ελληνική μουσική
    290 online   ·  210.893 μέλη

    Κατα της αυριανης βουβης διαμαρτυριας η υπερ?

    Tren
    29.08.2007, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 29-08-2007 στις 22:54 έγραψε...

    Πάντως με τη γκρίνια αν έπρεπε να γίνει η διαμαρτυρία ή όχι ,σίγουρα δεν κάνετε τίποτα.






    Tren
    29.08.2007, 23:49
    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeSadoor στις 29-08-2007 στις 22:00 έγραψε...

    Tren πραγματικά με εντυπωσίασαν αυτά που έγραψες.Το αντέγραψες από κάπου ή βγήκαν απ'το μυαλό σου?Αν μου επιτρέπεις μπορώ να το κάνω copy/paste στο pc μου?

    Συμφωνώ με τα λόγια σου.Δεν έφερα αντίδραση.Απλά να ψηφίσεις ένα άλλο κόμμα-όχι τα μεγάλα.Και όχι λευκά και άκυρα-γίνονται ψήφοι στο κόμμα με τα μεγαλύτερα ποσοστά!




    Οχι ηταν καθαρα προσωπικο παραληρημα .Κανε το οτι θελεις βρε τι ρωτας?

    Τωρα σχετικα με το να ψηφισω... μπααααααααααα ευχαριστω αλλα δεν θα παρω....δεν τις μπορω τις τυψεις πρωτον (για να ψηφησω μεγαλο κομμα)και δευτερον δεν γουσταρω να κανω μαγκα κανεναν ανιδεο- ασχετο- ψωνισμενο που παει να γινει καποιος πασαροντας μου τη γνωστη καραμελα"Ψηφισε εμας εναλλακτικα και κανε τη διαφορα".
    Επειτα τα χαρτακια μας με τους σταυρους ουτε ξερουμε τελικα πως και κατα ποσο καταμετρουνται ορθως.Καλυτερα να μην ειμαι καθολου υπογραμμισμενη για να μην χρησιμοποιηθω κιολας.
    "Δεν ειμαι καν μια στατιστικη.."-Τρυπες

    Αν θες να συνεχισουμε την κουβεντα μπορουμε και στο αλλο τοπικ το σχετικο με τις εκλογες
    GeorgeSadoor
    30.08.2007, 10:32
    Tren όχι μεγάλο κόμμα!Κάνα κόμμα του στυλ <<κουνέλια>> (αν έβλεπες παρά πέντε ).
    Anyway από κεί και πέρα ότι θες.
    YrIazz
    30.08.2007, 11:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 29-08-2007 στις 23:49 έγραψε...

    Τωρα σχετικα με το να ψηφισω... μπααααααααααα ευχαριστω αλλα δεν θα παρω....δεν τις μπορω τις τυψεις πρωτον (για να ψηφησω μεγαλο κομμα)και δευτερον δεν γουσταρω να κανω μαγκα κανεναν ανιδεο- ασχετο- ψωνισμενο που παει να γινει καποιος πασαροντας μου τη γνωστη καραμελα"Ψηφισε εμας εναλλακτικα και κανε τη διαφορα".
    Επειτα τα χαρτακια μας με τους σταυρους ουτε ξερουμε τελικα πως και κατα ποσο καταμετρουνται ορθως.Καλυτερα να μην ειμαι καθολου υπογραμμισμενη για να μην χρησιμοποιηθω κιολας.
    "Δεν ειμαι καν μια στατιστικη.."-Τρυπες



    Ημουν της ιδιας αποψης εδω και πολλα χρονια.... Αλλα δυστιχως για να λαβουν υποψη τους το μηνυμα αυτων που απεχουν θα πρεπει το ποσοστο να ειναι τουλαχιστον 50%. Και επειδη ζουμε στην Ελλαδα που βρεξει χιονισει αυτους ξερουμε αυτους εμπιστευομαστε, φετος θεωρω χρεος μου να παω και να ψηφισω μπας και κανουμε επιτελους την διαφορα... Οχι, δεν με αντιπροσωπευει κανενα κομμα αλλα ισως με την πολυφωνια να υπαρξει επιτελους διαφορα....
    Tren
    30.08.2007, 12:14
    Καλημερα YrYazz .

