ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη

    10 χρόνια πιάνο, Γ' Μέση !

    Rosdler
    04.10.2007, 16:15
    Hello σε ολο το MusicHeaven!
    Παιζω πιανο εδω και 10 χρονια (παω φετος για τον 11ο χρονο) και ειμαι αυτη τη στιγμη στην Γ Μεση! Νομιζω οτι δε θα μπορουσα να προχωρω πιο αργα!!
    Θα ηθελα βεβαια να ξερω οτι η ολη ιστορια με το πιανο καπου θα με βγαλει. Δε μου αρεσει να βλεπω το πτυχιο με τα κυαλια...ποσο μαλλον το διπλωμα!!

    Πραγματικα, εχω αρχισει να απογοητευομαι! Μια γνώμη θελω: ειλικρινα, απο δικες σας εμπειριες, πως ακουγεται 10 χρονια--> Γ μεση??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-10-2007 20:08 ]


    Peace18
    04.10.2007, 17:11
    Πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί που κάνουν παραπάνω χρόνια για να φτάσουν Γ' Μέση!
    Αν δεις ότι μαζί με τις προκαταρκτικές που έιναι 2 χρόνια, συν τα 3 χρόνια της κατωτέρας, συν τα 3 χρόνια της μέσης...........
    8 χρόνια.......
    Έχεις παρατείνει τις σπουδές σου 2 χρόνια........
    Που πιστεύω πως δεν είναι κάτι το τραγικό.......
    Λίγο παραπάνω διάβασμα και θα είσαι οκ!
    Κανένας δεν τελείωσε το πιάνο σε 15 χρόνια......
    Γι'αυτό ηρέμησε και κάνε υπομονή και δίξε επιμονή........

    vero
    04.10.2007, 17:26
    εγω οι εξετασεις που δινω ειναι για 8 χρονια και παιρνω πτυχιο σολιστ αλλα νιωθω οτι δεν εχω μαθει τιποτα... οι εξετασεις που δινω ειναι αγγλικες royal school of music.... και τωρα σκεφτομαι να αρχισω με το ελληνικο συστημα να παω σε μια καθηγητρια πιανου να μου πει σε ποιο επιπεδο ειμαι και ν αρχισω μαθηματα....
    Rosdler
    04.10.2007, 17:36
    Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα με 2 χρονια ιδιαιτερο, το μετανιωνω τωρα....
    Anyway...royal school of music ε? Ε τοτε δε νομιζω πως δεν ξερεις και τιποτα!!! Στο κατω κατω, ξερεις δεν ξερεις θελει ταλεντο για πτυχιο σε 8 χρονια...η τουλαχιστον αυτο πιστευω εγω...
    Παντως δεν μπορω να πω οτι ζηλευω τοσο συντομες σπουδες...μου αρεσει αυτο που κανω και δεν θα ηθελα να τελειωσει τοσο συντομα! Απλως θελω να ξερω οτι θα με βγαλει καπου...και καποτε!!
    vero
    04.10.2007, 20:05
    πλακα πλακα που διαβασα μια φορα την βιογραφια του Χατζηγιαννη ελεγε οτι τελιωσε ως σολιστ αυτο που κανω εγω αλλα συνεχισε και στην Αγγλια την σχολη σε πιο υψηλο επιπεδο γιατι του δωσανε σαν υποτροφια....
    winlowoo
    14.10.2007, 22:02
    kita mia xara ta pas sinexise etsi edaxei kai ligo prisotero diavasma den vlapti alla xerw kati allous pou pane 14 xronia kai den xeroun kati to eidietero


    Angelofdeath1990
    14.10.2007, 23:04
    na sou pw ena mustiko gia na mhn apogohteuesai?An den se peirazei na paizeis armonio bres kai ena sugrothmataki kai 8a niw8eis wraia....kai parallhla 8a kaneis kai tis spoudes sou...etsi den 8a apogohteuesai...kai egw etsi to kseperasa...nomiza oti hmoun teleiws axrhstos sthn ki8ara ospou eida kai katalaba oti ekana la8os kai oti tzampa apo gohteuomoun...an den exeis problhma psakse ena sugrothmataki...polla psaxnoun plhktra kai etsi 8a 8es na ma8eis kai allo piano kai allo gia mporeis na eisai o kaluteros tou group kai na anebazeis to group 8a se boh8hsei...
    dEpAS
    15.10.2007, 18:38
    Φίλε μου,το μόνο που έχω να σ πώ΄είναι ότι ούτε εσύ ο ίδιος πραγματικά δεν ξέρεις
    πόσο καλά ξέρεις να παίζεις...Επομένως η τάξη που είσαι μ σ κάνει και
    νιώθεις μειονεκτικά και σκέψου καλά και θα δείς οτι το ωδείο δέν σε κάνει να δίνεις παντα το 100% που πραγματικά έχεις,σημασία έχει η προσωπική προσπάθεια
    και ανυσηχία!!!!Και στο κάτω κάτω δέν σε πήραν και τα χρόνια,απο τη στιγμή που το
    διασκεδάζεις και είσαι καλά όλα θα έρθουν με το χρόνο τους.....

