ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.874 μέλη
    winlowoo
    29.09.2007, 13:28
    tha eithela na sxoliasoume auton ton megalo kalitexni steve vai euxaristw

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-09-2007 15:03 ]


    deathminor88
    29.09.2007, 14:10
    Tι να πούμε... Προσκυνάμε...
    matthias16
    30.09.2007, 01:31
    Ενταξει...μελισσοκομος ηταν ο ανθρωπος και εκει στην φυση εμπνευστικε να πιασει κιθαρα...Τι να πεις κανεις! Εχει γραψει καποια καλα τραγουδακια,αλλα τα περισσοτερα μου θυμιζουν λουλουδια και πεταλουδες. Δεν μ'αρεσει επισης που το παιζει φιρμα
    Καλος μουσικος παντως

    ariadni0909
    30.09.2007, 01:42
    Καλλιτεχνης οχι αστεια...Πηγα σε συναυλια του....Μερικες χιλιαδες ατομα στριμωχνονταν για να δουν τα δαχτυλα του οταν παιζει!Ταχυτητα και ποιοτητα!ο τελειος ανδρας...εεε...συγνωμη...κιθαριστας εννοουσα....

    Panos72
    30.09.2007, 02:08
    Ελα τώρα μην τρελαθούμε με τον ερασιτέχνη... τους κάνετε όλους καλλιτέχνες... Σε μένα έτρεχε να του μάθω κόλπα....
    ariadni0909
    30.09.2007, 02:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 30-09-2007 στις 02:08 έγραψε...

    Ελα τώρα μην τρελαθούμε με τον ερασιτέχνη... τους κάνετε όλους καλλιτέχνες... Σε μένα έτρεχε να του μάθω κόλπα....




    Ελα μου???




    Καποιος επινε ΠΑΛΙ...
    marylin
    30.09.2007, 10:52
    Ναι βρε, αλήθεια λέει ο Πάνος. Λαγούς με πετραχήλια του έταζε και μάλιστα μια φορά ήμουν παρούσα σε μια συνομιλία τους που πίεζε το φίλο μας να του κάνει μαθήματα και πλήρωνε όσο όσο!
    Panos72
    30.09.2007, 15:46
    Πες τα Μαίρη μου!!! Γιατί με περνάνε για ψώνιο

    Αν έχετε παρατηρήσει στο τέλος κάθε συναυλίας του φωνάζει thanx Πανός κάνοντας λογοπαίγνιο. Απλά εγώ δεν πούλησα το ταλέντο μου στο star system.
    Ωστόσο, επειδή είναι ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ και τον θαυμάζω, συνεργαζόμαστε!


    ariadni0909
    30.09.2007, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 30-09-2007 στις 15:46 έγραψε...

    Πες τα Μαίρη μου!!! Γιατί με περνάνε για ψώνιο

    Αν έχετε παρατηρήσει στο τέλος κάθε συναυλίας του φωνάζει thanx Πανός κάνοντας λογοπαίγνιο. Απλά εγώ δεν πούλησα το ταλέντο μου στο star system.
    Ωστόσο, επειδή είναι ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ και τον θαυμάζω, συνεργαζόμαστε!










    Ajaco
    30.09.2007, 16:00
    Ο Steve Vai έχει μια πορεία αναμφισβήτητη εδώ και κάπου 20+ χρόνια. Η τεχνική του είναι κορυφαία και σε πολλά στοιχεία πρωτοπόρα (χρήση του tremolo, του wah pedal, απίστευτη ταχύτητα και καθαρότητα στον τόνο του).

    Η αρμονική του παιδεία είναι πλήρης (με ρίζες και στη θητεία του κοντά στον Frank Zappa) και γνωρίζει πώς να ροκάρει με πάθος και να υποστηρίζει και να αναδεικνύει τις συνθέσεις των πολλών μουσικών που έχει συνεργαστεί (David Lee Roth, Whitesnake).

