ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.908 μέλη
    jorge
    24.01.2006, 00:09
    Quote:

    Το μέλος ID στις 23-01-2006 στις 19:39 έγραψε:

    Κοίτα Jorge, αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία δεν είναι φυσικά σε ποιο μήκος κύματος εκπέμπουν τα κινητά, αλλά τι προκαλεί μια ακτινοβολία τέτοιου μήκους κύματος, σωστά; Ίσως αυτό να εννοούσε κι ο καθηγητής μου, ότι δηλαδή δεν μπορούμε να εντάξουμε τις συνέπειες της συγκεκριμένης ακτινοβολίας στις -γνωστές- συνέπειες κοντινών φασμάτων ακτινοβολίας και συνεπώς το να ξέρουμε απλώς τη συχνότητα της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας είναι δώρον άδωρον. Και φυσικά, τα όρια των γνωστών φασμάτων (πχ υπεριώδες, μικροκύματα, ακτίνες Χ, ή υπέρυθρο, ραφιοφωνικά κα) είναι ασαφή. Ή ακόμα ακόμα τα διάφορα μήκη κύματος μέσα στο φάσμα που όπως λες "αγόρασαν", μπορεί μεν να είναι "κοντινά" μεταξύ τους, αλλά οι ιδιότητές τους να διαφέρουν άρδην.

    Πάντως γενικά, σε τέτοιες περιπτώσεις από την εμπειρία μου στη σχολή (καταντήσαμε αιώνιοι εκεί μέσα!) ποτέ μην είσαι σίγουρος, καθώς κάποια πράγματα μπορεί να φαίνονται αυτονόητα και απλά μέσα από κάποιες θεωρίες, αλλά ακόμα και μια μικρή παράμετρος τα διαφοροποιεί πολύ στην πράξη. Όπως κι εσύ είπες, οι εταιρίρες ξοδεύουν δις και για να έχουν στο δυναμικό τους κορυφαίους επιστήμονες. Και αυτά τα θέματα είναι η δουλειά και η καριέρα αυτών των καλοπληρωμένων ανθρώπων. Άρα δεν μπορεί να είναι και τόσο απλά! Αν ήταν δηλαδή, θα κατέθετα και βιογραφικό πουθενά! Προφανώς έτσι σκέφτηκε και ο καθηγητής μου και μου τα μάσησε! "Καλύτερα να μασάς", που λένε..!





    Και σε τι σχολή είσαι αν επιτρέπεται;
    XeniaRodo
    24.01.2006, 10:21
    Quote:

    Το μέλος johnpsilos στις 21-01-2006 στις 23:20 έγραψε:

    Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι άμεσα κάνει κακό στην τσέπη μας!!!!!!!!!!
    Έφυγαν τα ευρώπουλα πάλι αυτό το μήνα!!!!!!!!!!!!!!!





    Aυτό αγαπητέ εσύ το κανονίζεις.... Στο ... χέρι σου είναι...
    ID
    25.01.2006, 11:31
    Jorge στο Φυσικό είμαι φίλε μου, τελειώνω βασικά (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω!). Ο καθηγητής που σου λέω είναι στον τομέα της πυρηνικής και τα λέγαμε αυτά γενικότερα περί ακτινοβολιών στο συγκεκριμένο εργαστήριο. Τέλος πάντων, για να μη το κουράζουμε, οι τηλεπικοινωνίες δεν είναι το φόρτε μου, εγώ για ακτινοβολίες διδάχτηκα κι από κει πιάστηκα και είπα

    Εσύ μιας και φαίνεσαι να είσαι στο αντικείμενό σου, τι έχεις να σχολιάσεις περί κινητών ?

