ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Φωτο απο τις κιθαρες σας

    sea_like_eyes
    02.09.2007, 19:06
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 02-09-2007 στις 18:59 έγραψε...

    Η κιθαρα αυτη ειναι του sea_like_eyes







    Ένα μεγαλο HAIL στον φιλο και sea- μπαίκτη στους Still Life , matthias16 !!!
    Αυτή είναι η πρώτη μου ηλεκτρική . . . ελπίζω με το μεράκι και την θέληση που έχω να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες της στο έπακρο . . . έτσι ώστε να γουστάρει κι αυτή . . . κι εγώ!

    Υ.Γ Ένα πρόβλημα με τα attachments δεν με άφηνε να ανεβάσω την photo . . .

    odis13
    02.09.2007, 21:23
    πείτε μας και τι είναι..
    delta66
    03.09.2007, 04:16
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 02-09-2007 στις 11:58 έγραψε...
    Απο e σε E πάνε: 011, 014, 018, 36, 52, 70...



    Ειναι μπαστουνια οι 52 και η 70αρα.
    Ειναι για αλλο κουρδισμα πιο χαμηλο.
    Εγω χρησιμοποιω 9-11-14-18-28-38-50 (ή 52 για Drop την 6η χορδη).
    Πειραματισου.
    Παντος καταλαβες οτι ετσι αρχιζει να ακουγεται καπως..... διαφορετικα η κιθαρα σου?
    Χμ λιγο καλυτερα ε?
    usual question:
    Τι κανουν αραγε αυτοι οι "αμερικανοι" και βγαζουν τετοιο ηχο?
    Ενα απο τα "μυστικα" ειναι και το παχος το χορδων +κουρδισμα.
    Μην ακους σαν ευαγγελιο οτι σου λενε οι "ειδικοι" στην ελλαδα,
    για το τι ειναι σωστο και τι λαθος.
    Πειραματισου χωρις ομως να καταστρεψεις το οργανο με παραμβασεις που δεν διορθωνονται.
    π.χ. αν βαλεις πολυ χοντρες χορδες μπορει να ανοιξεις τις εγκοπες που μπαινουν οι χορδες στο NUT. και οταν αποφασισεις να ξαναβαλεις ψιλες, να πλεουν στα αυλακια.
    ή το πιο σημαντικο: οταν αλλαζεις παχος χορδων, αλλαζει και η δυναμη ελξης στο μπρατσο οποτε μπορει να "παρει" πισω το μπρατσο.
    Οταν αλλαζεις παχος χορδων λοιπον, πρεπει να τη ρυθμιζεις ξανα. (set up)
    Καλυτερα ειναι (αν γινεται) να εχεις αλλο οργανο για καθε κουρδισμα που χρειαζεσαι.
    Δεν ξερω αν πηγες συναυλια pearl jam? αν πηγες θα παρατηρησες οτι ο Mike McCready ειχε καμια 15αρια κιθαρες διπλα του. Και επαιξε με ολες.
    Δεν το εκανε για φιγουρα, αλλα γι'αυτα που λεμε.
    Ετσι ειναι.
    Ειναι ακριβο το σπορ, αν δεν ξερεις να κανεις μονος σου καποια βασικες ρυθμισεις στο οργανο.
    Αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις.
    Αν θελεις να ανεβαινεις ηχητικα τα χωνεις και στα πειραματα και στις αγορες.
    Αρρωστια.

    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-09-2007 04:40 ]


    delta66
    03.09.2007, 05:09
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-09-2007 στις 16:16 έγραψε...

    YAMAHA APX-6A






    O jorge μας εδειξε την αγαπη του και προσεξε και το φοντο. (Ναυπλιο ειναι?)
    Ρομαντικε jorge.
    delta66
    03.09.2007, 05:17
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 02-09-2007 στις 19:06 έγραψε...
    Υ.Γ Ένα πρόβλημα με τα attachments δεν με άφηνε να ανεβάσω την photo . . .



    Κοιταξες να μην ειναι πανω απο 150Κ η φωτο. Αν ναι πρεπει με καποιο applιcation (Paint Shop? αν το εχεις) να τις μικραινεις.
    Επισης σημαντικο : να τις κανεις rename στα αγγλικα. (διαβασε τις οδηγιες οταν σου ανοιξει το Upload list).
    Γενικα παντος εχει μια δυσκοιλιοτητα το uploading στο σαιτ, και ειναι και μικρης χωριτικοτητας, μονο 150K?

    odis13
    03.09.2007, 09:48
    Πράγματι.Και παλιότερα νομίζω πως ήταν λιιιγο διαφορετικό το σύστημα.
    Angelofdeath1990
    03.09.2007, 11:04
    Auth pou exw twra ewinai mia Epiphone SG kai se kana 2 mhnes 8a parw thn ESP/LTD Alexi-600.....kai oi duo ta spane....sorry alla den eixa alles foto tous...






