ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.865 μέλη

    Τελικά τι είναι φιλοσοφική συζήτηση;

    gexrag
    26.08.2007, 21:46
    Τελικά στα πλάισια μιας φιλοσοφικής συζήτησης τι είναι αποδεκτό;
    Είναι αποδεκτό να εκφράζονται όλοι και να παραθέτουν απόψεις σύμφωνα με την
    εξέλιξη της συζήτησης ή πρέπει να μένουν αυστηρά στο θέμα και να μην μπορούν
    να εκφραστούν όπως αρμόζει; Πως και με πιο τρόπο εξελίσσεται μια συζήτηση.
    Όταν ανοίγονται νέοι ορίζοντες και παραθέτονται νέες απόψεις σχετικές με το θέμα,
    μέχρι να καλυφθεί παντελώς το θέμα ή όταν απλά εμμένουμε στα ίδια και τα ίδια;
    Τελικά ποιος ορίζει μέχρι που πρέπει να επεκταθεί κάποιος όταν ανοίγεται ένα θέμα
    και πότε είναι εκτός θέματος;
    Τα ερωτήματα τελειωμό δεν έχουν γι΄αυτό απαντείστε απλά στο αρχικό ερώτημα.
    Τι είναι επιτέλους φιλοσοφική συζήτηση;
    jorge
    26.08.2007, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 26-08-2007 στις 21:46 έγραψε...

    Τελικά ποιος ορίζει μέχρι που πρέπει να επεκταθεί κάποιος όταν ανοίγεται ένα θέμα και πότε είναι εκτός θέματος;


    Αν μιλαμε για το Forum του MusicHeaven, το ρολο που λες τον εχουν αναλαβει οι συντονιστες. Σε αλλα fora, νομιζω παλι το ιδιο γινεται.
    Liza32
    27.08.2007, 08:41
    Για μένα φιλοσοφική συζήτηση είναι να μπορεί κανείς μέσα απο τη συνομιλία του με τους άλλους, να βρεί τις απαντήσεις μέσα του. Διότι μόνο με μια προσεκτική προεπισκόπιση αλλά και ανάλυση των όσων λέγονται, θα μπορέσει να βρεί το σωστό δρόμο για το πρόβλημα του.
    gexrag
    27.08.2007, 19:45
    Φίλε μου jorge
    Αν αυτοί που αναφέρεις και δεν αμφισβητώ τον ρόλο τους, πράττουν παράδοξα με την
    ευθύνη που έχουν αναλάβει ή έχουν άγνοια επί του θέματος τότε τι πρέπει να γίνει;

    Δεν είναι καλύτερο να υπάρχει κάποιος αρμόδιος και ειδικός σε κάθε κατηγορία
    που να βοηθάει στην εξέλιξη μιας συζήτησης;

    Μερικοί νομίζουν ότι τα forum και τα fora αποτελούν ιδιοκτησία τους επειδή απλά
    μετέχουν σε αυτά.
    Τελευταία έχω αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα και έχω εκδιωχθεί αδικαιολόγητα
    είτε έμμεσα είτε άμεσα γεγονός που με προβληματίζει για το αν πρέπει και αν
    αξίζει να είμαι μέλος στο MusicHeaven. Το MusicHeaven αποτελεί τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ
    χωρίς αμφιβολία χώρο που έχω συναντήσει και θεωρώ πως πριν πάρω μια οριστική
    απόφαση πρέπει να γίνει μια συζήτηση για το αν πραγματικά θέλετε να είσαστε στην κορυφή.

    Φίλε μου jorge
    Απευθύνομαι σε εσένα γιατί είδα κάποιες παλαιότερες καταχωρήσεις σου που με
    εντυπωσίασαν σχετικά με την ελευθερία του λόγου που ελέχθηκαν όταν
    παρουσιάστηκαν και πάλι προβλήματα με κάποιους που σαν συζητητές
    χαρακτηρίζονταν από την ανυπαρξία του λόγου τους.
    Orfeus
    27.08.2007, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 27-08-2007 στις 19:45 έγραψε...

    Τελευταία έχω αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα και έχω εκδιωχθεί αδικαιολόγητα
    είτε έμμεσα είτε άμεσα .....


