ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.833 μέλη

    Τι δεν θ΄αντέξω φέτος στην παραλία!

    falimento
    10.05.2004, 15:50
    Μου το στείλαν έχει πολύ γέλιο!!!!! (όσο θέλετε διαβάζετε!) (Σορρυ για τις άσχημες λέξεις..)


    Τι δεν θα αντέξω φέτος το καλοκαίρι στην παραλία

    Όχι πως είμαι κανένας στριμμένος! απλά έχω και εγώ τις ιδιοτροπίες μου. Και επειδή με εκνευρίζουν και εμένα κάποια πραγματάκια σαν άτομο, έκανα μία μικρή! λίστα με αυτά που με εκνευρίζουν στις παραλίες.



    1. Η άμμος που μπαίνει στα παπούτσια μου και όχι μόνο...



    2. Τα φύκια στην άκρη της παραλίας Τι στο διάολο κάνουν τόσο ρηχά;



    3. Το διπλανό ζευγάρι που μόνο να πηδηχτεί τού μένει ακόμα

    Εντάξει ρε μεγάλε, δικιά σου είναι η γκόμενα, δεν στην παίρνει κανένας...



    4. Οι γυναικοπαρέες στις οποίες αποκαλεί η μία την άλλη

    "μαλάκα"- Δηλαδή εμείς τι είμαστε ρε κορίτσια;



    5. Τα tattoo με τους πανομοιότυπους δράκους - Αφήστε και

    κάνα ζωντανό για τα παραμύθια.



    6. Τα tribal band γύρω από το χέρι - Όλοι απ' το ίδιο μαγαζί ψωνίζετε;



    7. Τα κινητά που χτυπάνε σαν δαιμονισμένα και ο κάτοχός τους

    έχει πάει στα βαθιά Ο συνδρομητής που καλέσατε αυτή τη στιγμή πνίγεται.



    8. Όσες δεν συνειδητοποιούν το μέγεθός τους και κυκλοφορούν

    ανέτως πάνω κάτω. - Να ξεράσω τώρα ή στο σπίτι;



    9. Τα μη μποξεροειδή μαγιό στους άντρες με κοιλιά – Απλά E.L.E.O.S.



    10. Τα (gasp!) τάνγκα στους άντρες! - no comment



    11. Τα παιδάκια που παίζουν με τα κουβαδάκια πίσω απ' το κεφάλι μου.

    - Θες να παίξεις τον θαμμένο θησαυρό;



    12. Η παραλία στην οποία δεν έχει χώρο να αράξεις εκτός από τις

    ξαπλώστρες και ομπρέλες του τοπικού μπίζνεσμαν - Είπαμε εκμετάλλευση

    του φυσικού τοπίου αλλά όχι κι έτσι...



    13. Η περσινή ερημική παραλία που φέτος γέμισε οικογένειες -

    Όχι άλλο ταπεράκι!



    14. Το μπουκαλάκι νερό των 500ml που κοστίζει 3 ευρώ. -

    Πληθωρισμός της παραλίας λέγεται αυτό;



    15. Το σκουπιδαριό στην άμμο - Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό σου λένε μετά...



    16. Οι γκόμενες που προσπαθούν (ανεπιτυχώς) να παίξουν ρακέτες

    ή και βόλλεϋ με το νάζι στο maximum.



    17. Η μπάλα ή το μπαλάκι που μου έρχεται στην μάπα κάθε τρεις

    και λίγο (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων από τις προαναφερθείσες γκόμενες).



    18. Οι μποντυμπιλντεράδες που κάνουν ασκήσεις επί άμμου - Σιγά

    τους μυς, θα σκιστεί το καλτσόν.



    19. Οι τύποι που παίζουν ρακέτες προσπαθώντας να καταφέρουν το

    μπαλάκι να πιάσει τα 582km/h (το ίδιο βέβαια ισχύει για όλα τα

    "μπαλό"-ειδή αθλήματα (βλ. πόλο, βόλεϊ, μπάλα, κλπ..)


