ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.895 μέλη

    ελεος!τι ανθρωποι υπαρχουν στον κοσμο!(αν ειστε ευαισθητοι ΜΗΝ το ανοιξετε)

    SOPHIA-MX-4EVER
    25.07.2007, 17:20
    πω πω
    καποιους τους εχει φαει...

    παρ ολο που εχω να σου απαντησω οπως πρεπει, απαξιω...
    Kerato
    25.07.2007, 18:07
    @absurdus-delirium
    Προσωπικά σε συγχωρώ γιατί καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτησή σου.
    Άκουσα κάπου τη φράση "μη μαλώσεις ποτέ με ανόητο (ή κάτι παρόμοιο, δε θυμάμαι ακριβώς). Αυτοί που θα σ' ακούσουν δε θα καταλάβουν τη διαφορά"
    Αυτό σε σένα (ευτυχώς) δεν έχει εφαρμογή...
    loussi
    25.07.2007, 18:43
    Σημερα ανακαλυψα μια ακομα σελιδα με σχετικο θεμα!Δεν ξερω αν γνωριζεται αυτη την οργανωση..Ριξτε μια ματια!
    http://www.animalliberationfront.com/

    teressa
    25.07.2007, 21:33
    Εχω εκνευριστει πολλες φορες και ερθει σε αντιπαραθεση μα τη Σοφια.Μπορεις ομως να της μιλησεις και με καλυτερο τροπο.Ενταξει,δεν εχει το αλογιστο λογω ηλικιας,αλλα εχει την επαρση και τον εγωισμο που ειναι χαρακτηριστικα της ηλικιας.Στο συγκεκριμενο δεν ηταν τοσο παραλογη.Οπως τα ζωα τρωνε το ενα το αλλο για να επιβιωσουν,ετσι και ο ανθρωπος τρωει τα ζωα.Αρα κατα καποιο τροπο μας εξυπηρετουν τα ζωα.Καπως ετσι το καταλαβα εγω.Σε καμια περιπτωση δεν ειπε κανεις να τα βασανιζουμε.Φυσικα και δεν ειναι αυτος ο λογος υπαρξης τους.Αλλα ετσι λειτουργει η αλυσιδα της φυσης.Τι να κανουμε.Εσυ δεν τρως κρεας?
    MagicaDeSpell
    25.07.2007, 22:28
    Παράθεση:

    Στο συγκεκριμενο δεν ηταν τοσο παραλογη.Οπως τα ζωα τρωνε το ενα το αλλο για να επιβιωσουν,ετσι και ο ανθρωπος τρωει τα ζωα.Αρα κατα καποιο τροπο μας εξυπηρετουν τα ζωα.Καπως ετσι το καταλαβα εγω.Σε καμια περιπτωση δεν ειπε κανεις να τα βασανιζουμε.Φυσικα και δεν ειναι αυτος ο λογος υπαρξης τους.Αλλα ετσι λειτουργει η αλυσιδα της φυσης.Τι να κανουμε.Εσυ δεν τρως κρεας?


    Θα συμφωνησω κι εγω σ αυτο τα ζωα οπως και ο ανθρωπος ειναι μερος μιας αλυσιδας οπως το λιονταρι για παραδειγμα τρωει την αντιλοπη για να τραφει...ειναι στην φυση του αφου ειναι σαρκοβορο ομως οπωσδηποτε ειναι διαφορετικο αυτο απο το να βασανιζεις τα ζωα
    Ο ανθρωπος ειναι σαρκοβορο ον κι αυτο ειναι γεγονος που ισχυει απο τα προιστορικα χρονια τοτε μαλιστα δεν υπηρχε καλλιεργεια οποτε τρωγανε μονο κρεας το οποιο κυνηγουσαν κατι σαν το λιονταρι δηλ με το να ειμαστε υπερβολικοι και να υπερθεματιζουμε δεν καταφερνουμε κατι... Αυτα


    Hastaroth
    25.07.2007, 23:03
    Ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι σαρκοβόρο ζώο.Γι'αυτό άλλωστε δέν μπορεί να τραφή μέ ωμή σάρκα.Αλλά καί ο μεταβολισμός τής μαγειρεμένης σάρκας που τρώει ο άνθρωπος παράγει πολλές τοξίνες,οι οποίες επιβαρύνουν την νεφρική λειτουργία περισσότερο από όσο άν η διατροφή μας βασίζεται σέ φυτικά προϊόντα καί προϊόντα εκ ζώντων ζώων (π.χ.γιαούρτι,γάλα,τυρί,βούτυρο,ακόμα καί αυγά).

