ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.872 μέλη

    Ο Χίτλερ και οι Εβραίοι μουσικοί

    vouliakis
    09.08.2007, 10:04
    Θαυμαστής του έργου σπουδαίων Εβραίων και Ρώσων καλλιτεχνών, όπως οι Ραχμάνινοφ, Τσαϊκόφσκι και Μποροντίν, αποδεικνύεται ο Αδόλφος Χίτλερ, όπως τουλάχιστον αποκαλύπτεται από την προσωπική του συλλογή δίσκων, που ήρθε πρόσφατα στο φως.

    Την προσωπική συλλογή δίσκων του Αδόλφου Χίτλερ έχουν στα χέρια τους οι συγγενείς ενός Ρώσου αξιωματικού, ο οποίος λεηλάτησε την αποθήκη του Χίτλερ το 1945.

    Βρετανικές εφημερίδες, όπως οι Times του Λονδίνου και ο Independent, κάνουν ιδιαίτερη μνεία στο γεγονός ότι κατά τη 12ετή κυριαρχία του Τρίτου Ράιχ, ο Χίτλερ είχε απαγορεύσει στους οπαδούς του να ακούνε οποιαδήποτε άλλη μουσική, εκτός από αυτή των Γερμανών συνθετών.

    Από την απαγόρευση δεν ξέφυγε ούτε η τζαζ μουσική, την οποία ο Χίτλερ απεχθανόταν, ενώ ορχήστρες όπως η Φιλαρμονική της Βιέννης ήταν υποχρεωμένες να παίζουν μόνο κλασικά έργα της τευτονικής μουσικής.

    Η συλλογή του Χίτλερ, στην οποία ξεχωρίζουν δίσκοι με τις συνθέσεις των Βάγκνερ και Μπετόβεν, έμεινε κρυμμένη επί χρόνια στη σοφίτα της οικίας του Εβραίου στην καταγωγή, Ρώσου αξιωματικού Λιού Μπεσιμένσκι, ο οποίος πέθανε νωρίτερα αυτό το καλοκαίρι σε ηλικία 86 ετών. Η κόρη του, Αλεξάντρα, βρήκε τυχαία τους δίσκους του Χίτλερ ανάμεσα στα προσωπικά αντικείμενα του εκλιπόντος και έφερε το γεγονός στη δημοσιότητα μέσω του περιοδικού Der Spiegel.

    Στα αξιοσημείωτα της συλλογής του Αδόλφου Χίτλερ συμπεριλαμβάνονται ένας δίσκος από συναυλία του Πολωνοεβραίου βιρτουόζου βιολιστή Μπρόνισλαβ Χιούμπερμαν με έργα του Τσαϊκόφσκι, όπως επίσης του Αυστριακού, με εβραϊκή καταγωγή, πιανίστα Αρθουρ Σνάμπελ, του οποίου η μητέρα σκοτώθηκε από τους Ναζί.

    Πηγή: Newsroom ΔΟΛ


    dimitrapan
    09.08.2007, 10:24
    Ως φίλος Εβραίων μουσικών δεν έπρεπε να αυτοσυλληφθεί και να αυτοβασανιστεί?

    Υ.Γ.: Το θέμα έχει με κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες έχει ξαναπαρουσιαστεί κι εδώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 09-08-2007 10:27 ]


    yiannisyiannis
    09.08.2007, 10:48
    Διάβασα κι εγώ αυτή την είδηση αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Το ότι έχει κάποιος στη συλλογή του ένα δίσκο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και θαυμαστής του καλλιτέχνη. Μπορεί ο δίσκος να βρέθηκε στη συλλογή του από σπόντα ή να τον πήρε από περιέργεια. Δεν νομίζω επίσης ότι ο Χίτλερ ήταν παντογνώστης. Ίσως λόγω της αυστριακής του καταγωγής να θέλησε να ακούσει τον επίσης αυστριακό πιανίστα Αρθουρ Σνάμπελ, δίχως να γνωρίζει πως είχε εβραϊκή καταγωγή. Όπως κι αν έχει, η ανακάλυψη της προσωπικής δισκοθήκης του δικτάτορα, είναι είδηση εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.
    dimitrapan
    09.08.2007, 10:54
    Ξέρεις τι Γιάννη? Από τη στιγμή που είχε απαγορεύσει στους οπαδούς του να ακούνε άλλη μουσική από αυτή των Γερμανών συνθετών, λογικά θα είχε εκδώσει και κατάλογο με την "επιτρεπόμενη" μουσική... Δεν μπορεί να μην ήταν γνώστης αυτής της λίστας...
    melkat06
    09.08.2007, 11:19
    "Λέγεται" πως η μητέρα του Χίτλερ ήταν Εβραϊκής καταγωγής.
    Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει κάπου, απλά το έχω ακούσει από πολλά άτομα.
    Παραθέτω ένα κομμάτι που αναφέρει πως ο ίδιος έχει καταστρέψει στοιχεία της καταγωγής του για ανεξήγητους λόγους.

