ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    αλλαγη χορδων κιθαρας

    xristosan
    07.09.2007, 14:56
    εχω μια κλασσικη κιθαρα και θελω να αλλαξω χορδες, μπορω να βαλω χορδες ακουστικης κιθαρας? μπορω να το κανω μονος μου?
    Brokenchord
    07.09.2007, 20:49
    Θεωρώ οτι θα ζoρίσεις πολύ την κιθάρα σου αν της βάλεις χορδες ακουστικής .Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να το κάνεις.Και ναι μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Αν δεν έχεις ιδέα για το πώς γίνεται θα βρείς μια μικρή βοήθεια
    Link
    " TARGET="_blank">εδώ
    Αν πάλι εσύ θέλεις να της βάλεις χορδες ακουστικης τότε δικαίωμα σου η διαδικασία είναι η ίδια μόνο που τις δένεις μόνο απο την μια πλευρά. Γιατί απο την άλλη έχουν ένα πράμα σαν καρουλάκι. Οπότε τις περνάς απλός απο τις τρύπες της γέφυρας (πάνω στο ηχείο) και τις δένεις μετά στα κλειδιά. Χορδίζεις και είσαι jet

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 07-09-2007 20:50 ]


    jacamar
    07.09.2007, 20:51
    μπορείς να τις αλλάξεις μόνος σου...αλλά δεν είναι οτι καλυτερο μπορεις να κάνεις σε μια κιθάρα....οι χορδές τις ακουστικής ταλαντώνονται με μεγαλυτερη δύναμη οποτε θα προκαλέσουν πρόβλημα στον καβαλάρη και το καπάκι της κιθάρας....ασε που ο ήχος δεν θα είναι ακουστικής......
    twr
    08.09.2007, 22:43
    Η δύναμη που ασκούν οι χορδές της ακουστικής είναι πολύ μεγαλύτερη απ αυτήν που ασκούν οι χορδές της κλασικής... Οπότε μπορείς αλλά να προετοιμαστείς ψυχολογικά σε περίπτωση που σου μείνει το μπράτσο στο χέρι!!

    Πάντως αν η κλασική που έχεις είναι καλή μην τη σκοτώσεις έτσι .. Καλύτερα πούλα την και πάρε μια ακουστική!!



    nothing 's better than my Fender!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 26-09-2007 21:09 ]