    Ακόμα καί το μήκος τού εντέρου τού ανθρώπου (περίπου 12 φορές το μήκος τού σώματος) διαφέρει πολύ από το μήκος τού εντέρου τών σαρκοβόρων (μόλις 3 φορές τό μήκος τού σώματός τους),πράγμα που είναι πιό κατάλληλο γιά την πέψη φυτικών καί όχι σαρκικών τροφών.
    absurdus_delirium
    26.07.2007, 01:18
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 25-07-2007 στις 21:33 έγραψε...

    Εχω εκνευριστει πολλες φορες και ερθει σε αντιπαραθεση μα τη Σοφια.Μπορεις ομως να της μιλησεις και με καλυτερο τροπο.Ενταξει,δεν εχει το αλογιστο λογω ηλικιας,αλλα εχει την επαρση και τον εγωισμο που ειναι χαρακτηριστικα της ηλικιας.Στο συγκεκριμενο δεν ηταν τοσο παραλογη.Οπως τα ζωα τρωνε το ενα το αλλο για να επιβιωσουν,ετσι και ο ανθρωπος τρωει τα ζωα.Αρα κατα καποιο τροπο μας εξυπηρετουν τα ζωα.Καπως ετσι το καταλαβα εγω.Σε καμια περιπτωση δεν ειπε κανεις να τα βασανιζουμε.Φυσικα και δεν ειναι αυτος ο λογος υπαρξης τους.Αλλα ετσι λειτουργει η αλυσιδα της φυσης.Τι να κανουμε.Εσυ δεν τρως κρεας?



    Φυσικά και τρώω κρέας και καπνίζω και πίνω. Και τα νιουεητζηλίκια τύπου "πάμε να αγκαλιάσουμε τα δέντρα και να ζήσουμε ξυπόλητοι τρώγοντας ρόκα, καθισμένοι οκλαδόν" μου κάνουν κάτι στο στομάχι. Ωστόσο δε νομίζω ότι θα μπορούσα με επιτυχία να υποστηρίξω ότι ο "θεός θέλησε η φύση να παρέχει στον άνθρωπο κρέας, αλκοόλ και καπνό καθώς είναι εκ φύσεως σαρκοβόρος, πότης και φουγάρο". Είναι παράλογο να έχουμε για μέτρο της αξίας των πραγμάτων μόνο το κατά πόσο είναι χρηστικά για εμάς. Είναι στάση αυτισμού. Τα προσωπικά μας συμπεράσματα είναι βέβαια ό,τι έχουμε, δεν είναι όμως η αντικειμενική αλήθεια.

    Γιατί ζώα είμαστε και εμείς και μάλιστα θηλαστικά. Και για όποιον διαφωνεί, μπορώ να του φέρω το παράδειγμα των Βουσμάνων ( που είναι πιθανώς το αρχαιότερο φύλο ανθρώπων πάνω στη γη. Παλίοτερα θεωρούνταν από τους αποικιοκράτες ζώα και, ανάμεσα στις άλλες χρήσεις, μια δημοφιλής ήταν το κυνήγι τους. Όλο κι όλο αυτό που προσπαθούσα να πω είναι πως τα συμφραζόμενα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.

