ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.861 μέλη

    H Cristina Hoyos στο Θέατρο Badminton

    alexia-vicky
    20.09.2007, 20:55
    Cristina Hoyos - Ευτυχία, Τραγωδία και Πάθος

    Μετά τις τελευταίες εμφανίσεις της Cristina Hoyos στo Λυκαβηττό το 2001, η Ανδαλουσιανή ιέρεια του φλαμένκο και μούσα του Carlos Saura, επιστρέφει στην Αθήνα για τρεις μοναδικές παραστάσεις στη σκηνή του Θεάτρου Badminton, με το νέο της δυναμικό σύνολο Ballet Flamenco de Andalucia.

    Στις 26, 27 και 28 Σεπτεμβρίου η Cristina Hoyos θα ταξιδέψει και πάλι το αθηναϊκό κοινό στον εκρηκτικό κόσμο του φλαμένκο, με μια παράσταση διαποτισμένη από το πηγαίο πάθος, την αστείρευτη ενέργεια και την αυθεντικότητα της μεγάλης αυτής Κυρίας του χορού. Γνωστή τόσο για τις ερμηνείες της στις ταινίες Torero και Montoyas y Tarantos, όσο και από τις φημισμένες της παραστάσεις Bodas de Sangre, Carmen και El Amor Brujo, που παρουσιάστηκαν σε όλο τον κόσμο, η Cristina Hoyos, ζωντανός θρύλος του φλαμένκο, έρχεται ξανά στην Αθήνα για να παρουσιάσει το τελευταίο της έργο. “Viaje al Sur”, δηλαδή «Ταξίδι στο Νότο», είναι ο τίτλος της παράστασης που περιοδεύει με τεράστια επιτυχία τα τελευταία δύο χρόνια σε όλη την Ευρώπη. Ένα ‘ταξίδι’ από το οποίο δε θα μπορούσε να λείπει η Ελλάδα.

    Η Cristina Hoyos λέει:
    «Ποτέ δεν περίμενα ότι ο χορός θα γινόταν ό, τι πιο σημαντικό στη ζωή μου, πως θα με έκανε να διψώ τόσο και να θέλω να πιω από όλες τις πιθανές πηγές… Θέλω να αιχμαλωτίσω νέα αρώματα, να αντλήσω απ’ το παρελθόν, να ψάξω τις ρίζες και τις παραδόσεις και να δημιουργήσω νέες φόρμες, με ένα ‘πιστεύω’: πρέπει να δουλεύεις σκληρά για να μαθαίνεις κάτι καινούργιο κάθε μέρα, συνειδητοποιώντας τι μένει ακόμα να μάθεις. Πάνω στη σκηνή, με τα φώτα και τον κόσμο, ζω ένα μοναδικό συναίσθημα: ένα ειδύλλιο γεννιέται ανάμεσα στο φλαμένκο κι εμένα, μια σχέση πάθους και στοργής. Το φλαμένκο ζει μέσα μου, η ζωή μου η ίδια είναι το φλαμένκο».

    Η παράσταση Ταξίδι στο Νότο αφηγείται ένα ταξίδι στο Νότο της Ισπανίας και εκφράζει τα όνειρα και τις εμπειρίες της ζωής εκεί, μέσα από συναισθήματα. Κάθε ένα από τα τρία μέρη της παράστασης χαρακτηρίζεται από ένα ιδιαίτερο χρώμα:
    Λευκό για την Ευτυχία, το χρώμα και το φως. Μαύρο για την Τραγωδία, τη μοναξιά της άγονης γης, την ατυχία των ανθρώπων και τη βαθειά λύπη, όπως εκφράζεται από την Ανδαλουσία του Νότου. Κόκκινο για το Πάθος και τις ανεξέλεγκτες μαγικές δονήσεις που υποκινούν τα πιο δυνατά συναισθήματα, όπως η αγάπη, η επιθυμία, ο έρωτας. Τρία συναισθήματα σε ένα φανταστικό ταξίδι που αφηγείται τις αλήθειες της ζωής, με τη μοναδική, εκφραστική γλώσσα του φλαμένκο.

    Badminton, Άλσος Στρατού, Γουδή
    Πληροφορίες – Κρατήσεις: www.ticketnet.gr, 210-8840600


    Πηγή OTENET



    (Θα είμαι εκεί στις 27.. )