ελληνική μουσική
    353 online   ·  210.876 μέλη
    Stamos_BJ
    12.09.2007, 17:57
    Χωρίς αυτόν θα υπήρχε μια άλλη πτυχή της ροκ μουαικής???Τι σημαίνει η λέξη slowhand για εσάς??
    deathminor88
    12.09.2007, 23:11
    Δεν τον συμπαθώ ιδιέταιρα (ούτε ώς τραγουδοποιό, και σε καμία περίπτωση κιθαρίστα).Για την ακρίβεια πιστέυω ότι θα έπρεπε να ασχολούμαστε περισσότερο με τον Clapton ως τραγουδιποιό παρά ως κιθαρίστα. Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση ότι ΄πρέπει να τον θεωρούμε ως έναν από τους "σπουδαίους" κιθαρίστες. ΚΑι τώρα θα πούν κάποιοι το γνωστό: δεν μετράει η τεχνική αλλά το συναίσθημα... ΚΑι εγώ θα απαντήσω ότι ξέρω πολλούς κιθαρίστες που και τεχνική και συναίσθημα τα κατείχαν και κατλεχουν καλύτερα από τον Clapton... Παρόλα αυτά σέβομαι την προσφορά του στη μουσική, στον πολιτισμό, αναγνωρίζω μερικά όμορφα κομμάτια του, και σε καμία περίπτωση δεν μιλάω υποτιμιτικά για κάποιον που έχει καταφέρει τόσα πολλά πράγματα...
    sea_like_eyes
    12.09.2007, 23:58
    Jeff Beck ας πουμε . . . anyway. . . ο Clapton ειναι μεγαλη μορφη στην rock μουσικη!!!!
    kalouka
    13.09.2007, 14:53
    ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ροκ μεγάλωσα με τη μουσική του (ο΄πως και πολλων άλλων)τον γνώρισα μέσα από τους BLUESBRAKERS. Ζωή σαν παραμύθι με ιντριγκες,αποτοξινώσεις τραγικά γεγονότα τον θεωρώ από τους καλύτερους κιθαρίστες(σαν ακροατής).Δεν είναι τυχαίο που το unplugged πουλαει ακόμη σαν τρελλό είχα και την τύχη να τον δω στη συναυλία του στο Σπορτιγκ.
    twr
    13.09.2007, 15:34
    Παρόλο που δεν ακούω πολύ αυτού του είδους τη μουσική, έχω να πω ότι ο Έρικ είναι απλά ΘΕΟΣ!!!

    Όσο για τον Κλάπτον σαν κιθαρίστας...Πολύ πολύ καλός!!! Φοβερός μπλουζοροκ παίκτης!! Και με την blackie και με την ακουστική του!!!
    Απίστευτο συναίσθημα και πολύ καλή τεχνική!! Το ότι δεν παίζει πού γρήγορα δε μου λέει κάτι... Μην ξεχνάμε ότι η ταχύτητα δε χριάζεται - για την ακρίβεια είναι ανεπιθύμιτη - σε τέτοιου είδους τραγούδια!!
    Καλά, για τον Κλάπτον σαν συνθέτη δε μιλάω καν!!!


    Πάρτε και λίγο από Έρικ να γουστάρετε!!


    Link
    " TARGET="_blank">layla
    seriousstam
    17.09.2007, 02:35
    o eric clapton thewrw oti einai foberos mousikos genika kai oti exei poly styl...

    KostasDimou
    17.09.2007, 14:17
    Από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες ever!
    Για τις φράσεις του και το συναίσθημα των χορδών του.
    To "slow hand" βγήκε σαν παρατσούκλι, επειδή στα κλαμπάκια που έπαιζε, σχεδόν στην αρχή της καριέρας του, οι κοπέλες στο ακροατήριο κρατούσαν έναν αργό ρυθμό με παλαμάκια, συνοδεύοντας τις υπέροχες μελωδικές του γραμμές.
    koukou-tsa
    17.09.2007, 20:40
    Όταν ο Clapton έβγαλε το BLUESBRAKERS
    άλλαξε η αντίληψη για το ροκ – μπλουζ .
    Ξέρω (προσωπικά) κιθαρίστες κυριολεκτικά Τεράστιους που τον Clapton του «BLUESBRAKERS» τον παραδέχονται ακόμα και σήμερα ,κι όχι μόνο σκεφτόμενοι την εποχή εκείνη και το πώς παίζανε τότε .
    Ναι δεν είναι γρήγορος ,και λοιπόν ???
    Μουσική παίζει ο άνθρωπος ,δεν κάνει μονομαχίες στο El Paso !!!
    Έχει φαντασία, είναι μελωδικός ,
    φτιάχνει ωραία ριφ και έχει και πολύ υψηλή αισθητική .