    Δεν πάω στο άλλο άκρο και υπερθεματίζω ίσως για να κάνω πιο ξεκάθαρο το τι εννοώ. Και αυτό το διάλογο (αυτό που ακούμε τι λέει ο άλλος; αυτο!) να τον συνεχίσω. Η αντίδρασή μου ήταν τόσο απότομη γιατί απλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να με βρίζει. Η Σοφία το έχει πει ξεκάθαρα σε άλλο τόπικ "Δε σκέφτομαι προτού γράψω. Ό,τι μου κατεβαίνει το λέω αυθόρμητα." Η δράση φέρνει αντίδραση. Οπότε απλά ανταπέδωσα τα ίσα και πατσίσαμε. Από κει και πέρα δεν τρέχει τίποτα.


    MagicaDeSpell
    26.07.2007, 02:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 25-07-2007 στις 23:03 έγραψε...

    Ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι σαρκοβόρο ζώο.Γι'αυτό άλλωστε δέν μπορεί να τραφή μέ ωμή σάρκα.Αλλά καί ο μεταβολισμός τής μαγειρεμένης σάρκας που τρώει ο άνθρωπος παράγει πολλές τοξίνες,οι οποίες επιβαρύνουν την νεφρική λειτουργία περισσότερο από όσο άν η διατροφή μας βασίζεται σέ φυτικά προϊόντα καί προϊόντα εκ ζώντων ζώων (π.χ.γιαούρτι,γάλα,τυρί,βούτυρο,ακόμα καί αυγά).

    Ακόμα καί το μήκος τού εντέρου τού ανθρώπου (περίπου 12 φορές το μήκος τού σώματος) διαφέρει πολύ από το μήκος τού εντέρου τών σαρκοβόρων (μόλις 3 φορές τό μήκος τού σώματός τους),πράγμα που είναι πιό κατάλληλο γιά την πέψη φυτικών καί όχι σαρκικών τροφών.


    Συγγνώμη λάθος μου παμφάγο εννούσα

    MagicaDeSpell
    26.07.2007, 02:50
    Αλλα οπως και να χει δεν μπορει κανεις να κατακρινει την επιλογη μου να τρωω κρεας φρουτα λαχανικα κ.ο.κ οπως και δεν κατακρινω εγω καποιον που επιλεγει να μην φαει ει ναι επιλογη του καθενος νομιζω


    SOPHIA-MX-4EVER
    26.07.2007, 04:32
    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 26-07-2007 στις 02:50 έγραψε...

    Αλλα οπως και να χει δεν μπορει κανεις να κατακρινει την επιλογη μου να τρωω κρεας φρουτα λαχανικα κ.ο.κ οπως και δεν κατακρινω εγω καποιον που επιλεγει να μην φαει ει ναι επιλογη του καθενος νομιζω





    Πιστευω οτι δεν ειναι επιλογη
    Πιστευω οτι ειναι αναγκη
    Το κρεας το εχουμε αναγκη, ΟΧΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ (αλλα βλεπεις τον καθενα οτι τον συμφερει)
    Και εγω δεν θα στεριθω πρωτε'ι'ινες και βιταμινες που ειναι χρησιμες για την αναπτυξη μου...
    Αυτο προσπαθω να πω
    Εμενα, που πριν μερικα χρονια δεν αντεχα να περναω εξω απο κρεοπωλεια, εμενα μερικοι απο εδω λενε ζωο, ανοητη και κυριως οτι θα μου αρεσε να πρακολουθησω ταυρομαχιες κτλ
    Λες και ξερουν τιποτα για μενα για να το μιλανε με τοσο σιγουρια και να παρασυρουν τους αλλους
    Ευκολα παρεξηγεις αυτα που λεει ο αλλος και ακομη πιο ευκολα το παρουσιαζεις με ωραιο τροπο παρασυροντας και τους αλλους λεγοντας "συγνωμη παιδια"
    Οοοοο τι καλουλης και ευγενικουλης που εισαι σε αντιθεση με την Σοφια που θελει να βασανιζει ζωα
    Καποιοι αλλοι λοιπον ειναι ζωα (και το παραδεχονται βλεπω κι ολας - μαλιστα- αυτογνωσια!) και για μην πιαστουν απο αυτο και με χαρακτηρισουν χαμηλου επιπεδου, δεν θα γραψω εδω τι αλλο ειναι...

