ελληνική μουσική
    447 online   ·  210.927 μέλη

    Περί Metal. Μπορειτε να σταματησετε τις κριτικες εναντιον του;

    sea_like_eyes
    19.06.2007, 20:25
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 19-06-2007 στις 19:48 έγραψε...

    Παρεξηγείς τα λόγια μου...Δεν είπα οτι ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να αλλάξει κάτι...Απλα υπάρχει και κάποιο γούστο που ζεί παρασητικά στο γούστο των άλλων...
    Που ενοχλεί...Αν δείς τους οπαδούς του σκυλάδικου, δεν θα έχουν και πολύ μεγάλο δείκτη εφυείας...Ανάμεσα στο "ασισθημά μου δυνατό" και στην "Moonlight Sonata", του Beethoven, υπάρχει ένα τεράστειο χάσμα, όχι μόνο ποιότητας αλλα και ομορφιάς...
    Δεν θα επεκεταθώ γιατι πάντα παρεξηγούμαι...




    Η μουσική δεν είναι ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ...για να χαρακτηρίσεις κάποιον…αυτό θέλουμε να αποφύγουμε…πως υπάρχουν κάποιοι που κρίνουν αυτούς που ακούνε rock/metal…ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ…έτσι κι εσύ χαρακτηρίζεις τους ‘’ σκυλαδες ’’όπως λες…ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ…

    οπως ειπε και η LadyLuck για τους οπαδους των Lordi...ετσι κι ενας οπαδος των μπουζουκιων...γουσταρει Καρρα...κι οχι Βach....ειπαμε στην μουσικη δεν υπαρχει καλος κακος και ασχημος...υπαρχει ΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΟΥΣΤΟ...

    clapton21
    21.06.2007, 11:51
    Νομίζω ότι η μουσική εκφράζει συναισθήματα. Συνεπώς στο βαθμό που οποιοσδήποτε ήχος προκαλεί συναίσθημα, έστω και αυτό της αηδίας, είναι μουσική. Δε μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε μουσικές, πολύ απλά διότι δεν υπάρχει αντικειμενική κρίση επάνω σ' αυτό. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όταν όποιος είναι κολλημένος με ένα είδος μουσικής και ειδικά ως ακροατής, αυτοπεριορίζει το μυαλό του που είναι φτιαγμένο να λειτουργεί σφαιρικά. Φυσικά αυτό είναι δικαίωμά του, όπως γενικά είναι δικαίωμα του καθενός να ακούει ό,τι θέλει και όποτε θέλει..
    Anthos
    21.06.2007, 14:15
    Παράθεση:
    ειπαμε στην μουσικη δεν υπαρχει καλος κακος και ασχημος...υπαρχει ΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΟΥΣΤΟ...


    Έτσι για να παίξουμε και λίγο με τις λέξεις, υπάρχει κακή, καλή και άσχημη μουσική και επιλέγεται από το κακό το καλό και το άσχημο γούστο του καθενός...Φυσικά το γούστο είναι υποκειμενικό δεν μπορεί να μετρηθεί. Το σημαντικό στοιχείο όμως είναι να σέβεσαι την άποψη όλων ασχέτως αν την θεωρείς κακή και άσχημη...

    Το ίδιο ισχύει και για άλλα καλιτεχνικά έργα κτλ. Άλλο να σέβεσαι τον Παβαρότι (ένα όνομα λέω) και άλλο αν σου αρέσει. Άλλο να μην σου αρέσουν τα έργα του Βαν Γκογκ και άλλο αν σέβεσαι την καλιτεχνική τους αξία...

    Κάνω και edit για κάτι που ξέχασα...

    Παράθεση:
    Και για όνομα του θεού μη συγκρίνετε το rock με το metal, θα τρίζουν τα κόκκαλα κάποιων...


    Με την ίδια λογική θα έτριξαν πολύ και τα κόκκαλα των νέγρων με την ροκ των 70s??

    Αυτά...

