ελληνική μουσική
    425 online   ·  210.877 μέλη

    6 χρόνια χωρίς τον Στέλιο...

    biologist80
    14.09.2007, 02:32
    ...................................................................................................................
    ....................................................................................................................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 14-09-2007 03:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : biologist80 στις 14-09-2007 03:19 ]


    mariachi
    14.09.2007, 10:55
    Ο Στέλιος έσβησε,όχι όμως η φωνή και τα τραγούδια του που θα υπάρχουν στον αιώνα τον άπαντα!
    rigas
    14.09.2007, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 14-09-2007 στις 10:55 έγραψε...

    Ο Στέλιος έσβησε,όχι όμως η φωνή και τα τραγούδια του που θα υπάρχουν στον αιώνα τον άπαντα!


    ------------------------------------

    Και λίγα λες.
    margo
    14.09.2007, 21:13
    Παίζουν στον Μελωδία αυτή την ώρα τα τραγούδια του.

    Πάντα θα ζει,εννοείται αυτό..
    τέτοια φωνή και τέτοια ψυχούλα δεν ξαναγίνεται !!!
    Panos72
    14.09.2007, 21:25
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 14-09-2007 στις 21:13 έγραψε...

    ...τέτοια φωνή και τέτοια ψυχούλα δεν ξαναγίνεται !!!



    Θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου για το δεύτερο... γεγονός είναι πάντως πως ως καλλιτέχνης θα λείπει. Έχει μια ιστορία που ανεξάρτητα από το αν ακούς ή όχι, δεν τίθεται προς αμφισβήτηση η προσφορά του στο Λαϊκό τραγούδι.


    koukou-tsa
    14.09.2007, 21:49
    Θα δανειστώ ρήση άλλου αλλά δε βρίσκω κάτι δικό μου που να κολάει τόσο πολύ με το θέμα μας

    Φύγαν οι τιτάνες κι ήρθαν οι Π…τ…..νες !!!!

    jacamar
    14.09.2007, 21:54
    εγώ πάλυ αν πω οτι έχω αντιρήσεις για την φώνη του...θα υποστώ την κοινωνικη κατακραυγη;;
    Οκ μπορεί να ηταν αποδεκτος τραγουδιστης αλλα δεν βλεπω κανενα ελλημα στην μουσικη απο την απουσια του.....
    margo
    14.09.2007, 22:12
    ..Αποδεκτός??


    Ο άνθρωπος λατρεύτηκε όσο λίγοι.
    "
    Η φωνή αυτή δεν ξαναβγαίνει ούτε σε εκατό χρόνια"(λόγια του Χατζηδάκι).

    Βέβαια γούστα είναι αυτά,αλλά κάποια πράγματα είναι αξίες,
    που όπως είπε ο panos72 πριν,δεν αμφισβητούνται..

    Υπάρχει και το τόπικ
    Το φαινόμενο Στέλιος Καζαντζίδης





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 02-10-2007 23:19 ]


    biologist80
    15.09.2007, 02:01
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 14-09-2007 στις 21:54 έγραψε...

    εγώ πάλυ αν πω οτι έχω αντιρήσεις για την φώνη του...θα υποστώ την κοινωνικη κατακραυγη;;
    Οκ μπορεί να ηταν αποδεκτος τραγουδιστης αλλα δεν βλεπω κανενα ελλημα στην μουσικη απο την απουσια του.....