    Kwn_na
    15.10.2007, 22:18
    Nα συμπληρώσω και εγώ ότι το κάθε έτος δεν σημαίνει ότι αντιστοιχεί απαραίτητα
    σε τάξη . Ένα παιδί 6 ετών για παράδειγμα που ξεκινάει ,είναι δύσκολο μέσω σε δύο
    χρόνια να έχει τελειώσει την απαιτητέα ύλη για να μπεί στη κατωτέρα.
    Στο επίπεδο ανωτέρας τάξης κρίνεσαι πιο αυστηρά.Εξαρτάται βέβαια το ωδείο και την
    επιτροπή.
    Συνέχισε την μελέτη σου με μεθοδικότητα και μεράκι και θα δεις ότι θα πλησιάζεις τους
    στόχους σου !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kwn_na στις 15-10-2007 22:20 ]


    MARIAXANIA
    17.10.2007, 01:34
    1.Εγώ ξεκίνησα το πιάνο στα 9. Μέσα σε 3.5 χρόνια ήμουνα πρώτη χρονιά στην κατωτέρα (δεν ξέρω πως μετριούνται αυτα Α,Β,Γ ή Γ,Β,Α) και 1ο έτος αρμονίας. (Αυτό με την αρμονία δεν ξέρω πως έγινε. Νομίζω πως παραήμουνα μικρή). Μετά έκανα τη βλακεία και σταμάτησα το ωδείο αλλά έπαιζα στο σπίτι ό,τι είχα μάθει. Φέτος ξεκίνησα ξανά και μπήκα υπό κατάταξη για την τελευταία τάξη της κατωτέρας!!! Νομίζω σε τάξεις πως τα πάω καλά. Ειδικά αν βάλεις και τα χρόνια αποχής που λογικά θα με πήγαν πίσω. Όμως κι εγώ νιώθω πως δεν ξέρω πολλά... Όσο για την αρμονία τελείωσα το 1ο έτος και προς το παρόν έχω μείνει εκεί.

    2. Κλασικό τραγούδι ξεκίνησα στα 13. Στα 3 χρόνια σταμάτησα κι εκεί στην πρώτη χρονιά της κατωτέρας και μπήκα ένα χρόνο υπο κατάταξη μπας και κερδίσω χρονιές. Μετά για σημαντικούς λόγους σταμάτησα τελείως (μετακόμιση σε άλλη πόλη). Φέτος και μετά από ταλαιπωρία 1 χρόνου με κάλους στις φωνητικές χορδές είμαι υπό κατάταξη για πρώτη χρονιά στη μέση. Νομίζω ότι πήγα λίγο πίσω εδώ. Εσείς τι λέτε;

    ΘΕΛΩ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ!!! ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!
    noizreduction
    17.10.2007, 11:08
    Αναζητηστε πρωτα την μουσικη και μετα τα πτυχια
    Rosdler
    17.10.2007, 17:03
    MARIAXANIA νομιζω οτι λαμβανοντας υποψη οτι συνεχεια σταματουσες τα πας μια χαρα...πραγματικα!!
    και ναι, εννοειται πρωτα η μουσικη, μετα τα πτυχια...
    αλλα οταν βρισκεσαι σε καλο δρομο τουλαχιστον ξερεις οτι δεν εισαι αχρηστος κι αξιζει να συνεχισεις
    Termite
    17.10.2007, 19:41
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-10-2007 στις 11:08 έγραψε...

    Αναζητηστε πρωτα την μουσικη και μετα τα πτυχια



    'Ετσι. Μεγάλη κουβέντα είπες.

    Παιδιά, θα σας πώ κάτι. Δε σημαίνει οτι ξέρετε μουσική αν πάρετε πτυχία. Και φυσικά δε σημαίνει οτι είστε άσχετοι απο μουσική αν ΔΕΝ παρετε πτυχία. Η μουσική ειναι μια διάσταση της ζωής που δύσκολα μπαίνει σε καλούπια διότι ειναι προσωπική στον καθένα. Ψάξτε να βρείτε αυτο που σας αρέσει σε αυτή και μετά ακολουθείστε τον κατάλληλο δρόμο.

