ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    Το επίσημο site του Φοίβου

    Mits-Phoebus
    12.10.2007, 00:16
    www.phoebusmusic.com/

    Το παραπάνω είναι το επίσημο site του Φοίβου. Εκτός από τις βασικές πληροφορίες για το Φοίβο (βιογραφία, δισκογραφία κλπ) υπάρχει και το επίσημο forum, στο οποίο μπορέιτε να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα από τον ίδιο! Μάλιστα μπορείτε να του θέσετε οποιοδήποτε ερώτημα θέλετε και στη συνέχεια εκείνος θα σας απαντήσει!

    www.phoebusmusic.com/forum/
    LathosPathos
    12.10.2007, 13:15
    Με το που είδα "Φοίβος", το μυαλό μου πήγε στον αγαπημένο μου Δεληβοριά, και χάρηκα!

    Μετά κατάλαβα ότι για άλλο Φοίβο είναι αφιερωμένο το θεματάκι. . .
    tarkoulis
    12.10.2007, 21:22
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 12-10-2007 στις 13:15 έγραψε...

    Με το που είδα "Φοίβος", το μυαλό μου πήγε στον αγαπημένο μου Δεληβοριά, και χάρηκα!

    Μετά κατάλαβα ότι για άλλο Φοίβο είναι αφιερωμένο το θεματάκι. . .


    σωστηηηηηηηηη
    Apataggelos
    13.10.2007, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 12-10-2007 στις 13:15 έγραψε...

    Με το που είδα "Φοίβος", το μυαλό μου πήγε στον αγαπημένο μου Δεληβοριά, και χάρηκα!

    Μετά κατάλαβα ότι για άλλο Φοίβο είναι αφιερωμένο το θεματάκι. . .







    Κρίμααα.... και χάρηκα κι εγώ άδικα....


    Mindkaiser
    13.10.2007, 17:26
    Πάντως, με τους καλλιτέχνες αυτού του βεληνεκούς, πάντα ενθουσιαζόμουν από τη σεμνότητα και την ταπεινότητα με την οποία συγγράφουν το βιογραφικό τους.
    Είναι άλλωστε γνωστό τοις πάσι ότι, μαζί με τον Χατζιδάκι, τον Σκαλκώτα και τον Θεοδωράκη, ο Φοίβος είναι η κορύφωση της ανόθευτης πρωτότυπης ελληνικής μουσικής δημιουργίας.
    Θα συμπεριλάμβανα και τον παμμέγιστο Καρβέλα, αλλά νομίζω ότι μετά θα έχανε το γούστο του το αστείο...

    esta
    13.10.2007, 17:34
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 12-10-2007 στις 13:15 έγραψε...

    Με το που είδα "Φοίβος", το μυαλό μου πήγε στον αγαπημένο μου Δεληβοριά, και χάρηκα!

    Μετά κατάλαβα ότι για άλλο Φοίβο είναι αφιερωμένο το θεματάκι. . .


    Τελικά όλοι έτσι την πατάμε!!Τώρα για τον συγκεκριμένο φοίβο.....
    Apataggelos
    13.10.2007, 17:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Mindkaiser στις 13-10-2007 στις 17:26 έγραψε...

    Πάντως, με τους καλλιτέχνες αυτού του βεληνεκούς, πάντα ενθουσιαζόμουν από τη σεμνότητα και την ταπεινότητα με την οποία συγγράφουν το βιογραφικό τους.
    Είναι άλλωστε γνωστό τοις πάσι ότι, μαζί με τον Χατζιδάκι, τον Σκαλκώτα και τον Θεοδωράκη, ο Φοίβος είναι η κορύφωση της ανόθευτης πρωτότυπης ελληνικής μουσικής δημιουργίας.
    Θα συμπεριλάμβανα και τον παμμέγιστο Καρβέλα, αλλά νομίζω ότι μετά θα έχανε το γούστο του το αστείο...





    καλά εε... προς στιγμήν πίστεψα ότι μιλούσες σοβαρά!

    μετά το διάβασα ολόκληρο...


