ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.865 μέλη

    ποιοί πιστεύετε πως ευθύνονται για τις πυρκαϊές ???

    fanis_diathesopoulos_
    26.08.2007, 12:16
    ναι, ρε παιδιά, θα ήθελα να ήξερα ποιός έχει οργανώσει τους εμπρισμούς και γιατί???
    ειναι οικοπεδοφάγοι? πολιτικοί?
    τι επαγγέλονται αυτοι οι άνθρωποι ??


    noizreduction
    26.08.2007, 12:32
    Οικοπεδοφαγοι αποκλειονται. Δεν ειναι τοσο χαζοι ωστε να καψουν τελειως τις περιοχες που θελουν για οικοπεδα, γιατι σταχτη δεν θελεινα βλεπει ο πελατης, ουτε ξερα τοπια.
    Πολιτικοι...θα ηθελα να μην ειναι ετσι.
    Νομιζω πως ειναι ενα γενικο κλιμα οικονομικης και κοινωνικης αποσταθεροποιησης. Ποιος και γιατι, μονο ενας Θεος ξερει..και αυτοι
    sentoni
    26.08.2007, 12:37
    . . . νομίζω πως το topic έχει λάθος τίτλο . . . τι σημασία έχει ποιός ευθύνεται ; Ευθύνονται οι άχρηστοι που δεν μπορούν να σώσουν τόσους ανθρώπους που καίγονται ζωντανοί . . . και δεν εννοώ τους πυροσβέστες !
    renabill
    26.08.2007, 12:40
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΔΙΚΑ.............
    fanis_diathesopoulos_
    26.08.2007, 12:41
    δε θυμάμαι να έχω νιώσει εντονότερα οργή..
    δε χωράει το μυαλο μου πολιτισμένη τιμωρία ..
    δε χωράει η ψυχή μου τόση μαυρίλα και πίκρα..
    mprizas
    26.08.2007, 14:22
    Τι να πω, πραγματικά έχω τρελλαθεί! Καίγεται όλη η Πελοπόννησος!!! Στην Ηλεία όμως είναι τα χειρότερα...Ποιοι ευθύνονται??? Προφανώς αυτό δεν απαντιέται....

    Ποιος ευθύνεται όμως που όλα τα αεροπλάνα έχουν πέσει πάνω στην Ολυμπία και την ορεινή Ηλεία την έχουν αφήσει στο έλεός της??? Και επειδή κατάγομαι από την ορεινή Ηλεία, πραγματικά σήμερα κλαίει η ψυχή μου.

    Παρακολουθώ ειδήσεις και τρέμω ολόκληρος βλέποντας την απόγνωση των ανθρώπων στα διπλάνα χωριά από μας, στο Δήμο Ωλένης ο οποίος πλέον πέρασε στην ιστορία...

    Γιατί μόνο στην Ολυμπία τα αεροπλάνα? Οι κάτοικοι της ορεινής Ηλείας δεν έχουνε ψυχή δηλαδή?

    Πάντως ο Πρωθυπουργός της χώρας ανακοίνωσε τις εκλογές το βράδυ που καιγόταν η Πεντέλη, πετάγοντάς την τεχνηέντως εκτός των δελτίων ειδήσεων...

    Δε ξέρω ποιος ευθύνεται, έχω καθαρή όμως μπροστά τη μορφή εκείνου που αντιμετώπισε τις πυρκαγιές όπως τις εκλογές που τις κάνει καλοκαίρι. Αφ' υψηλού, χωρίς ίχνος ευαισθησίας...

    Νόμιζε πως κέρδισε το στοίχημα στις πυρκαγιές καθώς πάρα τις ζωές και τις περιουσίες που χάθηκαν, προηγείτο στις δημοσκοπήσεις...Να τις πάρει και να.....



