ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.873 μέλη

    Ringo Starr vs Nathan Jonas Joey Jordison

    Bgre
    09.08.2007, 17:44
    Ποιος κατα τη γνωμη σας ειναι/ηταν καλυτερος Drummer?Ο Starr - ο κορυφαίος ''πρωτομαστορας'' των drums και drummer των Beatles ή ο μαγος των drums και drummer των Slipknot (συνεργατης και δεκαδων αλλων συγκροτιματων)Joey Jordison?

    ακούω την αποψη σας....
    sea_like_eyes
    10.08.2007, 00:32
    εεεεεεεεε?
    Lunacy-PS
    12.08.2007, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 09-08-2007 στις 17:44 έγραψε...

    Ποιος κατα τη γνωμη σας ειναι/ηταν καλυτερος Drummer?


    Eγώ
    Bgre
    12.08.2007, 17:09
    1 apantisi swsti parakalw????:)
    JaNick
    12.08.2007, 17:42
    Ο Ringo ρε παιδιά μην λέμε και ότι θέλουμε...Μην μπερδεύουμε του ήρωες με τα τσουτσέκια....
    Bgre
    12.08.2007, 17:43
    o Joey omws paizei ta 2plasia drums ap'oti o ringo
    JaNick
    12.08.2007, 17:56
    Στα drums οπως και στην κιθάρα, δεν έχει σημασία το πόσα παίζεις, αλλα το τί παίζεις και πώς το παίζεις...Άλλωστε μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά στυλ...Και πάλι όσο για το στύλ και το συγκρότημα που έπαιζε ο καθένας... Δεν μπερδεύουμε τους Ήρωες με τα τσουτσέκια...
    Bgre
    12.08.2007, 18:00
    as perioristoume stous drummer
    o joey exei sunergastei me ta megalitera metal sugkrotimata ston kosmo(ws drummer)
    asxeta me to still , i deksiotexnia einai auti pou thelw na krithei s'auto to topic
    mmmsss
    13.08.2007, 01:53
    Θα συμφωνήσω ότι ο Ringo έχει μια "ιστορία" από πίσω του... και θεωρείται από τους κορυφαίους. Αλλά θα πω ότι o Joey, τον προτιμώ για εμένα. Μπροστά στον Ringo, μπορεί να είναι "τσουτσέκι" όπως λέει ο "JaNick" αλλά από θέμα τεχνικής όσα μπορώ να καταλάβω από την τεχνική των Drums, επειδή παίζω ελάχιστα, μου φαίνεται πολύ καλύτερος. Έχει κάνει τεράστιες συνεργασίες και τώρα ποια θεωρείτε ένας από τους καλύτερους drummer όλων. O Ringo ήταν, και είναι καλός, αλλά περισσότερο για την εποχή του. Τώρα ποια μου φαίνετε καλύτερος o Joey!


    cobal
    13.08.2007, 02:30
    Αυτη η συγκριση ειναι τοσο μα τοσο αστοχη.
    Να πεις Ringo με Bonham η Jordinson με καποιον αλλο της γενιας του να το καταλαβω, τι σχεση εχει ενας θρυλος του 60 με εναν ντραμερ του 2000. Η αποσταση ειναι τεραστια
    Bgre
    13.08.2007, 08:56
    Safws einai duskolo na krineis mousikous(edw: drummer)allwn ''epoxwn'' alla sto still. Omws panw se themata opos o tropos pou paizei o kathenas mporoun na ginoun sugkriseis....
    JaNick
    13.08.2007, 10:22
    Μα αυτο προσαπθούμε να σου πούμε...Οτι ο Ringo όντας Rock 'n' Rollας-Popας, έπεζε πιο Jazz Oriented και με περίεργα ρυθμικά σχήματα. Το metal παίξιμο του Jordison είναι τελείως διαφορετικό. Τον ενδιαφέρει μονο να παίζει με ταχύτητα και στα αναρίθμιτα κομάτια του. Απο την άλλη και ο ήχος διαφέρει παντελώς. Δεν είναι συγκρίσιμοι. Μια ευστοχή συγκρηση οπως προαναφέρθηκε θα ήταν με τον John Bohnam ή τον Ian Paice λέω εγώ. Και οι δύο ηταν κορυφαίοι και κανένας Jordison όσες συνεργασίες και αν έχει κάνει όσα κομμάτια drums και αν παίζει δεν τους φτάνει. Πια τεχνική και αηδίες. Σκέψου οτι ο Ringo έπαιζε σε μια εποχή που μολις είχε αρχίσει να αναπτύσεται το ροκ. Έχουν σχέση οι τεχνικές του σήμερα, τώρα με όλα τα ωδεία και τις μάρκες drums που κάνουν τη ζωή μας έυκολη, σε σχέση με τους αυτοδίδακτους του 60 και τα drums που παίζαν τότε??
    tsaboukos
    13.08.2007, 11:32
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 13-08-2007 στις 10:22 έγραψε...

