? "Ειναι ανηθικο αλλα νομικα στεκει". Σου θυμιζςι κατι αυτο?

    Μιλωντας για μελαμψους, μου θυμιζεις τον πλευρn. Θσ ειχες προβλημα αν η κορη σου εμπλεκε με καναν τετοιο.

    Καθολου ρατσιστης. Μαλιστα.



    Μέχρι τώρα μιλούσαμε για την κατάσταση που επικρατεί στα γκέτο των γύφτων και τα συγκρίναμε με μια ευνομούμενη και ελεύθερη κοινωνία. Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο καθεστωτικό. Πιστεύεις ότι κάθε αναφορά στην υπάρχουσα και πολύ πραγματική παρασιτική συμπεριφορά και νοοτροπία των γύφτων είναι ένδειξη φασισμού; Μια βόλτα στα δικαστήρια της πόλης σου θα σε πείσει για το αντίθετο. Ξανά. Δεν είναι κακό να αναγνωρίζουμε την αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εσύ θα ήθελες την κόρη σου να βγαίνει με έναν γύφτο εκτός και αν ο γύφτος αυτός ήταν ενσωματωμένος στην κοινωνία που και εσύ ο ίδιος θα ήσουν μέρος.  

    Καταλαβαίνεις. Το πρόβλημα δεν είναι το χρώμα. Το πρόβλημα είναι το σύνολο των αξιών που με όποιες παρεκτροπές θα πρέπει να ορίζονται από μια κοινή συνισταμένη για να γίνουν αποδεκτές.

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 15-10-2015 12:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 15-10-2015 12:18 ]


    atreu73
    15.10.2015, 12:15

    Φρεντυ Κρούγκερ, είναι όπως τα λες. Εξαρχής μίλησα για μια συγκεκριμένη ομάδα και μίλησα από πείρα.  

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 15-10-2015 12:21 ]


    Orfeus
    15.10.2015, 12:41

    Κάψτε τους παιδιά. Κάψτε τους να τελειώνετε!


    atreu73
    15.10.2015, 13:39
    Πρωτότυπο Ορφέα. Εγώ θα έλεγα πως η λύση θα ήταν η ενσωμάτωση τους στην κοινωνία. Θα πρέπει καταρχάς να υποχρεωθούν να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο.
    freak
    15.10.2015, 14:00

    Παράθεση:

     Δεν είναι κακό να αναγνωρίζουμε την αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εσύ θα ήθελες την κόρη σου να βγαίνει με έναν γύφτο εκτός και αν ο γύφτος αυτός ήταν ενσωματωμένος στην κοινωνία που και εσύ ο ίδιος θα ήσουν μέρος.  

    Καταλαβαίνεις. Το πρόβλημα δεν είναι το χρώμα. Το πρόβλημα είναι το σύνολο των αξιών που με όποιες παρεκτροπές θα πρέπει να ορίζονται από μια κοινή συνισταμένη για να γίνουν αποδεκτές.

     

    Εισαι σιγουρος?

    Η αδερφη μου ειχε σχεση με Αλβανο και δεν ξερεις τι τραβηξε για αυτο απο την κοινωνια που ευαγελλεσαι.

    Ημουν ο μονος που την υποστηριξα με αποτελεσμα να ακουσω και εγω διαφορα απο τον περιγυρο μου.

    Εννοειται πως εκανα περα ολους αυτους που ξαφνικα γυρισαν και ειπαν πως δεν θα ανεχοντουσταν κατι τετοιο.

    Οταν ημουν στο σχολειο, ειχαμε εναν γυφτο και ολοι τον εκαναν περα. Εκτος απο μενα.

    Με εκαναν περα και μενα εξαιτιας αυτου.

    Η κοινωνια αυτη ειναι ακρως ρατσιστικη, και φοβικη (με οτι αυτο συνεπαγεται, ομοφοβικη κλπ).

    Βλεπω ξεκινησες με τους μελαμψους και το εστιασες στους γυφτους.

    Εγω πιστευω πως το προβλημα σου ειναι και το χρωμα κι ας μην το παραδεχεσαι.

    Μηπως εχεις προβλημα και με τους Εβραιους?

    Κρυπτοφασισμος.

    Γυφτοι και Τσιγγανοι. Καλα εκανε ο Αδολφος και τους εξοντωνε. Δεν τους θελουμε τριγυρω.

    Μην ξεχναμε πως ο αστυνομικος που αποταχτηκε απο το σωμα επειδη σκοτωσε ενα τσιγγανοπουλο αθωωθηκε.