    DrFeelgood
    26.08.2007, 15:44
    Ποιος φταιει;
    Εμείς οι ίδιοι, οι απλοί πολίτες, κανεις άλλος. Εμείς οι απαθείς, οι καλοπερασάκηδες, οι ωχαδερφιστές. Ποιος άλλος πρεπει να φταίει εμείς κα΄νουμε τη ζημιά. Τη ζημιά στο φυσικό περιβάλλον, στους συνανθρώπους μας, στα παιδιά μας και στους εαυτούς μας.
    Εμείς οι δραστήριοι πολίτες, οι οποίοι μόνο μέλημα μας είναι κάθε 4 χρόνια να επιλέξουμε αυτόν που θα μας "τακτοποιήσει", αυτόν που θα μας καθυσηχάσει ότι όλα θα πάνε καλά χωρίς κανένα κόπο, χωρίς κόστος. Εμείς, αφού το μέλημα μας είναι να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι και άραξον τύποι, να ξυνόμαστε και να μας έρχονται τα μπικικίνια. Εμείς οι ασυνείδητοι, τη στιγμή που καίγονται δάση συνεχίζουμε να κάνουμε τα μπανάκια μας, να γεμίζουμε σκουπίδια το άμεσο περιβάλλον και να να κοροιδεύουμε τον εαυτό μας :"Δε βαριέσαι, μωρέ!" Αυτή η ηλίθια νοοτροπία που μας χαρακτηρίζει, τη σιχάθηκα!
    Κανείς πολιτικός δε φταίει, εμείς φταίμε. Εμείς τους δίνουμε αέρα, εμείς δεχόμαστε τα λάθη τους, εμείς κάνουμε τα στραβά μάτια, εμείς συμβιβαζόμαστε, εμείς δεν αναζητούμε το μέγιστο καλό. Κανείς τους δεν ανέλαβε την εξουσία εμείς καθορίζουμε ποιος θα την αναλάβει και θα διαχειριστεί τα μέσα της. Εμείς διαμορφώνουμε την αυτοδιοίκηση του τόπου σε όλα της τα κλιμάκια, εμείς επιλέγουμε τοπικούς άρχοντες, προέδρους, δημάρχους και νομάρχες. Εμείς ευθυνόμαστε για τις επιλογές μας, αρά πρέπει να δεχόμαστε και τις συνέπειές τους. Αφού είμαστε λαός με ηλίθια νοοτροπία: " Ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας ", μαντέψτε.......ήρθε η ώρα να αρπάξει ο κώλος μας! Μην ψάχνετε ευθύνες στον Α και τον Β, κοιτάξτε απλά στον καθρέφτη.
    Όλοι ξέρουμε τον υπαίτιο, δεν είναι άλλος από τον εαυτό μας.
    Πότε θα ξυπνήσουμε; Πότε θα διεκδικήσουμε; πότε θα αρχίσουμε να χρησιμοποιουμε κριτική σκέψη; Πότε θα αρχίσουμε να ενδιαφέρομαστε για τα ζητήματα του τόπου, να ρωτάμε, να ελέγχουμε κινήσεις και αποφάσεις διαχείρισης;
    Δεν ξέρω ούτε εγώ και δε βγάζω τον εαυτό μου απο τα παραπάνω. Ελπίζω αυτή η καταστροφή να ενεργήσει καταλυτικά, είναι καιρός.
    Αλλά ας μην κοροιδευόμαστε άλλο πια!
    Apataggelos
    26.08.2007, 16:11
    Γειτονάκι DrFeelgood καλά τα λες...φταίμε εμείς με την απραξία μας και τον ωχαδερφισμό μας. Σαν γνήσιοι Έλληνες, θέλουμε τα χαστούκια μας για να ξυπνήσουμε.....


    ...ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ αργά.



    jorge
    26.08.2007, 18:39
    Παρακαλω μην ανοιγετε νεα θεματα για καθε παραμετρο του θεματος "Πυρκαγιες". Υπαρχει ηδη topic.