ελληνική μουσική
    336 online   ·  210.876 μέλη

    Ο καλυτερος Ελληνας παραδοσιακος κρουστος των τελευταιων δεκαπεντε χρονων

    darbukaboy
    10.10.2007, 13:53
    Ποιος κατα τη γνωμη σας ειναι ο καλυτερος Ελληνας παραδοσιακος κρουστος των τελευταιων 15 χρονων;
    Mindkaiser
    13.10.2007, 13:26
    Δε μπορώ να αποφανθώ για τον καλύτερο, πάντως προσωπικά τρέφω απεριόριστο θαυμασμό για έναν δάσκαλο που είχαμε στο Μουσικό Λύκειο Παλλήνης. Αναφέρομαι στον Βαγγέλη τον Καρίπη ο οποίος πάντα μας εξέπληττε με τις καταπληκτικές δισκογραφικές δουλειές του, τους χαμηλούς τόνους του και το μεράκι του για το αντικείμενο. Υποθέτω ότι συγκαταλέγεται στους κορυφαίους παραδοσιακούς κρουστούς των τελευταίων δεκαπέντε χρόνων.
    koukou-tsa
    13.10.2007, 15:36
    Βαγγέλης Καρίπης . & -
    darbukaboy
    13.10.2007, 17:47
    Θα συμφωνησω μαζι σας αν και εχω μια παραπανω συμπαθεια στον Κωστα Μερετακη χωρις ομως να αποκλειω τον Καρυπη τον οποιο εκτιμω αφανταστα(ειναι δασκαλος του δασκαλου μου).Α!Ειναι και αριστεροχειρας οπως κι εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!
    despinakontogianni
    26.10.2007, 16:19
    Άρα έχεις κι άλλον ένα λόγο να τον θαυμάζεις! Είναι αλήθεια αξιοθαύμαστο!
    qanun
    26.10.2007, 23:08
    Antreas Pappas, Petros Kourtis, Mixalis Klapakis apo tis ''Dinameis tou Aigaiou''

    Pano apo olous omos, o Giorgos o Gevgelis, pou ena atixima pou eixe sto aeroplano prin apo 5 peripou xronia mas sterise ti dinatotita na ton akoume kai na ton xorevoume (ezise alla me anapiria). Ena apistefto talento...
    Mindkaiser
    27.10.2007, 00:10
    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 13-10-2007 στις 17:47 έγραψε...

    Θα συμφωνησω μαζι σας αν και εχω μια παραπανω συμπαθεια στον Κωστα Μερετακη χωρις ομως να αποκλειω τον Καρυπη τον οποιο εκτιμω αφανταστα(ειναι δασκαλος του δασκαλου μου).Α!Ειναι και αριστεροχειρας οπως κι εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Αν αναφερόμαστε στον ίδιο και είναι γύρω στα 28, ο Κώστας Μερεντάκης ήταν και αυτός στο μουσικό λύκειο της Παλλήνης τον καιρό που ήταν δάσκαλος εκεί ο Κώστας Καρύπης. Είχαμε έναν ιδιαίτερα αξιόλογο παραδοσιακό τομέα με πολύ ταλαντούχα παιδιά όπως ο Χάρης Λαμπράκης (νεϊ), ο Κώστας Θωμάς (ούτι), ο Κώστας Καρυτζής, ο Τασος Καπίρης, η Σύλβια και άλλοι...