ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.861 μέλη

    Και κάτι από αλήθειες...

    despinakontogianni
    11.10.2007, 16:52
    Συστημική ψυχολογία, καθρεφτοθεραπεία, αντιμετωπίζοντας τον εαυτό μας...Τι είναι όλα αυτά? Όροι, λέξεις και φράσεις που τα τελευταία χρόνια έχουν μπει στη ζωή μας μαζί με την Ψυχολογία. Όμως τι σημαίνουν και πως μας κάνουν καλύτερους? Η αλήθεια είναι πως δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι τέτοιο που να μας κάνει καλύτερους. Μόνοι μας γινόμαστε! Τέσπα.
    Ξέρετε όμως πόση δύναμη θέλει για να αντικρίσεις το πρόσωπό σου στον καθρέφτη και να παραδεχτείς δυνατά στον εαυτό σου τα λάθη σου? Έχετε σκεφτεί ποτέ πόση δύναμη θέλει να έχεις μπροστά σου μια άδεια καρέκλα και να της μιλάς, κι έτσι να ανακαλύπτεις τον εαυτό σου και τότε να αναγνωρίζεις τα λάθη σου?
    Μήπως είναι καιρός να σκεφτείτε πόσο καλύτερα θα νιώθατε και πόσο πιο δυνατοί αν το κάνατε?

    Πιστέψτε με! Όλοι έχουμε τη δύναμη μας κι όλοι μπορούμε να τη δείξουμε....στον εαυτό μας!
    Panos72
    11.10.2007, 21:26
    Όλα αυτά είναι αρχαίοι όροι και κρύβονται σε όλα τα αρχαιοελληνικά κείμενα, αρκεί να έχεις διάθεση να τα ψάξεις. Αρκει να έχεις τη γνώση να τις δεις. Αρκεί να ξεφύγεις από τη λυρικότητα του κειμένου και να δεις τις βαθύτερες έννοιες. Ο ανθρώπινος νους έχει τη δυνατότητα να φτάσει πολύ ψηλότερα από όσο φανταζόμαστε. Αν αγνοείς τη δύναμή του, την ανασύρεις με διάφορες τεχνικές, όπως διαλογισμός, καθρεφτοθεραπεία, θρησκεία... κ.α.


    Liza32
    12.10.2007, 10:47
    Για να παραδεχτείς τα λάθη σου, πρέπει να έχεις κάνει λάθη! Άν για οποιοδήποτε λόγο, έκανες κάτι εν αγνοία σου, πως να το παραδεχτείς; Πρέπει να σου πούν οι άλλοι τι έκανες, για να μπορέσεις να καταλάβεις, αν όντως είναι λάθος ή παρεξήγηση! Εγω προσωπικά, ποτέ δεν θα έλεγα συγνώμη, απο τη στιγμή που ξέρω, οτι δεν φταίω! Άν όμως, κάποιοι με έμπλεκαν κάπου και εγω δεν είχα ιδέα, αν το μάθαινα απο άλλους, δεν θα είχαν που να κρυφτούν. Ειλικρινά, επειδή είμαι άνθρωπος που μου αρέσει η δικαιοσύνη, θα έκανα τα πάντα για να αποδείξω οτι δεν έκανα τίποτα που να αξίζει τη συγνώμη μου απέναντι στους άλλους. Επαναλαμβάνω όμως, αν για οποιοδήποτε λόγο, με είχαν μπλέξει χωρίς να το ξέρω, εγω δεν θα τους συγχωρούσα, και θα συγκέντρωνα πληροφορίες για τους αληθινούς φταίχτες.
    stella145
    12.10.2007, 13:01
    Κατά τη γνώμη μου η απάντηση είναι απλή στην ερώτησή σου και έχει δωθεί πριν 2000 χρόνια περίπου από τον μεγάλο φιλόσοφο Σωκράτη:
    Για να βρεις τον εαυτό σου κάτσε και σκέψου...!!!Όλα αυτά περί θεραπειών τα θεωρώ κοροϊδία μπροστά στην δύναμη του ανθρώπινου νού!Την αυτογνωσία την επιτυνχάνεις μόνο όταν αρχίζεις και σκέφτεσαι:πως συμπεριφέρεσαι στους άλλους, ποια είναι τα μειονεκτήματά του χαρακτήρα σου,αν έχεις αξίες,ποιες είναι αυτές και κατά πόσο συμβαδίζουν με την κοινή λογική΄και γενικά όταν ασκείς μια καθημερινή κριτική στον ίδιο σου τον εαυτό....Μόνο τότε είσαι σε θέση να συνειδητοποιήσεις τα λάθη σου και να γνωρίσεις πραγματικά τι ζητάς από τον εαυτό σου και τους γύρω σου!!!!!
    despinakontogianni
    14.10.2007, 15:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-10-2007 στις 10:47 έγραψε...

    Για να παραδεχτείς τα λάθη σου, πρέπει να έχεις κάνει λάθη! Άν για οποιοδήποτε λόγο, έκανες κάτι εν αγνοία σου, πως να το παραδεχτείς; Πρέπει να σου πούν οι άλλοι τι έκανες, για να μπορέσεις να καταλάβεις, αν όντως είναι λάθος ή παρεξήγηση! Εγω προσωπικά, ποτέ δεν θα έλεγα συγνώμη, απο τη στιγμή που ξέρω, οτι δεν φταίω! Άν όμως, κάποιοι με έμπλεκαν κάπου και εγω δεν είχα ιδέα, αν το μάθαινα απο άλλους, δεν θα είχαν που να κρυφτούν. Ειλικρινά, επειδή είμαι άνθρωπος που μου αρέσει η δικαιοσύνη, θα έκανα τα πάντα για να αποδείξω οτι δεν έκανα τίποτα που να αξίζει τη συγνώμη μου απέναντι στους άλλους. Επαναλαμβάνω όμως, αν για οποιοδήποτε λόγο, με είχαν μπλέξει χωρίς να το ξέρω, εγω δεν θα τους συγχωρούσα, και θα συγκέντρωνα πληροφορίες για τους αληθινούς φταίχτες.



    Όπα όπα!!Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει λίγο!! Δε σας κατηγορεί κανείς!!Για χαλαρώστε!
    renabill
    26.10.2007, 16:34
    Πραγματικά είναι πολύ αποτελεσματικά και πιστεύω ότι στηρίζονται λίγο και στην αυθυποβολή.