    Οι δικές του συνθέσεις είναι αρμονικά πλούσιες και -φυσικά- ο άνθρωπος είναι γεννημένος για αυτοσχεδιασμούς από άλλους κόσμους.

    Αν θα ήθελα κάτι ακόμα από τον Steve Vai είναι μια πιο έντονη ενασχόληση με τα blues -στο παρελθόν έχει παραδεχτεί ότι, τουλάχιστον στη νεανική του ηλικία, δεν τον συγκινούσε το blues ιδίωμα καθόλου- και στον λιγότερο "καθαρό" τεχνικά ήχο.
    bon_scott
    30.09.2007, 21:47
    Εχω γυρω στα 150 τραγουδια στο MP3 μου. Απο αυτα τα 32 ειναι του Vai και τα 10 του Zappa. Mιλαμε για κατι παραπανω απο μια απλη επιρροη. Ο ανθρωπος δεν παιζεται με τιποτα, και δυστυχεστατα οταν μου δοθηκε ευκαιρια να τον δω, αυτο συνεβη σε εναν παναθλιο χωρο (στο Fix) με μειωμενο Set-list για να γινει ο χωρος σκυλαδικο, ασε που ημουν 2η σειρα και ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ!!!
    Μεγαλος καλλιτεχνης, σου μιλαει με τη μουσικη του.....
    Για οσους δεν εχουν ακουσει...
    Tov δισκο Passion and Warfare
    To Fire Garden (μην το παρετε πρωτο παντως)
    και γενικα τα παντα.....
    delta66
    01.10.2007, 06:32
    Ρε παιδια καλος ειναι ο Vai, αλλα πολυ σοου.
    μπουρδου μπουρδου, λαδι πολυ και τηγανίτα τιποτα.
    Και αυτον και τον Malmsteen 2-3 φορες καθε αλμπουμ ακουσα και μετα τελος.
    Δεν μου μενει τιποτα "μουσικο" μετα μεσα μου.
    Αντιθετα Satriani ακουω ακομα ανετα τα αλμπουμ του.
    (Μιλαμε για το ιδιο στυλ κιθαριστων παντα, guitar hero κλπ)
    Γιατι αν θελεις να ακουσεις κιθαρα ακου SRV ας πουμε.
    Υ.Γ. Τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται.
    Vai, Malmsteen & Satriani παιζω.
    Steve Ray Vaughan πρεπει να τρως 2 χρονια μονο μπανανες και να μελετας.
    (μιλαμε για καλα, οχι στο περιπου).
    dessypris
    01.10.2007, 16:47
    Steve Vai...For the love of God...Ύμνος κι έκφραση!...Ψυχή και έμπνευση...
    Οι τεχνικές ακολουθούν...
    bon_scott
    01.10.2007, 21:30
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 01-10-2007 στις 06:32 έγραψε...

    Ρε παιδια καλος ειναι ο Vai, αλλα πολυ σοου.
    μπουρδου μπουρδου, λαδι πολυ και τηγανίτα τιποτα.
    Και αυτον και τον Malmsteen 2-3 φορες καθε αλμπουμ ακουσα και μετα τελος.
    Δεν μου μενει τιποτα "μουσικο" μετα μεσα μου.
    Αντιθετα Satriani ακουω ακομα ανετα τα αλμπουμ του.
    (Μιλαμε για το ιδιο στυλ κιθαριστων παντα, guitar hero κλπ)
    Γιατι αν θελεις να ακουσεις κιθαρα ακου SRV ας πουμε.
    Υ.Γ. Τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται.
    Vai, Malmsteen & Satriani παιζω.
    Steve Ray Vaughan πρεπει να τρως 2 χρονια μονο μπανανες και να μελετας.
    (μιλαμε για καλα, οχι στο περιπου).