    Πότε έγινε αυτό; Και πού;


    gexrag
    27.08.2007, 20:19
    Ξέχασέ το φίλε μου Ορφέα γιατί όλοι τους είναι φίλοι κι ας μην το αναγνωρίζουν.
    Δεν είναι δυνατόν να εκθέσω φίλους. Άλωστε τους έχω συγχωρήσει και ας μην
    έχουν ζητήσει συγνώμη. Επειδή είχαμε μια διαφωνία κάποτε να είσαι σίγουρος πως
    δεν υπήρχε κάποια απρέπεια από μέρους σου.
    Arxigos
    28.08.2007, 00:58
    Μήπως τελικά φιλοσοφική συζήτηση είναι αυτή που ξεκινάει από τις μεγάλες και μικρές ιδέες και το αφηρημένο για να καταλήξει στους τρόπους εφαρμογής των σε πραγματικές οντότητες της καθημερινότητας γύρω μας;
    Orfeus
    28.08.2007, 03:47
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 27-08-2007 στις 20:19 έγραψε...

    Ξέχασέ το φίλε μου Ορφέα γιατί όλοι τους είναι φίλοι κι ας μην το αναγνωρίζουν.
    Δεν είναι δυνατόν να εκθέσω φίλους. Άλωστε τους έχω συγχωρήσει και ας μην
    έχουν ζητήσει συγνώμη. Επειδή είχαμε μια διαφωνία κάποτε να είσαι σίγουρος πως
    δεν υπήρχε κάποια απρέπεια από μέρους σου.




    Δεν δέχομαι με τίποτα ότι σε έδιωξαν από κάποιο forum. Όλο αυτό, βρίσκω ότι είναι από σένα δημιουργία εντυπώσεων! Κανείς ΔΕΝ διώχνει κανέναν (δεν μπορεί να διώξει κανέναν), εκτός εάν παραβείς τους κανονισμούς, οπότε επεμβαίνει ο διαχειριστής κα οι moderators.

    Περί αγάπης μιλώντας (επειδή είναι το moto σου), να εμβαθύνεις σε αυτό. Να σκύψεις να βρεις την ψυχή σου. Εάν λοιπόν πράγματι τους είχες συγχωρήσει, δεν θα έγραφες αυτό που έγραψες.

    Απλό είναι το θέμα. Προκαλείς εντυπώσεις. Όταν αγαπάμε "αγαπητέ", είμαστε σοφοί και εσύ δεν είσαι! Δεν είσαι!!! Προκαλείς -απλά- εντυπώσεις.

    ΔΕΝ σου επιτρέπω να μου λες ότι σε διώχνουν από τα fora MusicHeaven, διότι αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ.

    Και ίσως να πρέπει να σου μιλήσει κανείς στη "γλώσσα σου"
    για να καταλάβεις κάποια πράγματα.

    Έρχεσαι δηλαδή εσύ ξαφνικά να μου πεις ότι σε διώχνουμε, σου αφαιρούμε το λόγο και ασκούμε λογοκρισία; Από πού ήρθες εσύ; Από το διάστημα; Δηλαδή 5 χρόνια που είμαι εγώ μέλος έχω μεσάνυχτα από αυτά που εσύ μας λες εδώ πέρα;

    Εμείς εδώ "αγαπητέ" αγαπιόμαστε, βρισκόμαστε και τα πίνουμε παρέα, τραγουδάμε και περνάμε όμορφα!

    ΔΕΝ σου επιτρέπω να διαβάλλεις το MusicHeaven προκαλώντας εντυπώσεις.

    Να προσέχεις τα posts σου από δω και πέρα. Κι αν είναι φίλοι -όπως λες- να τα βρεις μαζί τους με ΠΜ.