    20. Το πιτσιρίκι που τρέχει δίπλα σου με τα βατραχοπέδιλα, και

    ενώ μόλις έχεις βγει από τη θάλασσα, σε κάνει να είσαι σαν γλυπτό

    από άμμο



    21. Οι τύποι φραπές-μπύρα-τσιγάρο-σορτσάκι_του_τέννις-φανέλα_στρατού

    που την έχουν αράξει με τα πόδια στη θάλασσα και κράζουν γενικότερα



    22. Οι τύπισσες που ενώ το ύψος τους είναι ίδιο με το πλάτος τους,

    έχουν την εντύπωση ότι είναι κορμάρες και φοράνε το μαγιό της

    Σκλεναρίκοβαςςςς...



    23. Ο Ζακ-Υβ-Κουστό τύπος που σκάει μύτη στη πλαζ του ΕΟΤ με

    ψαροντούφεκο-βατραχοπέδιλα-στολή-δύχτια-μαχαίρια-φακούς και όλο

    τον εξοπλισμό του Καλυψώ, για να βγει μετά από 2 ώρες με κανένα

    αστερία στα χέρια του



    24. Οι τύποι με τα ραδιο-κασσετόφωνα-cd-mp3-bbs-abs-bbc-κλπ που

    παίζουν στην καλύτερη το "κορμί θανατηφόρο" ή "ο κερατάς", με

    το volume να έχει κάνει τρεις με τέσσερις φορές τον κύκλο...



    25. Ο πιτσιρικάς με το jet ski που κάνει βόλτες με 65mph, μόλις 2μ

    από την παραλία

    26. Ο μπαμπάς του παραπάνω πιτσιρικά που έχει ένα φουσκωτό 3-4μ

    και προσπαθεί να βάλει μπροστά τη μηχανή, γεμίζοντας όλη την

    παραλία με αμόλυβδη και λάδι



    27. Οι τύποι που προσπαθούν να μάθουν windsurf περνώντας πάνω

    από το κεφάλι σου



    28. Το απίστευτο φαινόμενο (που συμβαίνει και στα καράβια) με

    τα κινητά και τα μηνύματα. Μα καλά, που στο διάολο στέλνει όλος

    αυτός ο κόσμος τόοοοοσα μηνύματα;



    29. Οι μαύροι με τα cd που έχουν καταντήσει να εμφανίζονται

    ακόμα και μέσα στη θάλασσα, την ώρα που κάνεις μακροβούτι



    30. Οι ατελείωτες παραλίες (μπαίνεις μέσα μέχρι το γόνατο και

    μετά από κανένα χιλιόμετρο το νερό είναι μέχρι τη μέση)



    31. Οι παραλίες που έχουν τόσο ψιλή άμμο που κάνεις 40 ώρες να

    αποβάλλεις τους κόκκους από το σώμα σου Η παγωμένη θάλασσα

    (μπαίνεις και σου εξαφανίζεται η "οικογένεια")



    32. Οι παραλίες που δεν έχουν έστω μια ντουζιέρα (αλλάζεις

    χρώμα από το αλάτι)



    33. Οι ντουζιέρες που έχουν 250 άτομα ουρά Οι άνθρωποι που

    κάνουν κομπλέ μπάνιο στις ντουζιέρες (σαμπουάν, σφουγγάρια ,

    αφρόλουτρα κ.τ.λ)



    34. Οι ντουζιέρες που θέλουν κατοστάρικο (ευρώ) για να λειτουργήσουν

    (που θα τα βάλω τα ψιλά στον κώλο μου



    35. Οι γκόμενες που βάζουν όλη την ώρα διαφόρων ειδών αντηλιακά

    και γυαλίζουν λες και τις βούτηξες στο λάδι



    36. Οι άνθρωποι που είναι άσπροι σαν γάλα σε συνδυασμό με

    παχάκια και το απαίσιο κόκκινο χρώμα που παίρνουν μετά



    37. Κάποιοι τύποι που γίνονται τόσο μαύροι που δεν φαίνονται το

    βράδυ(καλά ρε όλη μέρα στον ήλιο κάθονται



    38. Οι τύποι που κάθονται στα ρηχά (σιγά μεγάλε θα πνιγείς)