    Πολύ ενδιαφέρον ήταν κι ένα φυλλάδιο που έπεσε στα χέρια μου απ' την Cosmote, για την ασφάλεια των κεραίων μέσα στις πόλεις, δεν ξέρω αν το είδες πουθενά. Ήταν καθησυχαστικό, αλλά αμφιβάλλω για το αν έλεγε όλη την αλήθεια. (Ελπίζω να μην δουλεύεις σε καμιά Cosmote και να είσαι ο συντάκτης του συγκεκριμένου φυλλαδίου ε ?! )
    jorge
    25.01.2006, 12:37
    Όχι, δεν δουλεύω στην Cosmote

    Όσον αφορά τη δική μου γνώμη, αυτό που δεν έχουμε πει ως τώρα και έχει τη μέγιστη σημασία, είναι η ισχύς που εκπέμπει το κινητό. Πέρα δηλαδή από τη συχνότητα εκπομπής, που κάνει τα κύτταρα να ταλαντώνονται επικίνδυνα, έχει σημασία και η ένταση που γίνεται η εκπομπή.

    Τα κινητά των τελευταίων ετών έχουν προοδεύσει στο συγκεκριμένο θέμα και εκπέμπουν όσο ακριβώς χρειάζεται για να επικοινωνήσουν με το σταθμό βάσης. Αν είσαι κοντά στο σταθμό, το κινητό εκπέμπει με ελάχιστα mW, ενώ αν είσαι κάπου που δεν έχεις καλό σήμα το κινητό εκπέμπει με όλη την ισχύ του, κάτι πολύ πιο επικίνδυνο. Παλαιότερα τα κινητά εκπέμπαν με σταθερή ισχύ, η οποία ήταν πολλαπλάσια της σημερινής.

    Άρα αυτό που έχω να πω, είναι πως τα πράγματα φαίνεται να βελτιώνονται όσο περνάνε τα χρόνια, αλλά κανείς πάλι δεν μπορεί να μας πει για τη μακροχρόνια επίδραση που έχουν στα κύτταρα αυτές οι συχνότητες.

    Γνώμη μου επίσης είναι οτι ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί και στο Wi-Fi. Αυτό εκπέμπει στα 2,4GHz, σχεδόν σε τριπλάσια συχνότητα από το αρχικό GSM και η ευαισθητοποίηση για τις επιδράσεις που μπορεί να έχει είναι ελάχιστη, μια και ακόμα δε χρησιμοποιείται σε ιδιαίτερα μεγάλη κλίμακα.
    swkraths
    04.03.2008, 12:52
    Όχι στο κινητό το βράδυ
    Η χρήση κινητού τηλεφώνου το βράδυ διαταράσσει σοβαρά τον ύπνο και προκαλεί πονοκεφάλους και σύγχυση, σύμφωνα με έρευνα που διεξήχθη από το Πανεπιστήμιο της Oυψάλα, το Ινστιτούτο Καρολίνσκα της Σουηδίας και από το Πολιτειακό Πανεπιστήμιο Wayne του Μίσιγκαν. Αξίζει να σημειωθεί ότι η έρευνα χρηματοδοτήθηκε από το Φόρουμ Κατασκευαστών Κινητών Τηλεφώνων (Mobile Manufacturers Forum).

    Όπως διαπιστώθηκε, εκείνοι που χρησιμοποιούν το κινητό τους πριν πέσουν για ύπνο αργούν να φτάσουν στα βαθύτερα στάδια του ύπνου και παραμένουν λιγότερο χρόνο σε αυτά, γεγονός που περιορίζει την ικανότητα του οργανισμού να ανασυντάσσει τις δυνάμεις του. Τα ευρήματα αυτά είναι πολύ ανησυχητικά για τους εφήβους, που χρησιμοποιούν συχνά τα κινητά τους τη νύχτα.

    Liza32
    04.03.2008, 20:00
    Εγω πάντως, 2 φορές τη βδομάδα που δεν χρησιμοποιώ καθόλου κινητό, είμαι μια χαρά! Αφήστε που δεν θέλω να κουδουνίζει συνεχώς και να με ενοχλούν θέλοντας να μάθουν που είμαι και που πάω! Η αλήθεια είναι, ότι με τα κινητά κάθε άλλο παρά ελεύθεροι ήμαστε! Σκεφτείτε το!