    Αυτά!!!

    gexrag
    28.08.2007, 18:58
    Φίλε Ορφέα
    Τώρα εκτός των άλλων με αποκαλείς και ψεύτη αμφισβητώντας το γεγονός που υποστηρίζω και θα το διαπιστώσεις πότε και που έγινε αν ψάξεις κάθε καταχώρηση από την ημερομηνία της εγγραφής μου και μετά.
    ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΚΘΕΤΩ ΦΙΛΟΥΣ
    Άλλη φορά να με αποκαλείς ψεύτη ευθέως και όχι με πλάγιο τρόπο.
    Δεν θα μπω στην διαδικσία να αποδείξω ΤΙΠΟΤΑ γιατί ακριβώς ΤΙΜΩ τους φίλους μου.
    ΠΙΘΑΝΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΟΥ θα αποτελεί ΚΑΤΑΦΩΡΗ ΠΑΡΤΑΒΑΣΗ των κανωνισμών που έχετε θεσπίσει εσείς και απαιτείται ΕΣΕΙΣ να σεβόμαστε.
    Μήπως σήμερα πρέπει να έρθει ένας άλλος συντονοστή ή ο διαχειρηστής και να σου κάνει υποδείξεις να μην είσαι προκλητικός γιατί εκτός από προκλητικός είσαι και υβριστής μου καταθέτοντας έμμεσα την άποψη ότι ψεύδομαι
    Χρησιμοποιώ την δύναμη του λόγου και είμαι εκτός θέματος γι αυτό θα κάνω την τελευταία καταχώρησή μου στο σχετικό τόπικ λίγες ώρες αργότερα για να κλείσω τον κύκλο μου στο MusicHeaven.
    Astron
    28.08.2007, 19:44
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-08-2007 στις 18:58 έγραψε...

    Φίλε Ορφέα
    Τώρα εκτός των άλλων με αποκαλείς και ψεύτη αμφισβητώντας το γεγονός που υποστηρίζω και θα το διαπιστώσεις πότε και που έγινε αν ψάξεις κάθε καταχώρηση από την ημερομηνία της εγγραφής μου και μετά.
    ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΚΘΕΤΩ ΦΙΛΟΥΣ


    Φίλος σε έδιωξε από τόπικ; Αν σε διώχνουν μέχρι και οι φίλοι...πρέπει να αρχίσεις να προβληματίζεσαι.

    Κατα τ' άλλα δεν καταλαβαίνω καθόλου όλα αυτά τα παράπονά σου. Απ' τη μία λες "με διώχνουν", απ' την άλλη δε μας λες ποιος σε διώχνει... Απ' τη μια σ'αρέσει το MusicHeaven, απ 'την άλλη τα μισά σου posts είναι διαμαρτυρίες. Απ' τη μια έχεις πλήρη ελευθερία λόγου -όπως είναι προφανές!- και απ' την άλλη μας κατηγορείς ότι σε φιμώνουμε. Απ' τη μια βγαίνεις μονίμως off topic και απ' την άλλη διαμαρτύρεσαι ότι οι συντονιστές δεν κάνουν τις σωστές παρατηρήσεις.
    Η κατάσταση έχει γίνει εντελώς παρανοϊκή.

    Γράφεις ότι σύντομα κλείνεις τον κύκλο σου στο MusicHeaven.
    Καλή συνέχεια.
    pol-gt
    28.08.2007, 20:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 28-08-2007 στις 03:47 έγραψε...

    Εμείς εδώ "αγαπητέ" αγαπιόμαστε, βρισκόμαστε και τα πίνουμε παρέα, τραγουδάμε και περνάμε όμορφα!




    Τι ωραία που θα ήταν να βρίσκεσται εδώ κοντά!

    Να ξεχαρμανιάζω κι εγώ πότε-πότε...
    Panos72
    28.08.2007, 20:31
    Φιλοσοφική συζήτηση είναι π.χ. να καίγεται η Ελλάδα απ' άκρη σ' άκρη κι εμείς να συζητάμε, να αναλύουμε και να μοιράζουμε ευχές, κατάρες, ευθύνες και λύσεις. Κι όλα αυτά... απλωμένοι στον καναπέ, καταναλώνοντας μπύρες και σουβλάκια, μπροστά στην τηλεόραση που ακούγονται κραυγές αγωνίας και δυστυχίας από παιδιά και φλεγόμενους ηλικιωμένους...
    gexrag
    28.08.2007, 21:58
    Η φύση αποτελεί μια μεγάλη μου αγάπη. Τις τελευταίες μέρες θλίβομαι τόσο πολύ
    που δεν θέλω να συζητώ για τα καμμένα. Οι ζώνες αντιπυρικής προστασίας είδα τα
    τελευταία χρόνια να μην συντηρούνται ως μέσο πρόληψης. Με λύπη μεγάλη
    διαπίστωσα πως αυτό είχε συνέπεια το τραγικό γεγονός να χαθούν τεράστιες
    περιουσίες αλλά ΚΥΡΙΩΣ να χαθούν ζωές. Φύγαν άδικα άνθρωποι από την ζωή
    λόγω εγκληματικής αμέλειας.
    Σαρκάστηκε ο φίλος μου Panos72 νομίζοντας πως όσοι δεν σχολιάζουν δεν
    νιώθουν και τίποτα για την τραγική κατάληξη της εγκληματικής αμέλειας των
    υπευθύνων. Καμία φορά πίνεις τις μπύρες και λυπάσαι μια που τέτοια φαινόμενα
    είναι απολύτως αδυνηρά.
    Δεν είσαι φίλε μου εκτός θέματος μια που ανέλυσες με φιλοσοφικό τρόπο μια
    κατάσταση που δεν περιγράφεται με λόγια.