    Οι μεγαλες αλλαγες ερχονται με μεγαλα αλματα.Η ιστορια τουλαχιστον αυτο εχει αποδειξει.

    Προτεινω


    ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΠΕΣ.


    Αυτη ναι θα ηταν μια ενδειξη πενθους.Μια σιωπηλη διαμαρτυρια που ξεκουφαινει.

    Η ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ.Δεν με νοιαζει η πολυφωνια με νοιαζει να βρει επιτελους Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑ και να αρχισει να γινεται παλι ΥΠΟΛΟΓΙΣΙΜΟΣ.




    16 Σεπτεμβρη λοιπον ΣΙΩΠΗΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ.

    Για τα απανθρακωμενα πτωματα.
    Τα καμμενα σπιτια.
    Τα δαση που γιναναι σταχτη.
    Τον αερα που μας περνουν απο τις ανασες μας.
    Την ανεργια.
    Την φτωχεια.
    Την ανυπαρκτη προνοια.
    Την διεφθαρμενη παιδεια.
    Τα ραντζα.
    Τα φακελακια.
    Τις μιζες.
    Τις βιλες.
    Τα ληγμενα.
    Τα σαπια.
    Τις καταπατησεις.
    Την θαλασσα που μου κλεβουν.
    Την αστυνομικη βια.
    Το μπαχαλο ,τα κυκλωματα,τους γνωστους αγνωστους,τις λακουβες,τις πλυμηρες,τα τσιγγινα σπιτια,τα τροχοσπιτα και και και και.............

    ΘΥΜΑΣΑΙ???
    ΑΝ ΝΑΙ ΜΗΝ ΠΑΣ!!!

    ΑΝ ΞΕΧΑΣΕΣ ΚΑΙ ΘΥΜΑΣΑΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ Η ΨΗΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΨΙΣΤΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ

    Τερμα τα ψεμματα παιδια.Καιρος για αληθειες.
    margo
    30.08.2007, 12:37
    Την ημέρα των εκλογών απαγορεύονται οι δημόσιες συγκεντρώσεις που έχουν έμμεσα ή άμεσα σχέση με τις εκλογές.
    GeorgeSadoor
    30.08.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 30-08-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Την ημέρα των εκλογών απαγορεύονται οι δημόσιες συγκεντρώσεις που έχουν έμμεσα ή άμεσα σχέση με τις εκλογές.


    Ποιοί θα μας εμποδίσουν?
    Tren
    30.08.2007, 12:59

    Σιγα που δεν θα απαγορευοταν.Οι υπερβασεις θελουν και ρισκα,τι να κανουμε?
    Εκ του ασφαλους δεν δινονται αγωνες.

    Παντως ουτως η αλλως Margo η προταση μου ηταν μια υπερεαλιστικη επιθυμια,δεν εχει ως σκοπο να παροτρυνει κανεναν για τιποτα.Απλως αναπολω καμια φορα τις ωραιες εκεινες εποχες που ο απλος και ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ λαος εβγαινε στους δρομους χωρις να σκεφτεται τις συνεπειες προκειμενου να διεκδικησει τα δικαιωματα του.
    Ειναι θλιβερο πραγματικα το ποσο βολεμενοι ειμαστε ολοι.
    Λεμε πως τα παιδια μας αξιζουν ενα καλυτερο αυριο.Χτυπιομαστε απο αγανακτηση και παραπονο για ολα οσα τους αξιζουν να παραλαβουν και να χαρουν.
    Θα πεφταμε απο τον γκρεμο γι αυτα.. κι ομως οταν ερχεται η στιγμη να υπερβουμε το βολεμα μας κοτευουμε ολοι και παμε απλα με το κοπαδι...