    Μα αυτο προσαπθούμε να σου πούμε...Οτι ο Ringo όντας Rock 'n' Rollας-Popας, έπεζε πιο Jazz Oriented και με περίεργα ρυθμικά σχήματα. Το metal παίξιμο του Jordison είναι τελείως διαφορετικό. Τον ενδιαφέρει μονο να παίζει με ταχύτητα και στα αναρίθμιτα κομάτια του. Απο την άλλη και ο ήχος διαφέρει παντελώς. Δεν είναι συγκρίσιμοι. Μια ευστοχή συγκρηση οπως προαναφέρθηκε θα ήταν με τον John Bohnam ή τον Ian Paice λέω εγώ. Και οι δύο ηταν κορυφαίοι και κανένας Jordison όσες συνεργασίες και αν έχει κάνει όσα κομμάτια drums και αν παίζει δεν τους φτάνει. Πια τεχνική και αηδίες. Σκέψου οτι ο Ringo έπαιζε σε μια εποχή που μολις είχε αρχίσει να αναπτύσεται το ροκ. Έχουν σχέση οι τεχνικές του σήμερα, τώρα με όλα τα ωδεία και τις μάρκες drums που κάνουν τη ζωή μας έυκολη, σε σχέση με τους αυτοδίδακτους του 60 και τα drums που παίζαν τότε??


    Ας το ξαναδουμε λιγο αυτο.Δεν αμφισβητω τον Ringo αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν μου αρεσει ο Jordison.Oταν λες αναρίθμητα εννοεις χωρις ρυθμο???Ολοι αυτοι οι ντραμερ που λες ηταν κορυφαιοι αλλα η μουσικη εξελισεται.Το οτι σε εσενα δεν αρεσει ο Joey,αυτο δεν σημαινει πως ειναι ασχετοσ,τσουτσεκι κλπ.Ειναι μεσα στους πιο ταλαντουχους ντραμερ του μεταλ.Δεν τον ενδιαφερει να παιζει μονο γρηγορα.Ετσι ειναι η μουσικη των Slipknot.Δηλαδη ο Dave Lombardo ειναι ασχετος και τσουτσεκι,που παιζει γρηγορα στους Slayer???
    Ο καθενας εχει την δικη του τεχνικη.Δεν συγκρινονται οπως ειπες.Με την λογικη σου δηλαδη,ο Blackmore π.χ. ειναι ηρωας εφοσων επαιζε με παλιες κιθαρες κλπ,και ο Malmsteen ειναι παντελως ασχετος επειδη παιζει γρηγορα και με καινουρια συστηματα.Μην τρελαθουμε κιολας....
    JaNick
    13.08.2007, 12:04
    Οχι οταν λεώ αναρίθμιτα εννοώ πάρα πολλά κομμάτια drums...Όπως ανέφερε ο Bgre ο Jordison παίζει διπλάσια (και παράπάνω λεω εγώ) κομμάτια απο τον Ringo. Αυτο με τα παλίούς εξποπλησμούς το είπα για να δείξω οτι οι δυο drummer παίζουν υπο άλλες συνθήκες, όχι οτι ο ένας είναι ασχετος και ο άλλος όχι...
    Παίζουν διαφορετικά πράγματα...Αυτο θελω να πώ με το γρήγορα και το αργά... Μην τα παρεξηγήτε όλα...
    Και ναί είναι τσουτσέκι μπροστα στον Ringo γιατι δεν πρόκειται να αφήσει ιστορία ούτε αυτος ούτε η "ορχήστρα" απο άσχετους που κουβαλάει μαζί του, και ονομάζεται slipknot.
    Bgre
    13.08.2007, 14:35
    kathe apospi sevasti