    Οι δύο συντονιστές είναι εκτός θέματος αλλά δεν υπάρχει κάποιος να τους κάνει
    καμιά υπόδειξη.

    Τελικά συντονίζουν ή αποσυντονίζουν τις συζητήσεις;
    Ερώτημα που είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φιλοσοφικό και πρέπει να διαχειρηστεί με
    φιλοσοφικό τρόπο. ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
    teressa
    28.08.2007, 22:39
    Αφου λοιπον λυπηθηκαμε ας ξαναγυρισουμε στο αγαπημενο σου θεμα.Φιλοσοφικη συζητηση ειναι να λες καθε φορα σε καθε θεμα για τους συντονιστες και τις αδυναμιες τους,γιατι σε διωξαν και δεν σε παιζουν...και για γαρνιρισμα λιγο απο θρησκεια,πιστη,αγαπη...Και μια και ειμαι εκτος θεματος να σου πω να πεις στους φιλους σου απο την εκκλησια να δωσουν, απο τις καθολου μικρες και ταπεινες περιουσιες τους,κατι για ολους αυτους που εχασαν τα σπιτια τους.Και ασε τις φιλοσοφιες.Και γιατι κρυφτηκες πισω απο εναν τιτλο για να θεσεις τα παραπονα σου στους συντονιστες?
    StavmanR
    28.08.2007, 23:15
    Πάνο το έθεσες πολύ όμορφα, αλλά το περιόρισες μέσα σε σύνορα. Θα προσπαθήσω να επεκτείνω το σκεπτικό σου.
    -Φιλοσοφική συζήτηση είναι αυτό που κάνουν κάποιοι που πίνουν μπύρα την ώρα που άλλοι δεν έχουν να πιουν νερό.
    -Φιλοσοφική συζήτηση είναι η συζήτηση που γίνεται με μπουκωμένο το στόμα από χοιρομέρια, όταν άνθρωποι δίπλα πεινούν.
    -Φιλοσοφική συζήτηση είναι αυτή που γίνεται από ανθρώπους που έχουν ελευθερία λόγου, την ώρα που κάποιοι βγάζουν μόνο κραυγές πόνου από το βούρδουλα που σκίζει το κρέας της πλάτης.
    -Φιλοσοφική συζήτηση είναι κάθε ανάλυση που προέρχεται από ζωντανούς και αφορά νεκρούς.
    -Φιλοσοφική συζήτηση γίνεται στο ημίχρονο ποδοσφαιρικού αγώνα, που διεξάγεται τη διάρκεια βομβαρδισμών κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα παραδίπλα.
    - Τέλος φιλοσοφική συζήτηση είναι οποιουδήποτε τύπου διάλογος βοηθά τους ανθρώπους να ξεπερνούν τον εγωισμό τους, να διευρύνουν και να επαναπροσδιορίζουν το εύρος του οπτικού τους πεδίου ανοίγοντας χρονικά και χωρικά το πεδίο της αναφοράς. Αν αυτό γίνεται σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις και σε ακόμη περισσότερες, είναι κάτι το ελπιδοφόρο για ένα καλύτερο αύριο. Η σοφία αποτελεί επέκταση αλλά και δομικό στοιχείο της αυτογνωσίας. Δεν μπορεί κανείς να κατανοήσει εκείνο το οποίο δεν αναγνωρίζει στον εαυτό του. Η αυτογνωσία είναι το πρώτο βήμα να αποκτήσει κανείς συμπαντική γνώση.