    (MagicaDeSpell sorry που πιαστηκα απο αυτο που εσυ εγραψες για να πω αυτα που επρεπε να πω
    Ειναι λιγο ασχετο με το δικο σου)
    MagicaDeSpell
    26.07.2007, 07:05
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 26-07-2007 στις 04:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 26-07-2007 στις 02:50 έγραψε...

    Αλλα οπως και να χει δεν μπορει κανεις να κατακρινει την επιλογη μου να τρωω κρεας φρουτα λαχανικα κ.ο.κ οπως και δεν κατακρινω εγω καποιον που επιλεγει να μην φαει ει ναι επιλογη του καθενος νομιζω





    Πιστευω οτι δεν ειναι επιλογη
    Πιστευω οτι ειναι αναγκηΤο κρεας το εχουμε αναγκη, ΟΧΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ (αλλα βλεπεις τον καθενα οτι τον συμφερει)
    Και εγω δεν θα στεριθω πρωτε'ι'ινες και βιταμινες που ειναι χρησιμες για την αναπτυξη μου...
    Αυτο προσπαθω να πω
    Εμενα, που πριν μερικα χρονια δεν αντεχα να περναω εξω απο κρεοπωλεια, εμενα μερικοι απο εδω λενε ζωο, ανοητη και κυριως οτι θα μου αρεσε να πρακολουθησω ταυρομαχιες κτλ
    Λες και ξερουν τιποτα για μενα για να το μιλανε με τοσο σιγουρια και να παρασυρουν τους αλλους
    Ευκολα παρεξηγεις αυτα που λεει ο αλλος και ακομη πιο ευκολα το παρουσιαζεις με ωραιο τροπο παρασυροντας και τους αλλους λεγοντας "συγνωμη παιδια"
    Οοοοο τι καλουλης και ευγενικουλης που εισαι σε αντιθεση με την Σοφια που θελει να βασανιζει ζωα
    Καποιοι αλλοι λοιπον ειναι ζωα (και το παραδεχονται βλεπω κι ολας - μαλιστα- αυτογνωσια!) και για μην πιαστουν απο αυτο και με χαρακτηρισουν χαμηλου επιπεδου, δεν θα γραψω εδω τι αλλο ειναι...

    (MagicaDeSpell sorry που πιαστηκα απο αυτο που εσυ εγραψες για να πω αυτα που επρεπε να πω
    Ειναι λιγο ασχετο με το δικο σου)


    no problem Σοφια συμφωνω απολυτα μαζι σου και ενταξει μην παιζουμε με τις λεξεις πες το αναγκη η επιλογη καταλαβαινομαστε πιστευω
    Εν ταξει εγω πινω και καπνιζω αλλα ναι δεν ειναι αναγκαια ..... Anyway


    peace
    JaNick
    26.07.2007, 11:03
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-07-2007 στις 02:37 έγραψε...

    absurdus_delirium,
    Μη μου συγχιζεσαι φιλαρακι και κανει και ζεστα..



    Κερναω παγωτακι για ολους, να στανιαρουμε
    Σερβιριστητε παρακαλω ..



    Mnk τα παγωτά που προσφέρεις (εκτος αν είναι απο αξιόπιστο μαγαζί) θα είναι τιγκα στο συντηριτικό και στις χρωστικές...Ετσι πως γίναμε τρώς παγωτό "φράουλα" και τρώς 100% κάτι που μοιάζει με φράουλα και καθόλου φράουλα!!
    Που φτάσαμε...Το πλέον χαρακτηριστικό έδεσμα της παιδικής αθωότητας να γίνεται παρασκεύασμα πολυεθνικών!!! Αλλα είναι ωραίο το άτιμο...

    @ SOPHIA-MX-4EVER

    Στο ξαναείπα παλιότερα...
    Ηρεμία!!
    YrIazz
    03.08.2007, 09:10

    YrIazz
    03.08.2007, 09:18
    και ενα video που δειχνει τον τροπο που "εκπαιδευονται" καποιοι ελεφαντες...



