ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.877 μέλη

    Μελίνα Κανά: Δίσκος Μελίνα Κανά, 2001

    sakinaEG
    18.09.2007, 02:29
    Μελίνα Κανά


    "Γέλα ψυχή μου/
    τα τρένα περνούν τα τρένα αρπάζουν/
    και μόνο έτσι ζούν γέλα κυλάει ο καιρός."


    από τη Μελίνα Κανά . Συνεργάζεται με τον Κώστα Παρίση από τα Υπόγεια Ρεύματα ο οποίος υπογράφει την ενορχήστρωση του άλμπουμ. Ετσι εύκολα κανείς καταλαβαίνει ότι ο ήχος διαφοροποιείται από τα προηγούμενα άλμπουμ της ο οποίος χωρίς να χάνει το έντεχνο στοιχείο του γίνεται πιο σύγχρονος και ηλεκτρικός.


    Η αέρινη φωνή της Κανά δένει με την τρυφερή αγριάδα του Παρίση και δίνει ένα καλό αποτέλεσμα. τραγούδια των Κώστα Παρίση και Βασίλη Γκάντζου, ενώ μουσική έχουν γράψει ακόμη ο Νίκος Πλάτανος και ο Δημήτρης Ψαρράς και στίχους ο Αλκης Αλκαίου, η Ευαγγελία Κουντουρά και η Εφη Θεοδώρου.
    επίσης δύο σπουδαία ποιήματα που μελοποίηθηκαν από τον Νίκο Πλάτανο,η ‘’Λυπημένη’’ του Γιώργου Σεφέρη και το ‘’Έχω εν΄αηδόνι στο κλουβί’’ του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη’’ Τα κρυμμένα τραγούδια στα άλμπουμ φαίνεται πως έγιναν μόδα.


    ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ανακαλύψτε δύο ‘’κρυμμένα’... ένα παραδοσιακό Αρχαγγελίτικο και ένα κρητικό του Θανάση Σκορδαλού.


    Καλή ακρόαση!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakinaEG στις 19-09-2007 05:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 19-09-2007 10:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 19-09-2007 10:53 ]


    spiroos
    18.09.2007, 12:46
    Ο δίσκος είναι αρχαιότατος, δεν κατάλαβα πως και τι μπήκε εδώ ως νέος

    Επίσης, όταν αντιγράφουμε από αλλού, επιβάλλεται να αναφέρουμε την πηγή
    sakinaEG
    19.09.2007, 05:16
    έκανα μεριρικά λαθάκια μη με φας κιόλας. πράγματι είναι ένας αρχαιότατος δίσκος και τον ξέρω πολύ καλά. την ανακοίνωση την είχα αποθηκεύση πράγματι από ένα site , μου άρεσε πολύ και ηθέλα να τη βάλω στο forum ως αναφορά στο δίσκο. την διόρθωσα πάντως τώρα και φένεται αυτό που ήθελα εξ'αρχής να φαίνεται , δηλαδή μια αναφορά γι΄αυτόν το δίσκο για να τον ακούσουν όσοι δεν τον έχουν ακούσει ως τώρα . οκ; μην εξάπτεσαι λοιπόν.συγγνώμη και πάλι!