ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.861 μέλη

    Το προξενιό γίνεται...

    Liza32
    12.09.2007, 09:37
    επειδή κάποια άτομα δεν είναι ικανά να βρούν αυτόν που τους ταιριάζει, επειδή θέλουν ενα γάμο απο συμφέρον, επειδή ακούνε τους δικούς τους, ή επειδή έχουν κόμπλεξ με τον εαυτό τους; Πιστεύετε οτι ένας γάμος απο προξενιό συμφέρει ή κρύβει παγίδες;
    yiannisyiannis
    12.09.2007, 10:17
    Βασική προϋπόθεση για έναν επιτυχημένο γάμο είναι η αγάπη. Δεν αποκλείεται να γνωρίσει κανείς το σύντροφό του από προξενιό, να τον αγαπήσει και αν ζήσουν όμορφα κι ευτυχισμένα. Μήπως οι περισσότερες γνωριμίες στις παρέες, έμμεσο προξενιό δεν είναι; Το πρόβλημα με το προξενιό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι εμπλεκόμενοι αντιμετωπίζουν τον γάμο συμφεροντολογικά κι όχι σαν σχέση αγάπης. Στην περίπτωση λοιπόν αυτή, αν δλδ κάποιος επιθυμεί γάμο συμφέροντος, τότε είτε το καταφέρει με προξενιό, είτε με άμεση γνωριμία, θα αποτύχει.
    renabill
    12.09.2007, 11:24
    Βασικά δεν είναι πρόβλημα το προξενιό αλλά ο τρόπος που το αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι.Αν στόχος είναι το συμφέρον φυσικά και θα προκύψει ένας ανεπιτυχής γάμος, αν όμως στόχος είναι η γνωριμία μπορεί να έχουμε μια πραγματική αγάπη.
    punkster
    12.09.2007, 12:38
    Εμενα ηθελε να με προξενεψει μια κυρατσα, γνωστη των γονιων μου, με τον γιο της τον Ισιδωρο, ετων.......31!!!!
    Και το παιδι (παιδι...τελος παντων....μαντραχαλος!) ηταν μια χαρα!!! Εμφανισιμος, μορφωμενος, με καλη δουλεια, παλικαρι 2 μετρα.... Δεν λες οτι εχει και αναγκη σωνει και καλα βοηθεια!!

    Και ερχεται η κυρατσα στην μανα μου και της λεει "Ποσο χρονων ειναι η Κριστινα? 17 εεε.... Ε, ενταξει, ειναι λιγο μικρη αλλα αυτα δεν εχουν σημασια!!! Αρκει να τα βρουν μεταξυ τους τα παιδια!!!"

    Ελεος.........................................Φτυνα την γλυτωσα!!!!


    Astron
    12.09.2007, 13:12
    Βρε παιδιά, συζήτηση για το προξενιό στο έτος 2007;
    Συμβαίνει ακόμα;;;

    Όπως και να 'χει, είναι νομίζω πια προφανές ότι εμείς πρέπει να κάνουμε την επιλογή του/της συντρόφου μας ακολουθώντας την καρδιά μας.
    Liza32
    12.09.2007, 13:43
    Παύλο συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Ούτε εγω είμαι υπέρ του προξενιού, αλλά δυστυχώς γίνεται ακόμα!
    filosofiki
    12.09.2007, 18:17
    λοιπόν γειά σας κ από μέναααααααααααααααααα
    κατά τη γνώμη μου το αν θα διαλέξει καποιος προξενιό η οχι εχει να κανει με τις αντοχές του τις ψυχολογικές και στην περιτπωση του τυχαίου και στην περίπτωση του προκανονισμένου προξενιού έχουμε και συν και πλην. προσωπικά θεωρώ ότι με κολακεύει κατι εκτος προξενιού κυρίως γιατί ειναι ρομαντικότερο και νιώθεις ότι σε διάλεξαν για αυτό που είσαι κ όχι γιατί δε βρήκαν αλλη η γιατι το ειπε καποιος.
    ΠΡΟΞΕΝΙΟ:συν:1)ξέρεις τι παίρνεις, στο προξενιο έχεις απο την αρχη το 60%
    όσων πρέπει να ξέρεις
    2)δεν κουράζεσαι με πολλα πολλα (πολλα ραντεβου,πολλα λογια,
    πολλες υποσχέσεις........... έχει δεσμευση ο ανθρωπος πια!)
    3)δε χάνεις κάτι αφού ειναι ο πιο σιγουρος τροπος και δε μπορει
    κανείς να σε κακοχαρακτηρίσει(π.χ. να σε πει ανηθικη η
    οτι αλλο επειδη βγαινεις η κανεις οτι κανεις)
    πλην:1)το να αποδεχεσαι προξενιο δηλώνει άτομο χωρίς ενθουσιασμό
    στη ζωη, αν οχι αυτο τοτε ατομο που ειναι χωρις πρωτοβουλια
    ή ακόμα και κάποιον που δεν εχει πια εναλλακτικες (αισχρη
    διαπιστωση για τον εαυτο μας νομιζω)
    2)μπορεις να διαλεξεις βεβαια απο διαφορα ατομα αλλα πάντα θα
    επιλέγεις μέσω της επιλογης κάποιου άλλου (κατι υποβιβαστικο
    θα έλεγα για τη μοναδικοτητα του καθενος)
    3)οχι οτι δεν υπάρχουν περιπτώσεις που ταιριαξε απιστευτα αλλα
    οι σχέσεις απο προξενιο δεν εχουν ιχνος παθους
    Αυτά λεω, αν ήμουν λοιπον....................
    αγαλματένια 1,70 ξανθιά γαλανομάτα γιατρός ετών 42 με γυμνασμένο σώμα, Ι.Χ., τρια ακίνητα πανελλαδικώς, με 5000 ευρώ εισοδημα καθαρά, που της αρέσουν τα ταξιδια ειναι ευχάριστη και ομιλητικη
    και δεν ειχα αντρα (ο θεος να δωσει αν ημουν όλα τα παραπάνω και δεν ειχα) τοτε θα έβαζα και γω πλώρη για προξενιο........... να μου κανει καπιος παρεα ρε αδερφε όταν θα θέλω εντριβη με VIX κατι κρυες κρυες νυχτες.............