    "Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο,
    Διατηρούμε την εσώτερη μιζέρια μας,
    Μ’ επαναστατική φρασεολογία…"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anthos στις 21-06-2007 14:28 ]


    tina15
    22.06.2007, 18:09
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-06-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 16-06-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Μ'αρέσουν οι σκέψεις σου!!!Άσχετο αλλά με τρελαίνει η υπογραφή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    In 666 ways i love you and my heaven's wherever you are...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tina15 στις 16-06-2007 23:04 ]





    Οι σκέψεις και άλλα πολλά είναι από αυτό εδώ το ανθρωπολογικό ντοκυμανταίρ

    Η υπογραφή από προφυλακτήρα αγροτικού, στο Αγρίνιο. Το δεύτερο μέρος της είναι απλά απαίτηση της κοινής λογικής!

    Καλά ε τρέλα η υπογραφή σου!!!Εγώ που μένω και Αγρίνιο ,την τρέλα μου, πως και δεν το έχω παρατηρήσει;;;;;!!!!!
    punkster
    22.06.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Anthos στις 21-06-2007 στις 14:15 έγραψε...

    Έτσι για να παίξουμε και λίγο με τις λέξεις, υπάρχει κακή, καλή και άσχημη μουσική και επιλέγεται από το κακό το καλό και το άσχημο γούστο του καθενός...Φυσικά το γούστο είναι υποκειμενικό δεν μπορεί να μετρηθεί. Το σημαντικό στοιχείο όμως είναι να σέβεσαι την άποψη όλων ασχέτως αν την θεωρείς κακή και άσχημη...

    Το ίδιο ισχύει και για άλλα καλιτεχνικά έργα κτλ. Άλλο να σέβεσαι τον Παβαρότι (ένα όνομα λέω) και άλλο αν σου αρέσει. Άλλο να μην σου αρέσουν τα έργα του Βαν Γκογκ και άλλο αν σέβεσαι την καλιτεχνική τους αξία...



    Βασικα, ειναι πολυ δυσκολο να αντιληφθεις την αξια σε οτιδηποτε, αν δεν σου αρεσει.

    Συνηθως δινουμε αξια σε αυτα που πιστευουμε εμεις οτι ειναι καλα, σε αυτα που ταιριαζουν στο δικο μας γουστο...
    StavmanR
    14.07.2007, 21:53
    Υπάρχει λόγος;;;
    Εδώ οι περισσότεροι δεν κόβουν βλαβερές για την υγεία συνήθειες, σε ένα στυλ μουσικής κολλήσαμε; Αν υπάρχει λόγος σοβαρός δηλώνω ευθαρσώς ότι μπορώ να σταματήσω οτιδήποτε που δεν αποτελεί αυτοσκοπό μου, άρα και οποιοδήποτε είδος μουσικής. Και επαναλαμβάνω:
    Υπάρχει λόγος;;; (έχει ηχώ εδώ μέσα ή μου φαίνεται; )

    alskdjfhg
    16.07.2007, 22:11
    Παιδιά διαβάστε αυτό καλλίτερα πρώτα για να είστε λιγάκι πιο ενήμεροι όταν αναφέρεσθε στην ανάμιξη της θρησκείας και του καλού ή του κακού.

    Καλό καλοκαίρι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:15 ]


    deathminor88
    16.07.2007, 22:35


    Aπο τα καλυτερα blogs που εχω διαβασει... Πραγματικα γελασα πολυυυυυ...!
    Ειναι αστεια ολα αυτα, και ξεκαρδιστικα...

    alskdjfhg ελπιζω να γελας και εσυ μαζι μου οπως και ολοι οσοι το διαβαζουν...

    Αρρωστια. Τελικα μπορεις να ακουσεις να δεις και να διαβασεις απιστευτα πραγματα...!

    ΥΓ black sabbath δεν σημαινει μαυρο σαββατο. Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος σημαινει μαυρος ταφος η κατι παρομοιο. Τελικα αυτοι οι Sabbath ειναι χειροτεροι απ οτι νομιζαμε... Χα, χα. Ξουτ σαταναδες...!