    Αντε καλό καλοκαίρι


    KIT_KAT
    10.05.2004, 16:14

    39. Το "καλοκαιρινά ραντεβού" κάθε μέρα 76 φορές σε κάθε σταθμό επί 5 μήνες
    kapoia
    11.06.2004, 15:54
    Κύπρος style και χαρακτηριστικά!
    40.Τον 50χρονο γέρο να περπατά ανάμεσα στα προσωπικά σου αντικείμενα φωνάζοντας "Orange juice,lemonade,coca cola,πόμπεεεεεεςςςςςςςςς (κυπριακό έδεσμα)"
    41.Τους οικογενιάρχες που για να μην λερώσουν το αυτοκίνητο γεμίζουν οχι μια αλλά δέκα φορές μια μπουκαλίτσα 500ml νερό θαλάσσης και πλένουν τα πόδια όλης της οικογένειας...
    42.Να εντοπίζεις ένα μικρό χώρο για να κάνεις το μπάνιο σου και την ηλιοθεραπεία σου και να βρίσκεις σεφταλιές,σουβλάκια,καρπουζι (παττίχα στα κυπριακα) και πανάκια μωρών πεταμένα χαμω.
    43.Φυσικά την όλη εικόνα συμπληρώνουν τα διπλοκάμπινα αυτοκίνητα που έχουν γεμάτη την καρότσα τους με τραπέζια,καρέκλες,φουσκωτές βάρκες και όλες τις πετσέτες θαλάσσης για να στεγνώσουν από τον αέρα.
    44.Πας να κολυμπήσεις λοιπόν και ξεκινάς να τρέχεις για να φτάσεις στα βαθιά...Ωωωωω ξαφνικά βλέπεις ένα καρπούζι στην άκρη που τοποθέτησε ενας κυπραίος για να κρυώσει και να γίνει δροσιστικό...
    45.Οι γιαγιάδες που επείδή μεν θέλουν να κάνουν το μπάνιο τους δε κουράζονται κουβαλούν την καρέκλα τους στα βαθιά και ρεμβάζουν στον κενό.Τραπεζάκι,καναπέ,τηλεόραση δεν θα πάρουν????

    46.Οι τύποι που φοβούνται τα ατυχήματα και φοράνε πλαστικές παντοφλίτσες όταν κολυμπούν,μην τυχόν σκοντάψουν και σπάσουν κανένα ποδι.
    47.Οι οικογένειες που κουβαλούν σε μια παγωνιέρα πόλιπιφ,χαμ,λούντζα,χαλούμι,τυρί,βούτηρο,φραντζόλα,ντομάτες,αγγουράκια κτλ για να κάνουν σάντουιτς και τυχαία η μικρη τους κορούλα ανασηκώνει την πετσέτα της για να την τακτοποιήσει και γεμίζει το μπουφέ τους άμμο...Τότε είναι που θα παρακολουθήσετε κυπριακό καυγά!Με ξύλο στο παιδί,νεύρα,φωνές,φόρτωμα στο διπλοκάμπινο,πλύσιμο ποδιών,πάτημα γκαζιού και χαμός.....
    48.Η ατομική βάρκα που αγόρασαν από το διπλανό περίπτερο,που μπαίνουν μέσα 6 άτομα έστω και αν είναι για έναν...Μετά από λίγο?Ξεφουσκώνει,τα παιδιά δεν ξέρουν κολύμπι,ο μπαμπάς τους βγάζει ένα ένα έξω και φωνάζει πως πλήρωσε 1 λίρα άδικα αφού το φουσκωτό ήτανε σκάρτο.Και παίρνει το διπλοκάμπινο,πηγαίνει στο περίπτερο,καυγαδίζει με τον ιδιοκτήτη ακολουθεί ο κυπριακός καυγάς του τύπου "ρεζίλι γίναμε πάλι" παίρνει την οικογένεια και εξαφανίζονται πάλι.
    49.Ξυπνούν από τις 7 για να πανε να κρατήσουν τόπο βάζοντας καρέκλες,τραπέζια,κρέατα και φυσικά αφού είναι πρωινό αγοράζουν από το αρτοποιείο τυρόπιτες,λουκανικόπιττες,γάλατα και νιώθουν ευτυχία σε όλο τους το είναι αφού προγευματίζουν την θάλασσα.

