ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.861 μέλη

    Σπουδές... και μετά τι?

    Panos72
    04.10.2007, 03:23
    Με αφορμή ένα μήνυμα που έλαβα (ήταν για πλάκα, αλλά ξύπνησε κάποιους προβληματισμούς μου), σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το topic. Η ερώτηση απλή και ξεκάθαρη: Αξίζει ρε Πάνο να σπουδάσω? Η απάντηση όμως, σύνθετη. Υπάρχουν πολλές πτυχές και παράμετροι για να πάρει κάποιος τη σωστή απόφαση και αυτό ευελπιστώ να συμβεί μέσα από αυτό το topic.
    Σκοπός δεν είναι, βέβαια, να λυθεί το πρόβλημα, αλλά να ανταλλάξουμε απόψεις, γνώμες ή όπου κρίνεται απαραίτητο και συμβουλές.
    Τις δικές μου απόψεις θα εκθέτω ανάλογα τη ροή, ωστόσο, σαν αρχή θα ήθελα να αναφέρω τον προβληματισμό μου.
    Σπουδάζεις, ωραία. Ο κόπος και η οικονομική εξάντληση είναι δεδομένα. Το ερώτημα είναι, ποιο τελικά το όφελος? Κι αν δεν σπουδάσεις με τι εφόδια θα ξεκινήσεις μια καριέρα και ποια είναι αυτή?
    Η κατάσταση στην Ελλάδα, απαιτεί άτομα έμπειρα, καταρτισμένα αλλά με αποδοχές ανειδίκευτου και πολλές φορές και χωρίς ασφάλεια. Η δε Παιδεία, από κακή έως ανύπαρκτη. Έτσι, αν κάποιος θελήσει να κάνει σοβαρές σπουδές, πρέπει να ακολουθήσει το δρόμο της λεγόμενης ξενιτιάς.
    Πριν μερικά χρόνια μεταπολεμικά, οι άνθρωποι κατέφευγαν στο Εξωτερικό, εξαιτίας της οικονομικής εξαθλίωσης και της απουσίας θέσεων εργασίας. Σήμερα, οι περισσότεροι που φεύγουν για το εξωτερικό για να βρουν μια δουλειά αντάξια του κόπου που κατέβαλαν, αλλά και τις οικονομικές αποδοχές που θα ανταμείψουν τις όποιες θυσίες προηγήθηκαν.
    Τελικά, καταλήγουν μετανάστες…
    Με τη διαφορά ότι σήμερα, έχουν σπαταλήσει μεγάλο μέρος της ζωής τους. Έχουν ξοδέψει περιουσίες, προκειμένου να αποκτήσουν ένα χαρτί που θεωρητικά θα τους εξασφάλιζε.
    Γιατί λοιπόν τόσες θυσίες?
    Τι μπορεί να γίνει διαφορετικό?
    Πώς ένα παιδί μπορεί να επιλέξει και ποια είναι τα κριτήρια ή οι επιλογές του?
    marylin
    04.10.2007, 11:32
    ... Καλά να είμαστε και θα σου απαντήσω του... χρόνου τέτοια μέρα που θα έχει τελειώσει τη σχολή η κόρη μου...