    επισυναπτόμενα: ALEXI600-WH.gif SG400cherry.jpg 
    Brokenchord
    03.09.2007, 12:40
    delta66 πήγα στο http://www.myspace.com/spyrosdelta γιατί πως να το κάνουμε είμαι ανήσυχη φύση και μπορώ να σου πώ οτι το Cliffs of Dover μου άρεσε ιδιαίτερα. Το άκουσα καμιά δεκαριά φορές !!! Μην το πάρεις πάνω σου απλά γενικότερα είμαι τρελαμένος με την κιθάρα. Ωραίος καθαρός ήχος
    Τώρα όσον αφορά την κιθάρα μου, αυτή που έχω τώρα ας το αφήσουμε καλήτερα άλλη μια κλασική κιθάρα δεν νομίζω να !!!!
    Θα σας πώ για αυτήν που έχω σκοπό να αγοράσω σε ένα με δύο χρόνια καλός εχόντων των πραγμάτων.
    Με επιθετικό ήχο που πραγματικά πρωταγωνιστεί στα distorted και overdrived σόλο καθώς και οι υψηλής στάθμης εξώδου μαγνήτες που συνδιαζόμενοι με το floyd rose θα βγάζουν κάτι αρμονικές που θα κάνουν πολλά βιολιά να παραμιλάνε. Νομίζω οτι είναι αυτό που έψαχνα πολλά χρόνια τώρα!!!

    # Μπράτσο: 5pc JEM Maple/Walnut
    # Τάστα: W/6105
    # Γέφυρα: Edge Pro
    # Μαγνήτες: DiMarzio? Evolution? (H) μπράτσου, DiMarzio? Evolution? (S) μεσαίος και DiMarzio? Evolution? (H) γέφυρας

    Ειδού





    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 03-09-2007 12:46 ]


    επισυναπτόμενα: JEM7VWH.jpg 
    JaNick
    03.09.2007, 12:46
    Ε, καλά οπαδός του Steve Vai είσαι, τι άλλο θα ήθελες...(μήπως είσαι και οπαδός του Τουρνά??) Και απο μαλλί?? How much??
    Brokenchord
    03.09.2007, 12:57
    Απο μαλί ας το αφίσουμε καλήτερα 2500!!!! γιατί θα μείνω φαλακρός. (Έχω λευτά στην άκρη)
    2500!!!! . Πάντος δεν είμαι κανένας άκυρος που θα ποιάσει πρώτη φορά στα χέρια του ηλεκτρική το έχω δουλέψει το πράμα να είναι καλά ένα φιλαράκι που μου δάνειζε κατα καιρούς την δικία του !!
    odis13
    03.09.2007, 13:02
    Φίλε brocenchord υπάρχει και η πιο φθηνή έκδοση της jem που είναι μια χαρά κιθάρα.εδω
    deathminor88
    03.09.2007, 13:04
    Sorry ρε παιδιά... Δεν σας αρέσει ο Vai? Και αν όχι (φίλε Janick) τι σχέση έχει ο Τουρνάς? Θεωρώ τον Vai έναν απ τους 10 καλύτερους κιθαρίστες όλων των εποχών, και απλά μου κάνει εντύπωση να ακούω "αρνητικά" σχολια... Μπορεί να παρερμήνευσα τα λογια σου?
    Brokenchord
    03.09.2007, 13:31
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 03-09-2007 στις 13:02 έγραψε...

    Φίλε brocenchord υπάρχει και η πιο φθηνή έκδοση της jem που είναι μια χαρά κιθάρα.εδω



    Συμερίζωμαι την άποψη σου για αυτό και έμεσος πλην σαφός είπα θα δούμε. Δηλαδή μέσα στο ένα με δύο χρόνια θα το ψάχνω

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-09-2007 στις 12:46 έγραψε...

    Ε, καλά οπαδός του Steve Vai είσαι, τι άλλο θα ήθελες...(μήπως είσαι και οπαδός του Τουρνά??) Και απο μαλλί?? How much??



