ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    τεχνικες στην ηλεκτρικη κιθαρα

    lordmoon
    11.10.2007, 00:05
    ψαχνω να βρω πως λεγεται και πως γινεται η τεχνικη που κανεις την κιθαρα να σκουζει
    Aiolos_m
    11.10.2007, 00:18
    Σφαλιάρα λέγεται και για να μάθεις την τεχνική, σήκωσε χέρι σε γυναίκα...


    ariadni0909
    11.10.2007, 00:26
    Ωπα ωπα...Εχει ξεφυγει ο Αιολος!
    filosofiki
    11.10.2007, 00:44
    kala ola ta lefta..... apo to topic os tis apantiseis melwn..... sthn korfi kanella xaxaxaxa
    ANNAMARAKI
    11.10.2007, 00:46
    οπο Αιολάκο μου δεν μου τα ειχεσ πει αυτα!!!!!!!!
    Aiolos_m
    11.10.2007, 00:51
    Πλάκα κάνω, μην ψαρώνετε.
    vouliakis
    11.10.2007, 00:53
    lordmoon, τι εννοείς ακριβώς?
    Αίολε, είσαι off topic (μπρρρ)


    Aiolos_m
    11.10.2007, 00:57
    Γαμώτο vouliakis, πού τα ξέρετε όλα αυτά τα sites και δεν τη γλιτώνουμε με τπτ...

    deathminor88
    11.10.2007, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος lordmoon στις 11-10-2007 στις 00:05 έγραψε...

    ψαχνω να βρω πως λεγεται και πως γινεται η τεχνικη που κανεις την κιθαρα να σκουζει



    Δηλαδή?
    Angelofdeath1990
    11.10.2007, 07:44
    mhpws to tsirigma les pou to kaneis me thn pena kai to daktulo?
    lewis
    11.10.2007, 09:52
    Αυτό που εννοεί είναι το τσίμπημα με την πένα πιθανόν και γίνεται μόνο αν δεν αφήνεις πολύ χώρο στην πένα για να παίξει. Όταν πάει να παίξει η η χορδή θα την σταματάς πολύ γρήγορα με τα δάκτυλα που κρατάνε την πένα.(Στην αρχή για να γίνει ποιο εύκολο βαλε lead με πολύ drive και θα το καταφέρεις!
    faltsoo
    11.10.2007, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος lordmoon στις 11-10-2007 στις 00:05 έγραψε...

    ψαχνω να βρω πως λεγεται και πως γινεται η τεχνικη που κανεις την κιθαρα να σκουζει



    λεγεται ...squzie...
    σκούζω [skϊzo]: (οικ.) βγάζω διαπεραστικές κραυγές


    γινεται οπως και ο στραγγαλισμος....σφιγγεις δυνατα και αν θες κουνας και πανω κατω (τη χορδη)






    twr
    11.10.2007, 16:36
    μάλλον εννοεί τα pinch harmonics!!

    Γράψε pinch harmonics στο youtube και όλο και κάτι θα βρεις...
    delta66
    11.10.2007, 19:47
    Πετας την κιθαρα απο το παραθυρο ενω ειανι ακομη συνδεδεμενη με τον ενυσχητη.
    (Τεχνικο σχολιο) αν μενεις σε ψηλο οροφο φροντισε να προμηθευτεις πολυ μακρυ καλωδιο βισματος για να εισαι σιγουρος οτι θα φτασει η κιθαρα στο δρομο θα σκασει κατω και θα σκουξει.
    Αλλιως θα μεινει να αιωρειται στο αερα και δεν θα πραγματοποιηθει το guitar effect που επιθυμεις.

    Υ.Γ. μην κανεις τιποτα απο αυτα.
    twr
    11.10.2007, 21:53
    Ρε σεις έλεος...
    Γιατί τον κοροιδεύετε τον άνθρωπο?

    Φίλε βρήκες στο youtube αυτό που έψαχνες?