    JaNick
    17.07.2007, 10:54
    Χα χα χα!! Να ρωτήσω λίγο... Οι παπαροκάδες για να έχουν επιτυχία φέρνουν μάγισσες στο στούντιο?? Ή μήπως γι αυτο δεν είχαν επιτυχία...Λοιπόν εγώ προσχώρησα στο σατανά λόγω Black Sabbath στην αριθμολογία λόγω Lennon και είμαι ενα διευθαρμένο πρεζάκι λόγω AC/DC!! Λοιπόν αυτό με το νούμερο 9 είναι τελείως καφρίλα...Για την πληροφόρηση σας οι αρχαίοι μαθιματικοί με αρχηγό τον Πυθαγόρα είχαν ανακαλύψει τις ιδιότητες του αριθμού, και τον λάτρευαν, όχι σαν θεό, αλλα σαν κάτι ανώτερο...Τον θαύμαζαν...

    Και έγινε ύπαρξη με την πάροδο του πόνου η ανυπαρξία μου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 17-07-2007 10:55 ]


    alskdjfhg
    17.07.2007, 11:49
    Οκ παιδιά. Από εδώ και πέρα ο καθένας πιστεύει ότι αυτός θέλει. Εγώ δεν εξέφρασα γνώμη, ούτε στηρίχτικα σε αερολογίες. Αυτά τα έχουν πει και οι ίδιοι οι ροκάδες. Όπως είπα όμως, όποιοι θέλουν τα πιστεύουν, όποιοι θέλεουν τα απορρίπτουν και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν να ψάχνουν τι πραγματικά βρίσκεται πίσω από όλα αυτά. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ψυχή του. Δεν είμαι εγώ αυτή που θα σας αλλάξει τα πιστεύω.
    deathminor88
    18.07.2007, 02:14
    Αρα να μην ακουμε ροκ γιατι ειναι σατανιστικη μουσικη, ουτε να βλεπουμε Χαρυ Ποτερ, ουτε να διαβασουμε τον Κωδικα Ντα Βιντσι, και να κανουμε κανα ταμα τον χρονο στην Παναγια της Τηνου?

    Ειναι απιστευτο οτι υπαρχουν ανθρωποι, νοημοντες, που πιστευουν αυτα τα απαραδεκτα πραγματα. Δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται (-στε). Πιστευω στην διαφορετικοτητα των αποψεων και της πιστης του καθενα αλλα αυτα ειναι απλα γελεια.. Δεν χρειαζεται κατι παραπανω να κανει κανεις παρα να σκεφτει αυτα τα πραγματα, και οχι να τα απορριψει αλλα να γελασει μαζι τους. Αυτη την απαιτηση δεν την εχω απο τη γιαγια μου φυσικα (αν και θα επρεπε να την εχω και απ αυτην) αλλα απο 1 κοριτσι 16 ετων, που βρισκεται 1η - 2α λυκειου, και κανει μαθηματικα, φυσικη, δηλαδη ξερει πως λειτουργει οπ κοσμος και οτι δεν τον εφτιαξε και δεν τον ελεγχει καποιος Θεος! και ακομα χειροτερα φιλοσοφια, και αλλα, που ζει στον κοσμο του σημερα, που ειναι σκεπτομενο ατομο, που ερχεται σε επαφη με τοσα ερεθισματα... Μου φαινεται απιστευτο που ακουω τετοιες αποψεις απο εναν νεο ανθρωπο. Και μου φαινεται ακομα χειροτερο οτι φτανω στο σημειο να ειμαι απολυτος, και καθετος σε αυτο το θεμα, ενω προσπαθω να ειμαι οσο ανυχτομυαλος γινεται. Θεωρω μεσεωνικες τις αποψεις σου. Δεν σε ξερω και σιγουρα δεν προσπαθω να σε προσβαλλω. Εχω μια φιλη που μοιραζεται περιπου τις ιδιες αποψεις με εσενα, δυστυχως... Αυτα τα λιγα.