    είναι σεβαστή η άποψή σου λόγω του πολύ νεαρού της ηλικίας σου.....ώστοσο πιστεψέ με πως ο ΣΤΕΛΙΟΣ ήταν το κάτι άλλο στο καλλιτεχνικό στερέωμα...η ιστορία μίλησε!!!!!!! ..είναι ο μόνος καλλιτέχνης στα παγκόσμια μουσικά χρονικά που ανέβαζε τις βελόνες στο κόκκινο σε κάθε ηχογράφηση..η φωνή του παρομοιάστηκε απο ειδικούς και ηχολήπτες σαν ένας πελώριος σωλήνας που έφτανε απο τη γή στον ουρανό με το ίδιο πάχος.είτε τραγούδαγε ψηλά,είτε χαμηλά τα μηχανήματα ηχοληψίας δεν τον ψάχναν ποτέ...ΕΠΙΣΗΣ για όλες τις απολαβές που έχουν σήμερα οι νεότεροι καλλιτέχνες-και είναι τεράστιες-ευθύνεται ο καζαντζίδης...πάλεψε μόνος του και κατάφερε να εξασφαλίσει το ακατόρθωτο για την τότε εποχή-τα ποσοστά-........όλοι οι τραγουδιστές χρωστάνε στον ΣΤΕΛΙΟ,τα τεράστια νυχτοκάματα.........πρέπει όλοι να του ανάβουν και κανένα κεράκι που και που.............ΤΕΛΟΣ είναι ο μοναδικός καλλιτέχνης απ'όσο ξέρω και σε παγκόσμια κλίμακα,με τον οποίο ασχολήθηκε το κοινοβούλιο της χώρας του....ψηφήστηκε ειδική νομοθεσία επι ΤΡΙΤΣΗ για τον καζαντζίδη με την οποία ο ΣΤΕΛΑΡΑΣ αποδεσμευόταν απο ένα συμβόλαιο που τον κρατούσε άδικα στο περιθώριο και του κλείδωνε τη φώνη-οπως ο ίδιος έλεγε-..........Ο λαός αποφάσισε και εκεί....όλοι θέλαν να ξανατραγουδήσει ο θεός..........αν κάπου είμαι λάθος θα παρακαλούσα τα μεγαλύτερα σε ηλικία μέλη να βάλουν ένα χεράκι εδώ......ευχαριστώ.................
    pafa
    02.10.2007, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 14-09-2007 στις 21:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 14-09-2007 στις 21:13 έγραψε...

    ...τέτοια φωνή και τέτοια ψυχούλα δεν ξαναγίνεται !!!



    Θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου για το δεύτερο... γεγονός είναι πάντως πως ως καλλιτέχνης θα λείπει. Έχει μια ιστορία που ανεξάρτητα από το αν ακούς ή όχι, δεν τίθεται προς αμφισβήτηση η προσφορά του στο Λαϊκό τραγούδι.




    Θα ήθελα να έλεγες τις αντιρήσεις σου.
    pafa
    02.10.2007, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 14-09-2007 στις 21:54 έγραψε...

    εγώ πάλυ αν πω οτι έχω αντιρήσεις για την φώνη του...θα υποστώ την κοινωνικη κατακραυγη;;
    Οκ μπορεί να ηταν αποδεκτος τραγουδιστης αλλα δεν βλεπω κανενα ελλημα στην μουσικη απο την απουσια του.....


    Μπορείς βέβαια αν θέλεις να μας πεις για κάποιους που συμπληρώνουν την απουσια του.
    koukou-tsa
    02.10.2007, 23:05
    Έλα ρε συ pafa…είναι δυνατόν να ρωτάς τέτοια πράγματα εσύ ????
    Δεν καλύπτει το κενό του Στέλιου ο Τσαλίκης ,ο Πετρέλης ,ο Νταλάρας, ο Γονίδης ,ο Μακρόπουλος ,οι C-Real,ο Κοριαλάς ,ο Τερζής ,ο Μαρτάκης ,ο Ρόκκος ,ο Πλούταρχος κλπ,κλπ,κλπ ???????

    Και μη μου πεις ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά γιατί θα σου απαντήσω πως δεν έβαλα τυχαία μερικούς «κορυφαίους» στο είδος τους τραγουδιστές μαζί με τον Πετρέλη ….δεν τους εξισώνω σε καμία περίπτωση …αλλά…το κενό του Στέλιου δεν γεμίζει με τραγουδιστές !!!….Υπήρξε παγκόσμιο φαινόμενο είτε μας ταιριάζει η φωνή του και γουστάρουμε είτε όχι .
    Αν και στην τέχνη νομίζω πως δεν υπάρχει αντικειμενικότητα κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους ….
    Π.Χ. Ο Γρηγόρης Πετράκος είναι ψευδός είτε μας αρέσει σαν τραγουδιστής είτε όχι …ο Στέλιος ήταν …είναι …και θα είναι ……είτε μας αρέσει είτε όχι …

