ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.865 μέλη

    Περί προδοσίας ανάμεσα σε φίλους

    Liza32
    09.10.2007, 07:21
    Άν κάποιος σας είχε προδόσει απο το φιλικό σας περιβάλλον, είτε για τον ένα είτε για τον άλλο λόγο, το μαθαίνατε και δεν θέλατε να τον ξαναδείτε στα μάτια σας, δεν ρωτούσατε πως και γιατί, και ερχόνταν κάποια μέρα, που ο ίδιος που σας πρόδωσε θέλει να ξανασμίξετε, και σας προτείνει μάλιστα να σας βγάλει απο το τέλμα της ανεργίας, μια που έχει αυτή τη δύναμη, εσείς τι θα κάνατε; Θα γυρνούσατε σε εκείνον που έχει προδώσει την εμπιστοσύνη σας, ή απλά θα απαντούσατε αρνητικά σε οποιαδήποτε πρόταση του;
    johnny8
    09.10.2007, 11:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 09-10-2007 στις 07:21 έγραψε...

    Άν κάποιος σας είχε προδόσει απο το φιλικό σας περιβάλλον, είτε για τον ένα είτε για τον άλλο λόγο, το μαθαίνατε
    Καταρχας να πιστευεις: απ οσα βλεπεις τα μισα κι απο οσα ακους κανενα.Μη δεχεσαι τις πληροφοριες που παιρνεις χωρις να τις ψαξεις.Μπορει να εγινε κατι που να παρεξηγηθηκε και να εφτασε στα αυτια σου σαν προδωσια.Καταρχας ψαξτο.Αν οντως ισχυει περι προδωσιας ...υπαρχει και η συγχωρεση.Νομιζω οτι ολοι οι ανθρωποι αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια.
    (και αν ρωτας , ναι με εχουν προδωσει και με το χειροτερο τροπο)
    katerinni
    09.10.2007, 14:26
    το μεγάλο ΟΧΙ θα ήταν η απαντησή μου χωρίς δεύτερη σκέψη
    pafa
    09.10.2007, 16:22
    Το σίγουρο είναι ότι για αυτά τα πράγματα δεν υπάρχουν κανόνες ,άρα λειτουργείς ανάλογα την περίπτωση.Πολύ σωστά λεει ο johnny8 ότι όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία.
    Πάντως ότι και αν κάνεις καλό ειναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και την καρδούλα σου.... Ισως βέβαια πονηρα, να έκανες και τη δοκιμή σου. Όπως λέμε .
    Stroumfita456
    09.10.2007, 20:27
    Κοιτα αφου σου προσφερει δουλεια και εισαι και ανεργη καλυτερα να το σκεφτεις καλυτερα γτ τετοιες ευκαιριες δεν βρισκονται και ευκολα!!!!Μπορει στο παρελθον να υπήρχε καποιο πρόβλημα αλλα μπορει να μετανιωσε και να θελει να επανορθωσει....Αλλά(ναι υπάρχει αυτο το αλλα γτ ο κόσμος μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος)κοιτα σε τι αποσκοπει αυτη του η κινηση...Ποτε δεν ξερεις τι κρυβεται πισω απο αυτην την ωραια προταση!!!!!!!!!

    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 09-10-2007 20:28 ]


    Singsing
    09.10.2007, 21:58
    Εδώ προκύπτει ένα ηθικό δίλλημα, το οποίο ουσιαστικά είναι το αν θα δεχτούμε να έρθουμε ξανά σε επαφή με τον φίλο που μας πρόδωσε ή όχι. Η πρότασή του για εργασία, είναι μια παράμετρος, η οποία απλώς διαφοροποιεί τον τρόπο που θα σκεφτούμε για να πράξουμε. Αν λάβουμε την πρόταση αυτή υπόψη μας και καταλήξουμε στην απόφαση να έρθουμε σε επαφή, θα έχουμε πάρει την καλύτερη δυνατή απόφαση, ως προς το συμφέρον μας, η οποία όμως δεν θα αποτελεί μια ηθικά καλή πράξη. Άρα κάποιος πρέπει πρώτα να επιλέξει αν θέλει να πράξει ηθικά ή με βάσει το συμφέρον του, γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση τα δυο τελευταία έρχονται σε αντίθεση. Αφού επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θα "ζυγίσει"τα πράγματα, τότε πρέπει να αποφασίσει.
    demi11
    10.10.2007, 16:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Singsing στις 09-10-2007 στις 21:58 έγραψε...