    Οπαδός του όχι δεν είμαι και δεν θα γίνω για κανένα οπαδός. Ακροατής όμως ναί είμαι και μαλιστα φανατικός


    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 03-09-2007 14:33 ]


    JaNick
    03.09.2007, 14:32
    Ναι ρε Death με παρερμήνευσες...Λέω οτι ο Brockenchord ώς οπαδός του Vai τι άλλο θα ήθελε για κιθάρα του...Και γώ τον Vai τον πάω πολύ...Οσο για τον Τουρνά..Αστευόμενος είπα οτι ίσως δεν θυμάμαι κάλα και δεν του αρέσει ο Vai απλα του αρέσει ο Τουρνάς (που παίζει τέτοια Ibanez)....

    2500!!! Oh my God!! ! Καλύτερα βέβαια να τα δώσω αυτα για μια σαν αυτήν παρά για μια Gibson...
    Πάντως οταν θα πάρω την 1η μου ηλεκτρική θα είναι μια Strat!!
    deathminor88
    03.09.2007, 15:01
    Έχει παίξει με Gibson? Έχω παίξει με την συγκεκριμένη Ibanez.Είναι απίστευτη. Απίστευτη. Αλλά μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα. Παίξε πρωτα και με τις 2 και μετά γιατί μπορεί η Gibson(Les Paul / SG) να φαινεται παλαιομοδίτικη, αλλά είναι κορυφή. Γι αυτό και την επέλεξα, όπως και γι αυτο είναι το όνειρο των περισσοτέρων κιθαροστών. Αν παίξεις με Gibson θα καταλάβεις. Ακόμα καλυτερα αν αποκτήσεις. Από Latin μεχρι Βlack Metal
    JaNick
    03.09.2007, 15:31
    Οχι δεν έχω παίξει με πολλές κιθάρες...Δεν είπα τίποτα για τις Gibson απλά απο οτι ακούω πλέον πληρώνεις μόνο το όνομα και τιποτα παραπάνω... Και οι Gibson θεές είναι απλα σου λέω οτι η Ibanez ίσως όντως αξίζει τα 2500 εν αντιθέση με την Γιβσον...
    JaNick
    03.09.2007, 15:39
    Γιβσον??? Ξέχασα να αλάξω τη γλώσσα...Οχι δεν το επεξεργάζομαι...Μ' άρεσε!!
    deathminor88
    03.09.2007, 15:50
    Σιγουρα τα αξίζει. Απλά τα αξίζει και η Gibson το ίδιο... Αυτο λέω μόνο...
    delta66
    04.09.2007, 04:49
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 03-09-2007 στις 13:02 έγραψε...

    Φίλε brocenchord υπάρχει και η πιο φθηνή έκδοση της jem που είναι μια χαρά κιθάρα.εδω



    Ο odis13 οσο παει και με τρελαινει.
    Μπραβο odis (lucky13).
    Οπου εχω διαβασει αποψη σου για κιθαρες, εισαι μεσα.
    Και εισαι μονο 17 χρονων?
    Μπραβο.
    Ξερω μουσικους 40αρηδες και δεν ξεχωριζουν fender απο gibson.
    Θα ηθελα να σε ακουσω να παιζεις κιολας.
    Αν παιζεις οπως μιλας.....
    Μονο που το σαιτ του Thomann το βρισκω λιγο (εως πολυ) αλμυρο.
    για κοιταξε και αλλου.

    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 04-09-2007 04:55 ]


    delta66
    04.09.2007, 05:03
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-09-2007 στις 14:32 έγραψε...

    Ναι ρε Death με παρερμήνευσες...Λέω οτι ο Brockenchord ώς οπαδός του Vai τι άλλο θα ήθελε για κιθάρα του...Και γώ τον Vai τον πάω πολύ...Οσο για τον Τουρνά..Αστευόμενος είπα οτι ίσως δεν θυμάμαι κάλα και δεν του αρέσει ο Vai απλα του αρέσει ο Τουρνάς (που παίζει τέτοια Ibanez)....

    2500!!! Oh my God!! ! Καλύτερα βέβαια να τα δώσω αυτα για μια σαν αυτήν παρά για μια Gibson...
    Πάντως οταν θα πάρω την 1η μου ηλεκτρική θα είναι μια Strat!!



    Κοιτα μονο μην κανεις και'συ το ιδιο λαθος και τα χωσεις τσαμπα τα λεφτα.
    Οι καινουργιες Strat ειναι για το τζακι
    Με τα ιδια λεφτα ισως λιγο παραπανω μπορει να βρεις καμια παλια.
    (Προυποθεση να ξερεις τι παιρνεις γιατι δεν ειναι κανονας οτι ολες οι παλιες ειναι και καλες. Εχουν βγει και μαπες. Εκτος οτι μπορει να την εχει πειραξει κανενας και να ειναι μαιμου.)
    ή δες καμια fender απο το custom shop.

    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 04-09-2007 05:52 ]