    Άστα να πάνε...
    renabill
    04.10.2007, 11:57
    Στη σχολή μας κάνουν πλύση εγκεφάλου.Σπουδές και μεταπτυχιακά μονόδρομος, αλλά ποιός έχει όρεξηγ για μεταπτυχιακά (2 επιπλέον χρόνια διάβασμα) όταν του χει βγει η ψυχή να πάρει το πτυχίο του?΄Πρέπει να είσι επαγγελματιας φοιτητής για να ανταπεξέλθεις σε όλες αυτές τις υποχρεώσεις, να μη δουλεύεις, να μην έχεις προσωπική ζωή για την ακρίβεια καθόλου ζωή. SORRY αλλά δεν δεν θα πάρω.ΓΙΑΤΙ? Για μια δουλεία με βασικό μισθό και υπερωρίες που δεν πληρώνονται και πιθανόν χωρίς ένσημα? Προτιμώ να ζήσω όπως θέλω κι όχι όπως μου επιβάλλετε.
    stroumfakigate7
    04.10.2007, 12:59
    kita ego pao akoma 3likiou exo mini sti deutera gimnasiou sto gimnasio sto peirea gia na sou po tin alithia tha thela na piaso mia kali douleia alla apo prosopiki mou empiria den einai eukoli i zoi meta tis spoudes
    vero
    04.10.2007, 13:21
    δεν ξερω και εγω παιδια γιατι τα θελουμε ολα ετσι... το θεμα μπορει καποιοι να αδιαφορουν γι αυτα γι αλλους ειναι σημαντικα για την κοινωνικη τους καταξιωση.... μια μερα που ακουγα μια συζητηση και εχουν και δικιο ενας μπογιατζης με χωρις διπλωμα κτλ... εχει περισσοτερα λεφτα απο ενα που δουλευει στο δημοσιο.... και εγω εχω αυτο το ερωτημα γιατι να συμβαινει αυτο οταν ενας μου σκοτωνετε στο διαβασμα δεν εχει κανενα οφελος ως προς τα λεφτα ενω καποιος που ουτε σχολειο μπορει να εχει τελιωσει ειναι ποιο τυχερος????????
    μηπως φταιει η κοινωνια μας που το ανεχομαστε?
    δεν ξερω παιδια στην ευρωπη τι γινεται σχεδον δεν υπαρχει δημοσιο δεν γνωριζου τι ειναι..... με τα ιδιωτικα παιρνουν περισσοτερα λεφτα γιατι υπαρχει γιατι να μην γινεται αυτο τουλαχιστον τα 7 χρονακια τα εφαγες για την κοινωνικη σου καταξιωση και για οικονομικο οφελος ερωτημα..???????????
    να που ενας λογος περισσοτερος υπαρχει ξενιτια.....
    ariadni0909
    04.10.2007, 13:30
    Δεν θα αναφερθω στην αποτελματωση του εκπαιδευτικου συστηματος στην Ελλαδα.Ειναι δεδωμενη.Θα αναφερω μοναχα αυτο το οποιο εζησα και συνεχιζω να βιωνω εγω.
    Παντα ηθελα να σπουδασω.Ονειρο δικο μου που δε μου επιβληθηκε απο τους γονεις μου.Και πραγματικα εκανα την προσπαθεια μου...-που ηταν υπερανθρωπη για μενα!-και καταφερα να μπω στην ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ εκπαιδευση...Κι ερχομαι τωρα λοιπον και κανω το ερωτημα...
    Και τωρα?Μετα τι?Αλλαζουν πολλα?Παλι η ιδια εξουθενωση και ακομα δεν αρχισει τιποτα για να σκεφτεις!!!Τραγικο δεν ειναι?
    Να μην ξερω τι θα ακολουθησει για τα επομενα χρονια της ζωης μου...Σπουδες!Ναι...αοριστη εννοια ομως.Γιατι μπορει...μπορει...μπορει...χιλιαδες μπορει και ισως...Κι εγω αναμεσα σ'αυτες τις υποθεσεις να χτισω μια ζωη γερα θεμελειωμενη....!ΟΞΥΜΩΡΟ!
    punkster
    04.10.2007, 13:33
    H ευτυχια και η επαγγελματικη επιτυχια δεν ερχονται με ενα καλο πτυχιο.
    Το αν θα εισαι ευτυχισμενος στη ζωη σου δεν εξαρταται απ το αν θα γινεις γιατρος ή δικηγορος.
    Αν αγαπας αυτο που κανεις, θα τα καταφερεις και θα πετυχεις οτι και να ναι αυτο.
    Η δικη μου φιλοσοφια ειναι αυτη, οτι το παν ειναι να μας αρεσει αυτο που κανουμε. Γιατι τοτε και ορεξη θα εχεις να δουλεψεις, και καλα θα κανεις την δουλεια σου (πραγμα που σημαινει οτι θα γινεις σπουδαιος και τρανος, ειτε εισαι δικηγορος ειτε βοθρατζης), και θα εισαι ψυχικα ισορροπημενος, χαρουμενος και με κεφι για τη ζωη.
    Γι αυτο πριν πεσουμε με τα μουτρα στις σπουδες καλο θα ηταν να σκεφτουμε τι μας κανει ευτυχισμενο.