    Mits-Phoebus
    13.10.2007, 18:29
    Μα παιδιά, ο Φοίβος ποτέ δεν ισχυρίστηκε ότι είναι ποιοτικός και προσπάθει να παράγει "τέχνη"! Είναι ένας καλλιτέχνης που επηρεάζεται από το ρεύμα της εποχής και γράφει κομμάτια βασισμένα στα ακούσματα της πλειψηφίας των Ελλήνων αυτή τη στιγμή. Οι πωλήσεις δείχνουν ότι η δουλειά του αρέσει στον κόσμο. Οι παραγωγές που κάνει στα τραγούδια του είναι πολύ προσεγμένες και διεθνών προδιαγραφών και έχει γράψει και ορισμένα διαχρονικά τραγούδια (Χαμένα, Στα δωσα όλα και πολλά πολλά ακόμη), την αξία των οποίων παραδέχονται και οι "ποιοτικοί" τραγουδιστές. Ας μην ξεχνάμε ότι ορισμένα τραγούδια του (Γεια, Μαργαρίτες, Όλα καλά κλπ) έχουν γίνει και διεθνείς επιτυχίες!
    THEOG
    17.10.2007, 10:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Mits-Phoebus στις 13-10-2007 στις 18:29 έγραψε...

    Είναι ένας καλλιτέχνης που επηρεάζεται από το ρεύμα της εποχής και γράφει κομμάτια βασισμένα στα ακούσματα της πλειψηφίας των Ελλήνων αυτή τη στιγμή.


    Τόσο πολύ επηρεάζεται από ξένα ακούσματα που τα κοπιάρει για να μην κουραστεί ιδιαίτερα. Αν μου άρεσε αυτό το είδος μουσικής θα προτιμούσα τα αυθεντικά παρά τις μαιμούδες (να με συγχωρέσουν τα συμπαθή ζωάκια)!!!!!

    Είναι σαν να μην ψωνίζει κάποιος από τα καταστήματα που έχουν αυθεντικά επώνυμα ρούχα αλλά να προτιμάει το παζάρι ή τους κινέζους (ελπίζω να μην διαβάζει ο kinezes!!!!) για να αγοράσει τα αμφιβόλου ποιότητας προιόντα.
    Mits-Phoebus
    18.10.2007, 10:36
    Είναι γεγονός ότι επηρεάζεται από την ξένη μουσική, αφού και ο ίδιος έχει κατά κύριο λόγο ξένα ακούσματα και ειδικά rock και heavy metal. Αυτό που κάνει είναι να παίρνει ιδέες από το εξωτερικό και να τις φέρνει στην Ελλάδα. Ποτέ δεν αντιγράφει τραγούδια. Και μάλιστα ξοδεύει απίστευτο χρόνο στο studio (στην κυριολεξία κοιμάται εκεί) ώστε να βγάλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!
    Haroulinda
    18.10.2007, 13:47
    αααααααααααααααααααα γι αυτό το Φοίβο λέμε? στα γαλλικά γιατί δεν έχει όλα τα θέματα? πως θα τα διαβάσω εγώ? να ενημερωθεί και να διορθωθεί, παρακαλώ!
    absurdus_delirium
    18.10.2007, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Mits-Phoebus στις 13-10-2007 στις 18:29 έγραψε...

    Οι πωλήσεις δείχνουν ότι η δουλειά του αρέσει στον κόσμο.




    Και θα μου επιτρέψεις:
    Οι πωλήσεις δείχνουν ότι το μάρκετινγκ έχει αποτελέσματα στον κόσμο.
    dimko
    18.10.2007, 20:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Mits-Phoebus στις 18-10-2007 στις 10:36 έγραψε...

    Αυτό που κάνει είναι να παίρνει ιδέες από το εξωτερικό και να τις φέρνει στην Ελλάδα. Ποτέ δεν αντιγράφει τραγούδια.





    kozanitis
    19.10.2007, 00:25
    Πολύ ωραία...Τώρα ενημερωθείτε και για τον Φοίβο...Ναι τον άνθρωπο που κατάφερε να είναι.....τόσο....διαφορετικός σε στίχο και μουσική όσο και τα δύο μεγάλα κόμματα στην εξουσία (για τα πολιτικά τους "πιστεύω"---εδώ γελάμε)...


    Έλα ρε Φοιβάρα....Τι να κάνω τι να κάνω τι να κάνω πες.....μου.....Αυτά είναι....
    tsibitos
    19.10.2007, 10:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Mits-Phoebus στις 18-10-2007 στις 10:36 έγραψε...

    αφού και ο ίδιος έχει κατά κύριο λόγο ξένα ακούσματα και ειδικά rock και heavy metal.