    to cyprus!!!!!!!!!!!!!
    MariannaP
    11.06.2004, 16:38
    49α
    Να κοιμάσαι στην παραλία (όταν είναι μεγάλη η παρέα και ασφαλής η παραλία το συνιστώ ανεπιφύλακτα) σε μια προσπάθεια να έρθεις πιο κοντά στην φύση και να ξυπνάς 7 το πρωί ενώ δύο γιαγιάδες που έχουν έρθει να πιάσουν θέση (ούτε ΙΚΑ να ήταν η παραλία!!!) σε κοιτάνε σαν εξωγήινο και λένε "κοιτα τα, τα αλητάκια, σπίτι δεν έχουν για να κοιμηθούνε;"
    ¶ντε μετά εσύ μετά από τέτοιο ξύπνημα να τους εξηγήσεις τα περι φυσιολατρείας.
    Hastaroth
    11.06.2004, 23:09
    Λοιπόν,εμένα δέν με εκνευρίζουν καθόλου οι ρηχές παραλίες (είναι ο,τι πρέπει γιά να κάνης ομαλή είσοδο στο νερό)-τα φύκια όμως με εκνευρίζουν αφάνταστα,χώρια που άν δέν είσαι προετοιμασμένος να τα συναντήσης,τα περνάς γιά χέλια,θαλασσοσκούληκα και άλλα ζωντανά.Και επί πλέον άμα βγής από την θάλασσα έχεις κολλημένα πάνω σου καμμιά εκατοστή τέτοια και μοιάζεις με γιούσουρι (μυθικό δέντρο που βρίσκεται στον βυθό τής θάλασσας)....

    Αλλά κυρίως εφέτος δέν θα ανεχθώ να κάνω το μπάνιο μου εις την παραλίαν υπό τους ήχους αυτού τού φριχτού άσματος MORO MOU SORRY που άδει αυτή η αοιδός ονόματι Ελλη.Πέρυσι το άκουσα τόσες φορές,όσες μέρες κατέβαινα στην παραλία-ούτε μία μέρα δέν πέρασε που να μήν πέση στ'αυτιά μου τουλάχιστον δύο φορές,από μαγαζάτορες που έβαζαν τα ηχεία στην διαπασών τού maximum........
    joan
    12.06.2004, 02:04
    Πάντως,εγώ,ένα πράγμα είναι σιγούρο,ότι δε αντέξω φέτος στη παραλία !
    Ποιό είναι αυτό ?
    Μα, ΕΜΕΝΑ ΣΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Alinda
    12.06.2004, 03:03
    Ap'oti katalaba, oloi kai ola sas enoxloun sthn paralia... H8ela na 3era poso polu apexei o ka8enas sas apo auta ta upoti8emena don'ts!

    Kalo kalokairi kai mhn asxoleiste me tous allous giati tote den prokeitai na xareite tipota...
    XeniaRodo
    12.06.2004, 11:49
    σε λαθος παραλίες πηγαίνετε.....
    γεια σου Alinda!


    theodosia
    12.06.2004, 17:49
    Συμφωνώ με Alinda και XeniaRodo!Στο κάτω κάτω όλα αυτά που είπατε έχουν και την πλάκα τους!¶σε που αν δεν συνέβαιναν δε θα είμασταν εμείς εδώ να τα σχολιάζουμε...
    maritsoulla
    12.06.2004, 21:17
    Συμφωνώ με όλα τα πιο πάνω αλλά στο κάτω κάτω αυτή είναι και η χάρη της παραλιας! που αλλού θα τα βρίσκαμε όλα αυτα μαζεμένα? Και αν δεν υπηρχαν ολοι αυτοι να τους χαζεύεις πως θα περνουσε και η ώρα? :P
    Σαν την παραλία και τις ωρες που περνας εκεί δεν έχει...ειδικά όταν εχεις καλές παρέες!! Beach parties!! and summer time!! the best...!