    ...και να σκεφτει κανεις οτι μικρη θαυμαζα τους θηριοδαμαστες γιατι πιστευα οτι τα ζωα που ειχαν ηταν οικογενεια για αυτους, οτι ζουσαν στο ιδιο σπιτι κλπ κλπ κλπ...
    mnk
    24.08.2007, 02:27
    Τα ζώα του τσίρκο ταξιδεύουν ατελείωτες ώρες στα πλοία ή στα τρένα σε τσουχτερό κρύο ή αφόρητη ζέστη, στον τρόμο, χωρίς φαγητό και νερό. Πολλά δεν επιβιώνουν. Για να πάρουν ένα μικρό από τη ζούγκλα σκοτώνουν τη μάνα ή όλη την οικογένεια. Επειτα έρχεται η εκπαίδευση και η αιχμαλωσία σε ασφυκτικά κλουβιά.

    Οι παραστάσεις είναι επώδυνες και εξω από τη φύση τους και είναι αποτέλεσμα βασανισμών και τιμωριών. Το μπαστούνι και το μαστίγιο είναι απαραίτητα. Ο κόσμος δεν βλέπει το εργαλείο που χρησιμοποιεί ο θηριοδαμαστής : Μια σουβλερή αγκύλη είναι κρυμμένη μέσα στις κορδέλες. Κουνώντας αυτό το ραβδί, το ζώο θυμάται και εκτελεί τις εντολές.

    Μια γνωστή μέθοδος για να λυγίσουν τη θέληση μιας τίγρης είναι να τη ξαπλώνουν με κάθε πόδι δεμένο και να της ρίχνουν πάρα πολύ ξύλο. Στην αρχή το ζώο φωνάζει και βρυχάται όλο και περισσότερο αδύναμο μέχρι που καταλαβαίνει ότι κάθε αντίσταση του είναι άχρηστη. Στα άλογα φοράνε σκληρές κάλτσες που τους ματώνουν τα πόδια, για να αναγκάζονται να μάθουν τον "ωραίο" βηματισμό και τους χτυπούν τη μουσούδα για να σηκώνονται στα δυο τους πόδια.

    Το 30% αυτών των ζώων πεθαίνουν από τα βασανιστήρια πριν καν εμφανιστούν στο τσίρκο. Βασανιστήρια που διαρκούν μεγάλο διάστημα, όπως ξυλοδαρμοί, υποχρέωση σε πείνα και σε απομόνωση, εγκλεισμός σε πολύ μικρά κλουβιά, χρήση ηλεκτρισμού, αναμμένα κάρβουνα, χρήση ναρκωτικών ουσιών κ.ά., κάτω από άθλιες ή ανύπαρκτες συνθήκες καθαριότητας και κτηνιατρικής παρακολούθησης.

    Οσα ζώα καταφέρουν να επιζήσουν, «εργάζονται» ως τη μέρα του θανάτου τους. Τα γέρικα όμως και τα ανήμπορα, σύμφωνα με τα στοιχεία και διεθνών οικολογικών οργανώσεων, πωλούνται για πειραματόζωα (πιθηκοειδή) σε εργαστήρια ή θανατώνονται για την παραγωγή φαρμάκων από τα οστά και τα σπλάχνα τους στην παραδοσιακή ιατρική της Ασίας και της Αφρικής (τίγρεις και λιοντάρια) ή σε κονσερβοποιεία (άλογα) ή εγκαταλείπονται οπουδήποτε, όπως συνέβη στη Θεσσαλονίκη το 1992, όταν ένα τσίρκο χρεοκόπησε και άφησε πίσω του τρεις τίγρεις και δύο λιοντάρια.

    Εδώ θα βρείτε βίντεο που τραβήχτηκαν κρυφά
    mnk
    24.08.2007, 02:37
    Γούνες made in China !!






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 24-08-2007 03:06 ]





    επισυναπτόμενα: mutts humans.jpg