    Ούτε τα δικά του δεν ακούει.. Και έχει την απαίτηση να τα ακούμε εμείς..


    Apataggelos
    19.10.2007, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Mits-Phoebus στις 18-10-2007 στις 10:36 έγραψε...

    Είναι γεγονός ότι επηρεάζεται από την ξένη μουσική, αφού και ο ίδιος έχει κατά κύριο λόγο ξένα ακούσματα και ειδικά rock και heavy metal. Αυτό που κάνει είναι να παίρνει ιδέες από το εξωτερικό και να τις φέρνει στην Ελλάδα. Ποτέ δεν αντιγράφει τραγούδια. Και μάλιστα ξοδεύει απίστευτο χρόνο στο studio (στην κυριολεξία κοιμάται εκεί) ώστε να βγάλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!




    Ααα... ώστε έχει rock και metal ακούσματα... και αναρωτιόμουν τι επιρροές έχουν τα τραγούδια του...


    kozanitis
    19.10.2007, 17:44
    Προς όλους όσους παραπάνω προσπαθούν να μας πείσουν για το ότι ο Φοίβος

    1) κάνει καλή δουλειά, εξαιτίας της παραγωγής τραγουδιών που αρέσουν στον κόσμο και κάνουν.... τρελές πωλήσεις....

    2)Έχει ακούσματα ροκ και μέταλ...

    3)Αρέσει αυτού του είδους η μουσική σε....πολύ μεγάλο κοινό....


    Μπορεί να μας πει κανένας πόσους συνεργάτες μουσικούς έχει δίπλα του ο Φοίβος για να του ΓΡΑΦΟΥΝ τραγουδάκια και να χρυσπληρώνονται από τα οικονομικά μερίδια που αποκομεί ο ίδιος ο Φοίβος;Μπορεί να μας πει κάποιος τι όργανο παίζει ο Φοίβος εκτός απο τον μύθο του "άπαιχτου ντράμερ"??? Μπορεί να μας πει κάποιος με πόσα ραδιοφωνικά, τηλεοπτικά μέσα και παράλληλα πόσες εταιρίες (βλέπε Heaven) βρίσκονται δίπλα του όπου κάνουν το αλησμόνητο αλησβερήσι-ΜΙΖΑ για να του παίζουν τα τραγουδάκια του και να ακούγονται μόνο του Φοίβου οι σαπίλες????? Πως είναι δυνατόν το MAD που θέλει να θεωρείται αντικειμενικό μουσικό μέσο να παίζει κατά κύριο λόγο μόνο τα σαχλοτραγουδάκια τύπου Βανδής, Πετρέλη και Κοκκίνου???Άντε μας παίζει και κανένα του ΜΑΖΩΝΑΚΗ...Η νεολαία όταν ακούει όλη μέρα από τα περισσότερα μέσα τα ίδια και τα ίδια, θέλει πολύ να ακολουθήσει τα "ειδωλά " της και στα κέντρα που πάνε????

    ΜΑΓΚΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΝ ΕΞΕΦΡΑΖΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ....ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΚΟΥΤΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΤΕ...Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΑ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΛΑΨΑ!!!Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ...

    ΑΝ αυτά τα εκφράζει ο Φοίβος και ο κάθε Φοίβος, τότε υπάρχει πρόβλημα... Και μια τελευταία σκεψη μου..Αν ήταν τόσο "μεγάλοι και τόσο τρομεροί" σε αυτό που προσφέρουν γιατί δεν παίρνουν τα τσιράκια-τραγουδιστές τους και να βγουν να παίξουν μπροστά σε παραγματικούς συναυλιακούς χώρους???????Στην Πάτρα θα τον γεμίσουν τον χώρο, στο Ηράκλειο το ίδιο...Σε όλη την Ελλάδα αμφιβάλλω... Οι μεγάλοι λαικοί τραγουδιστές είτε πέθαναν (βλέπε Μπιθικώτσης, Καζαντζίδης, Διονυσίου) είτε ξεφτίζουν σιγά σιγά από "κορεσμό" (Σφακιανάκης, Τερζής, Μητροπάνος και άλλοι)....

