ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Stage piano δίλημμα: Βοήθεια κάποιος;;

    Ai8erobamwn
    31.08.2007, 14:38
    Λοιπόν παίδες....Εδώ και λίγο καιρό ψάχνομαι σε σχέση με την αγορά ενός stage piano. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι και 2000-κάτι ευρώ και στην παρούσα φάση βρίσκομαι ανάμεσα στα Roland RD700SX και Kurzweil PC1X. Το ερώτημα είναι, ποιο από τα δυο; Ή μήπως έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε;

    Στην πραγματικότητα βέβαια, το ζήτημα μπορεί να τεθεί και λίγο αλλιώς: "Στα χαρτιά", και τα δύο μου κάνουν μια χαρά. Η λίστα των ήχων, των εφφέ και των δυνατοτήτων τους γενικώς με υπερ-καλύπτουν.Μέχρι στιγμής όμως δεν έχω αξιωθεί να τεστάρω κανένα....(για διάφορους λόγους). Εκεί που θα παιχτεί η διαφορά θα είναι στη ρεαλιστικότητα των ήχων και στο πόσο καλά προσωμοιώνει το καθένα από τα δυο την αίσθηση του κλασσικού πιάνου. Οπότε (μέχρι να αξιωθώ να δοκιμάσω και να καταλήξω για τα καλά), έχει κανείς από σας προσωπική πείρα από κάποιο από τα δυο (ή από κάποιο άλλο το οποίο και θα ήθελε να μου προτείνει); Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!
    noizreduction
    31.08.2007, 19:18
    Ριξε μια ματια εδω:

    http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10281
    και εδω
    http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9982

    Μην βγαζεις εκτος συναγωνισμου και τα Kawai
    alafras
    06.09.2007, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-08-2007 στις 19:18 έγραψε...

    Ριξε μια ματια εδω:

    http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10281
    και εδω
    http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9982

    Μην βγαζεις εκτος συναγωνισμου και τα Kawai



    Ρε Noizreduction τον στελνεις σε αλλο forum? sto noiz? Τι ειναι αυτα που κανεις?
    Αν εχεις να απαντησεις κατι πες το. Αλλιως αστο καλυτερα.
    noizreduction
    06.09.2007, 19:28
    Nομιζα πως μεταξυ μουσικων υπαρχει καποια δημοκρατικοτητα. Λυπαμαι εαν ενοχλησα τα μελη του MH, ενος μουσικου site, στελνοντας ενα μελος του για τη δικη του ευκολια, σε καποιες αγγελιες που δεν υπαρχουν στο MH. Δεν ηξερα πως υπαρχει ρατσισμος ή ξενοφοβια προς αλλα site.

    JaNick
    06.09.2007, 21:01
    Μην μασάς ρε...Είδες κανέναν συντονιστή να σου λέει τίποτα?
    alafras
    06.09.2007, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-09-2007 στις 19:28 έγραψε...

    Nομιζα πως μεταξυ μουσικων υπαρχει καποια δημοκρατικοτητα. Λυπαμαι εαν ενοχλησα τα μελη του MH, ενος μουσικου site, στελνοντας ενα μελος του για τη δικη του ευκολια, σε καποιες αγγελιες που δεν υπαρχουν στο MH. Δεν ηξερα πως υπαρχει ρατσισμος ή ξενοφοβια προς αλλα site.




    Pragmati to forum ekeino exei perissoteri kinisi kai plirofories kai polla themata pou rotountai edo exoun idi apantithei ekei poli pio prin. Ti na kanoun ta paidia diladi na to kleisoun to musicheaven kai na metaferthoume ekei?

    Gia pigaine kai sto forum tou noiz kai grapse "mporeite na breite afto sto www.musicheaven.gr" . Tho ormiksoune na se fane oloi. tha se diagrapsoun amesws.
    noizreduction
    06.09.2007, 21:53
    Μια διευκολυνση στο παιδι εκανα που ψαχνει. Εαν το να παραπεμψω σε αλλο μουσικο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ( ναι, γιατι εκει ειναι το προβλημα. Εαν τον παρεπεμπα στο HarmonyCentral, ολοι θα ηταν χαρουμενοι ) site ενα ατομο που ζηταει βοηθεια, ειναι κακο, τοτε να το δηλωνανε στους κανονες εγγραφης. Απο την στιγμη που δεν παραβιασα κανεναν κανονα, θα ηθελα και εσεις να σεβαστειτε τα links και τη βοηθεια
    Δεν εκανα καμια διαφημιση, δεν μ'ενδιαφερει τι κανουν στο αλλο μουσικο forum και εαν εσας σας πειραζει το αλλο μουσικοforum, δεν σας αναγκασα ποτε να μπειτε.

