ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.861 μέλη

    Ο Στέλιος Πισής στο 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ με θέμα την αναπηρία

    Stelios_cy
    15.06.2007, 10:27
    Αγαπητοί φίλοι,

    Κατ’ αρχή ζητώ συγνώμη που καθυστέρησα να σας ενημερώσω.

    Αυτό το Σαββατοκύριακο 16-18 Ιουνίου, στο Νέο Μουσείο Μπενάκη, διεξάγεται το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ με θέμα την αναπηρία «Emotion Pictures». Το φεστιβάλ οργανώνεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα από τη Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας - Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης και το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου.

    Στο φεστιβάλ θα προβληθεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα το ντοκιμαντέρ "Στέλιος". Είναι ένα ντοκιμαντέρ το οποίο γύρισαν δυο καλοί μου φίλοι, ο μουσικοσυνθέτης Κώστας Κακογιάννης (είναι ανιψιός του μεγάλου σκηνοθέτη Μιχάλη Κακογιάννη) και ο Πάμπος Κουζάλης και αναφέρεται στον υποφαινόμενο.
    Παρουσιάζομαι, εν ώρα εργασίας, να μιλώ για τις δυσκολίες μέσα από τις οποίες δημιουργώ, γράφοντας μία-μία νότα με το ποντίκι, να μιλώ για την αναπηρία μου αλλά και να αναλύω τη φιλοσοφία μου για τη ζωή δίνοντας τα δικά μου μηνύματα στον κόσμο.

    Το ντοκιμαντέρ αυτό προβλήθηκε για πρώτη φορά με μεγάλη επιτυχία στο 4ο Φεστιβάλ Κυπριακών Ταινιών Μικρού Μήκους και Ντοκιμαντέρ τον Φεβρουάριο του 2007 όπου και απέσπασε το βραβείο καλύτερης μουσικής για τη μουσική μου.

    Αύριο λοιπόν, Σάββατο 16 Ιουνίου, θα προβληθεί στο Νέο Μουσείο Μπενάκη το ντοκιμαντέρ "Στέλιος" στη 1:20 το μεσημέρι.
    Πληροφορίες για το φεστιβάλ θα βρείτε στην ιστοσελίδα: http://www.ameamedia.gr/festival


    Στέλιος Πισής

    anastasisk
    15.06.2007, 19:00
    Καλη επιτυχια Στελιο!

    Har--rY
    15.06.2007, 19:51
    Στέλιο είσαι ένα παράδειγμα δύναμης και θέλησης. Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις γιατί πραγματικά δείχνεις οτι με θέληση και αισιοδοξία όλα είναι δυνατά και κανένα πρόβλημα δεν είναι αξεπέραστο.
    MarakiVas
    15.06.2007, 21:53
    Μπράβο που, παρόλο που αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την υγεία σου, δεν το βάζεις κάτω και κάνεις αυτό που πραγματικά αγαπάς!
    Καλή επιτυχία σε οτι κάνεις!
    jorge
    16.06.2007, 11:37
    Αντιγράφω από το site:

    Κώστας Κακογιάννης και Πάμπος Κουζάλης | Κύπρος | 2006 | 26 λεπτά
    Σύνοψη: Ένα μάθημα δύναμης και ζωής από τον συνθέτη Στέλιο Πισή. Καθηλωμένος στο κρεβάτι εδώ και χρόνια λόγω μυϊκής δυστροφίας, μπορεί να κινεί μόνο τα δάχτυλα του ενός χεριού. Με το ποντίκι του ηλεκτρονικού υπολογιστή και με τη βοήθεια της τεχνολογίας, γράφει και ενορχηστρώνει μουσική. Μιλά ο ίδιος για τη μουσική, το πρόβλημά του και το βαθύτερο νόημα της ζωής. Για τον Στέλιο μιλούν η μητέρα του Αγλαΐα και η τραγουδίστρια και συνεργάτιδά του Μαρία-Έλενα.


    Βιογραφικό: Ο Κώστας Κακογιάννης είναι βραβευμένος συνθέτης και μαέστρος. Έχει συνθέσει μουσική για μπαλέτο, καθώς και για τηλεοπτικές σειρές, το θέατρο και τον κινηματογράφο. Η μουσική του έχει παρουσιαστεί σε διάφορες αίθουσες και θέατρα ανά τον κόσμο.

    Ο Πάμπος Κουζάλης σπούδασε αρχαιολογία και ιστορία της τέχνης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Από το 1998 εργάζεται ως φιλόλογος στη Μέση Εκπαίδευση. Είναι ποιητής, στιχουργός και σεναριογράφος.

    Ο Κώστας Κακογιάννης και ο Πάμπος Κουζάλης έχουν ιδρύσει το πολιτιστικό κέντρο «Παράκεντρο» και έχουν σκηνοθετήσει μια σειρά ντοκιμαντέρ, βίντεο-ποιήματα και μουσικά βίντεο.

    Βραβεία - Διακρίσεις: 4ο Φεστιβάλ Κυπριακών Ταινιών μικρού Μήκους & Ντοκιμαντέρ (2007) (Βραβείο Μουσικής).




    Στέλιο πολλά συγχαρητήρια και πάλι για τις προσπάθειές σου! Δίνεις ελπίδα σε κάθε άνθρωπο με όσα κάνεις. Χαιρετισμούς!
    vasilis23
    16.06.2007, 13:09
    Καλη επιτυχια φιλαρακι μου!Σε ολα...οχι μονο σε αυτο...εχεις και αλλα χαρτια κρυμμενα...