ελληνική μουσική
    393 online   ·  210.908 μέλη
    kamelia8
    18.02.2009, 17:22

    Γενικά, αυτό το είδος τέχνης μ' αρέσει!

    Αλλά διαφωνώ στις περιπτώσεις που χρησιμοποιείται για λάθος σκοπούς. Η οργανωμένη δουλειά από συλλόγους θα είναι αξιοθαύμαστη, είμαι σίγουρη.


    v-for-variemai
    18.02.2009, 17:55

    Εννοείται ΔΕΝ είναι βανδαλισμός το γκραφιτι. Προσωπικά μ'αρέσει πάρα πολύ, εννοείται όχι όλα, αλλά έχω δει πολύ καλές δουλειές.

    Δεν το έχω συνδέσει με την χιπ χοπ όμως, ούτε καν. Απλώς το βρίσκω όμορφο. Και μιλώντας για αυτού του είδους την τέχνη προτείνω να δείτε αυτό.


    https://www.youtube.com/watch?v=uuGaqLT-gO4

    Link
    >
    StavmanR
    20.02.2009, 02:06

    Κάθε εικαστική τέχνη και απόπειρα έκφρασης είνια σεβαστή, όταν όμως γίνεται σε πλαίσια σεβασμού των υπολοίπων. Πολλά γκράφιτις γίνονται σε σχολεία, αυτοκίνητα, τοίχους δημόσιων ή ιδιωτικών κτιρίων κλπ. Ο άνθρωπος που θέλει να εκφράσει την τέχνη του, μπορεί να το κάνει σε οργανωμένους χώρους, με κατάλληλες άδειες κλπ. Δεν μπορεί η αισθητική άποψη ενός ανθρώπου να επιβάλλεται στην αντίστοιχη των υπολοίπων.

     

    Έτσι, πχ. το γκράφιτι σε ιδιωτικό τοίχο είναι αντίστοιχο του να κολλήσω τα ηχεία μου στο τοίχο του διαμερίσματός σου, και να σου επιβάλλω να ακούς κάτι που αρέσει σε εμένα. Θέλει προσοχή, και πάνω από όλα σεβασμό. Άλλωστε, η ίδια η τέχνη σημαίνει σεβασμός κατά κάποιο τρόπο.

     

    Σε προσωπικό επίπεδο είχα έναν φίλο συνομήλικο που έκανε πανέμορφα γκράφιτις και που δυστυχώς έσβησε μαζί με εκείνα σε νεαρή ηλικία.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 20-02-2009 02:07 ]


    inkve
    20.02.2009, 03:53

    το ΚΑΛΟ γκραφιτι ομορφαινει(αξιωμα)

    οργανωμενοι χωροι για γκραφιτι...πολυ δυσκολο...πριν καποια χρονια ειχε γινει μια <εκθεση>...

    ολη η υποκουλτουρα που ακολουθει το γκραφιτι(και ειναι και η γοητεια του)θα χαθει εαν νομιμοποιηθει...η γοητεια του παρανομου παντα εξιταρει...

    βεβαια τα γκραφιτι που θα δουμε τοτε μπορει να ξεπερνανε σε ομορφια κατα πολυ τα σημερινα γιατι λογικα ολο και περισσοτεροι θα ασχοληθουν με αυτο...οποτε θα υπαρχουν και πιο πολλες δημιουργιεςWink


    konvoulis
    22.02.2009, 19:46

    Το γκραφιτι ειναι ωραιο!!!Θα ηθελα να μαθω πως ζωγραφιζουμε!!!