ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    Gibson Les Paul ή Epiphone Les Paul;

    Stamos_BJ
    07.06.2007, 20:40
    Ποιές οι πραγματικές ομοιότητες και διαφορές που υπάρχουν μεταξύ τους???Ποιά θα επιλέγατε και γιατί???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-08-2007 17:41 ]


    deathminor88
    08.06.2007, 01:01
    Einai kati gia to opoio prepei na anarwtiesai? Sugkrinetai opoiadhpote e[iphone me opoiadhpote gibson? H Gibson exei ta kalutera 3uyla, einai ftiagmenh sthn amerikh, einai prosegmenh, exei TON hxo, thn poiothta kataskeuhs kai polla alla... E3ou kai giati h standard kanei 2.900 eurw... Oti kai na leme oi epiphone me tis gibson dn sugkrinontai, kai polu duskola kai me opoiesdhpote alles ki8ares... Me gibson paizoun apo tis pio soft mosikes mexri to pio akraio metal...
    E, kati mas leei auto...!!!
    riffmeister
    08.06.2007, 17:00
    τι topic πατε και ανοιγετε...υπαρχει μετρο συγκρισης μεταξυ της εταιρειας και της θυγατρικης της? ειναι σαν να λεμε ποια ειναι καλυτερη, η Squier ή η Fender?
    JaNick
    09.06.2007, 10:51
    Η διαφορά τους είναι κοντά στα 1500 ευρώ...Αυτο σας λέει κάτι, γιατί καποιος να επιλέξει την Epiphone?
    riffmeister
    09.06.2007, 16:02
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 09-06-2007 στις 10:51 έγραψε...

    Η διαφορά τους είναι κοντά στα 1500 ευρώ...Αυτο σας λέει κάτι, γιατί καποιος να επιλέξει την Epiphone?




    ακριβως επειδη εχουν 1500€ διαφορα...
    JaNick
    09.06.2007, 19:35
    Ναι για έναν καινούργιο μουσικό όμως, κάνει τη δουλειά της. Δίνει 600 και έχει και τη χαρά οτι παίζει και με Gibson-style... Προσωπικά είμαι οπαδός της Stratocaster... Άρα δεν με νοιάζει και πολύ...! Όχι οτι αν μου έδιναν μια Epiphone θα με χαλούσε!!
    RandyOzzy
    09.06.2007, 19:52
    Ego file fa sou elega na epilexis analoga me to poso kero pezis ama ise neo kai skopedia na arxisi me mia gibson pisteo oti den kani tis sosti kinisi mporis na paris mia epiphone pou ine para poli kali kifara kai meta ama dis oti fa sinexisis pernis kai mia gibson.An omos xeris na pezis kai fes to kalitero tote gibson den feli kai erotima

    PROFBASILHS
    09.06.2007, 23:31
    ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΓΚΙΜΠΣΟΝ

    ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑ ΕΠΙΦΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΜΙΑ G.
    theofanis35
    11.06.2007, 01:30
    εκτος απο τα ξυλα η διαφορα ειναι και στους μαγνητες.η gibson εχει πολυ πιο καθαρο ηχο.η epiphone ειναι ερασιτεχνικη ενω η gibson επαγγελματικη.
    απο την αλλη, δεν ξερω καποιο συγκροτημα που να παιζει με epiphone...

    γιατι αραγε???






    επισυναπτόμενα: Guns N Roses Axl Rose and Slash (picture).jpg bark4_16_9.jpg 
    deathminor88
    11.06.2007, 01:59
    Παράθεση:

    Το μέλος theofanis35 στις 11-06-2007 στις 01:30 έγραψε...

    εκτος απο τα ξυλα η διαφορα ειναι και στους μαγνητες.η gibson εχει πολυ πιο καθαρο ηχο.η epiphone ειναι ερασιτεχνικη ενω η gibson επαγγελματικη.
    απο την αλλη, δεν ξερω καποιο συγκροτημα που να παιζει με epiphone...