    I guess I'm finally finding out
    It's got me tripping now
    The little things, everywhere I go
    It's such a shame
    Why you held on, so long
    Why don't you confuse me a little more?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bgre στις 17-08-2007 19:02 ]


    lemonc
    13.08.2007, 14:49
    Η σύγκριση αφορά την τεχνική; Αν ναι τότε ο Ringo σίγουρα δεν είναι καλύτερος...
    Αλλά ο Ringo ήταν ο ντράμμερ του πιό πετυχημένου συγκροτήματος,το οποίο άνοιξε δρόμους γιά όλους τους άλλους σε όλους τους τομείς και πολλοί απ’τους σύγχρονους ντράμμερ τον έχουν γιά πρότυπο.


    sea_like_eyes
    13.08.2007, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 13-08-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Οχι οταν λεώ αναρίθμιτα εννοώ πάρα πολλά κομμάτια drums...Όπως ανέφερε ο Bgre ο Jordison παίζει διπλάσια (και παράπάνω λεω εγώ) κομμάτια απο τον Ringo. Αυτο με τα παλίούς εξποπλησμούς το είπα για να δείξω οτι οι δυο drummer παίζουν υπο άλλες συνθήκες, όχι οτι ο ένας είναι ασχετος και ο άλλος όχι...
    Παίζουν διαφορετικά πράγματα...Αυτο θελω να πώ με το γρήγορα και το αργά... Μην τα παρεξηγήτε όλα...
    Και ναί είναι τσουτσέκι μπροστα στον Ringo γιατι δεν πρόκειται να αφήσει ιστορία ούτε αυτος ούτε η "ορχήστρα" απο άσχετους που κουβαλάει μαζί του, και ονομάζεται slipknot.




    θες δεν θες οι slipknot οσον αφορα το metal σαν μουσικη δυσκολα θα ξεχαστουν...Slipknot's mix of grinding, post-Korn alternative metal, Marilyn Manson-esque neo-shock rock, and
    rap-metal helped make them one of the most popular bands in the so-called nu-metal explosion of the late '90s...δυστυχως ή ευτυχως ηταν και ειναι στο προσκηνιο αυτης της μουσικης με (παντα)αξιοπρεπη album και live που τσακιζουν!

    Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει θεμα σύγκρισης των δυο group…ουτε των δυο drummer…εγω προσωπικά βρίσκω το παίξιμο του Joey ποιο ενδιαφέρον(ακούω φυσικά Metal)…μη μπαίνετε στο παιχνίδι παλιοί vs νέοι drummerS…
    piou-piou
    17.08.2007, 18:04
    συμφωνω με sea like eyes και tsampoyko . δεν γινεται να τους συγκρινουμε . τεσπα προτιμω τον joey .
    cobal
    18.08.2007, 02:35
    Εχω δει τον Jordison μονο σε βιντεο του Μ.Η και δεν μπορω να καταλαβω για ποια τεχνικη μιλατε οταν λετε οτι ειναι ανωτερος του Ringo. Δειτε μερικα βιντεο απο drummers οπως Bonham, Moon, Baker απο παλιους και απο καινουριους Colaiuta, Weckl, Gadd, Horacio Hernandez (αυτος ειναι εκτος συναγωνισμου, πραγματικο φαινομενο) και μετα μιληστε για την τεχνικη που εχει ο Jordison o οποιος απο οτι εχω δει απλα φτανει σε υψηλες ταχυτητες χωρις κατι το αξιοσημειωτο. Βεβαιως δεν αμφιβαλω οτι ειναι καλος ντραμερ αλλα ξαναλεω οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης σε ανομοιους σε στυλ και εποχη ντραμερς
    Bgre
    20.08.2007, 10:17
    Είδα μερικούς απο τους drummer τους οποίους είπες.Κάθε ένας εχει κατι αξιοσημείοτο.Οπως και να εχει όμως , γούστα ειναι αυτά.

    (Μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας ελεύθερα )