    Ακόμη και ο Καρβέλας που κατηγορείται για το τερατούργημα του Zetaim είναι πολύ πιο ικανός στο να δημιουργήσει ένα τραγούδι που να μπορείς να το ακούσεις μετά από 5 χρόνια....Ο Φοίβος μου θυμίζει τον Κούγια...Ξεφτιλίζει συνειδήσεις όπως Κούγιας τους συναδέλφους μου...Μαγκιά δική του...Μηδέν παιδεία δική μας
    Mits-Phoebus
    20.10.2007, 01:18
    Το θέμα επιδέχεται μεγάλη συζήτηση. Το παν είναι να καταλάβει κανείς σε τι αποσκοπεί η μουσική που ακούει. Ο Φοίβος είναι ένας συνθέτης που γράφει τραγούδια που έχουν ως στόχο να διασκεδάσουν τον κόσμο που τα ακούει και να τον κάνουν να περάσει ευχάριστα. Δεν προσπαθεί να δώσει ένα στίγμα στον ελληνικό πολιτισμό προωθώντας κάποια "κουλτούρα". Μπορεί να γράψει τραγούδια που έχουν απλά ως στόχο να διασκεδάσουν και να κάνουν χιούμορ (πχ. μωρό μου sorry, το κάτι), αλλά και τραγούδια που έχουν μείνει διαχρονικά (πχ. χαμένα, άφησέ με μόνο, τι ήμουνα για σένανε, στα δωσα όλα). Τραγούδια που εκφράζουν πολύ βαθιά συναισθήματα που μπορέι να βιώσει ο καθένας από μας. Μπορεί να μην είναι τραγούδια σαν αυτά που έχει πει ο Καζαντζίδης, η Μαρινέλλα ή ο Νταλάρας, είναι όμως τραγούδια που ταιριάζουν στην εποχή για την οποία γράφτηκαν και στο κοινό στο οποίο απευθύνονται. Όπως και κάθε καλλιτέχνης, ο Φοίβος δε μπορεί να αρέσει σε όλους. Δε μπορούμε όμως να αμφισβητήσουμε την αξία ενός ανθρώπου που σε τόσο μικρή ηλικία κατάφερε τόσα πολλά πράγματα. Όσο για το θέμα του αν γράφει ο Φοίβος τα τραγούδια ή όχι, το θεωρώ εντελώς αστείο. Να ξέρετε ότι ο Φοίβος γνωρίζει πολύ καλή μουσική, παίζει πιάνο και keyboards (αν δεν κάνω λάθος) και δουλεύει σκληρότερα απ' όλους τους συναδέλφους του, όσο δε μπορείτε να φανταστείτε. Πολλές φορές κοιμάται στο studio. Είναι τελειομανής όσο δεν πάει και φροντίζει την κάθε λεπτομέρεια χωρίς να αφήνει τίποτα στην τύχη. Φροντίζει ακόμη τη σωστή προώθηση της δουλειάς του στα ΜΜΕ και γενικότερα ό,τι άλλο χρειαστεί. Είναι ένας πανέξυπνος άνθρωπος και κάνει τα πάντα ώστε να αναγνωριστεί η προσπάθειά του. Με άλλα λόγια πέτυχε όσα πέτυχε χάρη στο ταλέντο του και στη σκληρή δουλειά του. Το ότι τον στηρίζει η Heaven δεν είναι κακό. Τον στηρίζει γιατί αναγνωρίζει την αξία του και του δίνει την αξία που δικαιούται. Ο Φοίβος έχει ένα μεγάλο κοινό που ακολουθεί τον ίδιο και τους καλλιτέχνες του εδώ και χρόνια. Από κει και πέρα, κανείς δεν έχει την υποχρέωση να ακούει τα τραγούδια του αν δεν του αρέσουν. Υπάρχουν συνθέτες και ερμηνευτές για κάθε γούστο και κάθε προσωπικότητα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mits-Phoebus στις 20-10-2007 01:23 ]


    XeniaRodo
    20.10.2007, 11:05
    το (αν)επίσημο site του Φοίβου είναι το foidel.gr,
    ο ίδιος μπαίνει και απαντά στο φόρουμ.
    gate
    20.10.2007, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 12-10-2007 στις 13:15 έγραψε...

    Με το που είδα "Φοίβος", το μυαλό μου πήγε στον αγαπημένο μου Δεληβοριά, και χάρηκα!

    Μετά κατάλαβα ότι για άλλο Φοίβο είναι αφιερωμένο το θεματάκι. . .



    Αυτό ακριβώς έπαθα κι εγώ...