    Εγω θα ακολουθουσα ενα τετοιο ονειρο.Με ολα τα "απαγορευεται" μεσα .


    GeorgeSadoor
    30.08.2007, 13:06
    Eπιστροφή στο punk λοιπόν!
    margo
    30.08.2007, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 30-08-2007 στις 12:59 έγραψε...


    ""Προτεινω


    ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΠΕΣ.

    16 Σεπτεμβρη λοιπον ΣΙΩΠΗΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. ""



    Παντως ουτως η αλλως Margo η προταση μου ηταν μια υπερεαλιστικη επιθυμια,δεν εχει ως σκοπο να παροτρυνει κανεναν για τιποτα.








    Έτσι που το έθεσες άλλη εντύπωση δίνει..ότι προτείνεις να γίνει διαμαρτυρία τη συγκεκριμένη μέρα στο Σύνταγμα.

    Η απαγόρευση δεν αφορά μόνο την Ελλάδα,ισχύει παντού σε μέρα εκλογών.

    Ο τρόπος διαμαρτυρίας την ημέρα αυτή είναι η ψήφος
    Ας μάθουμε να την χρησιμοποιούμε σωστά..
    Αυτή θα ήταν πραγματική υπέρβαση για τον Έλληνα ψηφοφόρο!
    Θα σου λεγα εγώ για πότε θα συνέρχονταν μερικοί..

    Από τη στιγμή που ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι ψηφοφόροι συντηρούν με την ψήφο τους τόσα χρόνια αυτά που πολύ σωστά περιγράφεις ως κακώς κείμενα ,περιμένεις να κάνουν και επανάσταση?Όντως υπερρεαλιστικό
    Σ αυτό "βοηθάει" βέβαια και το ισχύον εκλογικό σύστημα όπως έχουμε πει και σε άλλο τόπικ.

    Κάθε μέρα εκτός από αυτή που διεξάγονται οι εκλογές
    μπορούμε να διοργανώσουμε διαμαρτυρία για όλα αυτά.
    Και θα ρθω κι εγώ.









    Tren
    30.08.2007, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 30-08-2007 στις 13:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 30-08-2007 στις 12:59 έγραψε...


    ""Προτεινω


    ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΠΕΣ.

    16 Σεπτεμβρη λοιπον ΣΙΩΠΗΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. ""



    Παντως ουτως η αλλως Margo η προταση μου ηταν μια υπερεαλιστικη επιθυμια,δεν εχει ως σκοπο να παροτρυνει κανεναν για τιποτα.








    Έτσι που το έθεσες άλλη εντύπωση δίνει..ότι προτείνεις να γίνει διαμαρτυρία τη συγκεκριμένη μέρα στο Σύνταγμα.

    Η απαγόρευση δεν αφορά μόνο την Ελλάδα,ισχύει παντού σε μέρα εκλογών.

    Ο τρόπος διαμαρτυρίας την ημέρα αυτή είναι η ψήφος
    Ας μάθουμε να την χρησιμοποιούμε σωστά..
    Αυτή θα ήταν πραγματική υπέρβαση για τον Έλληνα ψηφοφόρο!
    Θα σου λεγα εγώ για πότε θα συνέρχονταν μερικοί..

    Από τη στιγμή που ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι ψηφοφόροι συντηρούν με την ψήφο τους τόσα χρόνια αυτά που πολύ σωστά περιγράφεις ως κακώς κείμενα ,περιμένεις να κάνουν και επανάσταση?Όντως υπερρεαλιστικό
    Σ αυτό "βοηθάει" βέβαια και το ισχύον εκλογικό σύστημα όπως έχουμε πει και σε άλλο τόπικ.

    Κάθε μέρα εκτός από αυτή που διεξάγονται οι εκλογές
    μπορούμε να διοργανώσουμε διαμαρτυρία για όλα αυτά.
    Και θα ρθω κι εγώ.