    Εκπυρσοκροτησε εις διπλουν το οπλο του...ατυχια.


    atreu73
    15.10.2015, 14:47

    Δεν υπάρχει τρόπος η συζήτηση μαζί σου να γίνει περισσότερο μονοσήμαντη. Είσαι έτοιμος να σκίσεις τα ρούχα σου και να διαλαλήσεις τον ανθρωπισμό σου. Μπορείς να το κάνεις αλλά πρέπει να μάθεις πρώτα να διαβάζεις.

    Δεν είπα ποτέ ότι η κοινωνία μας είναι ιδανική ούτε ότι της λείπει ο ρατσισμός. Είναι σημαντικό βέβαια να μην μπερδεύουμε τον ρατσισμό με ένα διαπιστωμένο και διαχρονικό φαινόμενο -όπως επαναλαμβάνω εδώ και ώρες αλλά αδυνατείς να το καταλάβεις- παραβατικότητας που ασκείται από συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες και φυσικά είναι αναγκαίο να εκλείψει.

    Λυπάμαι αν οι δικοί σου στράβωσαν με τον αλβανό φίλο της αδελφής σου ή αν τα παιδιά στο σχολείο δεν σου έκαναν παρέα γιατί είχες φίλο γύφτο μα φυσικά ο δικός μου ρόλος σε όλα αυτά θα συμφωνήσεις ότι είναι μάλλον περιορισμένος.

    Αναφέρεις τους Εβραίους. Δεν έχω πρόβλημα να συζητήσω και γι' αυτό. Θα ήμουν αντισημίτης αν καταδίκαζα τις ενέργειές τους στην λωρίδα της Γάζας; Μήπως αν έκανα κριτική στις πολεμικές τους τακτικές που αφήνουν νεκρά παιδιά; Και αν υποστήριζα ότι χρησιμοποιούν την ίδια βαναυσότητα που χρησιμοποιήθηκε κάποτε εναντίον τους; Θα ήμουν πάλι ρατσιστής; Πότε δεν θα ήμουν ρατσιστής; Αν τους υποστήριζα στον παράνομο εποικισμό τους την ίδια στιγμή που κρατούν αιχμάλωτο έναν ολόκληρο λαό;

    Πες μου εσύ.

     

     

     

     


    freak
    15.10.2015, 19:02

    Η συγκεκριμενη παραβατικοτητα που αναφερεις δεν ειναι ουτε καν συγκρισιμη με το μεγεθος των κοινωνικων ανισοτητων που διεπουν αυτες τις ομαδες. Μια ιδανικη κοινωνια αλληλεγγυης θα ειχε μηδεν παραβατικοτητα αλλα εσυ κολλας στο δεντρο και δεν βλεπεις το δασος, οπως οι πιο πολλοι που καταπινουν οτι μας σερβιρεται, αλλοι ηθελημενα και αλλοι απλα πανε με το ρευμα ενω υπαρχουν και οι αδαεις. Αυτη ειναι η γενικη αποψη που εξαλλου ενισχυεται, ειδικα σε περιοδους κρισης. Αναγκαιο να εκλειψει λοιπον συμφωνα με την καθεστωτικη αντιληψη ειναι το πρωτο. Για αυτο σε χαρακτηριζω καθεστωτικο.

    Εξαλλου οπως γραφεις "εγώ φοβάμαι μόνο τους μαύρους και γενικά τους μελαμψούς".

    Αυτο απο μονο του τα λεει ολα. Δεν χρειαζεται κατι αλλο.

    Οσον αφορα τους Εβραιους, εγω τους ανεφερα γενικα ως κατηγορια ανθρωπων. Δεν μιλησα για το Ισραηλ και την Παλαιστινη. Εκει ακομα και η αποψη των λεγομενων εθνικιστων συμπιπτει.


    atreu73
    15.10.2015, 20:00
    Δηλαδή σου φάνηκε σοβαρό το πρώτο μου ποστ; Έλεος. Όταν θα έχεις εξαλείψει τις κοινωνικές ανισότητες να αφήσεις ένα like ε; Για το άλλο που διαχωρίζεις τους Εβραίους από τους Ισραηλίτες και προφανώς θέλεις να συζητήσεις μόνο για μια χρονική στιγμή στην ιστορία τους δεν σου κάνει εντύπωση; Θα έπρεπε. Βέβαια δεν κατάλαβα αν καταλήγεις και πάλι ότι είμαι ρατσιστής επειδή ασκώ κριτική στα εγκλήματα των Εβραίων. Όπα. Εννοώ βέβαια του εβραϊκού κράτους.
    Hastaroth
    16.10.2015, 11:06

    Είχατε δέν είχατε,πάλι τους Εβραίους ανακατέψατε στην κουβέντα.