    γιατι αραγε???









    ki omws, uparxoun polloi gnwstoi ( kai ellhnes) pou paizou me epiphone, h paizoun epithdes gia na thn prow8hsoun kai einai mia kaluterh ki8ara pou grafei epiphone. Se fwtografia exw dei kai ton Lehnon kai ton Iommi na paizoun me epiphone. Mpeite sto www.epiphone.com gia na tous deite...
    ageras
    11.06.2007, 09:25
    Παιδιά το οτι οι Epiphone είναι θυγατρική της Gibson δε σημαίνει οτι δεν είναι καλές κιθάρες...Υπάρχουν πολύ καλές Epiphone που δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνες...ξεκινούν από 250 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα 1500!
    Σαφέστατα οι Gibson έχουν καλύτερη ποιότητα σε ξύλα και σε μαγνήτες,ηλεκτρικά κ.τ.λ αλλά ας μη γελιόμαστε...παίζει ρόλο και η ψώρα του μουσικού..Άλλο να γράφει στο neck Gibson και άλλο Epiphone...Την μάρκα την πληρώνεις ακριβα...
    (και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να αγοράσεις μια Gibson...γι'aυτό βρίσκουμε παρηγοριά στις Epiphone!!)



    riffmeister
    11.06.2007, 12:55
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 11-06-2007 στις 09:25 έγραψε...

    Παιδιά το οτι οι Epiphone είναι θυγατρική της Gibson δε σημαίνει οτι δεν είναι καλές κιθάρες...Υπάρχουν πολύ καλές Epiphone που δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνες...ξεκινούν από 250 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα 1500!
    Σαφέστατα οι Gibson έχουν καλύτερη ποιότητα σε ξύλα και σε μαγνήτες,ηλεκτρικά κ.τ.λ αλλά ας μη γελιόμαστε...παίζει ρόλο και η ψώρα του μουσικού..Άλλο να γράφει στο neck Gibson και άλλο Epiphone...Την μάρκα την πληρώνεις ακριβα...
    (και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να αγοράσεις μια Gibson...γι'aυτό βρίσκουμε παρηγοριά στις Epiphone!!)







    εχει καποιο δικιο, ειναι και το ονομα που ανεβαζει πολυ την τιμη. παντως δεν ειναι λιγοι γνωστοι που παιζουν με Epiphone, ο ιδιος ο Iommi εχει signature μοντελο με epiphone. και απ'τους In Flames νομιζω ο ενας με Epiphone παιζει...
    Iacovos-k
    13.06.2007, 02:12
    Εξαρταται αποκλειστικα απο το ποσα θες να σκασεις για κιθαρα!
    KAKOFONIKS
    13.06.2007, 10:50
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 11-06-2007 στις 09:25 έγραψε...

    Παιδιά το οτι οι Epiphone είναι θυγατρική της Gibson δε σημαίνει οτι δεν είναι καλές κιθάρες...Υπάρχουν πολύ καλές Epiphone που δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνες...ξεκινούν από 250 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα 1500!
    Σαφέστατα οι Gibson έχουν καλύτερη ποιότητα σε ξύλα και σε μαγνήτες,ηλεκτρικά κ.τ.λ αλλά ας μη γελιόμαστε...παίζει ρόλο και η ψώρα του μουσικού..Άλλο να γράφει στο neck Gibson και άλλο Epiphone...Την μάρκα την πληρώνεις ακριβα...
    (και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να αγοράσεις μια Gibson...γι'aυτό βρίσκουμε παρηγοριά στις Epiphone!!)