    Τον Malmsteen δεν τον παω μια γιατι ειναι αυτο το ειδος μπουρμπουληθρε κιθαριστα που σιχαινομαι. O Vai δεν ειναι απλα υπεργρηγορος, και δεν ειναι αυτο που με(μας) τραβαει. Ειναι τα χρωματα της μουσικης, ειναι η μελωδια και η "ζαβομαρα" πολλες φορες, κληρονομια απο τον Frank Zappa....
    Aν δεν εχεις ακουσει ενα απο τα παρακατω δοκιμασε:
    Lotus Feet
    Answers
    Tender Surrender
    Fire Garden Suite (apaixto)
    Blue Powder
    Fuck Yourself(asxoliasto)
    Glorious
    Building the Church
    και το τελευταιο του το Sound Theories, που ειναι με ορχηστρα(καμια σχεση με τον Ερικ τον Βικινγκ)
    Επαναλαμβανω ΑΝ δεν τα εχεις ακουσει ψαξτα.
    (το for the love... εννοειται!!!)
    Brokenchord
    02.10.2007, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος ariadni0909 στις 30-09-2007 στις 01:42 έγραψε...

    Καλλιτεχνης οχι αστεια...Πηγα σε συναυλια του....Μερικες χιλιαδες ατομα στριμωχνονταν για να δουν τα δαχτυλα του οταν παιζει!Ταχυτητα και ποιοτητα!ο τελειος ανδρας...εεε...συγνωμη...κιθαριστας εννοουσα....




    Εσένα άρχισα να σε συμπαθώ τελικά (μην παρεξηγηθείς) και γειτόνισσα και Steve Vai

    Αυτό που μου αρέσει σε αυτόν τον άνθρωπο είναι ότι όσο μεγαλώνει τόσο ξεμωραίνεται καλλιτεχνικά. Σαν να ξεχειλώνει ένα noise gate μέσα στην καρδιά του. Για παράδειγμα αν ακούσετε το freak sow excess θα καταλάβετε τι εννοώ. Καλά για το Sound theories τι να πρωτοπεί κανείς. Πάντως ένα πράγμα που μου αρέσει είναι ότι κάθε κομμάτι διηγείται μια ιστορία. Κακά τα ψέματα πάντως δύσπεπτη μουσική για κάποιον που δεν είναι ψαγμένος ! Όπως και το να ακούσεις κάποιες πολύ καλασικούρες. Επησεις η συνθέσεις του είναι ποιο πολύ συναίσθημα και αυτό φαίνεται. Καποιοι άλλοι συνθέτες ενώ έχουν κάποια καλή,φανταστική αρχική έμπνευση μένουν εκεί και συνθέτουν συνθετηστικά επαναλαμβάνοντας το θέμα ξανά και ξανά π.χ. επικήδειος για ένα όνειρο (γνώμη μου)



    Παραθέτω και κάτι που είχα πει για την συναυλία τότε. Αχ! αναμνήσεις !

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 13-06-2007 στις 20:49 έγραψε...