    Γιά τα εγκλήματα τού-αυτοαποκαλούμενου-"Παλαιστινιακού λαού",κουβέντα.

    Γιά το ότι οι ηγέτες αυτού τού "Παλαιστινιακού λαού" αρνούνται ακόμη και το δικαίωμα ύπαρξης στο κράτος τού Ισραήλ-και το δηλώνουν δημοσίως,κουβέντα.

    Μόνο τα "εγκλήματα τού Εβραϊκού κράτους" σάς ενοχλούν,ακριβώς επειδή οι κάτοικοί του είναι-στην πλειοψηφία τους-Εβραίοι (γιατί,άν δέν το ξέρετε,υπάρχουν και Αραβες/Μουσουλμάνοι Ισραηλινοί πολίτες,με τα ίδια δικαιώματα και τίς ίδιες υποχρεώσεις που έχουν και οι Εβραίοι-ενώ σε κανένα Αραβικό κράτος δέν υπάρχουν Εβραίοι πολίτες).

    Να το επαναλάβω λοιπόν,γιά όλους σας:το "Μεσανατολικό" είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα με πολλούς εμπλεκόμενους παράγοντες και ισάριθμα πολλές οπτικές.Αν θέλετε να εκφέρετε άποψη,πρώτα διαβάστε όλες τίς απόψεις όλων τών πλευρών.Θα εκπλαγήτε απ'αυτά που θα μάθετε.

    Και ναί,atreu73,είσαι αντισημίτης επειδή εξισώνεις την ναζιστική θηριωδία,που σκότωνε ακόμη και βρέφη απλώς και μόνο επειδή είχαν γεννηθεί από Εβραίους γονείς,με την τραγικότητα τού θανάτου παιδών που σκοτώθηκαν επειδή βρέθηκαν σε μιά εμπόλεμη περιοχή στην οποία τίς περισσότερες φορές τα στέλνουν οι ίδιοι οι "Παλαιστίνιοι" γονείς τους.

    Είσαι αντισημίτης επειδή εξισώνεις τους ναζί,που έκαναν πειράματα πάνω σε Εβραίους,με τους Ισραηλινούς γιατρούς που στα Ισραηλινά νοσοκομεία περιθάλπουν ακόμη και τραυματίες "μαχητές" (my ass) τής Χαμάς,ή απλούς "Παλαιστίνιους" άμαχους.

    Είσαι αντισημίτης επειδή,ενώ οι ισλαμφασίστες τού ISIS (Islamic state of Iran and Syria) οργιάζουν διεθνώς,κόβοντας κεφάλια (με τηλεοπτική κάλυψη μάλιστα) ακόμη και Δυτικών-Ευρωπαίων,Αμερικανών κλπ) και καταστρέφοντας ιστορικά μνημεία,ενώ οι Κινέζοι κομμουνιστές σφάζουν τους Θιβετιανούς που διαμαρτύρονται ειρηνικώς και ζητούν απλώς να έχουν την ελευθερία να ζούν,να μιλούν και να προσεύχωνται ώς Θιβετιανοί,εσύ το μόνο πράγμα στο οποίο βρίσκεις ν'αναφερθής είναι "τα εγκλήματα τών Εβραίων στην Γάζα".

    ΥΓ."Εβραίος" και "Ισραηλίτης" είναι το ίδιο πράγμα.Ο πολίτης τού κράτους τού Ισραήλ λέγεται Ισραηλινός.Και δέν είναι υποχρεωτικώς Ισραηλίτης.

    ΥΓ.Δέν υπάρχει,στην πραγματικότητα,Παλαιστινιακός λαός.Πρόκειται γιά Αραβες,Μουσουλμάνους στην πλειοψηφία τους,που η προέλευσή τους είναι από την Αραβική χερσόνησο και που εγκαταστάθηκαν στην Syria Palaestinae,όπως ωνόμασαν οι Ρωμαίοι την Ιουδαία,την Σαμάρεια και την Γαλιλαία στην προσπάθειά τους να εξαλείψουν κάθε στοιχείο που συνέδεε αυτές τίς γεωγραφικές περιοχές με τους αρχικούς Εβραίους κατοίκους τους.Κανένας ιστορικός,από τους αρχαίους χρόνους ήδη,δέν αναφέρει την ύπαρξη "Παλαιστινιακού λαού".Αν αυτό που λέω δέν σάς αρέσει,αναλογιστείτε τί κάνουν οι Σκοπιανοί γιά να αναγνωριστούν διεθνώς ώς "Μακεδόνες".....