    katerinni
    04.10.2007, 15:02
    πρίν 7χρόνια πέρασα κι εγώ στην σχολή που πραγματικά ήθελα..ωραία μέχρι εδώ..το 1ο εξάμηνο σαν ψαρωμένη φοιτήτρια πήγαινα στα μαθήματα, στα εργαστήρια,διάβαζα,πέρασα κάποια μαθήματα!μπράβο μου!έπειτα άκουγα απο παλαιότερους και τι έγινε αν κοπείς σε μάθημα θα το δώσεις το έπομενο εξάμηνο, στις θεώριες δεν έχει απουσίες, όποτε θές πάς όποτε θές φεύγεις δεν πάς κιόλας αμα λάχει,εγώ όμως σαν ψαρώμενη δίσταζα να κάνω όλα αυτά πράξη..μέχρι που αρχισάν να μην έρχονται οι καθηγητές,έγινε 1 έγινε 2 μια ωραία μέρα λοιπόν λέω " αΪ σιχτίρ έτσι είστε έρχομαι εγώ και δεν έρχεστε εσείς δεν ξαναπατάω" και έτσι έγινε πήγαινα πλέον μόνο στα εργαστήρια γιατί στις τρείς απουσιές καιγόσουν...φτάνω 3ο - 4ο έτος και χρωστάω παντού..και έπειδη δεν πήγαινε άλλο μέσα σε 2χρόνια τα ξεπέταξα όλααααα!!!!!!!!!με πολύ κοπό,πάρα πολύύύύύ!!!!!!!!απο το συναίσθημα της επιτυχίας γιατί πέρασα στην σχολή που ήθελα έφτασα να σιχαίνομαι την σχολή μου και να τρέχω σαν τον Βέγγο για να απαλλαγώ απο το βάρος των σπουδών..και όλα αυτά επειδή δεν έχουμε εκπαιδευτικό σύστημα και όλα είναι ανοργάνωτα!...και αφού πέρνω το τιμημένο πτυχίο δεν προλαβαίνω να χαρώ...αισθάνομαι ένα κενό και τώρα τι???????έλα μου ντε!με το ζόρι μεταπτυχιακό μα με τι κουράγιο?ρε ουστ......θα πάω στο χωρίο να εκτρέφω γουρούνια να ζώ στην φύση και την ήσυχη ζωή!ρε ουστ.....

    StavmanR
    04.10.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-10-2007 στις 13:33 έγραψε...

    H ευτυχια και η επαγγελματικη επιτυχια δεν ερχονται με ενα καλο πτυχιο.
    Το αν θα εισαι ευτυχισμενος στη ζωη σου δεν εξαρταται απ το αν θα γινεις γιατρος ή δικηγορος.
    Αν αγαπας αυτο που κανεις, θα τα καταφερεις και θα πετυχεις οτι και να ναι αυτο.
    Η δικη μου φιλοσοφια ειναι αυτη, οτι το παν ειναι να μας αρεσει αυτο που κανουμε. Γιατι τοτε και ορεξη θα εχεις να δουλεψεις, και καλα θα κανεις την δουλεια σου (πραγμα που σημαινει οτι θα γινεις σπουδαιος και τρανος, ειτε εισαι δικηγορος ειτε βοθρατζης), και θα εισαι ψυχικα ισορροπημενος, χαρουμενος και με κεφι για τη ζωη.
    Γι αυτο πριν πεσουμε με τα μουτρα στις σπουδες καλο θα ηταν να σκεφτουμε τι μας κανει ευτυχισμενο.





    bleedrose
    04.10.2007, 16:24
    Αξίζει να σπουδάζεις, αλλά πιο σημαντικό είναι να ασχολήσαι με αυτό (ή αυτά) που σου αρεσουν!! Η φιλοσοφία μου είναι ότι πρέπει να σπουδάζεις ότι και να σου αρέσει, ακόμα κι αν δεν "υπόσχεται" χρήματα το αντικείμενο, αφού ουτως ή άλλως θα δυσκολευτείς ή δεν θα βρεις δουλειά. Κάνε το χομπυ σου επάγγελμα & have fun!
    vero
    04.10.2007, 17:34
    Παράθεση:

    Το μέλος bleedrose στις 04-10-2007 στις 16:24 έγραψε...