    JaNick
    18.07.2007, 21:48
    Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλα βρήκα ένα λάθος σε αυτα που λες...Επειδή είμαι λάτρης της φυσικής και των μαθηματικών, θέλω να σου πώ οτι τα μαθηματικά και η φυσική δεν ακυρώνουν την ύπαρξη του Θεού, και δεν είναι ο σκοπός τους να αναδείξουν το ποιος έφτιαξε τον κόσμο...Είναι απαράδεκτο να λές οτι οι 16χρονοι δεν πρέπει να πιστεύουν στο Θεό!
    deathminor88
    19.07.2007, 02:30
    Αν ξαναδιαβασεις τα λεγομενα μου προσεξε οτι δεν λεω πυθενα οτι ειναι απαραδεκτο να πιστευει ο οποιοσδηποτε στο Θεο...! Δεν ειπα πουθενα κατι τετοιο. Οσο για αυτο που λες εσυ εγω διαφωνω καθετα. Πιστευω οτι η φυσικη και τα μαθηματικα παροτι ειναι απροσωπα για πολλους και ψυχρα οχι μονο ακυρωνουν την υπαρξη του θεου αλλα ειναι και ο μονος τροπος να αναζητησει την αληθεια. Εχω επιρρεαστει βαθυτατα απο τα μαθηματικα και τη φυσικη, και εχοντας μελετησει πιο "προχωρημενα" πραγματα οπως πυρηνικη φυσικη (λογω της σχολης μου) αλλα και εχοντας διαβασει βιβλια οπως το χρονικο του χρονου εχω φτιαξει την αποψη μου. Σαφως ειναι ΔΙΚΙΑ μου και δεν ειναι αναγκη να την αποδεχτει κανεις. Επισης δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι (λιγοτερο παλιοτερα) σημερα οι μεγαλυτεροι επιστημονες ειναι αθεοι και αγνωστικιστες. Επισης η εκκλησια παντα κυνηγουσε την επιστημη και προσπαθουσε να την εξαλειψει, ενω σημερα εχει υιοθετηση την αποψη οτι μπορουν να συμβαδισουν, κατι στο οποιο επιστημονικη κοινοτητα δεν συμφωνει.
    Τελος ακομα και αυτοι που πιστευουν οπουδηποτε, πιστευω οτι πρεπει να εχουν επιχειρηματα για τον λογο τον οποιον πιστευουν και να "ψαχνουν" παρα να ακολουθουν πιστα αυτους που τους καθοδηγουν, οπως γινεται στην περιπτωση του ροκ - μεταλ, των ταινιων του στυλ Κωδικας Ντα Βιντσι και Χαρυ Ποτερ κλπ...

    Μια ερωτηση: Αν οι AC/DC ειναι σατανιστες, τοτε οι Dimmu Borgir τι ειναι? Ο Εωσφωρος προσωποποιημενος???
    absurdus_delirium
    19.07.2007, 11:03
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 19-07-2007 στις 02:30 έγραψε...
    τοτε οι Dimmu Borgir τι ειναι?


    Κάτι τύπο που κάναν μια αξιοπρεπέστατη διασκευή στο Burn in Hell των Twisted Sister