    Η προσωπική μου εμπειρία (παράτησα το ωδείο στην 3η Μέση και με πτυχίο αρμονίας μετά απο 8 χρόνια) μου δίδαξε οτι αφου κατάφερα να βάλω τις βάσεις για αυτο που θέλω να πετύχω (να παίζω σωστά ένα όργανο και να το ανακαλύπτω μόνος μου) δεν υπήρχε λόγος να έχω καποιον/α να μου πιπιλάει το αυτί γιατι δεν παίζω καλά τον Σοστακόβιτς.
    MARIAXANIA
    19.10.2007, 15:13
    Εννοείται ότι η μουσική είναι πάνω από όλα. Όμως χωρίς πτυχία.. Τι κανεις;
    pianoteacher
    19.10.2007, 23:20
    Παιδιά όλα καλά αυτά που διάβασα σε αυτή τη σελίδα αλλά καλώς ή κακώς ζούμε στην Ελλάδα και όποιος θέλει να ασχοληθεί με την μουσική επαγγελματικά τουλάχιστον πρέπει να έχει πτυχία. Σαφώς δεν συμφωνώ. Έχω συναντήσει πολύ καλούς μουσικούς χωρίς πτυχία και πτυχιούχους "παραπληγικούς". Γ' μέση μετά από 10 χρόνια δεν είναι τόσο άσχημο όσο ακούγεται. Έχω μαθήτρια φέτος που ήρθε από άλλο ωδείο και είναι 5 χρόνια στην προκαταρτική! Λίγο προσπάθεια χρειάζεται και ένας στόχος. Το σημαντικό είναι να αποφασίσεις ΕΣΥ τί θες!!! Καλή επιτυχία και ό,τι θες εμείς είμαστε εδώ!
    MirsiniManou
    26.10.2007, 00:53
    Επαναπροσδιόρισε τη σχέση σου με τη μουσική και μην ξεχνάς ότι σε κάθε ηλικιακή φάση ζωής υπάρχουν αντοίστιχα προβλήματα,ζητήματα,προκλήσεις,σκαμπανεβασματα που αντίκεινται στο τυπικό μέρος των σπουδών,όμως μπορεί και να αποβούν θετικά με λίγο αυτοπειθαρχί α και σωστή καθοδήγηση απο τον δάσκαλο που θα σου κινητοποιήσει την έμπνευση,ωριμάζοντας τη σκέψη μέσα σου ότι αυτό που κάνεις είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ..καθημερινής αναπνοής σου!Τότε θα δεις ότι θα προχωράς χωρίς να σκέφτεσαι το χρέος της μαθητικής σου ιδιότητας ,αλλά θ'απολαμβάνεις την ίδια την πεμπτουσία της εξέλιξής σου
    silentmanww
    22.11.2007, 14:35
    Μην απογοητεύεσαι καθόλου...!!
    Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή στον 15ο χρόνο και φέτος τον Σεπτέμβρη μπήκα ανωτέρα...
    Εξάλλου η τάξη σου, αυτή η ταμπέλα δλδ, μέση, ανωτέρα, μπλα μπλα μπλα, δεν λέει κάτι...σημασία έχει τι κομμάτια παίζεις και τι νιώθεις ότι μπορείς να παίξεις...

    Rosdler
    22.11.2007, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος silentmanww στις 22-11-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Μην απογοητεύεσαι καθόλου...!!
    Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή στον 15ο χρόνο και φέτος τον Σεπτέμβρη μπήκα ανωτέρα...
    Εξάλλου η τάξη σου, αυτή η ταμπέλα δλδ, μέση, ανωτέρα, μπλα μπλα μπλα, δεν λέει κάτι...σημασία έχει τι κομμάτια παίζεις και τι νιώθεις ότι μπορείς να παίξεις...




    E λοιπον...αυτο που λες εχει μεγαλη σημασια!!! Αυτο που μετραει ειναι πραγματι τι παιζεις και πως το νιωθεις....
    Ευχαριστω!
    sakisarabatzis
    22.11.2007, 16:13
    Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εμπεδώσεις σωστα την υλη που προβλέπεται.Εξ αλλου σ ενα Πτυχίο εχεις να παιξεις στο Β΄μερος και κοντσερτο{εσυ και η καθηγητρια σου] και ειναι αρκετα δύσκολο.Θελει δεξιοτεχνία και γνώσεις.
    Rosdler
    22.11.2007, 16:52
    αυτο ειναι αληθεια.....