    Orfeus
    29.08.2007, 06:08
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-08-2007 στις 18:58 έγραψε...

    Φίλε Ορφέα


    Κατ’ αρχήν, δεν είμαστε φίλοι! Τέλος!!! Οκ;;;

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-08-2007 στις 21:58 έγραψε...

    Οι δύο συντονιστές είναι εκτός θέματος αλλά δεν υπάρχει κάποιος να τους κάνει
    καμιά υπόδειξη. Τελικά συντονίζουν ή αποσυντονίζουν τις συζητήσεις;


    Ναι, εσένα περιμέναμε να μας κάνεις υποδείξεις!

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-08-2007 στις 21:58 έγραψε...

    ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.


    Δεν θα πρέπει να συνέλθεις και εσύ κάποια στιγμή;

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-08-2007 στις 18:58 έγραψε...

    Μήπως σήμερα πρέπει να έρθει ένας άλλος συντονοστή ή ο διαχειρηστής και να σου κάνει υποδείξεις να μην είσαι προκλητικός γιατί εκτός από προκλητικός είσαι και υβριστής μου καταθέτοντας έμμεσα την άποψη ότι ψεύδομαι…..


    Δεν είμαι καθόλου προκλητικός, ούτε και υβριστής. Όταν όμως καταθέτεις ότι σε διώχνουν από το forum, εγώ χρειάζομαι να γνωρίζω ποια είναι τα μέλη που σε διώχνουν. (Άσε δηλαδή που δεν μπορεί κανένας να σε διώξει, αλλά λέμε τώρα). Να πεις ονόματα κύριε. Να πεις ονόματα κύριε, ειδ’ άλλως, το θεωρώ συκοφαντία για το site. Και δεν μπορείς εσύ να μας συκοφαντείς. Το κατάλαβες;

    To MusicHeaven είναι βήμα για να γράφεις και θα το σέβεσαι! Το κατάλαβες; Το κατάλαβες; Το κατάλαβες; Το κατάλαβες;

    Για να μη σου πω δηλαδή ότι όλο σε “διώχνουν” και όλο εδώ είσαι!!!

    Υ.Γ. Και θα δεχθώ οποιαδήποτε υπόδειξη από τον διαχειριστή!

    PHILIPPOSSM
    29.08.2007, 16:02
    Αυτό κύριοι και κύριες δεν είναι φιλοσοφική συζήτηση
    Σας παρακαλώ χαλαρώστε.
    Φίλε Οrfeus (σε αποκαλώ φίλο γιατί εγώ έτσι σε βλέπω) συμφωνώ σε όλα αυτά που έχεις πει αλλά μην πιάνεσαι από το κάθε τι που λέει ο καθένας .Ολοι εμείς που ξέρουμε τι είναι και γιατί φτιάχτηκε το ΜΗ ήμαστε εδώ γιαυτο και δεν θα μας χαλάσει την εντύπωση κανενα μέλος.
    Αγαπητέ Gexrag αν έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένα πέστα αλλιώς όλα σου τα παράπονα μπορείς να τα στέλνεις με ΠΜ σε οποίον τον αφορούν.

    jorge
    29.08.2007, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 28-08-2007 στις 22:39 έγραψε...

    Και γιατι κρυφτηκες πισω απο εναν τιτλο για να θεσεις τα παραπονα σου στους συντονιστες?



    Έτσι ακριβώς. Το παρόν θέμα έτσι όπως είναι διατυπωμένο (;) δεν έχει καμία σχέση ούτεμε την κατηγορία που έχει ενταχθεί, ούτε με τον τίτλο. Είναι ασαφές και μπερδεύει τον αναγνώστη.

    Σύντομα ο Astron θα μας ξεκαθαρίσει πως ακριβώς εννοούμε στο MusicHeaven την "φιλοσοφική συζήτηση", με ένα topic που ετοιμάζει και θα βρίσκεται στην κορυφή της συγκεκριμένης κατηγορίας συζητήσεων.