    (έστω και αν ζαλίζεσαι από τις μπαλιές που σε βρίσκουν στο κεφάλι συνεχώς από την διπλανή παρέα ή αν είσαι αναγκασμένος να βλέπεις τον καθένα/μια να πασαλοίφετε συνεχώς με κρέμες, λάδια..μπλα μπλα μπλα...Α!! ή να βλεπεις το κάθε ψώνιο να σου επειδικνύει την υποτιθέμενη κορμάρα του με διάφορα κόλπα για να σου κινήση την προσοχή!!) Στο κάτω κάτω αυτή είναι και η γλύκα!! Σ'αυτά πέφτει το πολυυυύ γέλιο! just get used to it!
    Hastaroth
    12.06.2004, 22:41
    Εγώ πάντως δέν είπα οτι δέν μού αρέσει η παραλία....ίσα ίσα περιμένω πώς και πώς να "κάτσουν" καλά οι ζέστες γιά να αρχίσω τα μπάνια.Απλώς τα φύκια με ενοχλούν (και τα άσματα σάν αυτό που προανέφερα,τα οποία πέφτουν που πέφτουν στ'αυτιά μου εντός πόλεως,να πέφτουν και εκτός,εεεεε,πάει πολύ...)
    falimento
    14.06.2004, 10:50
    Καλημέρα σε όλους τους Ευρωπαίους και καλή εβδομάδα να έχουμε


    Το θέμα παραλία αν το πάρουμε στα σοβαρά έχει καταντήσει εκνευριστικό με την ανέχεια της πολιτείας.. Δεν υπάρχει παραλία (αξιοπρεπής) εντός λεκανοπεδίου Αττικής που να μην χρειάζεται να πληρώσεις για να απολάυσεις το μπανάκι σου.

    Με ποιο δικαίωμα παραχωρείται η παραλία σε ιδιώτες προς εκμετάλλευση και υποχρεώνουν τον οιοδήποτε να πληρώσει? Εγώ ούτε ξαπλώστρα θέλω για να κάθομαι με τις ώρες να μαυρίσω (προσωπικά λίγο να καθήσω στον ήλιο έχω γίνει αθίγγανος και πλακώνει το 100 για εξακρίβωση...) ούτε έχω την ανάγκη να πληρώσω για drink..

    Κοντολογίς είμαι υπέρ της απόλαυσης της "γυμνής" παραλίας.. Δηλαδή χωρίς καμιά ξαπλώστρα ή μπαρ με μουσική τύπου ελαφροβαρυμπιτολαϊκού..(λεξιπλάστης έγινα..) Και δυστυχώς στα περισσότερα μέρη της Ελλάδος οι ωραιότατες ερημικές παραλίες αλλάζουν προς το χειρότερο..

    ¶λλωστε πολλοί δεν διαθέτουν χρήματα για να πληρώνουν κάθε μέρα είσοδο σε παραλία..