    Από την Βικιπαίδεια.

    Ο Χίτλερ φρόντισε να μείνουν μέχρι σήμερα πολλές αναπάντητες ερωτήσεις σχετικά με την καταγωγή και τη ζωή του. Το 1930 είπε για τους πολιτικούς του αντίπαλους: "Ποτέ δεν κάνει να μάθουν για τις ρίζες μου και για την οικογένεια μου." (Κρόκοβ)

    Για αυτό το λόγο κατέστρεψε το καλοκαίρι του 1938 τα χωριά των γονέων του (Ντόλερσχαϊμ και Στρόνες) στην βορειοδυτική Αυστρία. Βιογράφοι του (Κέρσοου, Κρόκοβ και άλλοι) πιστεύουν ότι ο λόγος γι’αυτά τα απόλυτα μέτρα είναι ότι ακόμη και ο ίδιος ο Χίτλερ λόγω ταραγμένων οικογενειακών καταστάσεων δεν ήξερε ακριβώς ποιά ήταν η καταγωγή του. Ο ίδιος φυσικά αναφέρθηκε στο θέμα αυτό στο βιβλίο του "Mein Kampf" (Ο Αγών μου), αλλά αμφισβητείται η αυθεντικότητα των στοιχείων που δίνει εκεί, επειδή παρουσιάζει εκεί τελειοποιημένη εικόνα για τον εαυτό του, ώστε να ταιριάξει στην ναζιστική ιδεολογία.



    yiannisyiannis
    09.08.2007, 11:21
    Σύμφωνοι Δήμητρα, αλλά δεν ξέρουμε πότε έγινε η απόκτηση αυτής της συλλογής. Μπορεί να είχε τους συγκεκριμένους δίσκους στην κατοχή του από νέος ή εν πάση περιπτώσει πριν τη δημιουργία της Γκεστάπο και του φακελώματος των Εβραίων. Μπορεί επίσης να ήταν δώρο π.χ. από την Εύα Μπράουν "Αδολφάκο μου πάρε να ακούσεις ένα πατριωτάκι σου που παίζει τρομερό πιάνο", που να ήξερε η Εύα αν είχε εβραϊκή καταγωγή ο δείνα πιανίστας. Πέραν αυτού κι εγώ έχω στη συλλογή μου κάποιους δίσκους που δεν με χαρακτηρίζουν, απλά τους πήρα για να έχω άποψη. Και φυσικά δεν τους πέταξα μετά.
    dimitrapan
    09.08.2007, 12:04
    Πιθανότατα έχεις δίκιο αλλά για τον Χίτλερ σκέφτομαι πάντα το χειρότερο...
    renabill
    17.08.2007, 12:17
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 09-08-2007 στις 10:54 έγραψε...

    Ξέρεις τι Γιάννη? Από τη στιγμή που είχε απαγορεύσει στους οπαδούς του να ακούνε άλλη μουσική από αυτή των Γερμανών συνθετών, λογικά θα είχε εκδώσει και κατάλογο με την "επιτρεπόμενη" μουσική... Δεν μπορεί να μην ήταν γνώστης αυτής της λίστας...



    Σωστά.Εκτός αν με αυτό το ζήτημα ασχολήθηκε κάποιος άλλος, αλλά αποκλείεται ο Χίτλερ να μην ήταν γνώστης ή με το μίσος που έτρεφε να έκανε εξαιρεσεις.