    deathminor88
    19.07.2007, 14:24
    Πολη καλη, δεν την ειχα ακουσει... Το ειπα ειρωνικα. Εγω τους "λατρευω", αλλα εννουσα οτι αν καποιοι εχουν σχεση με σατανισμο κλπ δεν ειναι οι Beatles!!! αλλα οι Dimmu Borgir, που και οι ιδιοι εχουν δηλωσει οτι δεν εχουν καμια σχεση με αυτη την αιρεση (σωστα το εγραψα?).
    absurdus_delirium
    19.07.2007, 15:42
    Ελήφθη το χιουμοράκι εξ ου και τα μπυρόνια! Ωστόσο το αυθεντικό τα σπάει περισσότερο! SMF 4ever!
    JaNick
    19.07.2007, 15:50
    Μα λές: "Αυτη την απαιτηση δεν την εχω απο τη γιαγια μου φυσικα (αν και θα επρεπε να την εχω και απ αυτην) αλλα απο 1 κοριτσι 16 ετων, που βρισκεται 1η - 2α λυκειου, και κανει μαθηματικα, φυσικη, δηλαδη ξερει πως λειτουργει οπ κοσμος και οτι δεν τον εφτιαξε και δεν τον ελεγχει καποιος Θεος!"
    Ναι στο σχολείο μας μαθαίνουν πως λειτουργεί ο κόσμος αλλα όχι οτι δεν υπάρχει Θεός...Πουθενά στην επιστήμη της φυσικής δεν αναφέρει απο πού προήλθαν όλα αυτα...Και επίσης δεν είναι τυχαίο οτι πολλοί μεγάλοι φυσικοί ήταν και πιστοί χριστιανοί...
    sea_like_eyes
    19.07.2007, 21:07
    βασικα και OI dimmu και οοοοολο το Νορβηγικο κυμα black Metal ΔΕΝ ειναι σατανιστες!(λογικα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις)Απλα οι στιχοι..η θεματολογια..το ιmage..εεεε..οσο να'ναι τους βγηκε το ονομα!χαλαρουιτα ομως,απο μουσικης αποψης ειναι....
    deathminor88
    20.07.2007, 12:31
    Οντως δεν μαθαινουν πουθενα κατι τετοιο. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβαιινουμε καποια πραγματα μονοι μας. Μπαινουμε και θα ζησουμε σε εναν αιωνα επαναστασης στις επιστημες και στην τεχνολογια, οπου τα παντα εξηγουνται. Θα σου πω το εξης απλο: Καποτε αποδιδαμε τη φωτια σε Θεικες υπαρξεις. Με τους αιωνες και την εξελιξη λυναμε και λυνουμε ολο και περισσοτερες αποριες υπαρξιακες και μη, ετσι ειναι απλα θεμα χρονου και μονο να λυσουμε αυτες τις αποριες που εχουμε και ολα οσα πιστευουμε οτι βρισκεται ο Θεος απο πισω. Επισης ενδεικτικο ειναι το γεγονος οτι οι συγχρονοι επιστημενονες σε υπερβολικα μεγαλο ποσοστο ειναι αθεοι σε σχεση με προγενεστερες δεκατιες. Οποτε, λεγοντας τα ιδια και τα ιδια καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι απλως θεμα χρονου να κατανοησει ο ανθρωπος τα παντα. Βεβαια οταν αυτο γινει μπορει να εχουν περασει αιωνες απο τωρα αλλα ειμαστε τωρα ε θεση να γνωριζουμε οτι ειναι τουλαχιστον αφελες να πιστεουμε σε ενα παραμυθι για εναν ανθρωπο που περπατησε στο νερο, αναστηθηκε, απο εναν Θεο και το Διαβολο!!! Βεβαια το αν α κατσει κανεις να συλλογιστει τετοια πραγματα εξαρταται απο την ανατροφη του, την παιδια, εκπαιδευση και κριτικη ικανοτητα του. Παραγοντες οι οποιοι θα πρεπει να βρσκονται σε καποιο βαθμο...ικανοποιητικο! Μεγαλοι φυσικοι οντως δυλωναν Χριστιανοι, και πιστοι αλλα ζουσαν σε μια κοινωνια οπου κυριαρχουσε η εκκλησια και ηταν ο κυβερνητης, ο δικαστης, ο τιμωρος κλπ. Αρκει να σκεφτουμε τον Gallileo Gallilei!!!
    Ειναι τραγικο να στηριζομαστε σε ενα παραμυθι, κατα την προσωπικη μου αποψη και ειναι ακομα ενας καλος τροπος να κρατουν τον κοσμο μακρια απο τα σημαντικα γεγονοτα, τιε εξελιξεις, τις αποφασεις κλπ. Τελος οσον αφορα στον Χριστο και την υπαρξη του δεν την ααμφισβητω αλλα υποστηριζω ταυτοχρονα την διδασκαλια του και τον εχω στο μυαλο μου ως εναν απο τους μεγαλυτερους επαναστατες που περασαν ποτε απο τον πλανητη μας. Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει, ομως εχει και το δικαιωμα να μαθει την αληθεια, και αυτο ειναι πολυ πιο σημαντικο απο τις αερολογιες μιας θρησκειας. Αλλα το δευτερο δεν τον αφηνουν να το κανει ευκολα, και καθως υπαρχει προπαγανδα και προκαταληψη δεν ενδιαφερεται και ο ιδιος. Αυτα....
    kostas14
    20.07.2007, 18:18
    i metal mas ennonei \m/