    jorge
    14.06.2004, 11:19
    Συμφωνώ και εγώ. Το κόστος είναι υπερβολικό για τις υπηρεσίες που προσφέρονται. Πάντως μην τα βάφουμε μαύρα. Οι ακτογραμμές μας είναι ατελείωτες και όλο και κάποια παραλία μπορούμε να βρούμε. Αρκεί να έχουμε αυτοκίνητο και όρεξη.
    MariannaP
    14.06.2004, 15:41
    Θα συμφωνήσω κι εγώ,
    είναι μεγάλη απάτη αυτό που γίνεται στις ελληνικές παραλίες, αλλά και οι Ελληνες ως επί το πλείστον δεν έχουμε το ένστικτο να διατηρήσουμε μια παραλία καθαρή και να την αφήσουμε όπως την βρίσκουμε.
    Έτσι, αναλαμβάνουν κάποιοι την συντήρηση και οι υπόλοιποι πληρώνουμε.
    Βέβαι, δεν χρειάζεται να πάς σε οργανωμένη παραλία και να πληρώσεις είσοδο, γιατί εκτός των άλλων είναι γνωστή σε πολλούς και έχει πολύ βαβούρα.
    Ενα αυτοκινητάκι και καλή παρέα είναι αρκετά. Παραλίες βρίσκονται.
    Σας προτείνω ανεπιφύλακτα την παραλία της Χιλιαδούς στην Εύβοια.
    Έχει και ποτάμι δίπλα για όποιον αντέχει το κρύο και χώρο για ελεύθερο κάμπινγκ.
    Και για να είμαστε ειλικρινείς, τα έκτροπα δεν συμβαίνουν κάθε μέρα.

    KIT_KAT
    14.06.2004, 16:07
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 14-06-2004 στις 10:50 έγραψε:

    Δεν υπάρχει παραλία (αξιοπρεπής) εντός λεκανοπεδίου Αττικής που να μην χρειάζεται να πληρώσεις για να απολάυσεις το μπανάκι σου.


    Quote:

    Το μέλος jorge στις 14-06-2004 στις 11:19 έγραψε:

    Συμφωνώ και εγώ


    Quote:

    Το μέλος MariannaP στις 14-06-2004 στις 15:41 έγραψε:

    Θα συμφωνήσω κι εγώ



    Ε αφού συμφωνείτε όλοι... συμφωνώ κι εγώ.
    Χαλκιδική και πάλι Χαλκιδική!

    * Ιδρυτής του κινήματος "PleaseΑλλάξτεΤαSmiliesΤουForum"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: KIT_KAT on 14-06-2004 16:08 ]
    istoxastis
    14.06.2004, 16:19
    Θα συμφωνούσα απόλυτα με την KIT_KAT...
    αν δεν υπήρχε η θάλασσα της Ερεσός κι η Εφταλού στο Μόλυβο!!!
    ANNIO
    14.06.2004, 19:37
    Χαλαρώστε ρε παιδιά!!Όλα τόσο χάλια;;Υπάρχουν παραλίες μια χαρά αν έχεις όρεξη για μπάνιο..Κι όσο για τις καλύτερες δεν το συζητώ, Κρήτη!!!Παραλίες για όλα τα γούστα!
    Και αφού τελείωσα με την προώθηση της πατρίδας μου, εχω να δηλώσω ότι στην παραλία μ'ενοχλούν ....τα μπαλάκια που έρχονται στο κεφάλι σου απ'το πουθενά, ενώ είσαι ξαπλωμένη και προσπαθείς να μαυρίσεις!Μα στην παραλία βρίσκουν όλοι να μάθουν ρακέτες;;
    Hastaroth
    14.06.2004, 23:44
    Kali i paralia tis eftalous vre paidia alla POLY XALIKI!!!!!!!

    Oso gia tis paralies tis kritis,synistw anepifylaktws to Vai (lete na pire apo ekei to onoma tou o gnwstos kitharistas Steve? xexexe)...

    Kata ta alla:paralia agias marinas aiginas kai Monastiriou Porou...eidika i prwti einai idaniki!!

    Pros apofygin i paralia tis Dragwneras sto Agkistri.Oxi mono den einai wraia san paralia,alla filoksenei kai synedrio apo sfikes.....


    jorge
    15.06.2004, 00:38
    Αγαπημένες παραλίες: Κεφαλλονιάς, Κέρκυρας, Β.Εύβοιας, Καλογριάς Αχαΐας και Χαλκιδικής.
    Kotsiraki
    15.06.2004, 12:46
    Πόρτο Κατσίκι Λευκάδας, Κολυμπήθρες στην Πάρο...από τις καλύτερες παραλίες...