    Τα link βρισκονται εκει για ΟΠΟΙΟΝ θελει να μπει.

    Για το Θεο..νομιζα πως ειμασταν μουσικοι..Αμα ειναι "σας" και "μου" και "τους", τοτε να το κλεισουμε το μαγαζι, να κατσουμε ολοι κατω απο ενα δεντρο μοναχοι και να φυλαμε σκοπια μην μας το κατουρησουν οι αλλοι..

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-09-2007 21:59 ]


    Termite
    21.09.2007, 19:53
    Για να επανέλθω στο τόπικ...

    Ανάμεσα στα 2 που προτείνει ο άνθρωπος θα σου έλεγα να διαλέξεις το kurzweil. Για μένα ειναι πιο γρήγορο στην ανταπόκριση των πλήκτρων στο πάτημα. Και πιο ευαίσθητο. Απο εκεί και πέρα, μπορείς να βάλεις πάνω του διάφορα modules και να φτιάξεις "παπάδες". Αλλα το ζήτημα ειναι τι θα χρειαστεί να κάνεις, και ποιος ακριβώς είναι ο ρόλος σου on stage.
    Ai8erobamwn
    26.09.2007, 20:13
    Να 'μαι κι εγώ! Λοιπόν, χτες δοκίμασα και τα δυο και termite, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου εντέλει... Όχι ότι με χάλασε το roland, αλλά η αίσθηση του kurzweil με έπεισε περισσότερο. Παρεπιπτόντως, noisereduction ευχαριστώ για τα links.....Και για να λήξει το θέμα της "δεοντολογίας" (=link στο noiz από το musicheaven), να σας ενημερώσω ότι η ίδια αγγελία που δημοσιεύτηκε στο noiz δημοσιεύτηκε αργότερα και στο musicheaven. Προς τι "το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός" λοιπόν αγόρια?

    Υ.Γ. Είδα ότι από το nick μου συμπεράνατε ότι είμαι άντρας....αλλά πέσατε έξω. Κοπέλα είμαι! Ευχαριστώ πάντως για τα replys σας.


    noizreduction
    27.09.2007, 14:09
    Τα kurzweil ειναι "πιανα με ονομασια προελευσης". Τα kawai εχουν ενα μεγαλο φασμα πιανων που παραγουν, με τα φτηνοτερα μοντελα τους να ειναι ειναι απαραδεκτα και τα ακριβα τους να ανταγωνιζονται μεγαλυτερες εταιριες.

    Αιθεροβαμων, το θεμα με τα links ειναι πιο παλιο απο αυτη τη συζητηση. Και πρεπει να παψουμε καποια στιγμη σαν μουσικοι καταρχας και σαν μελη κατα δευτερον, να συμπεριφερομαστε σαν παιδακια δημοτικου. Χαιρομαι που βοηθησαν τα links, οπως χαιρομαι που σωπασαν και τα στοματα που τοσο ευκολα κατηγορησαν τη βοηθεια που προσφερθηκε.

    Καλοπαιχτο ο,τι και να παρεις.
    alafras
    13.10.2007, 13:10
    Δες και PC2-X
    catz
    14.10.2007, 12:47
    Για αυτό ακριβώς που δηλώνει ο όρος "stage piano" , και σε πάρα πολύ καλή τιμή , δε νομίζω οτι υπάρχει καλύτερη λύση απο το PC1X .

    Εννοείται βέβαια πως αν "σε παίρνει" να πάρεις το PC2 , PC3 ή ένα 2600 , ακόμα καλύτερα.

    cheers
    cats

    PS. εγώ χρησιμοποιώ απο τότε που βγήκε το SP88X (οταν δεν έχω το 2600) και τελευταία δοκίμασα το PC1X και ομολογώ οτι εντυπωσιάστηκα .