ελληνική μουσική
    677 online   ·  210.857 μέλη

    SOS από τους παραγωγούς!!!!!!!!!!!!

    --Elena--
    23.06.2007, 09:34
    Έχω μεγάλο πρόβλημα!!Έκανα την Πέμπτη έκτακτη εκπομπή και προς το τέλος με πέταξε έξω(κάποιος πήρε τηλέφωνο στο σπίτι,το σήκωσαν και η σύνδεση διακόπηκε!!).Από τότε δεν μπορώ να κάνω connect για να κάνω εκπομπή!!!Ζητώ άμεση βοήθεια γιατί σήμερα έχω εκπομπή 1:00-2:00 και πρέπει να συνδεθώ!!!!!!!!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
    GL
    23.06.2007, 14:43
    Eλενιτσα θα σε παρακαλουσα βρε να μην ανοιγεις νεα τοπικ σχετικα με το ραδιοφωνο και τα ενδεχομενα προβληματα που αντιμετοπιζεις. Ο λογος ειναι απλος, υπαρχουν αρκετα τοπικς που μπορεις να κοιταξεις κανοντας απλα μια αναζητηση...Σιγουρα και καποιος αλλος θα ειχε το ιδιο προβλημα με σενα!!

    1) Συχνες ερωτησεις

    2) Προβλημα στην εκπομπη

    3)
    Ραδιοφωνικος Σταθμος MusicHeaven μας ακουτε?

    Αν θες να δεις που ειναι ολα αυτα τα τοπικς, μπορεις να μπεις στην ενοτητα του ραδιφωνου στο φορουμ:

    ΕΔΩ


    --Elena--
    19.11.2007, 11:17
    Έχω ένα πρόβλημα!!!!Μίλησα με την angela_77,αλλά μου είπε να ανοίξω topic!!!!

    Λοιπόν....τις προάλλες κόλλησε το pc μου ιό από το msn...κι έτσι αναγκάστηκα να κάνω format!!!Όπως καταλαβαίνετε...έπρεπε να ξανακατεβάσω το Winamp και να κάνω πάλι όλες τις απαιτούμενες ρυθμίσεις.!Το Σάββατο που είχα εκπομπή,συνδέθηκα το πρωί έτσι ώστε να κάνω ένα δοκιμαστικό(με άκουσε ο madmad)..Αυτό που μού είπε ήταν ότι με άκουγε κανονικά ΧΩΡΙΣ να πατήσω το "push to talk" ή το "lock"..!!!Όταν έβαλα το δεύτερο τραγούδι..μού είπε ότι δεν άκουγε τη μουσική,αλλά μόνο εμένα όταν μίλαγα στο μικρόφωνο(έτσι,άκουγε μόνο τότε τη μουσική που ακουγόταν πίσω από τη φωνή μου)..!

    Το μεσημέρι,μπήκα στο chat και ζήτησα βοήθεια από τον playloud!Μου είπε τις ρυθμίσεις που έχει κάνει(είναι διαφορετικές από τις ρυθμίσεις που λέει στις "Συχνές Ερωτήσεις"),για να έχω καλύτερο ήχο!!!!(Ενδεικτικά,στην καρτέλα Input έχω: -1, 20, 0, 500)!!!

    Οφείλω να ομολογήσω ότι το απόγευμα στην εκπομπή μου είχα ένα πάρα πολύ καλό ήχο,πεντακάθαρο(καμία σχέση με αυτό που είχα πριν κάνω format)!!!Αλλά οι ακροατές μού είπαν ότι δεν άκουγαν τη μουσική..έτσι,αναγκάστικα να ανοίξω το διακόπτη του μικροφώνου(πάνω στο μικρόφωνο έχει ένα διακόπτη),το έβαλα δίπλα στο ηχείο κι έτσι κατάφεραν να ακούσουν την εκπομπή μου!Βέβαια,όταν ήθελα να μιλήσω,έπαιρνα το μικρόφωνο και πάταγα το "push to talk"!

    Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει,θα το εκτιμούσα πολύ!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

    Φιλάκια!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 19-11-2007 11:20 ]


    jorge
    19.11.2007, 11:40
    Τσέκαρε τις Συχνές Ερωτήσεις, στο σημείο που λέει για το τσεκάρισμα της επιλογής "Sound Mix". Ακολούθα επίσης ΟΛΑ τα βήματα που αναφέρονται, χωρίς να βιαστείς, γιατί ακόμα κι ένα να παραλείψεις, θα έχεις προβλήματα.
    Aiolos_m
    19.11.2007, 14:56
    Επίσης (προς όλους τους παραγωγούς) το πρόγραμμα που κάνουμε εκπομπή δεν είναι συμβατό με το Skype, άρα όταν κάνετε εκπομπή να κάνετε έξοδο από αυτό. Κάθε φορά που συνδέεστε με το skype οι ρυθμίσεις αλλάζουν και αντί να είναι τσεκαρισμένο το Soundcard mix είναι το μικρόφωνο. Αυτή είναι και η συνηθέστερη αιτία που ενώ δεν ακούγεται καθόλου μουσική είναι ανοιχτό το μικρόφωνο και χωρίς να πατάμε push to talk.

    Αυτά εμπειρικά.
    --Elena--
    19.11.2007, 14:59
    Συμφωνώ απόλυτα Aiole_m,αν και δεν το ξέρω..!Το θέμα είναι..ότι δεν έχω Skype!
    Termite
    19.11.2007, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 19-11-2007 στις 14:56 έγραψε...

    Επίσης (προς όλους τους παραγωγούς) το πρόγραμμα που κάνουμε εκπομπή δεν είναι συμβατό με το Skype, άρα όταν κάνετε εκπομπή να κάνετε έξοδο από αυτό. Κάθε φορά που συνδέεστε με το skype οι ρυθμίσεις αλλάζουν και αντί να είναι τσεκαρισμένο το Soundcard mix είναι το μικρόφωνο. Αυτή είναι και η συνηθέστερη αιτία που ενώ δεν ακούγεται καθόλου μουσική είναι ανοιχτό το μικρόφωνο και χωρίς να πατάμε push to talk.

    Αυτά εμπειρικά.



    Πολύ σωστή παρατήρηση...

    Συμπληρώνω όμως οτι μπορείτε να έχετε ανοιχτό το skype εφόσον αλλάξετε την επιλογή απο μικρόφωνο σε soundcard mix
    Aiolos_m
    19.11.2007, 18:44
    Θα διαφωνήσω, αλλάζει μόνο του κατα καιρούς.

    άρα κλειστό skype...
    ariadni0909
    19.11.2007, 19:21
    ε...να διαφωνησω κι εγω...
    Εμενα το Skype δε μου προκαλει προβληματα...
    Ελενακι...ακρη βγαζεις?

    jacamar
    19.11.2007, 20:56
    και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με την Έλενα....
    όταν έχω ανοικτό το μικρίφωνο δεν ακοθγετε η μουσική και ακούγετε το mic χωρις να εχω πατήσει το κουμπι....και μαλίστα έχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις 2 φορές χωρίς να βρώ τι το προκαλέι....
    με αποτέλεσμα για να παίξει η μουσική να τσεκάρω να μην λεχει μικρόφωνο και όταν θέλω να μίλησω να το ξανατσεκάρω.....και ούτε εγω έχω skype.....
    --Elena--
    19.11.2007, 23:29
    Αχ βρε παιδιά...δεν βγάζω άκρη...όλα ήταν οκ πριν κάνω αυτό το format....
    uNick
    20.11.2007, 09:47
    Τί το 'θελες κι εσύ το format?...

    (πάντως κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο "θέμα" προχθές, και μετά διαπίστωσα ότι είχα το skype ανοιχτό... δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά κάτι άλλο δεν είχα πειράξει, και όλες οι υπόλοιπες ρυθμίσεις ήταν σωστές...)

    jorge
    20.11.2007, 16:22
    Elena έκανες το παρακάτω;


    --Elena--
    20.11.2007, 16:40
    ναι..τώρα θα δω μήπως έφτιαξε το πρόβλημα σε καμία κενή ώρα ή κατευθείαν το Σάββατο...
    Ευχαριστώ πολύ jorge και φυσικά και τα άλλα παιδιά που προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν!
    jorge
    20.11.2007, 17:32
    Elena έκανες το παρακάτω;


    xristos_rock
    27.11.2007, 22:34
    Όταν κάνω εκπομπή, μερικές φορές οι ακροατές μου "παραπονιούνται" (και καλά κάνουν) ότι υπάρχουν στιγμές που τα κομμάτια "τρέχουν"... Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 27-11-2007 22:37 ]


    jorge
    27.11.2007, 23:20
    Στην καρτέλα Encoding έχεις βάλει τις παρακάτω ρυθμίσεις;


    xristos_rock
    27.11.2007, 23:31
    Ναι ναι ναι τα έχω κοιτάξει εκατομμύρια φορές...