    Αξίζει να σπουδάζεις, αλλά πιο σημαντικό είναι να ασχολήσαι με αυτό (ή αυτά) που σου αρεσουν!! Η φιλοσοφία μου είναι ότι πρέπει να σπουδάζεις ότι και να σου αρέσει, ακόμα κι αν δεν "υπόσχεται" χρήματα το αντικείμενο, αφού ουτως ή άλλως θα δυσκολευτείς ή δεν θα βρεις δουλειά. Κάνε το χομπυ σου επάγγελμα & have fun!




    συμφωνω!!!!!! ετσι που καταντησαμε.....
    Panos72
    04.10.2007, 19:18
    Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά στα σχόλια, το συμπέρασμα είναι πως υπάρχει μια απαισιοδοξία σχετικά με την εκπαίδευση. Ωστόσο, το να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα και κάποιες καταστάσεις, δεν είναι κι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης. Θα συμφωνήσω με τις απόψεις που έχουν να κάνουν με το "κάνω αυτό που μου αρέσει και μετά αυτό που μπορεί να μου δώσει περισσότερα χρήματα", αυτό άλλωστε έκανα και εγώ, το χόμπυ μου επάγγελμα, δηλαδή αν και άλλο σπούδασα. Νομίζω πως κάνοντας κάτι με μεράκι, κερδίζεις περισσότερα πράγματα από ένα καλό μισθό ή μια προνομιούχα θέση ηγετικού στέλεχους.
    Από εκεί και πέρα, τι πρέπει κατά τη γνώμη σας να αλλάξει ώστε να μην πηγαίνουν στράφη τόσα χρόνια?
    Πως θα μπορούσαμε να έχουμε πραγματική Δωρεάν Παιδεία αλλά ταυτόχρονα και σωστά καταρτισμένη Εκπαίδευση, ώστε να αποφύγουμε την "ξενητιά" ή χειρότερα ακόμα τη θέση του "Ντελιβερά με πτυχείο"...?
    punkster
    04.10.2007, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος katerinni στις 04-10-2007 στις 15:02 έγραψε...

    πρίν 7χρόνια πέρασα κι εγώ στην σχολή που πραγματικά ήθελα..ωραία μέχρι εδώ..το 1ο εξάμηνο σαν ψαρωμένη φοιτήτρια πήγαινα στα μαθήματα, στα εργαστήρια,διάβαζα,πέρασα κάποια μαθήματα!μπράβο μου!έπειτα άκουγα απο παλαιότερους και τι έγινε αν κοπείς σε μάθημα θα το δώσεις το έπομενο εξάμηνο, στις θεώριες δεν έχει απουσίες, όποτε θές πάς όποτε θές φεύγεις δεν πάς κιόλας αμα λάχει,εγώ όμως σαν ψαρώμενη δίσταζα να κάνω όλα αυτά πράξη..μέχρι που αρχισάν να μην έρχονται οι καθηγητές,έγινε 1 έγινε 2 μια ωραία μέρα λοιπόν λέω " αΪ σιχτίρ έτσι είστε έρχομαι εγώ και δεν έρχεστε εσείς δεν ξαναπατάω" και έτσι έγινε πήγαινα πλέον μόνο στα εργαστήρια γιατί στις τρείς απουσιές καιγόσουν...φτάνω 3ο - 4ο έτος και χρωστάω παντού..και έπειδη δεν πήγαινε άλλο μέσα σε 2χρόνια τα ξεπέταξα όλααααα!!!!!!!!!με πολύ κοπό,πάρα πολύύύύύ!!!!!!!!απο το συναίσθημα της επιτυχίας γιατί πέρασα στην σχολή που ήθελα έφτασα να σιχαίνομαι την σχολή μου και να τρέχω σαν τον Βέγγο για να απαλλαγώ απο το βάρος των σπουδών..και όλα αυτά επειδή δεν έχουμε εκπαιδευτικό σύστημα και όλα είναι ανοργάνωτα!...και αφού πέρνω το τιμημένο πτυχίο δεν προλαβαίνω να χαρώ...αισθάνομαι ένα κενό και τώρα τι???????έλα μου ντε!με το ζόρι μεταπτυχιακό μα με τι κουράγιο?ρε ουστ......θα πάω στο χωρίο να εκτρέφω γουρούνια να ζώ στην φύση και την ήσυχη ζωή!ρε ουστ.....