    Εδώ προκύπτει ένα ηθικό δίλλημα, το οποίο ουσιαστικά είναι το αν θα δεχτούμε να έρθουμε ξανά σε επαφή με τον φίλο που μας πρόδωσε ή όχι. Η πρότασή του για εργασία, είναι μια παράμετρος, η οποία απλώς διαφοροποιεί τον τρόπο που θα σκεφτούμε για να πράξουμε. Αν λάβουμε την πρόταση αυτή υπόψη μας και καταλήξουμε στην απόφαση να έρθουμε σε επαφή, θα έχουμε πάρει την καλύτερη δυνατή απόφαση, ως προς το συμφέρον μας, η οποία όμως δεν θα αποτελεί μια ηθικά καλή πράξη. Άρα κάποιος πρέπει πρώτα να επιλέξει αν θέλει να πράξει ηθικά ή με βάσει το συμφέρον του, γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση τα δυο τελευταία έρχονται σε αντίθεση. Αφού επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θα "ζυγίσει"τα πράγματα, τότε πρέπει να αποφασίσει.



    Θα συμφωνήσω...
    pafa
    10.10.2007, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Singsing στις 09-10-2007 στις 21:58 έγραψε...

    Εδώ προκύπτει ένα ηθικό δίλλημα, το οποίο ουσιαστικά είναι το αν θα δεχτούμε να έρθουμε ξανά σε επαφή με τον φίλο που μας πρόδωσε ή όχι. Η πρότασή του για εργασία, είναι μια παράμετρος, η οποία απλώς διαφοροποιεί τον τρόπο που θα σκεφτούμε για να πράξουμε. Αν λάβουμε την πρόταση αυτή υπόψη μας και καταλήξουμε στην απόφαση να έρθουμε σε επαφή, θα έχουμε πάρει την καλύτερη δυνατή απόφαση, ως προς το συμφέρον μας, η οποία όμως δεν θα αποτελεί μια ηθικά καλή πράξη. Άρα κάποιος πρέπει πρώτα να επιλέξει αν θέλει να πράξει ηθικά ή με βάσει το συμφέρον του, γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση τα δυο τελευταία έρχονται σε αντίθεση. Αφού επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θα "ζυγίσει"τα πράγματα, τότε πρέπει να αποφασίσει.


    Ανήθικο είναι να ψάξει κάποιος τη συγνώμη αν έχει μετανιώσει πραγματικά, ειναι ανήθικο να δώσουμε σε κάποιον μια δεύτερη ευκαιρία? Μήπως όμως είναι ανήθικο να το παίζουμε υπεράνω και εγωιστικά να τα ξέρουμε όλα?
    Την απάντησηντην ξέρεις εσύ Liza32, καλύτερα απο όλους.
    uNick
    10.10.2007, 18:53
    Το τυχαίο (φαντάζομαι) παράδειγμα που έδωσε η Liza32 ανήκει στις περιπτώσεις στις οποίες είμαι απόλυτος! Από τη στιγμή που κάποιος πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου, δεν παίζει σε καμία περίπτωση να δεχτώ τίποτα από αυτόν, ακόμα κι αν μου προσφέρει κάτι που έχω απόλυτη ανάγκη! Χωρίς γιατί, τί ή πώς!
    Στο μυαλό μου έχει φάει delete! Δεν υπάρχει! Τέλος!
    Liza32
    10.10.2007, 19:33
    Συμφωνώ με τον uNick.
    Singsing
    12.10.2007, 19:14
    Παράθεση:

    Το μέλος pafa στις 10-10-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Singsing στις 09-10-2007 στις 21:58 έγραψε...