    Προσωπική γνώμη πάντα Ερμού του ιδίου ,έτσι το βλέπω εγώ απ τη μεριά μου, τόσο μου κόβει τόσα λέω κλπ….





    pafa
    02.10.2007, 23:21
    Συμφωνώ αλλά εγώ δεν ήθελα να πω ονόματα.Ο Στέλιος είναι αναντικατάστατος αυτό δεν αλλάζει. Αλλα θα ήθελα απο το μέλος jacamar να μας έλεγε....
    jacamar
    02.10.2007, 23:26
    Σε τι να απάντησω?? δεν βλέπω κανένα έλλειμα στην μουσική σκηνή...οκ υπήρχε αυτός που κατά την προσωπική μου γνωμη έβγαζε μια ανύποφορη κλαψα...και τώρα δεν υπάρχει...αν κάποιος θέλει να τον ακουει υπάρχουν τα ηχογραφήματα του....αλλά όχι ότι άδειασε η μουσική με την απουσία του....είπαμε...
    koukou-tsa
    02.10.2007, 23:59
    Λαι ,λαι,λαι ,λαι λου λου
    Λαι,λαι,λαι ,λαι λου λου ........
    jacamar
    03.10.2007, 00:03
    Παράθεση:

    Το μέλος koukou-tsa στις 02-10-2007 στις 23:59 έγραψε...

    Λαι ,λαι,λαι ,λαι λου λου
    Λαι,λαι,λαι ,λαι λου λου ........



    τι θέλει να πει ο λαικός τροβαδούρος...?????
    koukou-tsa
    03.10.2007, 00:11
    καλέ ,δε θυμάσαι το άσμα του Ζουγανέλη....θα σαι μαλώσω.....
    έγραψε ιστορία λεμε.....
    αυτό και το "για να μείνεις εκτός νόσου, μοναχός σου εκτονώσου"...
    τι να λέμε τώρα,μεγάλες λαϊκές επιτυχίες ....

    jacamar
    03.10.2007, 00:17

    pafa
    03.10.2007, 02:33
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 02-10-2007 στις 23:26 έγραψε...

    Σε τι να απάντησω?? δεν βλέπω κανένα έλλειμα στην μουσική σκηνή...οκ υπήρχε αυτός που κατά την προσωπική μου γνωμη έβγαζε μια ανύποφορη κλαψα...και τώρα δεν υπάρχει...αν κάποιος θέλει να τον ακουει υπάρχουν τα ηχογραφήματα του....αλλά όχι ότι άδειασε η μουσική με την απουσία του....είπαμε...


    Στη μουσική σκηνή σίγουρα δεν υπάρχει έλλειμα είμαστε γεμάτοι.Το θέμα δεν είναι η κλάψα, όπως το λες, αλλά η πρωηγούμενη αναφορά σου για τη φωνή.
    Σίγουρα βέβαια για να ασχοληθείς με τη δουλεια που διαβάζω στο προφίλ σου,δεν πρέπει
    να έχεις έλλειμα ακοής!!
    Χωρίς να θέλω να λέω κακίες άλλο να λέμε τι μας αρέσει και άλλο να κλείνουμε τα αυτιά σε ένα μύθο της Ελληνικής μουσικής.
    jacamar
    03.10.2007, 19:26
    εντάξυ μπορεί να φταίει το γεγονός οτι δεν μεγάλωσα με τέτεια ακούσματα...στι σπίτι μου λαικό τραγούδι δεν παίζει ποτε. Δεν έμαθα λοιπόν τον Καζαντζίδη και κάθε αντίστοιχο ως μέρος τις πολιτιστικής μας κουλτούρας.
    Ετσι σήμερα δεν μπορώ να ακούσω τέτεια μουσική...είναι παράτερη ενοχλητική στα αυτιά μου....ίσως αν είχα μεγαλώσει με τέτεια ακούσματα να μπορούσα να αποδεκτώ τον τρόπο ερμηνίας του και την ιδιαίτερη φωνή του....όμως τώρα η γνώμη μου δεν αλλάζει....ακόμα και έχοντας ακούσει πολλά μέσα απο την δουλειά μου....!