    Ε ειπα κι εγω μια ιδεα .Κακο ειναι???

    Ανθρωπε αγαπα την φωτια σταματα
    και την δυναμη σου
    δειξτη με την .........................ΑΠΟΧΗ ΣΟΥ
    margo
    30.08.2007, 14:04
    Την ίδια άποψη είχα κι εγώ μέχρι τώρα.

    Βλέποντας όμως τον "κυρίαρχο"λαό να επιμένει να μαζοχίζεται προς τέρψιν των κομμάτων εξουσίας και λόγω του γνωστού "βολέματος"
    και έχοντας πολύ μεγάλες αμφιβολίες για το κατά πόσο τα ποσοστά της αποχής που μας παρουσιάζουν είναι τα πραγματικά..
    επιλέγω να μετέχω με ψήφο διαμαρτυρίας και ελπίζω να το κάνουν όλοι όσοι πιστεύουν τα ίδια.
    alex3
    30.08.2007, 16:28
    Η αποχή είναι έμμεση ψήφος στο πρώτο κόμμα, με βάση τον εκλογικό νόμο...

    Sorry Tren...Δεν μπορώ και δε θέλω να απέχω...
    EffieKakaflika
    30.08.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-08-2007 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 29-08-2007 στις 10:13 έγραψε...

    Συμφωνώ με τη Δέσποινα.
    Μπορείς να ψηφίσεις μικρά κόμματα για να διασκορπιστεί η εκλογική δύναμη χωρίς να περάσει στο πρώτο κόμμα.


    Θεωρητικά αυτά που λες. Στην πράξη είναι δεδομένο ότι για ακόμα μια φορά ή το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ θα βγει.

    Ένα τραγούδι των Κατσιμίχα λέει "όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες, τότε και μόνο όταν είναι εφικτές, μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις,
    ασ΄τες καλύτερα, καθόλου μην τις λες."

    Και δεν πάει προσωπικά σε σένα.



    Αν το κάνουν όλοι μπορεί να πετύχει. και είναι ο μόνος τρόπος


    YrIazz
    30.08.2007, 17:58
    Ωραια... και γινεται... κ μετα τι?

    Το προβλημα μας ειναι οτι δεν υπαρχει κανενα κομμα που να μας αντιπροσωπευει
    πραγματικα... Ισως να δωσουμε ενα στιγμα με την αποχη αλλα κ παλι λυση δεν θα
    δωθει...
    asxetos
    30.08.2007, 18:47
    Και μικρα κομματα να ψηφισουμε δεν θα αλλαξει το σκηνικο με το υπαρχον καθεστως.
    Πολυ απλα θα "φανε" και αλλοι που θα μπουν στη βουλη εκτος απο τα 4 κομματα που υπαρχουν ως τωρα. Εκτος αν το ποσοστο των 2 μεγαλων κομματων φτασει στο επιπεδο του ποσοστου που εχει το ΚΚΕ ο ΣΥΝ και αλλα μικρα κομματα. Πραγμα που ποτε δεν προκειται να συμβει στο μικρο Ελλαδισταν.(πως λεμε πακισταν, αφγανισταν κ.λ.π.
    Απο τη στιγμη που την πλειοψηφια θα την εχει το κυβερνων κομμα, το νομοθετικο πλαισιο θα ειναι το ιδιο, αφου δεν υπαρχει ενοτητα στα μικρα αριστερα κομματα. Φυσικα δεν μιλαμε για τα αλλα μικρα.
    Το ΛΑΟΣ παραδοσιακα θα υποστηριζει τη ΝΔ σε διαταγματα και νομοθεσιες, το ΚΚΕ παντα μονο του, ο ΣΥΝ μαλλον το ΠΑΣΟΚ, και τα γνωστα.
    Εγω δεν εχω να κανω καμια προταση περα απο την αποχη. Ισως ενα μεγαλο αλλα πραγματικα μεγαλο ποσοστο αποχης θα σχηματιζε μια κυβερνηση εθνικης συμμαχιας ή μια οικουμενικη.
    Θα προτιμουσα αξιολογα ατομα που βρισκονται σε ολα τα κομματα να παρουν τα καταλληλα υπουργεια. Θα προτιμουσα εναν συγγραφεα για υπουργο πολιτισμου. Θα προτιμουσα εναν γιατρο για υπουργο υγειας, θα προτιμουσα εναν διανοουμενο για υπουργο δικαιοσυνης. Εναν ποιητη για υπουργο δημοσιας ταξεως.
    Ουτοπια φυσικα γιατι στις ταξεις των κομματων ειδικα των μεγαλων δεν υπαρχουν τετοια ατομα.
    Tren
    30.08.2007, 19:26
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 30-08-2007 στις 18:47 έγραψε...