    Εδώ προκύπτει ένα ηθικό δίλλημα, το οποίο ουσιαστικά είναι το αν θα δεχτούμε να έρθουμε ξανά σε επαφή με τον φίλο που μας πρόδωσε ή όχι. Η πρότασή του για εργασία, είναι μια παράμετρος, η οποία απλώς διαφοροποιεί τον τρόπο που θα σκεφτούμε για να πράξουμε. Αν λάβουμε την πρόταση αυτή υπόψη μας και καταλήξουμε στην απόφαση να έρθουμε σε επαφή, θα έχουμε πάρει την καλύτερη δυνατή απόφαση, ως προς το συμφέρον μας, η οποία όμως δεν θα αποτελεί μια ηθικά καλή πράξη. Άρα κάποιος πρέπει πρώτα να επιλέξει αν θέλει να πράξει ηθικά ή με βάσει το συμφέρον του, γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση τα δυο τελευταία έρχονται σε αντίθεση. Αφού επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θα "ζυγίσει"τα πράγματα, τότε πρέπει να αποφασίσει.


    Ανήθικο είναι να ψάξει κάποιος τη συγνώμη αν έχει μετανιώσει πραγματικά, ειναι ανήθικο να δώσουμε σε κάποιον μια δεύτερη ευκαιρία? Μήπως όμως είναι ανήθικο να το παίζουμε υπεράνω και εγωιστικά να τα ξέρουμε όλα?
    Την απάντησηντην ξέρεις εσύ Liza32, καλύτερα απο όλους.


    Μάλλον φίλε pafa δεν κατάλαβες ότι δεν απέκλεισα τη δεύτερη ευκαιρία. Απλά είπα και φαίνεται πολύ καθαρά, ότι δεν πρέπει να δώσουμε δεύτερη ευκαιρία με λάθος κριτήρια και για τους λάθος λόγους.
    lookylouk
    12.10.2007, 22:12
    Liza ίσως θα έπρεπε να αξιολογήσεις εσύ που ξέρεις ακριβώς τι συνέβη, αν αξίζει μία δεύτερη ευκαιρία.

    Είναι πιθανόν να προσπαθεί να επανορθώσει για μία ατυχή περίοδο, ενέργεια κλπ.

    Εσύ ξέρεις τι έγινε, εσύ θα κρίνεις πόσο βαρύ ήταν αυτό, και αν όντως έχει αγαθές προθέσεις ή αποσκοπεί κάπου.

    Καλή τύχη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!

    Liza32
    16.10.2007, 12:20
    Αγαπητή/ε lookylouk, πίστεψε με, δεν αξίζει καμία ευκαιρία! Αυτό που έκανε δεν σηκώνει συγχώρεση, για πολλούς λόγους. Εγω πήρα την απόφαση μου, και θα την τηρήσω. Σε άλλη περίπτωση, θα τον συγχωρούσα και θα τα ξεχνούσα όλα. Σε αυτή όμως, δεν υπάρχει περίπτωση! Υπάρχουν άνθρωποι με καρδιά και άνθρωποι τιποτένιοι. Καλώς ή κακώς, είμαι απο τους ανθρώπους που δεν συγχωρούν, και δεν θα τα έσβηναν όλα με μια δωροδοκία! Κάποια στιγμή, θα σας γράψω τι ακριβώς συνέβει με ονόματα και ημερομηνίες, και θα καταλάβετε τι εννοώ. Είμαι απολύτως σίγουρη, οτι θα μου δώσετε δίκιο!
    Σ΄ευχαριστώ για την ευχή σου lookylouk.
    mariza18
    16.10.2007, 17:02
    Έχεις δίκιο να είσαι θυμωμένη,αν κάποιος σε προδώσει,με οποιονδήποτε τρόπο,παύει να είναι φίλος! Στη θέση σου ούτε εγώ θα δεχόμουν τη βοήθεια του γιατί απλά δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ ξανά ένα άτομο που ήξερε ότι με τις πράξεις του θα πληγωνόμουν.Αλλά όλα αυτά τα λέμε πολυ θεωρητικά-επειδή δεν βρισκόμαστε οι ίδοι στη θέση σου..Μπορεί να έχεις πολύ μεγάλη ανάγκη αυτή τη δουλειά ή ακόμα να είναι και η δουλειά των ονείρων σου..Δύσκολη απόφαση