    Lennon
    11.10.2007, 22:06
    Η τεχνική λέγεται wah-wah και την εξέλιξε ο Jimi Hendrix. Το πετυχαίνεις με ειδικό παραμορφωτή (πεταλάκι). Εμένα ο ενισχυτής μου (FENDER G-DEC) έχει τέτοια παραμόρφωση επάνω.
    systemofad
    11.10.2007, 23:06
    υπαρχει επισης και το whammy bar αν 8ες να κανεις περιεργους ηχους.....πειραματισου...
    filosofiki
    12.10.2007, 13:07
    παιδια ο aiolos για αρχη είχε πάρει γράμμη... γιατί τη χαλάτε???
    ο άνθρωπος δεν ΄ψάχνει κάτι ...............
    χαβαλέ κάνει ρωτώντας......
    ΥΓ:lordmoon εχω κάνει το πιάνο και σκούζει πάντως..... από κιθάρα δεν ξέρω!!!
    twr
    12.10.2007, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 12-10-2007 στις 13:07 έγραψε...

    παιδια ο aiolos για αρχη είχε πάρει γράμμη... γιατί τη χαλάτε???
    ο άνθρωπος δεν ΄ψάχνει κάτι ...............
    χαβαλέ κάνει ρωτώντας......
    ΥΓ:lordmoon εχω κάνει το πιάνο και σκούζει πάντως..... από κιθάρα δεν ξέρω!!!



    Αφού όπως λες, από κιθάρα δεν ξέρεις...

    Τότε πού ξέρεις αν ο άνθρωπος κάνει χαβαλέ ή τι τεχνικές έχει η κιθάρα?
    Λες να μην είχε τι να κάνει και λέει ας κάνω λίγο χαβαλέ ανοίγοντας θέμα με τίτλο: τεχνικές στην ηλεκτρική κιθάρα?

    Άκου ''χαβαλέ κάνει ρωτώντας''!!!

    Λοιπόν, για να σε διαφωτίσω λιγάκι, υπάρχει η τεχνική που περιγράφει το παλικάρι... για να ρωτάει όμως πώς γίνεται, προφανώς δεν ξέρει το όνομά της και βγήκατε όλοι οι έξυπνοι να σπαμάρετε!!!
    Εσύ μπορεί να είσαι παιδί του ωδείου ή του δασκάλου (χωρίς να λέω ότι αυτό είναι κακό - αντιθέτως) κάποιοι όμως δεν έχουν αυτές τις πολυτέλειες και αναγκάζονται να ρωτάνε σε forums...!!

    Οπότε λοιπόν, αντί να σπαμάρεις, φρόντισε να απαντάς σε θέματα που έχεις κάτι να δώσεις...


    Υ.Γ. Σόρρυ για τον τόνο αλλά επειδή έχω βρεθεί και εγώ στην θέση του lordmoon, ξέρω πώς είναι να πετάγεται ο καθένας και να λέει ό,τι μλκία του κατέβει ενώ εσύ έχεις μια απορία!!!


    johnnyguitar
    12.10.2007, 18:38
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΤΗΣ ΧΟΡΔΗΣ,ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΑΣ ΜΙΑ ΝΟΤΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΡΕΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ-ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΣΟΥ-ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΧΥ ΣΦΥΡΙΓΜΑ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΤΥΠΑΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΤΑΣΤΑ 3,5,7,9,12,15,17,19,21 ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ ΤΗ ΧΟΡΔΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΑ-ΟΠΟΥ ΝΑ΄ΝΑΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ WHAMY BAR ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ.ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΤΑΣΤΑ ΤΩΝ ΑΡΜΟΝΙΚΩΝ,ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΤΡΕΜΟΛΟ ΒΥΘΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΕΝΑ Η ΔΑΧΤΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΟΥ ΧΕΡΙ,ΑΠΛΑ "ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΙΣ" ΤΗ ΧΟΡΔΗ ΣΤΟ ΤΑΣΤΟ ΤΗΣ ΑΡΜΟΝΙΚΗΣ.ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΙΣ=ΣΑΝ HAMMER ON-PULL OFF ,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΤΗ ΧΩΡΔΗ ΣΤΟ ΤΑΣΤΟ.ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΝΙΞΕΙΣ,ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΛΠ,ΚΛΠ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΦΙΛΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ SITE:WWW.ULTIMATE-GUITAR.COM.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!!!