ελληνική μουσική
    379 online   ·  210.873 μέλη

    Ελληνική Μουσική & προοπτικές

    nowaveband
    29.07.2007, 17:33
    Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα και να το παρουσιάσω ακριβώς όπως το γραψα στο blog μου.
    Τι προοπτικές έχουμε για να πετύχουμε καλλιτεχνικά και οικονομικά μέσω της μουσικής μας?Προσωπικά πιστεύω μετρημένοι στα δάχτυλα,είναι αυτοί που έχουν κάποιες ελπίδες.Δυστυχώς στην χώρα μας υπάρχει ενα μεγάλο μπέρδεμα σχετικά με την κατεύθηνση που πρέπει να ακολουθήσουμε.Είμαστε στην κυριολεξία μεταξύ ανατολής και δύσης πολιτισμικά.'Ολες αυτές τις ανατολίτικες μουσικές που έχουν και πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία τις ιοθετούμε λανθασμένα(εκτός απο κάποιες περιπτώσεις που γίνεται ο δανεισμος των στοιχείων με όμορφο τρόπο σε κάποια έντεχνα τραγούδια)και εισάγουμε ηλεκτρονικά χορευτίκα και r'n'b στοιχεία απο την Δύση.Κάπου εκεί ανάμεσα και σε μεγαλύτερο βαθμό έχουμε κράτησει κάποια στοιχεία μουσικής και διασκέδασης τα οποία είναι καθαρά εθνικού περιεχομένου(λαικά τραγούδια)τα οποία όσο περναει ο καιρός διεστραβλώνονται και χειροτερεύουν εχοντας χάσει πλέον το νόημα που είχαν πριν 25 και βάλε,χρόνια.Πλέον το 100% των τραγουδιών μιλάει για αγάπες για έρωτες και καλοπέραση.Υπάρχουν κάποια έντεχνα που αντιστέκονται άλλα έχουν τυποποιηθεί και έχουν χάσει την δυναμική του παρελθόντος.Όσον αφορά την ρόκ πλέον δεν ύπαρχουν τα παλιά δυνατά ονόματα και τα καινουρία συγκροτήματα επιβίονουν βγάζοντας ενα χιτάκι και μπορείς να τα δείς μέχρι και στα μπουζούκια.Μόνο κάποια metal συγκρότηματα έχουν κάποιες πιθανότητες και βγαίνουν και εκτος συνόρων κανοντας σωστά και αθόρυβα την δουλειά τους.Αυτά περί μουσικής στην Ελλάδα.Τώρα θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες και κάποιες σκέψεις μου.Καταρχήν έχω ένα group εδώ και 7 χρόνια.Έιναι αγγλόφωνο.Όλο αυτό το διάστημα παίζαμε διασκευές και προσπαθούσαμε να προωθήσουμε και τα δικά μας.Όσον αφορά τα δικά μας πέφταμε συνεχώς θύματα των δισκογραφικών που μας είχαν στο περίμενε ενώ παίζοντας διασκεύες δεν βρίσκαμε καμία ικανοποίηση.Δυστυχώς όσον αφορά τις δισκογραφικές τα αγγλόφωνα group δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.Για αυτό τον λόγο αποφασίσαμε (και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλα τα group)να αναλάβουμε μόνοι μας την ηχογράφηση,την χρηματοδότηση και την προώθηση του δίσκου στο εξωτερικό.

    Πως γίνεται αυτο?Θα το γράψω την επόμενη φορά γιατί βαριέμαι τωρα.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 29-07-2007 18:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-08-2007 23:05 ]


    sakisarabatzis
    07.08.2007, 22:04
    Εχεις απολυτο δικαιο.Ετσι ειναι τα πραγματα.Ειδικα σ αυτο τον τομεα απο το κακο στο χειρότερο.Παντως οσοι μαθητες μου εφυγαν Αμερική και Λονδινο και σεβονται την αξία τους και διαπρεπουν.Ειναι αυτό που λεει ο λαος...Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της...