ελληνική μουσική
    405 online   ·  210.877 μέλη

    συνθήκες εργασίας στα ωδεία

    mariosnadege
    29.09.2007, 10:39
    Καλημέρα σε όλους,
    Δεν ήξερα σε ποιά ακριβώς κατηγορία να βάλω το θέμα αυτό, αλλά πιστεύω ότι αυτό δεν είναι το πιο σημαντικό.
    Δουλεύοντας σε ωδεία έχω συναντήσει την αυθαιρεσία των ωδειαρχών-ιδιοκτητών ωδείων (που κατ΄ευφημισμό αποκαλούνται διευθυντές !!). Τις περισσότερες φορές αρνούνται να πληρώσουν τη νόμιμη ασφάλισή μου ή απαιτούν να πληρώσω εγώ τις δικές τους (εργοδοτικές) εισφορές.
    Η κατάσταση αυτή μ' έχει κουράσει πολύ. Νομίζω πως όλοι οι καθηγητές ωδείων έχουν ανάλογες εμπειρίες, αλλά κανείς δεν αποφασίζει να κάνει κάτι.
    Ποιά είναι η άποψή σας ;

    pumba
    01.10.2007, 00:02
    Δεν έχεις κ άδικο...
    Κ γω είμαι μία από αυτές που πληρώνει μόνη της την ασφάλειά μου!!

    Όμως τα πράγματα δυστυχώς είναι τόσο δύσκολα εκεί έξω που ανέχεσαι αυτή την κατάσταση μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο!!

    Ο μοναδικός τρόπος για να το αντιμετωπίσεις είναι με μια καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας!! Ποιός όμως ΤΟΛΜΑΕΙ να το κάνει αυτό??
    delta66
    01.10.2007, 06:20
    Εγω.
    Πεστε μου το ωδειο (σε ΠΜ) και θα τους κανονισω.
    mariosnadege
    01.10.2007, 07:49
    Το έκανα ήδη προχτές αγαπητέ delta66, αφού πρώτα τα είχα χάσει όλα και δεν είχα τίποτα παραπάνω να χάσω.
    Δηλαδή δούλεψα για καιρό μ' αυτές τις συνθήκες και ξαφνικά μ' έδιωξαν πριν πέντε μέρες χωρίς καμμιά δικαιολογία.
    Τώρα περιμένω τις εξελίξεις. Θα σας ενημερώσω για τη συνέχεια.
    Απλά όταν ξεκίνησα το θέμα αυτό υπονοούσα ότι όλοι οι εργαζόμενοι έχουν μια συνδικαλιστική εκπροσώπηση, εκτός από εμάς.
    Spotlight_Dancer
    01.10.2007, 08:38
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 01-10-2007 στις 06:20 έγραψε...

    Εγω.
    Πεστε μου το ωδειο (σε ΠΜ) και θα τους κανονισω.


    γεια σου ρε Δελταααααααααααααααα
    delta66
    03.10.2007, 07:11
    Παράθεση:

    γεια σου ρε Δελταααααααααααααααα


    γεια σου ρε Μανοοοοοοοοοο