    Και μικρα κομματα να ψηφισουμε δεν θα αλλαξει το σκηνικο με το υπαρχον καθεστως.
    Πολυ απλα θα "φανε" και αλλοι που θα μπουν στη βουλη εκτος απο τα 4 κομματα που υπαρχουν ως τωρα. Εκτος αν το ποσοστο των 2 μεγαλων κομματων φτασει στο επιπεδο του ποσοστου που εχει το ΚΚΕ ο ΣΥΝ και αλλα μικρα κομματα. Πραγμα που ποτε δεν προκειται να συμβει στο μικρο Ελλαδισταν.(πως λεμε πακισταν, αφγανισταν κ.λ.π.
    Απο τη στιγμη που την πλειοψηφια θα την εχει το κυβερνων κομμα, το νομοθετικο πλαισιο θα ειναι το ιδιο, αφου δεν υπαρχει ενοτητα στα μικρα αριστερα κομματα. Φυσικα δεν μιλαμε για τα αλλα μικρα.
    Το ΛΑΟΣ παραδοσιακα θα υποστηριζει τη ΝΔ σε διαταγματα και νομοθεσιες, το ΚΚΕ παντα μονο του, ο ΣΥΝ μαλλον το ΠΑΣΟΚ, και τα γνωστα.
    Εγω δεν εχω να κανω καμια προταση περα απο την αποχη. Ισως ενα μεγαλο αλλα πραγματικα μεγαλο ποσοστο αποχης θα σχηματιζε μια κυβερνηση εθνικης συμμαχιας ή μια οικουμενικη.
    Θα προτιμουσα αξιολογα ατομα που βρισκονται σε ολα τα κομματα να παρουν τα καταλληλα υπουργεια. Θα προτιμουσα εναν συγγραφεα για υπουργο πολιτισμου. Θα προτιμουσα εναν γιατρο για υπουργο υγειας, θα προτιμουσα εναν διανοουμενο για υπουργο δικαιοσυνης. Εναν ποιητη για υπουργο δημοσιας ταξεως.
    Ουτοπια φυσικα γιατι στις ταξεις των κομματων ειδικα των μεγαλων δεν υπαρχουν τετοια ατομα.




    asxetos
    30.08.2007, 19:36
    Καλησπερα trenακι μου....
    Steppenwolf
    30.08.2007, 20:03
    Παράθεση:


    Θα προτιμουσα αξιολογα ατομα που βρισκονται σε ολα τα κομματα να παρουν τα καταλληλα υπουργεια. Θα προτιμουσα εναν συγγραφεα για υπουργο πολιτισμου. Θα προτιμουσα εναν γιατρο για υπουργο υγειας, θα προτιμουσα εναν διανοουμενο για υπουργο δικαιοσυνης. Εναν ποιητη για υπουργο δημοσιας ταξεως.


    Αυτό θα ήθελα κι εγώ πολύ να το δω... ειδικά το τελευταίο....
    pastella
    30.08.2007, 20:40
    γιατι καλε τι εχει ο πολυδωρας..? δεν ειναι ποιητης με τα λογια του..?