    Αλίμονο αν δεν ήμουνα!!! Τι ερώτηση είναι αυτή !!!
    Μάλιστα δεν είχα με ποιόν να πάω και τελικά κατέληξα να πάω με τον γέρο μου.
    Ήμουν απογευματινός στο σχολείο εκείνη την Δευτέρα του Νοέμβρη έ ρε ένα τρέξιμο που έριξα για το σπίτι!!!
    Και μάλιστα δεν είχαμε και εισιτήρια άιντε γιούργια στον ταμπλά με τα κουλούριααα!!
    Και εκεί που έλεγα θα μπούμε δεν θα μπούμε και πόσο καπέλο θα πληρώσουμε πετάγεται ένα παλικάρι και λέει:
    - ΕΕΕΕΕΕ έχω ένα παραπανίσιο εισιτήριο ποιος το θέλει.
    - Εγώ !!! Πόσο το πουλάς ;;; κάνει μία ο father
    -30euro όσο κάνει!!
    -Ορίστε
    -Ευχαριστώ
    -Εγώ ευχαριστώ
    Και γυρνάει ο δικός μου και μου λέει
    Οπότε Φώτη εσύ θα πας σίγουρα!!!
    Και εκεί που περιμέναμε να μπούμε στριμωγμένοι μέσα στο μπουλούκι και το κρύο.
    Ακούγετε μια ουράνια μελωδία την θυμάμαι καλά μετά έμαθα ότι ήταν τo crying machine
    κατάλαβες εμείς κρυώναμε και το κάθαρμα έκανε πρόβα!!!
    Δεν θα ξεχάσω και την άλλη φάση πολύ πριν το αναπάντεχο εισιτήριο!!! έρχονται δύο να μην τις χαρακτηρίσω δύο της νύχτας με δικτυωτό καλτσόν έντονο μακιγιάζ και δεν συμμαζεύεται !!!
    -Παιδιά ο Δάντης εδώ είναι!!!! (Το άκυρο!!! Όλοι οι μαλιάδες μαζεμένοι εκεί πέρα )
    -όχι!!
    -Και ποιος είναι
    -Ο Steve Vai
    -Τι είναι αυτό (Ούτε καν ποιος είναι αυτός)
    -Κιθαρίστας
    -Α καλά...!!
    (Καλάθια!!!! βαλμένη)
    Καλά βρε κοπέλα μου τους μαλιάδες με τις αλυσίδες τα δέρματα τα καρφιά και τα μακριά νύχια δεν του είδες τι δουλειά έχουν όλοι αυτοί στον Δάντη μου λες!!!!
    Ηταν φανερό οτι ήταν ελαφράν την καρδίαν!! Δευτέρα εργάσιμη στα μπουζούκια δουλειές δεν έχετε !!! Άιντε ένας Steve Vai τραβιέται μετά από πέντε χρόνια στέρησης αλλα ο Δάντης (φτουθθ!! Λέροσα το πληκτρολόγιο) να θυμηθώ να το πλήνω με οινόπνευμα μετά.

    Πάντως Στέφανε εγώ δεν ξεχνάω την υπόσχεση που μας έδωσες. Να ότι δηλαδή θα ξαναέρθεις και ότι θα καθόμαστε και ότι θα είναι άνετα και ότι θα μας βλέπεις και θα σε βλέπουμε δεν το ξεχνάω εγώ αυτό!!! Thats a promise !!! Είχες πει και να τώρα τρία χρόνια πέρασαν και είδες πόσο καλά το θυμάμαι. Please move back!!! moooove back too more steps move back please !!! hey!! i will write a song move back move back να βλέπεις και αυτό το θυμάμαι!!!




    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 02-10-2007 12:39 ]


    Brokenchord
    06.10.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 30-09-2007 στις 01:31 έγραψε...

    Ενταξει...μελισσοκομος ηταν ο ανθρωπος και εκει στην φυση εμπνευστικε να πιασει κιθαρα...Τι να πεις κανεις! Εχει γραψει καποια καλα τραγουδακια,αλλα τα περισσοτερα μου θυμιζουν λουλουδια και πεταλουδες. Δεν μ'αρεσει επισης που το παιζει φιρμα
    Καλος μουσικος παντως



    Γιατί δεν είναι φίρμα μονάχα το παίζει δηλαδή.

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 01-10-2007 στις 06:32 έγραψε...
    Υ.Γ. Τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται.
    Vai, Malmsteen & Satriani παιζω.

    Α ναι τότε γιατί δεν είδα κανένα μέχρι τώρα να μπορεί να παίξει ολόκληρο και σωστά το Whispering a prier. (Μπορεί να κάνω και λάθος)
    Το ότι μπορούμε να παίξουμε κάτι άριστα δεν συμένει ότι είμαστε και σε θέση να εμπνευστούμε και κάτι ανάλογο έτσι!!
    Και επομένως δεν συμένει τίποτα (γνώμη μου)