    Λόγο του ότι είμαι ερωτευμένος με τις Gibson ήθελα σαν τρελός να πάρω μία αλλά που τέτοια τσέπη σκέφτηκα λοιπόν να έπερνα μία φθηνή Epiphone για αρχή και στην συνέχεια όταν θα είχα κάποια χρήματα θα έπερνα και την κούκλα, οταν λοιπόν πήγα στο μαγαζί να την πάρω έτυχε και είχε έρθει η Gibson που είχε παραγγείλει ο μαγαζάτορας με τον οποίο γνωριζόμαστε. Όταν του είπα τν ιδέα μου με κοίταξε και μου είπε πάρε την Gibson και παίξε μετά πάρε την Epiphone όπως και έκανα.
    Παρακάτω δεν χρειάζεται να πώ κάτι παρα μόνο ότι αξίζει η αναμονή εως ότου μαζέψω χρήματα να την πάρω και πως συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Μάνου!!!!!


    deathminor88
    13.06.2007, 11:26
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 13-06-2007 στις 10:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 11-06-2007 στις 09:25 έγραψε...

    Παιδιά το οτι οι Epiphone είναι θυγατρική της Gibson δε σημαίνει οτι δεν είναι καλές κιθάρες...Υπάρχουν πολύ καλές Epiphone που δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνες...ξεκινούν από 250 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα 1500!
    Σαφέστατα οι Gibson έχουν καλύτερη ποιότητα σε ξύλα και σε μαγνήτες,ηλεκτρικά κ.τ.λ αλλά ας μη γελιόμαστε...παίζει ρόλο και η ψώρα του μουσικού..Άλλο να γράφει στο neck Gibson και άλλο Epiphone...Την μάρκα την πληρώνεις ακριβα...
    (και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να αγοράσεις μια Gibson...γι'aυτό βρίσκουμε παρηγοριά στις Epiphone!!)






    Λόγο του ότι είμαι ερωτευμένος με τις Gibson ήθελα σαν τρελός να πάρω μία αλλά που τέτοια τσέπη σκέφτηκα λοιπόν να έπερνα μία φθηνή Epiphone για αρχή και στην συνέχεια όταν θα είχα κάποια χρήματα θα έπερνα και την κούκλα, οταν λοιπόν πήγα στο μαγαζί να την πάρω έτυχε και είχε έρθει η Gibson που είχε παραγγείλει ο μαγαζάτορας με τον οποίο γνωριζόμαστε. Όταν του είπα τν ιδέα μου με κοίταξε και μου είπε πάρε την Gibson και παίξε μετά πάρε την Epiphone όπως και έκανα.
    Παρακάτω δεν χρειάζεται να πώ κάτι παρα μόνο ότι αξίζει η αναμονή εως ότου μαζέψω χρήματα να την πάρω και πως συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Μάνου!!!!!





    Na se rwthsw kati? Ti mousikh 8a epaizes me thn Gibson?
    KAKOFONIKS
    13.06.2007, 11:33
    Τι εννοείς ???

    Αν εννοείς ότι επειδή παίζω μπουζούκι θα έπαιζα λαικά όχι βέβαια αν και έχω ακούσει Gibson σε λαικά και ήταν πολύ καλή !
    Βασικά την θέλω να την έχω και απο εκεί και πέρα κάπου θα βρώ να παίξω με την κούκλα!!!!!!
    bouzos
    13.06.2007, 12:06
    Me mia Gibson mporoume na pιksoume sxedon ola ta eidi mousikis ! pou den mporoume na to kΰnoume me ΰlles mΰrkes kitharas !! (epifilΰsomai mono gia tin Strato....)
    KAKOFONIKS
    13.06.2007, 12:19
    Πες τα ρε Σπύρο ήθελα την άποψη ενός γνώστη !!!!!!!
    riffmeister
    13.06.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 13-06-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Πες τα ρε Σπύρο ήθελα την άποψη ενός γνώστη !!!!!!!



    ναι ok, συμφωνοι, οι Gibson κανουνε για ολα, αλλα να τα σκασεις τοσο χοντρα μονο και μονο για να την εχεις...ειναι λιγο καπως...
    bouzos
    13.06.2007, 13:57
    A oxi gia na tin ιxeis min ta doseis ta leftΰ allΰ gia na tin paizeis milΰme oti ta aksizei !!!