    Σε ποια σχολη περασες αν επιτρεπεται???
    Panos72
    05.10.2007, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-10-2007 στις 13:33 έγραψε...

    H ευτυχια και η επαγγελματικη επιτυχια δεν ερχονται με ενα καλο πτυχιο.
    Το αν θα εισαι ευτυχισμενος στη ζωη σου δεν εξαρταται απ το αν θα γινεις γιατρος ή δικηγορος.
    Αν αγαπας αυτο που κανεις, θα τα καταφερεις και θα πετυχεις οτι και να ναι αυτο.


    Ακριβώς! Μόνο που η απόφαση πρέπει να είναι καλά δουλεμένη και να έχεις τα κατάλληλα εφόδια για να πάρεις τη σωστή απόφαση. Στη δική μου περίπτωση, πρώτα ξεκίνησα κάνοντας το hobby επάγγελμα και στη συνέχεια ασχολήθηκα με την κατάρτιση. Ωστόσο, είχα χάσει 3 χρόνια σπουδάζοντας κάτι τελείως άσχετο με αυτό που ασχολούμαι τώρα.



    Δείτε ΕΔΩ κάτι ενδιαφέρον!
    vero
    05.10.2007, 15:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 05-10-2007 στις 14:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-10-2007 στις 13:33 έγραψε...

    H ευτυχια και η επαγγελματικη επιτυχια δεν ερχονται με ενα καλο πτυχιο.
    Το αν θα εισαι ευτυχισμενος στη ζωη σου δεν εξαρταται απ το αν θα γινεις γιατρος ή δικηγορος.
    Αν αγαπας αυτο που κανεις, θα τα καταφερεις και θα πετυχεις οτι και να ναι αυτο.


    Ακριβώς! Μόνο που η απόφαση πρέπει να είναι καλά δουλεμένη και να έχεις τα κατάλληλα εφόδια για να πάρεις τη σωστή απόφαση. Στη δική μου περίπτωση, πρώτα ξεκίνησα κάνοντας το hobby επάγγελμα και στη συνέχεια ασχολήθηκα με την κατάρτιση. Ωστόσο, είχα χάσει 3 χρόνια σπουδάζοντας κάτι τελείως άσχετο με αυτό που ασχολούμαι τώρα.



    Δείτε ΕΔΩ κάτι ενδιαφέρον!




    Αυτο θα κανω και εγω θα ασχοληθω με κατι ασχετο και παραλληλα θα παρω τα πτυχια που χρειαζομαι και μολις τα παρω θα ασχοληθω με αυτο που αγαπω πολυ...
    Panos72
    09.10.2007, 12:48
    Προχθές είχα παρόμοια συζήτηση με μια φίλη. Το πρόβλημα, όπως μου μετέφερε, είναι στη διαχείρηση των γνώσεων από την εργοδοσία. Λίγο πολύ οι αγγελίες ζητούν, ανήλικο με σπουδές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και 10ετή πείρα... (ειρωνικά).
    Από την άλλη, αν κάποιος βρεθεί με αυτά τα προσόντα, του αρνούνται θέση εργασίας, γιατί θα πρέπει να είναι υψηλόμισθος...
    Τέλος, έγινε αναφορά και στο Σύστημα που επιτρέπει τέτοιου είδους εκμετάλλευση από τις επιχειρήσεις. Πρόσληψη με χαμηλές αποδοχές, ελαστικότητα στην τήρηση των συμβάσεων, απολύσεις χωρίς συγκεκριμένο πλαίσιο κ.λπ.

    ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μillion Milles Away
    katerinni
    09.10.2007, 14:23
    ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ.....ωραία η Χαλκίδα!
    Angelofdeath1990
    09.10.2007, 15:15
    egw pali 8elw na akolou8hsw ena dromo pou einai poli duskolos gia apolabes alla mou aresei...8elw na ginw mousikos...na ftasw sto pio upertato stadio pou uparxei sthn ki8ara mou alla.....xwris lefta den mporw na kanw tipota....ara BOOM...tipota...skeftomai na teleiwsw mono to wdio kai na dw gia metaptuxiaka eksw apo ELLADA 8a parw oti phre o Paok apo ton Pana8hnaiko...alla lefta...etsi 8a prpspa8hsw na perasw mia sxolh 8essalonikh pou den kserw an 8a exw douleia meta.....:| kai etsi basizomai sta ptuxeia mou sta agglika kai ta germanika kai paw na dw kai gia Filandika....ti na pw...afhste ta einai xalia to susthma mas exoume katanthsei sto oti an den pas fronthsthrio kai den ta akoumpas ekei den pernas pou8ena...e kalutera na kopsw to sxoleio kai na phgainw fronthsthrio an einai....den einai katastash...etsi lefta pou 8a mporousa na dwsw gia ena polu wraio kai kalo mataptuxikako eksw gia spoudes sthn mousikh thn ki8ara kai thn mousikologia ta stazw sta fronthsthria kai ta idiaitera....ara tzampa o kopos kai o rolos tou sxoleio tsampa paw....ti na pw eimaste gia ton.....afhste ta....exw apofgohteutei....
    v-for-variemai
    09.10.2007, 22:06
    Ωπ ωπ ωπ! Ωραίο θεματάκι για συζήτηση.
    Λοιπόν θα μιλήσω με τα δικά μου δεδομένα. Έχουμε και λέμε.
    Τελείωσα το σχολείο πριν 3 χρόνια ακριβώς. Απο τότε έχω αλλάξει τρείς σχολές [η τρίτη είναι αυτή που πηγαίνω τώρα και ξεκινάω στις 15..] Οι δύο σχολές ιδιωτικές και το ΤΕΙ το οποίο είχα περάσει ήταν μακρυά απο το σπίτι μου, οπότε καταλαβαίνετε.. τα έξοδα ουκ ολίγα!
    Νομίζω πως ακόμα και τώρα που υποτίθεται πως έχω σκεφτεί καλά αυτό που πάω να κάνω, το ότι σπουδάζω το κάνω για τους γονείς μου και για την οικογένειά μου που έχουν την άποψη "Όσο περισσότερα χαρτιά έχεις στα χέρια σου τόσο καλύτερα για σένα". Ναι, δεν αντιλέγω κάπου έχουν δίκιο. Ξέρω όμως και άτομα που δεν σπούδασαν ποτέ τίποτα και έχουν βολευτεί με κάποια δουλειά ή ακόμα και προσωρινοί κάπου και ζουν μια χαρά, με τα λεφτά τους, με το διαμερισματάκι τους με τα όλα τους.
    Τα προβλήματα απο την στιγμή που δεν έχεις σπουδάσει κάτι πιστεύω πως έρχονται με έναν γάμο. Δεν είμαι βέβαια παντρεμένη ούτε σκοπέυω [σε σύντομο χρονικό διάστημα τουλάχιστον] αλλά μπορώ να φανταστώ...

    Αυτά απο μένα...
    Α και.. Άντε να περάσουν τα δυο αυτά χρονάκια να πάρω το πτυχίο και να συνεχίσω κάνοντας κάτι!! δικό μου, για τη ζωή μου.
    Liza32
    12.10.2007, 16:01
    Εγω εχω πάρει δίπλωμα απο το 2004, αλλά δεν μου χρειάστηκε πουθενά! Μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που έφαγα το χρόνο μου στα θρανεία, και μάλιστα εκείνη την εποχή, καί δούλευα με σύμβαση, καί είχα να ασχοληθώ με το σπίτι και τον άντρα μου! Επειδή όμως μου αρέσει η μάθηση, δεν τα παρατάω εύκολα, και επειδή έχω και πολλές επιλογές, μια και είμαι πολυτάλαντη, πιστέυω οτι μια μέρα, κάτι καλό θα βγεί απο όλα αυτά. Αισιοδοξία πάνω απο όλα! Πάντως, δεν νομίζω οτι αξίζει να απογοητευεται κανείς, όταν υπάρχουν λύσεις. Τώρα, αν δεν χρησιμοποιήσω πουθενά και το επόμενο χαρτί που θα πάρω, θα το γυρίσω στα καλλιτεχνικά! Σε περίπτωση που είμαι τυχερή και βρεθεί επιτέλους δουλειά και για μένα, θα τα συνδιάσω καί τα δύο!