    Εκείνος που είναι πραγματικά μπούρδου μπούρδου είναι ο Malmsteen. Έχει κάποιες καλές ιδέες και εμπνεύσεις αλλά επειδή δεν ξέρει πώς να τις συνδέσει μπουρου μπουρου . . . .μπουρου μπουρου όλοι την ώρα. Πάρτε για παράδειγμά το
    Link
    " TARGET="_blank">Blue φοβερή εισαγωγή στο πρώτο λεπτό μετά όλο χαζομάρες !!! Σαν να το χάνει!!

    deathminor88
    06.10.2007, 21:20
    delta66 πολλοί παίζουν malmsteen, vai, και satriani (και petrucci, laiho κλπ κλπ) αλλα κανείς όπως λέει και οπ brockenchord δεν έχει τις εμπνεύσεις τους... Eδικά του Vai... Τώρα όσο για τον SRV διαφωνώ εντελώς μαζί σου...

    ΥΓ το μεγαλείο του malmsteen δεν φαινεται πουθενά παρά μόνο σε 2 δίσκους του... Τον πρώτο (rising force) και φυσικά το απίστευτο Concerto Suite.... Για αυτούς τους 2 δίσκους και μόνο ια μένα είναι από τους κορυφέους...
    delta66
    07.10.2007, 08:12
    Μαλλον δεν διευκρινησα.
    Για τον SRV ειπα οτι εχει ουσια το παιξιμο και τα τραγουδια του.
    συν οτι δεν παιζονται ευκολα και με τιποτα δεν πλησιαζεις τον ηχο του.
    (STRAT με 13αρες ποιος μπορει να παιξει? εστω και ημιτονιο κατω)

    Οσο για Vai να μη τα ξαναλεμε, SHOW.
    Η γνωμη μου ειναι ρε παιδια.
    Οσοι τον γουσταρουνε ας μην στεναχωριουνται, δεν μπορει να τον γουσταρουνε ολοι.
    Εμενα ο μονη δουλεια που μου αρεσε πολυ (για τις δικες του ειπα οτι ειναι καλες αλλα δεν τρελενομαι) ηταν το "Eat'em and Smile" του David Lee Roth γυρω στο 1987.
    Αλλα εκει οι συνθεσεις δεν ειναι δικες του.
    SORRY.
    deathminor88
    07.10.2007, 12:00
    Φυσικά, γνώμη σου είναι και απολύτως σεβαστή... Όμως δεν πρέπει να΄λέμε ότι ο Vai δεν έχει ουσία (γνώμη μου)... Και γενικότερα από πλευρά φαντασίας και έμπνευσης τα blues και ο SRV είναι πολύ πίσω... Oτι και να λέμε δεν ξεφεύγουν από τα bends και το 1-4-5...

    Ίσως φταίει το γεγονός ότι τα σιχαίνομαι, και γι αυτό υποστηρίζω τόσο θερμά άλλα πράγματα...
    bon_scott
    07.10.2007, 12:50
    Καθε μουσικη εχει την ομορφια της ρε παιδες!!!! Τα blues δεν εχουν φαντασια αλλα εχουν ψυχη και χωρις αυτη δεν μπορεις να παιξεις ικανοποιητικα.. Μα και ο Vai δεν εχει ενα κομματι που λεγεται blue powder?? Εκει καπως "μπλουζιζει"!! η κανω λαθος?? Και στο κατω κατω δεν εχει σημασια το ειδος, αρκει να σου αρεσει η μουσικη...η παλι κανω λαθος? Π.χ.για να επιστρεψουμε και στον delta66 (σεβαστη αποψη αν και διαφωνω) ,εγω ακομα να καταλαβω τι μουσικη παιζει ο Johnson,(παντως οχι μονο blues!!!) και παρολα αυτα τον λατρευω.

    ΥΓ.Το εξοργιστικο ειναι οτι ο Vai συχνα συγχεεται με κιθαριστες που παιζουν μουσικη.... για κιθαριστες!!(ονοματα δε λεμε..)

    ΥΓ 2. Αν μου βρει καποιος τι ειδος μουσικης παιζει ο Vai, κερδιζει πλυντηριο!